Tekil Mesaj gösterimi
Alt 23-01-2019, 23:45
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Evet güzel bir siteymiş, haber verdiğin için teşekkürler Karakedi. Fırsat buldukça incelemekte gerekecek, Tarih öncesi deyince mesela Şamanizmi de es geçmemiş site, Şaman ve müzik ile ilgili başlıklı konu bile varmış.

Ben bu tür resimlere bakınca, bana yakın gelen en birinci şey, bunu çizenler bu hayvanları bir nevi kutsamak, onları onere etmek amaçlı çizilmiş gibi görürüm hep.
Bu bir nevi o avlara olan şükranlık veya minnet gibi bir şey yani, Yaban toplumların da bu ritüeller elan da var, mesela bu duvar resimlerin de pek kuş resmi olmuyor, çünkü onlar belli ki hayatlarında pek yer etmiyor ama dört ayaklı olanlar, onlar için varlık ve yokluklarını belirliyor.

Bir nevi onları resmederek ölümsüzleştiriyorlar da aslında, bu da bana onların sırf öldürmek amaçlı, vahşi hayvani güdülerle değilde, bilakis onları önemsemek gibi bir yetiye, çoktan sahip olduklarını gösteriyor.

Hasılı insan olmanın verdiği hislerle çizilmiş bu resimler, (bizce hiç bir anlam ifade etmese de), ilk insanların onlara verdiği değeri göstermesi açısından çok manidarlar.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.