Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03-08-2015, 15:56
Aleph - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aleph Aleph isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Amerika'nın tarihini anlatan bir kitapta şöyle bir cümle vardı: "When Spanish reached America, they found Indians already settled there.."

Bunu, çevirmen arkadaş, "İspanyollar Amerika'ya ulaştıklarında, Hindistanlılar'ı halihazırda oraya yerleşmiş halde buldular" şeklinde çevirmişti..

KPDS'den 90 üstü alanlar çevirmenlik işine girişiyorlar. Profesyonel anlamda çevirmen çok az Türkiye'de. Ben bir kitap satın alacağım zaman yayınevi ile birlikte en çok çevirmenine dikkat ederim. Yayınevlerini burada saymayayım, hem reklam olur hem de hadsizlik olur, ancak çevirmen konusunda şunu söyleyebilirim: Çevbir'e üye olanlar genelde iyi çevirmenlerdir.

Bu arada, ben de yabancı dil öğrenimi ve o dilin kullanımı arasında doğru ve gerekli bir ilişkinin var olması gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda Olimpiyat'a katılıyorum. Bu güne kadar yabancı dil olarak İngilizce bana fazlasıyla yetti. Hem profesyonel anlamda hem de kişisel ilgi alanımda birçok kaynaktan faydalanma olanağını bana sundu. Ancak şimdi işimde yükselmem için Almanca öğrenmem gerekiyor. 2 senedir kursa gidiyorum, bir buçuk sene daha gideceğim. Kariyer hedefimi gerçekleştirirsem bu dili yoğun biçimde kullanacağım. Bunu bilmek dahi dili öğrenme motivasyonumu artırıyor. Millet olarak biraz da tembeliz. Bunu teslim etmek gerekiyor. İş yerinde benimle aynı pozisyonda çalışan arkadaşlarımın tamamına yakını, birlikte başladığımız dil öğrenimini daha 6 ayı doldurmadan bıraktılar.. Çoğunun yaşı da benden genç..

"Yaşama başkalarınca ve önceden verilmiş bir anlamı üstlenmek zor değil, zor olan ona kendince ve yeniden anlam verebilmektir." - Dücane Cündioğlu

Konu Aleph tarafından (03-08-2015 Saat 16:14 ) değiştirilmiştir.