Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji > Evrim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 14-01-2013, 21:12
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart TÜBİTAK bilime son darbesini de indirdi.

Sevgili arkadaşlar, sonunda bu da oldu.

TÜBİTAK Darwin’i yok etti
Ocak 14, 2013

TÜBİTAK Yayınları evrim kitaplarının satışını durdurdu.

Sozcu.com.tr/ Deniz AYHAN
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’ndan (TÜBİTAK) Darwin’e bir darbe daha geldi. Charles Darwin’in 200. doğum yılında dergisine basacağı kapağı son anda değiştirip Darwin’e sansür koyan Türkiye’nin önemli bilim ve araştırma kurumlarından olan TÜBİTAK şimdi de evrim kitaplarının basımını ve satışını sonlandırdı.
Charles Darwin’in evrim teorisini İslami çevreler “insanın maymundan geldiğini iddia ediyor” diyerek reddediyordu. Bu çevrelerde yer bulamayan görüş, sonunda TÜBİTAK’tan da veto yedi.
Geçtiğimiz yıllarda TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları’nın kitap satış arşivinde bulunan ve insanın evrimini bilimsel yönden inceleyen kitaplar artık TÜBİTAK listesinde yer almıyor. TÜBİTAK’ın basımını durdurduğu bu kitaplar, listede yer almasına rağmen uzun süredir satın alınamıyordu zira satın almak isteyenler bir tek evrim kitaplarında “Tükendi” ibaresi ile karşılaşıyordu. TÜBİTAK’ın bu kitaplara sansür uyguladığı iddialar arasındaydı. Şimdiyse TÜBİTAK bu kitapların satışını tamamen durdurdu.

TÜBİTAK’tan veto yiyen kitapların listesi şöyle:
Evrimin yaşamın karmaşık tasarımını açıklayan tek kuram olduğunu düşünen Zooloji Profesörü Richard Dawkins’e ait Kör Saatçi ve Gen Bencildir kitapları, Alan Moorehead’dan Darwin ve Beagle Serüveni, Stephen Jay Gould’dan Darwin ve Sonrası, Mahlon B. Hoagland’dan Hayatın Kökleri, James Wason’dan İkili Sarmal, Richard Lewontin’den Üçlü Sarmal, 20. yüzyılın Darwin’i olarak anılan Ernst Mayr’dan Biyoloji Budur ve Richard Leakey-Roger Lewin’in Göl İnsanlı kitapları TÜBİTAK’ın listesinden çıkartıldı. TÜBİTAK’ın eski satış listesinden geriye tek kalan Linda Gamlin’in Evrim kitabı oldu.

TÜBİTAK DARWİN’İ SANSÜRLEMİŞTİ
Darwin’in TÜBİTAK’ta başına gelen ilk olay bu da değil. 2009 yılında Darwin, yine TÜBİTAK’ın sansürüne maruz kalmıştı. 2009 Yılı Darwin’in doğumunun 200. yıldönümü nedeniyle UNESCO tarafından tüm dünyada Darwin yılı olarak ilan edilmişti. Darwin yılı dolayısı ile TÜBİTAK, Bilim ve Teknik Dergisi’nin 15 sayfasını ve kapağını Evrim Teorisi’nin sahibi Darwin’e ayırmıştı. Ancak TÜBİTAK Yönetim Kurulu, derginin bu halini beğenmemiş ve derginin kapağı son anda değişmiş, Darwin’le ilgili 15 sayfa dergiden atılmış, kapağı hazırlayan genel yayın yönetmeni Çiğdem Atakum’un da görevine son verilmişti.
Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 14-01-2013, 21:15
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili arkadaşlar, başka bir kaynaktan aynı haber,
Evrim gitti, TÜBİTAK rahat etti
14.01.2013 15:10:00

TÜBİTAK evrim meselesini kökünden halletti: TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları’nın kitap satış arşivinde bulunan ve insanın gelişimini “Evrim Teorisi” ile açıklayan kitapların basım ve satışı durduruldu.

Geçtiğimiz yıllarda TÜBİTAK Popüler Bilim Yayınları’nın kitap satış arşivinde bulunan ve insanın evrimini bilimsel yönden inceleyen kitaplar listeden tamamen çıkartıldı. Söz konusu kitaplar -listede bulunmasına karşın- satın alınmak istendiğinde “Tükendi” ibaresi ile karşılaşılıyordu zaten. Şimdiyse kurum tarafından satış ve basımı resmen durduruldu.

Veto yiyen eserler
Zooloji Profesörü Richard Dawkins’e ait Kör Saatçi ve Gen Bencildir kitapları, Alan Moorehead’dan Darwin ve Beagle Serüveni, Stephen Jay Gould’dan Darwin ve Sonrası, Mahlon B. Hoagland’dan Hayatın Kökleri, James Watson’dan İkili Sarmal, Richard Lewontin’den Üçlü Sarmal, Ernst Mayr’dan Biyoloji Budur ve Richard Leakey-Roger Lewin’in Göl İnsanları kitapları TÜBİTAK’ın listesinden çıkartıldı. Eski listeden geriye yalnızca Linda Gamlin’in Evrim kitabı kaldı.

Darwin takıntısı yeni değil
Darwin’in başına gelen ilk olay bu değil. Darwin’in doğumunun 200’üncü yıldönümü UNESCO tarafından tüm dünyada “Darwin Yılı” olarak ilan edilmiş ve bu vesileyle TÜBİTAK, Bilim ve Teknik Dergisi’nin 15 sayfasını ve kapağını Darwin’e ayırmıştı. Ancak TÜBİTAK Yönetim Kurulu, derginin bu hâlini beğenmeyip kapağı son anda değiştirerek, genel yayın yönetmeninin görevine son vermişti.
Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 14-01-2013, 21:43
MadScientist MadScientist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Yararlı ne varsa zaten alayının kökünü kazıyorlar.
Alt 16-01-2013, 02:19
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

Böyle devam etsinler, beğenmedikleri maymuna daha bir yaklaşsınlar...

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 16-01-2013, 21:24
MadScientist MadScientist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

murted´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Böyle devam etsinler, beğenmedikleri maymuna daha bir yaklaşsınlar...
Anlamadığım maymun deyince akıllarına nasıl bir mahlukat geliyorki bu kadar beğenmiyorlar?
Alt 16-01-2013, 23:31
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

sevgili arkadaşlar bunlar galileo'yu yargılayan engizisyon yargıçlarının yerini alacaklar bilmeyenler için söyleyeyim bruno'da evrenin bildiğimizden daha büyük olduğunu söylediği için kazığa bağlayıp diri diri yaktılar. bunlarda aynı karanlığa gömülecekler.
bu söylenenleri kabul etmeyen adam çoktur içlerinde ama, padişah efendimizin hışmından korkuyorlar

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 17-01-2013, 00:26
kemalistcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kemalistcan kemalistcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Doğrudan Başbakanlık'a bağlanan TÜBİTAK ve TÜBA'dan ne bekliyorsunuz ki? Artık kadrolaşmakla kalmıyor, bilimi sulandırıyorlar da; bunun bir diğer örneği felsefe bölüm başkanlarının ve öğretim üyelerinin önemli bir bölümü artık ilahiyatçı olması sonucunda adamlar aydınlanmacı filozoflara hem de marksistlere ver ediyorlar kalayı ve dini felsefenin üstünde göstermeye çalışıyorlar. Yine Başbakanlık'a bağlı RTÜK de canavar gibi çalışıyor; hem tırstırıyor, caydırıyor hem de para basıyor. Anlıyacağınız işimiz kötü; bilim mi o da ne?
Alt 17-01-2013, 10:26
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Zaytunga biz tepki gösterince sizde şakadan anlamıyorsunuz diyordunuz.

Bu haberde yalan, oturmuşsunuz birde bunu ciddiye alıp kelam etmişsiniz. Her zaman bize dediğinizi bu sefer ben diyeyim.

Okumuyorsunuz, araştırmıyorsunuz, sorgulamıyorsunuz...

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.
Alt 17-01-2013, 13:43
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

Yergin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Zaytunga biz tepki gösterince sizde şakadan anlamıyorsunuz diyordunuz.

Bu haberde yalan, oturmuşsunuz birde bunu ciddiye alıp kelam etmişsiniz. Her zaman bize dediğinizi bu sefer ben diyeyim.

Okumuyorsunuz, araştırmıyorsunuz, sorgulamıyorsunuz...
Haber yalan bile olsa bizim buna kanıp tepki vermemiz, olayı zaten yalan haber yapıp bu yolla beğenmediğini hicvetmek olan bir mizah sitesinin haberini yalanlamaya kalkmakla aynı şey değil. Zira bağlantıda Zaytung'daki gibi (Ahlaksız Haber) biz bunları bir yerlerimizden uyduruyoruz yazmıyor.

Üstelik Darwin'i sansürleyen bunu neden yapmasın? Ortada iddiayı ciddiye almak için çok sebebimiz var. Mesela önceki yıllarda Darwin'i sansürledikleri de mi yalan? Alemsin Yergin, sen çok yaşa, emi! Herşeyi çorba yapmışsın.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 17-01-2013, 14:46
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

murted´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Haber yalan bile olsa bizim buna kanıp tepki vermemiz, olayı zaten yalan haber yapıp bu yolla beğenmediğini hicvetmek olan bir mizah sitesinin haberini yalanlamaya kalkmakla aynı şey değil. Zira bağlantıda Zaytung'daki gibi (Ahlaksız Haber) biz bunları bir yerlerimizden uyduruyoruz yazmıyor.

Üstelik Darwin'i sansürleyen bunu neden yapmasın? Ortada iddiayı ciddiye almak için çok sebebimiz var. Mesela önceki yıllarda Darwin'i sansürledikleri de mi yalan? Alemsin Yergin, sen çok yaşa, emi! Herşeyi çorba yapmışsın.
Hadi ben zaytungun lafını ederek yanlış yaptım. Siz nerede yanlış yaptınız?

http://www.ahaber.com.tr/Gundem/2013...rim-aciklamasi
http://www.cnnturk.com/2013/turkiye/...2.0/index.html

Magazin gazetelerindeki gibi başlıklar açmak, konular açmak işin cılkını çıkartır.
Bu kadar önyargılı davranmayın demek istedim sadece.

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil