Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > İslami Alevilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-08-2006, 13:27
Üye Değil

Standart Re: Alevi Şeriatı

Sayin Billur

*Medem kimliginizin bir parcasi olarak aleviligi kendinizde tanimliyorsunuz

sayın Turok bu size son cevabımdır kişiselleştirmek istemiyorum
ben kimliğimin bir parçası olarak görmüyorum Aleviliği
nasıl ki sizde sunniliği kendinizin bir parçası görmediğiniz gibi
insanın ailesini seçme hakkı yoktur bilirsiniz ama
düşüncelerinizi seçebilirsiniz
ailemin Alevi olması beni bağlamaz
ve keza sizinde sunni olup ailenizi bağlamadığınız gibi..

iyigünler dilerim...
Alt 08-08-2006, 14:12
Üye Değil

Sayın Turok,

Bana yazdığınız ilk yazınızdan itibaren olaya ön yargıyla yaklaştığınızı görüyorum. Burada aleviliği felan savunan yok. Nerden bu yargıya vardığınızı da anlamış değilim. İnsanlar kalkıyor düşüncelerini açıklıyor. Bu düşünceleri genelleştirmeye hakkınız var mı? Siz de kendi düşüncelerinizi belirtiyorsunuz. Olay bundan ibarettir. Kalkıp da başka yönlere çekmenin doğru olmadığı düşüncesindeyim. Bence de bu konu böylece kapanmış olsun.Sevgiyle kalın...
Alt 08-08-2006, 21:12
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Arkadaşlar,

ben bu alıntıyı dediğim gibi Alican Baytekin'in "Öteki Aleviler" adlı kitabından aktardım. O da Nejat Birdoğan'dan almış.

Nejat Birdoğan son derece değerli bir alevi kültürü araştırmacısı. İnternetten eserleri hakkında birçok bilgi bulabilirsiniz. Ben bir liste vereyim

http://www.ideefixe.com/Kitap/urun_liste.asp?kid=1099

Alican Baytekin ise Bremen ve Çevresi Alevi Dernekleri Başkanı. Alevi ve yıllardır aleviliği inceleme ile uğraşmış. Yani kaynaklar alevilere düşmanlık yapan kişiler değil, tersine alevi kültürünü savunan kişiler. Ben de aynı şekilde bir alevi düşmanı değilim. Tersine alevi anlayışının İslam'ı kabul etmek istemeyen ve eski dinlerini, kültürlerini sürdürmeye çalışan göçebe türk boylarının geliştirdiği bir din ve kültür olduğunu düşünüyorum.

Ancak bunlar bizim Aleviliğin bu yönüne gözümüzü kapatmamız anlamına gelmez. Bunu tartışmak, bir grubu karalamak falan değildir. Yoksa tarihsel gerçeklere sırt mı çevirelim. Belgenin aslının olup olmadığını tartışabilirsiniz. Bunun da yöntemi var tabii. Yok, inanmam diyerek reddetmek doğru yöntem değil.

Alıntıya devam edeyim ben

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 08-08-2006, 21:15
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Burç 4: Komşu ve akrabalarının evlerini, harmanlarını, ağaçlarını, ormanlarını yakanlar; köprüleri, çeşmeleri, yolları ve su kanallarını yıkıp tahrip edenler suçludurlar. Bu suçları işleyenler beş yıl boyunca pir ve cemaat huzuruna alınmaz. Yakıp yıktıkları herşeyi onarmak zorundadırlar. Beş yıl sonra, yaptığı tahribatı onarmışsa, suçlu rehberin huzuruna getirilir; rehber de suçlunun boynuna kirli bir ip geçirip eşek gibi anırtarak, köpek gibi havlatarak pir ve cemaatin huzuruna getirir. Huzurda yedi okkalık bir ağırlık boynuna asılarak otuz dakika ayakta bekletilir, sonra kırk sopa vurulup kızgın demirle el ve ayakları dağlanır. 18 akçe halife için, 28 akçe de pir hakkı olmak üzere para cezası uygulanır. Ancak bundan sonra bir kurban keserek ceme katılabilir.

Burç 5: allah’ın emriyle söz kesip kızını biriyle nişanlamış ve sonradan sözünden dönüp başkasına vermiş olanlar; allah’ın emriyle kıyılmış nikahı bozanlar ve bunlara yardım edenler suçludur. Bu suçları işleyenler altı yıl pir huzuruna alınmazlar. Komşuluk ve akrabalık ilişkileri kesilir. Bu süre boyunca hiç kimse bunlara yardım edemez, selamlaşamaz, ekmeğini yiyemez, suyunu içemez. Altı yıl sonra rehber, pislik sürülmüş bir ipi suçlunun boynuna geçirip pir ve cemaatin huzuruna getirir. Getirirken çeşitli hayvanların yerine koyarak aşağılar. Suçlu, cemaatin huzuruna getirilirken ağlar, Allah’a ve Ehl-i Beyt’e yakarır ve dua eder. Pir ve cemaat huzurunda boynuna on okkalık ağırlık sılır. 50 akçe halife, 65 akçe pir, 110 pararehber hakkı olmak üzere para cezası verilir. Tövbe ve yemin ettirilip bir kurbanla ceme alınır.

