Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 14-02-2011, 12:47
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Yoo, söyleyecegimi söyledim. Iddia sahipleri daha kitabi bile okumamislar. Olay budur. Ortada ciddi bir elestiri yok ki tartisayim.

Mustafa filmini daha seyretmeden elestiri yazanlar vardi. Muhtesem Yüzyil daha yayinlanmadan sikayet kampanyasi baslatildi. Kültür linc kültürü, okumaya ne gerek var kültürü. Afganistan'da falan yasasak anlayacam da, bunlari yapan adamlar aydin olduklarini iddia ediyorlar bir de. Vah ki vah, su hale bak..

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 14-02-2011, 13:20
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

jiro´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
aydoe, kişilerin kutsanması, dedikleri her şeyin değişmez bir doktrin gibi algılanması fikri, "bilimsel düşünüyorum" diyen birinin söylemleri değildir maalesef. BU bakımdan Turan Dursun'dan yaptığını söylediğin alıntıya katılmıyorum.
Kişileri kutsadığımı nereden çıkarttınız?
Turan Dursun ‘dan yaptığım alıntının neresine katılmıyorsunuz?
İmzamda ne diyor bakınız ,her şey değişir tabiî ki ,dogmalara karşıyım .

Gelelim konumuza Turan Dursun aydın ve cesur bir insanmış,ölümü pahasına doğru bildiklerini yazmış anlatmış.Kitapları sayesinde binlerce insan din tutsaklığından kurtulmuş.
Ülkemizin çoğunluğu tutucu muhafazakar ,eğitimsiz cahildir.İnandıkları dinin kitabını bile okumadan körü körüne inanır ve bu konuda sorgulama ve tartışmaya girmez.
Din tabudur.
Aydınların görevi ise tabuları yıkmak olmalı yoksa küreselleşmenin neoliberal politikalarını desteklemek ve ılımlı İslam çığırtkanlığı değil.

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''
Alt 14-02-2011, 15:33
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Basic, alinti yaptigin blog yazarinin da kitabi okudugunu sanmiyorum.
Sen müneccim misin ki; kalkıp da kimin okuyup okumadığına karar verebiliyorsun Sargon?

Bırak milletin kitabı okuyup okumadığını, yazılanlarda bir yalan-yanlış varsa eğer, sayfa no.sunu vererek: "Hayır, Şerif Mardin böyle yazmamıştır, doğrusu şudur." dersin. Yapamıyorsun, çünkü yazılanlar doğru.
Cımbızlama diyorsan, ayrıntılısını da sen getirip, öyle demek istemediğini kanıtlarsın. Yapabiliyor musun?
Yapamıyorsun. Öyleyse bu debelenmen niye?

Burada birisi Buhari'den bir alıntı yaparken "Sen okudun mu Buhari'nin kitabını" diyerek karşı mı çıkılıyor? Yanlışsa, doğrusu getirilir.

Ayrıca sana açık olarak bir davette bulunulmuş:

"Bırak böyle 'okumuş, okumamış' ya da 'sağcı-solcu' takıntılarını. Konuyu bunlarla kaynatmaya çabalama! Yiyorsan eğer gel, Turan Dursun ne düşünüyormuş Said Nursi hakkında, Şerif Mardin ne demiş, hangisi TD'lilerin gözünde daha aydın bunu tartışalım.' denmişken, ne diye böyle çamura yatmaktasın.

Meğer sen neymişsin be Sargon?
Alt 14-02-2011, 16:05
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Ş.Mardin üzerinden sürdürülen tartışmalara bir dayanak olması açısından aşağıdaki
linkte Din Ve İdeoloji kitabından yapılan özetlemeyi okuyabiliriz:

https://docs.google.com/viewer?url=h...rdin.pdf&pli=1

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 14-02-2011, 16:07
TurkceRap TurkceRap isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Basic´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yazdıkları ortada zaten, bir de kalkıp o zırvalarını okumak için vereceğim paraya acırım. Ama sizin zihniyetinizde olanlara yazdıklarının faydası olabilir. Böylece Said Nursi'nin meğerse ne değerli bir insan, ne büyük bir deha olduğunu kendi aklınızla değil, Şerif Mardin gibi omurgasız aydın müsveddelerinden kapmış olursunuz.

Bu adam sağcı mı? Sağcı.

