Konu: Falaka
Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13-05-2021, 17:14
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Falaka

Dini yaşamadan anlayamazsınız. Dini, dinler tarihi okuyarak, mesela Celal Şengör gibi çok iyi öğrenebilirsiniz ama dini anlamak için, yaşamanız şarttır. Dini yaşamadan, din hakkında iyi sözler edebilirsiniz ama bir yerde pot kırarsınız.

Türkiye'nin en ünlü ateistlerden Celal Şengör üzerinden bunu izah edeyim. Bu kişi, bir yerde ''Ezandan rahatsız olan dağa çıksın'' demiştir. Bu cümleyi Türkiye'de ancak ve ancak bir müslüman söyleyebilir. Bu cümleyi, Türkiye'nin en ünlü ateistinin kurması korkunç bir şeydir. Bu cümleyi, ancak dini yaşamamış bir ateist kurabilir. Dini yaşayan birisi, bu tarz cümleleri asla kuramaz.

Dini her türlü yaşamış bir ateist olarak, bu yaşanmışlıkla ilgili bir örnek vereceğim. Doksanlı yıllarda Türkiye'de bir büyükşehirin merkezinde, bir Kuran kursundayız. Bu kursta yaklaşık 50 çocuk var ve ben bu kursun en çalışkan 2 kişisinden birisiyim. Bu kursta sopa ile işkence var. Kafalarda sopa kırmalar, sırta sopa vurmalar, ellere sopa vurmalar ve tabi ki falaka. Kursta ben ve diğer arkadaş dışındaki herkes falaka yedi.

Bir gün bir 'serum' mevzusu duydum. 'Nedir?' diye sordum arkadaşlara. Bir arkadaş, ayaklarına serum bağlayınca ayaklarına kan gitmeyeceğini ve böylelikle acı hissetmeyeceğini söyledi bana. Bana 'acayip' gelmişti bu. Gerçekten işe yarayıp yaramadığını da merak ettim ama falaka yemeden kurtulduğum için, deneyimleyemedim bu serumu.

Falaka da şöyle; Ezber yapamayan kişi sırtını duvara dayayıp sıraya oturuyor ve çoraplarını çıkarıyor. Bir kişi de, bu kişinin dizlerinin üstüne oturuyor ki, acıdan yerinden zıplayan bu çocuk sabit durabilsin. Arkadaşlarımın dizlerine, falaka yerlerken çok oturdum.!