Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 31-12-2011, 03:53
YasasinBilim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
YasasinBilim YasasinBilim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Ülkemizde din olmazsa neler olurdu?

sevgili arkadaşlar;
(özellikle de hür beyinli olanlar)

bir an için ülkemizde (Türkiye'de) din olgusunun yok olduğunu düşünelim. ki bana kalırsa önce gelişmiş ülkelerde, sonra da bizde din olgusu bir mitolojiye dönüşecektir.

ben aklıma gelenleri sıralıyorum.

1) Diyanet İşlerine aktrılan bütçe (ki Milli Eğitim Bakanlığının bütçesinden fazladır), ülkemizin milli gelirine aktarılacak, sosyal refah seviyesi yükselecektir.

2) inşaat sektörünü canlandırdığı bahanesiyle mantar gibi türetilen camiler yerine, toplum yararı gözetilerek okullar, tiyatrolar, sanat merkezleri vs. inşa edilecektir.

3) Halkımızın ibadete ayırdığı zaman (sadece namaz için yılda 26 gün) iş gücü olarak üretime katılacaktır.

4) Bilim, sanat önündeki engeller kalkacaktır. Bugün üniversitelerimizde Evrim Teorisine şüpheyle bakan sözde hocaların, öğrencilerin olmasının tek sorumlusu dindir.

5) Kadına verilen değer artacak; töre, namus cinayetleri azalacaktır. islamiyet öncesi Türklerin kadına verdikleri değeri hatırlamamız yeterli.

6) Halkımız arasındaki binbir çeşit kutuplaşma (sünni, alevi, hristiyan, az müslüman-çok müslüman, dinsiz, türbanlı vs.) ortadan kalkacaktır.

7) Çevreye olan duyarlılığımız artacaktır. Hayvanlar ve bitkilerin bizim için yaratılmadığını idrak edecek, onlara hak ettikleri değeri vereceğiz.

8) Arapların batıya olan komplekslerinin bize olan yansımalarından sıyrılacağız, bu sefer gerçekten "yaratılanı severiz, yaratandan ötürü" diyerek müslüman olmayan toplumlara daha hoşgörülü bakacağız.

9) TV kanallarını meşgul eden çağ dışı tartışmaların (deccal, zülkarneyn, yecüc-mecüc vs.) yerini bilimsel tartışmalar alacaktır.

10) Hac turizmi tarihe karışacak. Araplara giden milyarlarca TL, içeride kalacaktır.

11) Daha 5-6 yaşlarındayken cehennem korkusu ile büyütülmeye başlanmış psikolojik sorunlu (bana göre hastalıklı) bireyler yerine ahlaklı bireyler yetiştirme çabasında olacağız.

12) Kadına ve sekse aç erkekler (tüm arap ülkelerinde olduğu gibi) yerine, daha sağlıklı erkek, dolayısıyla kadın bireylere kavuşacağız.

şimdilik bu kadar yeter.

Not: Din olmasaydı kaos olurdu diyenler önce şu Japonya, Danimarka, Norveç'e baksınlar sonra yorum yapsınlar.

saygılar...
Alt 31-12-2011, 14:29
Aliekber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aliekber Aliekber isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

YasasinBilim´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Not: Din olmasaydı kaos olurdu diyenler önce şu Japonya, Danimarka, Norveç'e baksınlar sonra yorum yapsınlar.

saygılar...
katılmakla beraber bazı eksikliklerden bahsetmek gerekir. din diye sunduğunuz maddeler hemen hemen belirli bir anlayışı kapsıyor. genelde ortodoks anlayışı, ama özelde bir şekilde ülkemizde ki sünni çoğunluğu anlatan maddeler bunlar. diğer dinler olmasaydı ne olurdu sorusuna cevap yok gibi.

ayrıca alıntıladığım üç ülkeyi neye göre örnek verdiğinizi pek anlayamadım. bu üç ülkede de din var diye biliyorum.

Can baş feda edip kurbana geldim
Alt 01-01-2012, 22:49
Üye

Aliekber´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
katılmakla beraber bazı eksikliklerden bahsetmek gerekir. din diye sunduğunuz maddeler hemen hemen belirli bir anlayışı kapsıyor. genelde ortodoks anlayışı, ama özelde bir şekilde ülkemizde ki sünni çoğunluğu anlatan maddeler bunlar. diğer dinler olmasaydı ne olurdu sorusuna cevap yok gibi.

ayrıca alıntıladığım üç ülkeyi neye göre örnek verdiğinizi pek anlayamadım. bu üç ülkede de din var diye biliyorum.
konu türkiye olunca, tabii ki sünni islamı kastettim. diğer dinler başkalarının problemi.

örnek olarak verdiğim ülkelerde hiç bir dine inanmayanların oranı %80-90 civarındadır.
Japonyadaki budizm ise bir din değildir (buda tanrı değil, bir filozoftur). özetle, bu ülkeler dinsizdir (ama ahlaklıdırlar)

saygılar...
Alt 01-01-2012, 23:30
istatistik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
istatistik istatistik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Din insanları kontrol altında tutmak konusunda başarılı değildir. Eğer bir başarı olsaydı (adını unuttuğum bir blog yazarının dediği gibi) son idam muhammed hayattayken yapılırdı. Kaldı ki, dinine düşkün insanlar arasında da kuranı pek sallayan yoktur. Akraba evliliği açıkça muhammede yönelik bir güzellik olarak belirtilmesine karşın bu evlilik günümüzde de devam etmektedir.

Benim mantığıma göre, din olmasaydı, şuan daha iyi bir düzeyde olma ihtimalimiz vardı. İnsanlar din, allah diyerek birilerini dolandıramaz, oruç tutmadı diye öldüremez ya da din adına başka ne saçmalıklar yapılıyorsa bunları yapamazdı.

Din, tarihte de günümüzde de kitleleri yönlendirmek dışında bir işleve sahip olmadığına göre yukarıda yazdıklarımın pek de yanlışlanabilir olacağını sanmıyorum.

Dinler çoğunluğun korkusu ve azınlığın kurnazlığı üzerine kuruludur. (Stendhal)

SERBEST KALEM
Alt 02-01-2012, 00:52
bozok6666 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bozok6666 bozok6666 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bozok6666 - YAHOO üzeri Mesaj gönder

din olmasaydı avrupadaki gibi aile yapımız tamamen bozulur veya japonya gibi nüfus yaşlanır ve azalırdı din olmadığı için toplum yapısı şuanki gibi olmazdi evlilik azalır çocuk korkulacak şey olur yunanistan ve diğerleri gibi faiz normal sayılacağı için faiz batağında olurdukki faizi dinsiz devletimiz cebizden alıp veriyo zaten ,sömürü düzenine bizde girerdik etrafda anası babası ayrı çocuklar olurdu herkes kendisi için yaşardı amerikadaki gibi kapitalizm dünyaya hakim olurdu herşey yapılabilir olurdu çünkü sınırlama yok sizin için kötü olan başkası için iyi olur uyuşturucu gibi aklıma gelen bunlar ha bide kimin eli kimin şeyinde belli olmazdı ,avrupa kendine hiristiyan diyen dinsizlerle dolu örnek olarak .
Alt 02-01-2012, 01:15
Üye

bozok6666´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
din olmasaydı avrupadaki gibi aile yapımız tamamen bozulur veya japonya gibi nüfus yaşlanır ve azalırdı din olmadığı için toplum yapısı şuanki gibi olmazdi evlilik azalır çocuk korkulacak şey olur yunanistan ve diğerleri gibi faiz normal sayılacağı için faiz batağında olurdukki faizi dinsiz devletimiz cebizden alıp veriyo zaten ,sömürü düzenine bizde girerdik etrafda anası babası ayrı çocuklar olurdu herkes kendisi için yaşardı amerikadaki gibi kapitalizm dünyaya hakim olurdu herşey yapılabilir olurdu çünkü sınırlama yok sizin için kötü olan başkası için iyi olur uyuşturucu gibi aklıma gelen bunlar ha bide kimin eli kimin şeyinde belli olmazdı ,avrupa kendine hiristiyan diyen dinsizlerle dolu örnek olarak .

belkide cinler ve şeytan bizi mahfederdi, kaka adamlar bizi döverdi. uff yaparlardı.

şaka bir yana, hep aynı masallarla uyutulduğumuzun resmidir.
imkan olsa da japonya ve danimarkayı görebilseniz.

saygılar...
Alt 02-01-2012, 01:52
Kıdemli Üye

bozok6666´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yazdıklarınızın hiç birinin din ile alakası olmadığı gibi, gerçek bir yanı da yok. Çünkü, yukarıda yazmış olduğunuz şekilde yaşayan bir ülke yok. Size nasıl anlatıldı bilmiyorum, ancak yaşadığım yer itibariyle avrupalıları ya da diğer herhengi bir ülkeden insanı gözlemleme fırsatım oldu. Durum sandığınız gibi değil. İsterseniz gelip, herhangi bir turistin yanında bulunan kadını/erkeği taciz etmeye çalışın ve müslüman ya da sözde hıristiyan olan kişilerin tepkisine bakın. Dedikleriniz doğru ise yolunuza devam edersiniz. Yanılıyorsanız en iyi ihtimalle polise şikayet edilirsiniz.

Kulaktan dolma bilgiler ile herhangi bir düşünceyi savunmanın yanlışlığını görnemiz gerek.

SERBEST KALEM
Alt 02-01-2012, 06:30
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

sevgili arkadaşlar;

bir an için ülkemizde (Türkiye'de) din olgusunun yok olduğunu düşünelim. ki bana kalırsa önce gelişmiş ülkelerde, sonra da bizde din olgusu bir mitolojiye dönüşecektir.

1) Diyanet İşlerine aktrılan bütçe (ki Milli Eğitim Bakanlığının bütçesinden fazladır), ülkemizin milli gelirine aktarılacak, sosyal refah seviyesi yükselecektir.

2) inşaat sektörünü canlandırdığı bahanesiyle mantar gibi türetilen camiler yerine, toplum yararı gözetilerek okullar, tiyatrolar, sanat merkezleri vs. inşa edilecektir.

3) Halkımızın ibadete ayırdığı zaman (sadece namaz için yılda 26 gün) iş gücü olarak üretime katılacaktır.

4) Bilim, sanat önündeki engeller kalkacaktır. Bugün üniversitelerimizde Evrim Teorisine şüpheyle bakan sözde hocaların, öğrencilerin olmasının tek sorumlusu dindir.

5) Kadına verilen değer artacak; töre, namus cinayetleri azalacaktır. islamiyet öncesi Türklerin kadına verdikleri değeri hatırlamamız yeterli.

6) Halkımız arasındaki binbir çeşit kutuplaşma (sünni, alevi, hristiyan, az müslüman-çok müslüman, dinsiz, türbanlı vs.) ortadan kalkacaktır.

7) Çevreye olan duyarlılığımız artacaktır. Hayvanlar ve bitkilerin bizim için yaratılmadığını idrak edecek, onlara hak ettikleri değeri vereceğiz.

8) Arapların batıya olan komplekslerinin bize olan yansımalarından sıyrılacağız, bu sefer gerçekten "yaratılanı severiz, yaratandan ötürü" diyerek müslüman olmayan toplumlara daha hoşgörülü bakacağız.

9) TV kanallarını meşgul eden çağ dışı tartışmaların (deccal, zülkarneyn, yecüc-mecüc vs.) yerini bilimsel tartışmalar alacaktır.

10) Hac turizmi tarihe karışacak. Araplara giden milyarlarca TL, içeride kalacaktır.

11) Daha 5-6 yaşlarındayken cehennem korkusu ile büyütülmeye başlanmış psikolojik sorunlu (bana göre hastalıklı) bireyler yerine ahlaklı bireyler yetiştirme çabasında olacağız.

12) Kadına ve sekse aç erkekler (tüm arap ülkelerinde olduğu gibi) yerine, daha sağlıklı erkek, dolayısıyla kadın bireylere kavuşacağız.

şimdilik bu kadar yeter.

saygılar...
Ne farkeder ki din olmasa da? Yine etik degerler olmayacak mi?

1)Butce konusunda haklisin. Ornegin buna ayrilan butce ile cok daha faydali isler yapilabilir toplum adina..

2) Okullar, tiyatrolar, sanat merkezleri vs. bunlarda insaat sektorunde pay sahibidirler. Dusunun mesela, bugun cami olan her yerde, bir sanatsal eser veya bir sanat merkezi vs. olsa.. Iyi ama herkes istisnasiz sanat'i sevmek zorunda degil, bu da bir dayatmadir.

3)Insanlarin kendilerine iliskin ibadetlerine ayirdiklari zamani kisitlamak da dayatmadir. Ozgurluk anlayisi ile bagdasmaz.

4)Bu konuda haklisin.

5) Dindar olup da kadina hak ettigi degeri veren bircok inanir var. Islamiyet oncesi Turkler dinsiz miydi? Samanizm mi gelmeli yani din olarak? Demek istediginiz bu mudur?

6) Mezhepler ve kutuplasmalar yine olurdu. Icerigi dinsel olmazdi da baska birsey olurdu, siyasi iktidar adina.

7)Hak ettikleri degeri verip ne yapacaksiniz mesela? Bitki ve et mi tuketmeyeceksiniz? Nasil besleneceksiniz peki? Din olmamis olsaydi da, yine faydalanacaktiniz. Ilkel dinler misali bu kez de anlam yukleyecektiniz.

8) "Yaratilani severiz yaratandan oturu" derken hangi inanc bahsettiginiz? Bir yaratan varsa, bir inanc da veya din de muhakkak vardir.

9) Tum kanallari bilimsel tartismalara baglamak da bir dayatmadir, insan ozgurlugunu hice saymaktir. Herkes istisnasiz bilimsel dusunmek zorunda midir? Bilim'e din olarak tapanlari unuttunuz galiba..

10)Hac turizmi tarihe karissa da, insanlarin dunya uzerindeki diger insanlarla etkilesim, seyahat ve turistik gezilerini engelleyemessiniz. Orn; Baska dinlere ilgi duyabilirler ve baska ulkeleri kalkindirabilirler.

11)Ahlak anlayisiniz ne olacak bu arada, bu bireyleri yetistirirken? Once bu ahlakin neler icerdigini ortaya koymalisiniz. Mesela ensest iliskiye ahlaki bakisiniz ne olacak?

12) Kadina ve sekse ac erkek profili baska seydir, toplum olarak fazlasiyla genc ve seksuel anlamda dominant olmak baska seydir. Buradaki saglikli kadin ve erkek taniminiz nedir?

Din olmasaydi kaos olmazdi elbette. Ama oncelikle o bahsettiginiz ulkelerin dinlerine bakin. Onlar tamamiyla dinsiz mi veya inancsiz mi?

Sinto dini, Budizm, Hristiyanlik(alt mezhepler)

Ne oldu din yok oldu mu?

Konu Neva tarafından (02-01-2012 Saat 21:37 ) değiştirilmiştir.
Alt 03-01-2012, 19:04
karinca karinca isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sevgili arkadaşlar;

Sevgili YasasinBilim, madde 1 de parantez icerisindeki iddianizi ispatlar misiniz?
Bir an süphelendim, sonra baktim, gercekten Türkiyeden bahsediyorsunuz. Öteki iddialariniz hele söyle bi dursun.

Saygilar.
Alt 03-01-2012, 20:56
Kıdemli Üye

Milli eğitim bakanlığına 2012 yılında ayrılan bütçe yaklaşık olarak 40 milyar TL.

Diyanet işleri başkanlığına 2012 yılı için ayrılan bütçe ise yaklaşık 4 milyar TL.

Ancak, burada birisi içinde ilk, orta ve yüksek öğretim kurumlarını da barındıran bir bakanlık, diğeri ise içinde masraflarını devletin ödediği camileri barındıran bir başkanlıktır. Milli eğitim bakanlığına ayrılan bütçe (öğretim kurumlarının içinde bulunduğu durum da göstermektedir ki) yeterli gelmemesine karşın, diyanet işlerine ayrılan para, bir sonraki yıla devir yaşamakta ve buna rağmen her yıl artışa uğramaktadır.

NOT: Üniversitelere ayrılan pay çıkarıldığı zaman milli eğitim bakanlığına ayrılan bütçe kuş kadar kalmaktadır.

SERBEST KALEM

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil