Tekil Mesaj gösterimi
Alt 02-01-2019, 00:19
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Böyle düşünemeyiz, kurgulayamayız diyorsun yani.

(...)
yok sevgili felâsife öyle demedim

Felâsife Diyor ki
Tek fark "suçlu ve suç" yok Evrimsel düşüncede.... Diğerlerin de var. Fark bu!
sadece böyle bir farkın "doğal olarak" mümkün olmadığı kanaatindeyim.. benim söylemek istediğim ; yukarıda da belirtildiği üzere tüm kavramların zaten "insan" denilen varoluş kipi tarafından kurgulandığı. yani, "doğa" da dahil olmak üzere adlandırabileceğimiz "a priori bir kavram" yoktur.. dolayısıyla "evrimsel düşünce" denilenin bir izlek olarak önerilmesi/dile gelmesi de ancak ideolojik/politik/inançsal bir [diğer] hamle olmak niteliğine sahip olabilir. bu anlamda da zaten yazıda tanımlanan evrimsel düşünce içerisinde de "suçlu ve suç", "evrimsel düşünmeyen ve evrimsel düşünmeme" olarak karşılık bulmakta.

dünyaya sahiden "ideolojik olmaksızın" baktığımızda ise tüm düşünce tarzlarının "oluşun birer niteliği" konumunda olduklarını görebiliriz sadece , bu minvalde insan da doğa değildir , ancak onun bir niteliğidir. başka bir tabirle, "ne olduğu bilinen bir doğa" sahiden de bizim ideolojik bir kurgumuz olması dışında hiçbirşey değil aslında...çünkü anlaşılacağı gibi o zaten bizim kendi kavramsal kapasitemize -zorunlu olarak- verdiğimiz bir isim.

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte