Tekil Mesaj gösterimi
Alt 21-09-2009, 01:49
ShadowSong ShadowSong isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Ateistler özgür iradeye inanmıyor ama?

Evet;beyinde özgür iradeyle ilgili bir kısım bulunmadığı,ve hatta bizim verdiğimizi sandığımız kararı beyin 8 saniye önce aldığına dair örneklerden tutunda;eek'le beyine sinyal gönderince kolumuzu hareket ettirdiğimiz ve bunuda kendimiz yaptığımızı sandığımız birçok örnek araştırma var.Özgür irade=ilüzyon tarzında bir yaklaşım var genel olarak.Yabancı ateist forumlarda paylaşılan bilgilerde genel olarak herkes buradaki argümanları söylüyor ve savunuyor.

Benim bununla ilgili birçok sorunum var.Tabiki bunun en başında;ben insan değilim ve beynimin seçimlerine göre hareket eden,hiçbir söz hakkı olmayan bir bireyim kısmı.Fakat bunun yanında mantıksal başka karşıtlıklarımda var,
mesela,kendi psikolojik rahatsızlıklarım.Benim obsesyon disorderım var.Genelde çevremde insanlar konuşurken ben takıntımı düşünüyor oluyorum ve çevremdekilerle konuşmamı bilinçaltıma yönlendirmiş oluyorum.Onlara cevap veriyorum ama ben değil,bilinçaltım;bu konuşmalar genelde eksik ve yersiz oluyor.
Bunu malesef siz anlayamazsınız obsesyon sorununuz yoksa.Mesela ben oyun oynarken,kardeşimle konuşuyorum,benim aklım oyunda oluyor ve kardeşimi neredeyse dinlemiyorum ama kardeşime cevap verebiliyorum,bunun nedeni oyuna obsesyonum kadar odaklanmamam,ve sizinde bu yüzden odaklanamayacağınızı düşünüyorum.

Burada sorun,ben obsesyonuma odaklandığım anlarda,beynim nasıl oluyorda dışarıda duyduğu sese saçma ve eksik cevaplar verebiliyor.Madem özgür iradem yok,beynim programlı,program neden ben bilincimle düşünürken, kendi işini yapamıyor.Sonuçta özgür irade ilüzyondur diyenler,beynin çalışmak için bilince ihtiyaç duymadığınıda söylüyor.

Yada dine inandığım sıralarda,çok fazla inşallah kullanırdım.Dini bıraktıktan sonra halen inşallah dediğimi farkettim,ve bunu değiştirdim zamanla.Fakat ilginç bir şekilde,ben obsesyonuma odaklandığım sırada,çevreme verdiğim cevaplar-eskisi gibi-inşallah ile başlıyor.Çünkü bilincim orada değil,kontrol edemiyorum.

Özgür irade yok diyenler;bilinç durumunun sadece bir ilüzyon,yaptığın herşey beyninin programsal cevapları yaptığını ileri sürenler,bilincim orada olmadan programın neden çalışamadığını söyleyebilirler mi?Madem ki bilincimin,verdiğim kararlarda hiçbir etkisi yok?