Tekil Mesaj gösterimi
Alt 03-01-2019, 05:45
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Felâsife Diyor ki
Her şey adlandırılmış, sahiplenmiş, bitmiş.

Sevgili pianola
Ben buna katılmıyorum, bitmiş bir şey yok, sahiplenmiş bir şey yok, birileri (inanç, ideoloji, siyaset) bu kutsal ittifak kendince her şeyi sahiplenebilirler de bunun zemini yok (...)
kurgulandığı derken "kurgulanmakta olduğu" demek istedim , yani oldu-bitti değil , sadece "<kendiliğinden-öyle> olarak düşünülen her kavram birer kurgudur". dolayısıyla söylediğim; indirgemelerin --her neye dair ve her ne tarzda dile gelirse gelsin-- zaten insan tekinin özgün bedensel varoluşunun bir neticesi olduğu.. bu anlamda doğaya dair hiçbir imgelem de onu belirli bir şekilde tasavvur eden insanı aşmaz , çünkü bedensel/zihinsel faaliyet tarzlarımızı koşullayan tüm epistemolojik vasıfları zaten "kendi sürecimizde" ediniriz..

Felâsife Diyor ki
Evrimsel düşüncede "suç ve suçlu" yok.
Şimdi hayvanlar aleminden bir sürü örneklemeye gerek yok, bir hayvan mesela, "seçilmişlik" bilinci ile hareket ettiği için, istediğini yiyor, istediğini yapıyor.
Doğa bunu sen böyle yaptın diye cezalandırıyor veya ödüllendiriyor mu?
sorun biraz da meseleyi "suç ve ceza" gibi "insani" oldukları tahayyül edilen kavramlar üzerinden ele aldığımızda oluşuyor sanırım. ben tam da bu yüzden yukarıda özellikle insanın "doğanın bir niteliği" olduğunu belirtmiştim , yani; felsefi bağlamda, düşünce içerisinde doğa denilen indirgenmeksizin hiçbirşey "doğanın dışında" veya "doğaya rağmen" değildir. bu anlamda doğa adıyla imlenmek istenen sonsuzluğun sahiden ona "isim verebileceğimiz" belirli bir doğası yok.. bunun için yazıdaki ideolojiyi/politikayı/inancı eleştirmek isteyen dili de onların dışında tutmak pek mümkün görünmüyor. kısaca söylemeye çalıştığım: bilincin verili içeriği dışında [adlandırılabilecek] bir doğa yoktur, buna mukabil bilinç kendi farkını "doğal olarak" oluşturur ve bu bir "seçim meselesi" değildir..

Felâsife Diyor ki
"evrimsel düşünmeyen ve evrimsel düşünmeme" diye açıktan demedim ama farazaki bunu söyledim diyelim, bu kötü olmaz ki?
Tespit olur anca.

(...)
ancak burada tespit denilen zaten sorunu --suçu-- göstermek, ona işaret etmek değil mi? "suç" ve "sorun" farklı/başka kavramlar da değiller aslında. fark sadece uygulandıkları imlemler üzerinde oluşuyor. böylelikle aralarındaki fark olduğunu düşündüğümüz şeyi kurgulayan da [<doğa ve insan> örneğinde görüldüğü gibi] sadece bir dil oyunu..

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte