Tekil Mesaj gösterimi
Alt 13-01-2014, 07:15
amanderim amanderim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir yeri özellikle belirtmek gerekir. Ateizm "herhangi bir tanrının varlığına inanmamaktır" deyimi bana göre yetersiz ve sınırlayıcı bir yaklaşımdır. Ateizm sadece tanrı değil hiç bir doğa üstü gücün var olmadığını ve doğaya bir etkisi olamayacağını öngören bir anlayıştır. Doğayı yine doğa olaylarıyla anlayıp, yorumlama çerçevesini taşır.

Tanrı kavramının bu denli öne çıkmasının nedeni, insanların, toplumların tanrıya atfettikleri niteliklerin, diğer tüm doğa üstü güçler olarak hayal ettikleri şeylerden çok daha fazla ve gündelik yaşama bu çerçevede müdahalenin yoğunluğundan kaynaklıdır diye düşünüyorum.

Teizm sadece tanrıyı değil, ruhları, ruhlar alemini, cin vb varlıkları, cinler alemini, melekleri, iblisleri........ gibi bir çok metafizik öğeyide barındırır. Örneğin inanca göre yağmuru mikail yağdırmaktadır. Ateist ise yağmuru mikail'in yağdırdığına İNANMAYAN değil, tamamen doğal bir olgu, bir çevrim olduğunu düşünen, gören kişidir. İnanmamak bir tercihtir ama doğa, evren, olayları ve olguları anlama, kavrama, açıklayabilme, bilgisine ulaşma çabası ise bir yoldur.

İNANMAK-İNANMAMAK çerçevesinden bakmak hem sorunlu, teist(resmi ideoloji) merkezli bir yaklaşımdır hemde ateizmin doğa, evren, insan anlayışı ile bağdaşmaz-kapsamaz diye düşünüyorum.

Kısaca inanç üzerinden gitmek, teistlerin sanki gerçekliği varmış gibi tanrıyı inkar ediyorlar söylemine benzer bir yaklaşımdır. Ateizme göre, Tanrı gerçekliği olmayan, insan tarafından üretilmiş ve bir çok nitelik atfedilmiş bir masal, kurgu kahramanıdır sadece.

Superman'e inanmıyorum demek bana göre pek bir anlam taşımıyor. Superman'e inanamayız, Collodi'nin çocuklar için yazdığı masal kahramanı pinokyo'ya da inanamayız, en fazla bunların gerçekliği olduğuna inanmıyoruz diyebiliriz, ama bunun yerine gerçekliklerinin olmadığını düşünüyorum, biliyorum demek daha anlamlıdır... mesele Pinokya'ya gelince gerçekliği olmadığını bilmek sorun teşkil etmiyor, ama mesele tanrı'ya gelince nedense sorun teşkil ediyormuş gibi bir tutum sergilenebiliyor, halbuki ikisi de insan üretimi masal ya da senaryo-kurgu kahramanıdırlar, ikisininde gerçekliği, özneldir, nesnel gerçeklikleri ise yoktur ve bu inançla ifade edilmeyecek denli açık durumdur, yani bilinebilirdir! Tanrının nitelikleri ise, inançla değil ideolojiyle, siyasetle oluşturulmuştur. Örneğin tanrının yaratıcı olduğuna inanmak inançtır, ancak inanmayanları nerede görürseniz öldürün söylemine itimat inanç değildir, inanç istismarı üzerinden insanın siyasi, ideolojik boyunduruğu, yenilgisidir.
Merhaba,

Cok dogru noktalara parmak basiyorsunuz. Acikcasi normalde 15 dakikanin altinda olmasini istedigim video 26 dakika oldu. Her konunun detayina uzun uzun giremedigim gibi bahsettiginiz gibi bazi konularda da kisa yolu ve sade anlatimi sectim. Hedefim, herhangi ortalama bir Musluman'in dinleyip anlayabilecegi bir sey yaratmakti. Tabi ayrica, ben sadece 1 senedir bu konuyu ciddi bir sekilde okuyorum, forumda benden cok daha deneyimli ve bilgili arkadaslar muhakkak vardir. Umarim,bu bir baslangic olur, daha iyi ve daha etkili videolar yaratilir.