Tekil Mesaj gösterimi
Alt 27-05-2019, 19:19
Turdur Turdur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sn.Turdur;olamaz da,niye olamaz?Sebep ne?
Zerdüşt mevzusu veya Kabe'nin bir kilise olduğu mevzusu veya Kabe'nin ay tanrıçanın tapınağı olduğu mevzusu bir kenarda dursun..Ben çok eskilerden bahsediyorum..Arap yarımadasında,bu tarz küp şeklinde yapılan tapınakların arketipinden bahsediyorum..
Utnapiştim'in öncesi de var..Sümer'de Ziusudra'ya tekabül ediyor bu kişi..Sümer'i de,M.Ö.3000 gibi algılarsak,ben burada 5000 yıllık bir kültürden bahsediyorum..
Büyük ihtimal Mecusiler'den veya Sabii'lerden geçmiş bir tapınma söz konusu. Kaldı ki Kâbe'yi Hz.İbrahim'in yaptığı söyleniyor. Ancak kendisi bir dönem Güneş'e bir dönem Ay'a tapınmış bir Sabii. Bu yüzden Nuh'un Gemisi'nden ziyade, gökyüzü ile ilgili olabilir. Güneş, Ay, Yıldızlar..
Birde şu var, eğer Petra'da ki Kâbe dedikleri gerçekse o zaman bu Kâbe ikinci kademeye düşüyor. Çünkü orijinali Petra'da ki olmuş oluyor. Yâni bu Kâbe orijin değil demektir. Bu yüzden bir başka mitolojik benzetme yapmak yersiz kalır. Yapılacaksa Petra üzerinden gidilmeli.
Kâbe ile bitişik olduğu söylenen yarım ay şeklindeki çıkıntı bir geminin pruvasını değil bizzat yarım ayı simgeliyor olabilir. Özellikle bu bölgenin denizler ile alakalı mitolojisi çok zayıf bunu da hatırlatayım. Vikingler'in ve Antik Yunan'lıların belkide çeyreği bile değil. Bu yüzden gemi pruvasından ziyade gök cisimleri ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Bunun en büyük sebebi de Hz.İbrahim'in sürekli göklerde bir şey araması..

"İçinde ışığı olmayan insanlar, kalabalığa karışıp ışık edinmeye çalışırlar."
Arthur Schopenhauer
-
"İtin kuyruğuna basma, arkandan havlar durur."
Tecrübe