Burç 6:
Faizle para verenler, alanlar ve aracılk edenler; faiz yoluyla başkalarını kandırarak evini, tarlasını, malını mülkünü elinden alanlar; kumar yoluyla başkalarınınmallarını elinden alanlar “Günah-ı kebir” işlemiş olurlar. Bu suçlular altı yıl boyunca pir ve cemaat yüzünü göremeyecektir. Her türlü akrabalık ve komşuluk ilişkileri kesilecek, ekmeği yenilmeyecek, konuşulmayacak, selam verilmeyecektir. Altı yıl sonra rehbere getirilecektir. Rehber, pisliğe bulanmış bir ipi suçlunun boynuna geçirip, sırtına da 3 batman (24 kilo) yük bindirip hayvan gibi dört ayağı üzerinde yürüterek pir ve cemaatin huzuruna çıkarır. Pir ve cemaat huzurunda yeniden bir batman (8 kilo) ağırlık boynuna asılıp 45 dakika ayakta bekletilir. 45 dakika dolduktan sonra el ve ayakları dağlanır. 60 akçe halife, 70 akçe pir, 125 para rehber hakkı olmak üzere para cezası verilir, bir kurban kestirilerek ceme alınır.

Burç 7: Eşini boşayıp evli ve hikahlı kadın alanlar; nikahını bozanlar ve bunlara yardım edenler suçludur. Bu suçu işleyenler 7 yıl sonra pir ve cemaatin huzuruna getirilir. Getirilirken eşek gibi anıracak, domuz gibi burnunu yere sürtecek ve 3 defa pir huzurundan kovulacak, her getirilişte aynı şeyler uygulanacak; üç kurban kesip, birini köpeklere, birini öksüz çocuklara dağıtacak, diğerini de cemaate getirecektir. Pir ve cemaat huzurunda boynuna ağırlık takılıp bir saat ayakta bekletilecektir. Ardından, 80 sopa vurulup taşlı ve dikenli bir yolda bir saat süreyle yalınayak yürütüldükten sonra tekrar huzura getirilip dili ve ayakları dağlanır. O yıl kurbanı ayrı kazanda pişirilip dağıtılır. 90 akçe halife, 100 akçe pir, 150 para rehber hakkı olmak üzere para cezası verilir, ayrıca, boşadığı kadına her yıl nafaka ödeyecektir.

Burç 8:
Kuran ayetlerini değiştirenler veya tersi anlamda yorumlayanlar; peygamber ve Ehl-i Beyt’e dil uzatanlar; onların emirlerini inkar edenler büyük günah işlemiş olurlar. Bunlar en büyük suçlulardır, bu suçları işleyenler 12 yıl süreyle pir huzuruna çıkamazlar. Akrabalık ve komşuluktan çıkarılır, ölürlerse cenaze namazları kılınmaz. Ekmeği, aşı yenmez, evine gidilmez, selam verilip alınmaz, herhangi bir yardım yapılmaz. 12 yıl sonra rehbere gelip, yaptığı fenalıklardan kurtulduğunu töbe ile bildirir. Rehber, suçluyu belden yukarı soyar ve çıplak yerlerine pislik sürer, boynuna da gene pisliğe bulanmış bir ip geçirip her türlü hayvani aşağılamayla pir ve cemaat huzuruna getirilir. Huzura getirildiğinde pir ve cemaat onun yüzünü görmemek için yere kapanır, Allah’a ve Ehl-i Beyt’e yakarır ve suçluyu huzurdan kovarlar. Aynı işlem üç defa tekrarlanır. Her defasında aynı şekilde getirilir. Üçüncü getirilişinde cemaatin dışında oturtulur. İki yıl kurbanı ayrı kesilerek sofilerin kurbanına katılmaz. İki yıl sonra üç kurbanla huzura gelir, biri köpeklere, biri öksüz ve fakirlere, biri de cemaate getirilir. Pir ve cemaatin huzurunda boynuna 15 okka ağırlık asılıp bir saat ayakta bekletilir. Sonra 90 sopa vurulup kızgın demirle elleri, ayakları ve dili dağlanır. 100 akçe halife, 130 akçe pir ve 30 akçe de rehbere verilmek üzere ceza kesilir. 2 yıl boyunca cemlere en arkada oturur. Ancak üçüncü yılda kurbanla birlikte cemaate katılabilir.

Benim Notum: Alevilikte kutsal sayılan kitap aslında İmam Cafer'in "Buyruk" adlı kitabıdır. Bu kitabı okuyan var mı aramızda?

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 19-11-2011, 21:49
TurkceRap TurkceRap isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bazı arkadaşlar alevilik söz konusu olunca neden bu kadar gaza geliyo anlamış değilim, tamam alevilere ben de sempatiyle yaklaşırım ama, neden bi topluluğun kendi hukukunu oluşturabileceği akla gelmiyo? (Ki Alevi toplulukların cemaat yapısı olduğunu da hesaba katarsak) olması pek de anormal sayılmaz.

Ne yani siz Alevilerin de diğer insanlarla beraber aynı sosyal evrimini geçirmeyip doğrudan modern evrensel değerlerle evrimleşmeye başladığını falan mı sanıyodunuz?

Sünnilerin de, Alevilerin de, Hristiyanların da, Yahudilerin de, diğerlerinin de geçmişin de tasvibetmedikleri şeyler olmuş olabilir, önemli olan biz bunları tekrarlayacakmıyız?

"Solcu politikacılar özgürlüğünüzü çocuklar ve fukaralıkla mücadele namına elinizden alırlar, sağcı politikacılar ise bunu aile değerleri ve uyuşturucu ile mücadele adına yapar. Heriki durumda da iktidar büyür ve güçlenir, siz ise daha az özgür olursunuz."

Harry Browne

http://www.liberteryen.org
http://www.freemarketforever.com
http://www.libertariansforum.com
http://www.theuklibertarian.com
http://www.cato.org
http://www.lp.org
http://www.aynrand.org
http://www.mises.org
"Daima birşeyi yapmamanızı öğütleyen birileri olacaktır. Esas mesele onlara aldırmamayı bilmektir.
Tim Robbins
Alt 20-11-2011, 06:15
marcos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
marcos marcos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Alevilikte kutsal sayılan kitap aslında İmam Cafer'in "Buyruk" adlı kitabıdır. Bu kitabı okuyan var mAlevilikte kutsal sayılan kitap aslında İmam Cafer'in "Buyruk" adlı kitabıdır. Bu kitabı okuyan var mı aramızda? ı aramızda?
SARGON

O kitabı yıllar önce okumuştum kitapta islam ile çelişen sözler bulunmakta kitabın tamamı hak verirsinizki aklımda değil.Kitap daha çok tarikat ile alakalı vede İmam Cafer Sadık ile alakası yok sadece ismi kullanılmış yazarı İmam Cafer değil anlayacağın.

Kitapta Miraç konusunda Allahın Muhammed ile Alinin lisanınında konuştuğu Muhammedin Allaha sen Alisin diye hitap ettiği Allahın ben benim dediği Muhammedin ben sende Alinin lisanını buldum dediği Allahın senin kalbine nüfus ettim orada Ali sevgisinden başka sevgi görmedim dediği korkmayasın diye Alinin lisanında seslendiği filan yazıyordu.Perdeden Alinin eli filan göründüğü yazıyordu.Zaten Şia bu kitabı tamamen red eder.

Kırklar meclisinden filan bahsedilir ki bahsi edilen konu başka hiçbir eserde geçmez.Muhammed öteki alemde bu meclise rastlar Allah kapıyı çal içeri gir der Muhammed kapıyı çalar içerdekiler kimsin deyince ben peygamberim der kırklar bize peygamber gerekmez sen var ümmetine der bu üç defa tekrarlanır Muhammed Allaha beni içeri almıyorlar ne yapayım deyince Allah bu sefer ben fakir bir kulum de der.Muhammed birdaha kapıyı çalar kimsin sözüne fakir bir kulum cevabını verip içeri girer.İçeride Alinin yanına oturur başta onu tanımaz.Siz kimsiniz diye sorar kırklarız cevabını alır ama otuzdokuz kişilerdir.Kırkıncısı Selmani Farisidir o an orada değildir.Cebrail bir üzüm getirir onu kap içinde ezer suyunu biri içer hepsi mest olur.Kendilerinden geçip semah dönmeye başlarlar o an Muhammed yanındakinin Ali olduğunu anlar.Muhammed Aliyi abası içine alır vucutları tek başları ayrı olur.İki nur birleşir.Böyle şeyler yazıyordu.

Kitapta soru cevap tarzı öğütler vardı.Kitabı bulabilirsin öyle Ali Mushafı gibi bulunmayacak bir kitap değildir.Kitabı okudunda başka okuyan varmı diye soruyorsan evet okudum.

http://bizimsokagincocuklari.com/wp-...EMES%C4%B0.pdf

" Şüphesiz eğer ki hayvanların dini olsaydı, şeytanı insan şeklinde hayal ederdi." / W. Ralph Inge
Alt 21-11-2011, 03:14
SeBaT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
SeBaT SeBaT isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Alevi şeriatından dem vuran ateistler... Pehee Üfürükten teyyare bir yazı ve içleracısı ama gerçek hal-i pür melaliniz

Küçük bir çırpınışım; esmer bir soluk... Söylenmemiş sözleri uçuruyorum... (Gökhan Özcan)

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil