Tekil Mesaj gösterimi
Alt 28-11-2009, 02:21
matillda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
matillda matillda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Saygideger matilda;

Tartisma acmak icin degil, sadece senin dusunceni daha iyi algilayabilmek icin soruyorum.

Kendini ateist olarak tanitan bir kisi olarak, algiladigin ateizm; antiteistmidir? Yani, hem kisileri teizmden caydirmak, hem de teist olanlarla, onlarin "yanlis" dusundugunu, dusunerek bir mucadelen var mi?

Birde, yaratici/tanri/Allah v.s. konusuna nasil bakiyorsun?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Sevgili Evrensel İnsan

Hür irademle kendi tercihim olan tanrı tanımaz görüşüm, dinlerden özgür olmamın kişisel bir son noktasıdır. Bu tercih kapsamında inanan insanları ya da agnostikleri veya nötr olanları özetle; şu veya bu düşüncede olanları
bir şeyden caydırmak kendi seçimimi dayatmak gibi bir tutum içinde olmam kişisel ve insani değer yargılarım ve özgür seçimler konusundaki düşüncelerimle ters düşer. Böyle bir niyet içerisinde değilim.

Dikkat ettiysen ailemdeki çok sevdiğim ve saygı duyduğum ama son derece de koyu bir dindar olan "halam" dan söz ettiğim gibi inancını kendi içinde yaşayan bunun üzerinden başkalarının iradesi üzerinde baskı oluşturmayan her insana saygım sonsuz. Bu Tibet Dağları' ndaki budist bir kişilik de olabilir,
Doğu'nun kuş uçmaz kervan geçmez bir köyündeki halam örneğindeki gibi müslüman bir kişilik de... ya da X bir kilisede rahip, korodaki zenci bir çocuk, yahudi bir haham da olabilir...

İnsan olmaları üzerinden değerlendirebilirim ancak. İlk etapta kişilerden daha ziyade kişilere dayatılan korku ve iradelerinin dışında ezber- tahkik ve de kaçınamayıp içine düştükleri tatbik alanınının başlangıcına ve dağılımına bakmak lazım.

Tanrısını, allahını, putlarını, ateşini, ineğini, vesairesini...... başka insanlar, kitleleler, seçimler vb. üzerinde tek tip şekle sokarak, mutlaklaştırıp bir baskı unsuru oluşturmaması koşuluyla. Sosyal, politik, piyasa ve çıkar çerçevesinde dayatılıp kitlelere afyon gibi verilip ardına da ucube bir tanrı koyularak mutlak bir pazarlıkla bireyi olsa olsa korkak ve bencil hatta cahil ve sorgulamaz bir pozisyona sokan, pış pış ve cennet vaatli masalların reel dünyaya tesirinin özellikle ortadoğudaki yansımasını insanlık yüz yıllardan beri az çok görüyor ya da gören gözler için çok açık dersem sanırım daha yerinde olur değerli Evrensel İnsan..

Uzun ve karmaşık oldu üzgünüm. Ancak tarafından azıcık da olsa anlaşılabildiysem bu beni mutlu eder.

Tanrıya inanmıyorum- varmış gibi ısrar edilmesinden- dayatılmasından- politik arenalarda ruhumun ve benliğimin vaatlerle sömürülmesinden yana değilim. İfade ve düşünce özgürlüğü şu aşamada en önemsediğim gerçektir.

Sonrası:
.............................................. bu kısım benim dünya ve politik görüşümle değerlendireceğim, dolayısıyla ben ve ben gibi düşünenlerle ortak görüş - karşısında olanlar açısından da karşıt görüş argümanına gireceğinden forum başlığının dışına taşacak bir konudur. Niyetim siyasi tartışmalara girmek değil. Forum başlığı kapsamında dine dair yaşadıklarımı son tahlilde seçimimi dillendirmek sadece bu...

Teşekkürler ve Saygılar

kuşku aramızda bir dil oldukça, her sözcük ayrı çoğalacak beyin kıvrımlarımızda. kuşku aramızda bir dil.