Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-08-2007, 18:18
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Standart Re: Kuran, Nasıl ''Okunur'' Hale Geldi

spartan-troy";p=&quot´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hicri altıncı asra gelindiği zamanda Muhammed b.Tayfur essecavendi tarafından Kur'an'a ,manası göz önünde bulundurularak geliştirilen ve adına "secavend" denilen bir takım işaretler konulmuştur.Bunlardan başka süre ve cüz başlıkları ,hizip ve secde işaretleri ihtiyaca binaen kua'a resmedilmiştir.
bkz:// ez-zerkani,Menahil,I,409
osman keskioğlu,Kur'an Tarihi,s.268
değişim kardeş,,,ne alakası var onu biz indirdik biz koruyacagız ayetiyle bunların...susleme sanatından bahsediyoruz...tahriften değil...hicri 6.asır 628 yılına tekabul ediyor...kuranın anlamını hicr 9 uncu ayette koruyor Allah...kitabın okunuşunu değil (lafzi) mana ayrı lafız ayrı..

benim anlatmak istedigim,ozgur beyinin yazısını yalanlamak değil,elbet dogru ama,getirilmek istenen nokta,,,kuranın korunmuşluğunun yalanlanması...böyle bir şey olabilmesi için mana tahrif olmalıdır ki,korunmuşluk yalanlansın.hicr 9.ayeti ilgisiz buluyorum.
Yahu ilişmeyim diyorum ama rahat durmuyorsun spartan. Önce uzunca " izahatsız izahat" asmışsın. Her cümle bir öncesini katlediyor. Yetinmiyorsun devamla bilgiçlik taslıyorsun.
Neymiş "hicri 6.asır 628 yılına tekabul ediyor. O kadar eminsin yani. Hicri 6.asır 628 yılına tekabül edermiş, 629 olmaz mı *

Hicri 6.asırdan bahsedersen miladi *622+5 asır *yaklaşık 1100'lü yıllardan bahsedersin.
Senin hesabınla Muhammed b.Tayfur essecavendi Muhammed Mustafa hayatta iken secavend
denen işaretler koymuş olur.

Seni sürekli uyarıyorum her şeye dalma kendini harcıyorsun diye.

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 29-08-2007, 18:20
spartan-troy spartan-troy isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

yaaa pardon yaa dogru soyluyorsun...yemin ediyorum okumadan yolladım...
duzeltiyorum değişim kardes...6.asır 622 den sonra 600 yıl ekliyeceksin..tesekkurler frodo...sağol...

yanlış olan bilgi değil ufak bir matematiksel anlaşma.
abartmayın

Onları bırak yesinler, içsinler, zevk alsınlar; arzu onları oyalasın ilerde bileceklerdir.(hicr-3)
Alt 29-08-2007, 18:23
degisim degisim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

* *Miladi takvim hesaplarını her ne kadar bilmesemde demek ki yanlış anlamamışım.

''..halk kimden tiksinir? Serbest ruhtan, zincir düşmanından, tapmayan adamdan, ormanda yaşayandan...Nietzsche
Alt 29-08-2007, 18:25
Üye

kusura bakmayın yanlış ceviriden oturu.
dalmışım.... okadar cok basımda iş var ki...6.asrı 6.yıl olarak gormusum
insanlık hali olabilir.

Onları bırak yesinler, içsinler, zevk alsınlar; arzu onları oyalasın ilerde bileceklerdir.(hicr-3)
Alt 29-08-2007, 18:34
Üye Değil

Araştırmacı Haydar Kaya Topkapı Sarayı’nda basılmayı ve yayınlamayı bekleyen Hz. Ali tarafından yazılmış bir Kuran olduğunu yazar.[17] Demek ki, Hz. Ali’nin yazdığı ve derlediği bir Kuran’ın olduğu gerçektir.

Sn degisim,

Verdiğiniz linkten en çok bu cümle dikkatimi çekti. Ali Kur'an'ı ile ilgili biraz bilgim vardı ama bu iddia'yı ilk kez duydum. Eğer böyle birşey varsa ortaya çıkartmak da çok kolay olmalı. Sn.İlber Ortaylı bu konuda ne düşünür acaba?

Elbette, şu ihtimal de insanı ürkütüyor, halen iktidarı elde tutan Muaviye müslümanlarının bundan haberleri var mı? Varsa tedbirini aldılar mı?

Saygılar
Alt 29-08-2007, 18:35
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

yaaa pardon yaa dogru soyluyorsun...yemin ediyorum okumadan yolladım...
duzeltiyorum değişim kardes...6.asır 622 den sonra 600 yıl ekliyeceksin..tesekkurler frodo...sağol...

yanlış olan bilgi değil ufak bir matematiksel anlaşma.
abartmayın
Yine yanlış. 622 yılına 600 yıl daha ilave edersen Miladi 13.yy Hicri 7.yy olur.
Bahsettiğin kişi Ebu’l Fadl Muhammed b. Tayfur Secavendi *Miladi 1164 yılında ölmüştür.
yani hicri 6 yy miladi 12.yy

Başında çok iş varsa okumadan (!) buraya yazı asma. Seni düzeltmekle vakit harcattırma.

Alt 29-08-2007, 18:42
Üye

Hicri altıncı asra gelindiği zamanda Muhammed b.Tayfur essecavendi tarafından Kur'an'a ,manası göz önünde bulundurularak geliştirilen ve adına "secavend" denilen bir takım işaretler konulmuştur.Bunlardan başka süre ve cüz başlıkları ,hizip ve secde işaretleri ihtiyaca binaen kua'a resmedilmiştir.

frodo kardeşşş birazda sen oku istersen...ben muhammed b.tayfurun ölüm tarihinden bahsetmiyorum...bu sefer de senin okumadıgın belli oldu...bak yukarıda yazdım

muhammed bin tayfurun doğum tarihi 560 dır ölüm tarihi 1165 tir
benim bahsettigim olay hicri 6.asır dir....biraz da sen oku...haa ben mi yanlış yazdım diye kaynaklara bir daha göz gezdirdim ama hayır yanlış olan *bir şey yok

bkz:// OSMAN KESKİOĞLU,KURAN TARİHİ SYF.268

yukarıdaki yazıda hicri altıncı asra gelindiginde yazıyor....kişinin ölüm tarihinden bahsetmiyor
ödeşmiş olduk hatalarda.

Alt 29-08-2007, 19:00
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Gerçekten şaşıyorum sana spartan. Sen sadece yazması olan okuması olmayan birisin.
Ben yine yanlış derken hicri 6 asırda yaşamışlığına itiraz etmedim.Ya da söz konusu ulemanın ne zaman kurana katkıda bulunduğuyla da ilgilenmedim. Senin 622+600 yıl hesabına
itiraz ettim. Çünkü hicri 6 yy 622+500+1.. olarak hesaplanır. Yani bu alim kişi hicri 5.yy da doğmuş
hicri 6.yy da ölmüştür. Senin yanlışlığın yy hesaplarını yapamamaktan kaynaklanıyor.

Benimle ödeşmeyi boş ver. Bu gün kendin için hayırlı bir iş yap. Bu takvim olayına bir göz at.

Alt 29-08-2007, 19:06
Üye

frodo kardeş,,,olayı vehamete boguyorsun...anlatmak istedigim mesele matematiksel denklem değil,,,yanlış cevirmem demek yazının yalan oldugu manasına gelmez...olayı yazı boyutunda incelememiz daha mantıklı...benim anlatmak istedim olay hicri 6.asra gelindiginde cumlesini kullandım...hicri takvimin nasıl hesaplanacagını biliyorumda demedim size; olayı anladıysan sorun yok...asır olarak 600 demem benim yalancılıgım olmaz...dersen ki,muhammed b.tayfur hicri 6.asırda yaşamamıstır..o zaman haklısın...ufak tefek seylerle zaman harcamamız doğru olmaz...ben takvim ustadı değilim....takriben bir sayı soyledim...anlatmaya calısıtıgım nokta ne bu nede tartısmaya girmek doğal....

saygılarımla

Alt 29-08-2007, 19:11
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Yalancı demedim. Yanlış yapmak yalancılık değildir. Sadece bilmediğin konularda bilmiyorum demek alçakgönüllüğünü göster. İnan böyle bir tavır spartan troy'u şimdiki görüntüsünden daha makbul kılar.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil