Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27-01-2022, 22:55
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Evrim Üzerine Sorularım

Evrim sanırım türlerin ileriye doğru gelişimi gibi bir kuram.
Yani insanı baz alırsak bir maymun gelişmiş düşünen bir canlıya dönüşüyor

Sanırım bu arada genetiği ve DNA sı da gelişip değişiyor.

1- Öncelikle bu değişim bir süreç midir?
Belli eşik ve sıçramalar mı vardır?

İkincisi

2 - Bir tür evrimleştiğinde hangisi daha doğrudur

a - Tek bir bireyi ya da kimi bireyleri evrimleşir

b - Bir grup olarak evrimleşir

c - Türün neredeyse tüm bireyleri aynı yaklaşık zamanda hep birlikte evrimleşir

Sonuç olarak bunun cevabına dair yapılandıracağım soruyu da sorayım

3 - Evrim kuramında soyaçekim, kalıtım ya da çiftleşme dediğimiz dışında bir DNA aktarım bağlantı modellemesi var mı?

4 - DNA nın gelişim modellemesi nedir nasıldır?
Daha doğrusu türün DNA sına eklenecek bir gelişim kodu varsayalım. Bunun türün tüm bireyleri arasındaki paylaşım yolu nedir nasıldır?

Son olarak genetik geçmiş köprü hesaplanıyor.

Genetik gelecek köprüye dair bir öngürü bağlantı modellemesi var mı?

Bunu açmak için şu örneklemeyi vereyim. Yüz binlerce yıl önce yaşamış binlerce insanın genetik mirasını taşıyor ve aktarıyorum. Şimdi bu zamandayım. Taşıyıcıyım. Eğer yüzbinlerce yıl sonra neslim varsa benim genetiğimi taşıyor olabilirdi.

Yani benim gibilere göre gelişme ve ilerlemenin bir boyutu da burada saklı olabilirdi.

3. soruya dayanarak geri dönersek

Virüsleri paylaşıyoruz ve DNA hırsızları. Bana göre taşıyıcı da olabilirler ama bir 100 maymun deneyimiz var.

Şöyle anlatmayı deneyelim. Güneşin hareketlerini ölçebiliriz ve 10 gün sonraki hava durumunu kestirebiliriz. Oysa 10 gün sonra gelecektedir yine de bu tam belirsiz değil. 10 gün öncem de şu an için belirsiz değil.

Bana göre gelişimi gelecek köprülemesi sağlamalıdır.
Bunun nasıl yapılanacağını bilmiyoruz. Bir tür kolektif hafıza ortak havuz ya da bağlantıdan sözedebilmekiydik.
DNA/biliş işbirkiği zamana dayalı bir ölçme yapmalı
Bana göre başka kayıp parçalarda var.
Bilgi transferi aracısı ya da bulut depolama alanı gibi..

Her neyse ben anlatamamış olabilirim ama kuramı bilenlerimizin anladığı kadarıyla yanıt vermesini rica edeceğim.

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.