Tekil Mesaj gösterimi
Alt 05-02-2010, 00:35
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Wink Türklerin "islami bilim gelişmişliğine" katkıları nedir ?

Alchindus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Matematiğe ve diğer ilimlere vakti zamanında müslümanların pek azim katkıları olmuştur ve garplı müslümanlardan bu manada istifade etmiştir!

İlmi sayi terk eden müslümanlar bu sebep ile muallimlikten talebeliğe gerilemiştir!

Bu derdin çaresi orientallere yapışmak değil ilmi sayde azimdir sebattır!
Kusura bakma ama, ilimde müslümanlar derken Türk-İslam bilim adamları dersek daha doğru olacak. Çünkü senin dile getirdiğin dönem 8.-16. yüzyılları arasında geçmiş olup, bu dönemde büyük bir sıçramalar olmuştur. Yalnız müslümanların ilimde geri kalmasının ya da senin dediğin gibi muallimlikten talebeliğe gerilemesinin nedeni, her ne kadar ilmi terk etmesi gibi görülse de bu tamamen aldatıcıdır. Gerilemenin esas nedeni, ilimde tıkanmamızdır. Yüzyıllardan hep aynı bilgileri kullandık ve yeni bir anlayış geliştiremediğimiz için de zorunlu olarak ilimde tıkandık. Bu durumu gören Osmanlı da "bu ilmi bilgiler bize yeter" diyerek dünyadaki gelişmeleri takip etmedi ve kendi sonunu hazırlamış oldu. Örnekse "İstanbul Kanatlarımın Altında".

Bu filmde 17. yüzyıl İstanbulunda Hezarfen Ahmet Çelebi (Aydan), Lagari Hasan Çelebi (Bayülgen), Evliya Çelebi (Bilginer), Bekri Mustafa (Ay) insanların da göklerde kuş gibi uçabileceğiyle ilgili araştırmaları tartışmaktadırlar. Hezarfenin kölesi, sonra da yavuklusu İtalyan kaptanın dilsiz kızı Francesca (Beatriz Rico), Leonardo Da Vinci'nin çizimlerine dayanarak onlara yardımcı olmaktadır. Hezarfen takma kanatlarıyla Galata Kulesinden tarihsel uçuşunu gerçekleştirip ödüllendirilmeyi beklerken, tutucu Şeyhülislamın (Çalışkur) "Mazallah, bunlar gücü bir ele geçirirlerse taht da gider, padişahlık da" diyerek kışkırtması sonucu 4. Murat'ın buyruğuyla Cezayir'e, füzeyle çıktığı gökyüzünden Boğaz sularına inen Lagari de Kırım'a sürülür.

Alchindus Diyor ki
Kuranın zamanımıza sıhhatle gelmesinin tetkik adresi youtube değildir sözüne cevap sadedinde matematik tarihine girmenin hikmeti içün zikrettiğin rabıta batıldır ve sadre şifa değildir!
Matematik tarihini bir örnek olarak verdim ve batıl olduğunu da hiç değildir. Çünkü dini alandaki gelişmeler hayatın her yüzüne yansır. Matematik de bunlardan biri ve en önemlisidir.

Ayrıca youtube'u Kur'anı inceleme yeri olarak değil ama gelişmeleri takip etmek için kullanıyorum. Ben de youtube, facebook ve twitter gibi siteleri sevmem ancak bu gelişmeleri başka bir yerden öğrenme imkanımız var mı? YOK.

Neden sevmediğime gelince, bu yerlerde hiçbir denetim yok. İsteyen istediği yayını yapıyor.

Alchindus Diyor ki
Yine bir başka husus zikretmeliyimki sen bir müslüman isen, islamın esaslarını öğrenmek içün orientallere muhtaciyet izhar etmen bir müslüman olarak beni üzmüştür!
Asıl bu sözü söylemen rencide eder herkesi. Çünkü her insanın temel görevi evrendeki var olan şeyleri sorgulamaktır. Bunu yapmadığımız zaman, o zaman bizim hayvandan ne farkımız kalır ki?

Orientallere gelince, içlerinde elbette kötü niyette olanlar vardır ama tamamına da kötü diyemeyiz. Eğer hepsi kötü niyette olsalardı, örneğin Richard Gere ve daha birçok Hollywood yıldızı neden Hindistan'a gidip Budizm'i incelediler? Demek ki bunlar aynı hoşgörüyü bizde görselerdi, bize de geleceklerdi ve belki de bizdeki hoşgörünün daha fazla olduğunu görüp müslüman olacaklardı.

Alchindus Diyor ki
Bu ifade islami site diye tesmiye ettiğin kevseret.comun değil buranın ifadesidir ve kevseret.com burada zikrolunan suale cevap sadedinde suali iktibas etmiştir!

http://www.turandursun.com/biliyormu...07_articleid/2

Eksik noksan şeyler yazmamaya gayret etmelisin!
kevseret.com sitesi islami bir site değil mi? Ben bu siteyi inceledim ve Kral'ın sorusuna karşılık Avl yönteminin Hz.Ömer zamanında ortaya konulduğuna dair bu siteden bir alıntı yaptım ve bunun dışında başka bir alıntı yapmadım. Senin verdiğin kaynakta ise yalnızca mesajımdaki sorular vardır. Bunlar da alıntıdır.