Üstelik dincilerine, gerici yobazları cilalayan, allayıp pullayan bir sağcı değil mi? Evet.
Öyleyse başka söze ne gerek var?
İsterse 10 üniversite bitirmiş olsun, 10 dil biliyor olsun, isterse nobel ödülü almış olsun ne farkeder?
Aydın olabilmek için karanlıkla, gericilikle, bilim düşmanlarıyla savaşmak gerekir, onları parlatmak değil.

Tartışmaya taraf olmadım sayın, Ama sizin kriterlerinize göre Bir kişinin aydın sayılabilmesi için illa sol cenahdan olması mı gerekiyor?
Alt 14-02-2011, 16:23
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

Sargon, senin ince eleyip sık dokuyan bir insan olduğunu, olayları değerlendirirken duygularını olabildiğince kendinden uzak tutmaya çalıştığını, gerçeğe en yakın sonuca ulaşmak istediğini biliyorum. Benim senin, Sangre'nin ya da diğer arkadaşların samimiyetinden şüphem yok.

Bu cümleler dinsel bir hareket üzerine objektif bir sosyolojik değerlendirmenin yapıldığınin iddia edildiği bir kitapta ne arıyor?

Suçlamıyorum ama sahiden anlayamıyorum.

murteddd´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Nursi’nin Sultan tarafından akıl hastanesine kapattırılmış olmasıyla ilgili olarak “yapılan muayeneler sonunda akli dengesinin yerinde olduğu açıkça ortaya çıkmıştır“

Bu cümle bir bilim adamına ait olamaz. Said, doktorun kendisine sen deliysen dünyada akıllı yoktur dediğini anlatır. Bizimse tek bildiğimiz Said'in bir şekilde akıl hastanesinden çıktığıdır.
Eğer muayenin sonuçlarını içeren raporu görüp bunu yazdıysa sorun yok. Ama bildiğim kadarıyla bu olayla ilgili Said'in kendi anlattıkları dışında bir belge yok. Şimdi durum bu iken bu cümle objektif bir yazara, bir bilim adamına yakışır mı?

“Nezaretçileri, ibadet için yürüyüşlerine ara verdiklerinde, Molla Said’in her nasılsa kelepçelerinden kurtulmuş biçimde ibadete hazırlandığını görmüşlerdir”

Olayı nakleden yalnız ve yalnız Said'dir. Görgü tanıklarıyla mı görüşmüş kendisi? Bu masalı Said'den başka orada olan birileri de mi doğrulamış? Hem Said doğaüstü bir şekilde o kelepçelerden kurtulduğunu anlatır, elamanlara da bu benim değil olsa olsa namazın kerametidir der. Şimdi yazar doğaüstü bir şekilde Said'in kelepçelerinden kurtulduğuna mı inanmaktadır? Peki Said'in anlattığı diğer doğaüstü olaylara da inanmakta mıdır?
Said doğal yollarla bile kurtulmuş olsa bunu keramet olarak anlatmıştır. Hal böyleyken Mardin de bu keramete inanmalıdır. Yoksa Said'in ya şarlatan ya da deli olması dışında bir seçenek kalmamaktadır. Böyle bir adam nasıl dava adamı olur, nasıl bu adama hayran olunur? Ha Mardin delikanlı gibi desin, ben Said'in keramet sahibi olduğuna inanıyorum, ciğerimi yesin sonra. Biz de ona masal yazarı gözüyle bakalım, sorun çözülmüş olsun.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 14-02-2011, 17:09
Onur Üyesi

Aksama bazi örnekler yazarim, dedigim gibi ortada bir övgü kitabi falan yok. Bir inceleme var. Alpaslan Isikli'nin derdi cimbizlama yaparak Serif Mardin'i Said Nursi hayrani ilan etmek. Bu aydin düsmanligini kemalist aydinlar sürekli yapiyorlar. Kendi dinlerinden olmayanlari cüzzamli ilan etmeye calisiyorlar.

Mısırlı bir gösterici
Alt 15-02-2011, 10:44
Onur Üyesi

Buraya yazdim.

http://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=23148

Mısırlı bir gösterici
Alt 15-02-2011, 19:53
naper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
naper naper isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

http://www.risalehaber.com/news_detail.php?id=76122

Yalan da bi'yere kadar hacı!

bu denli hastalıklı bir topluma iyi eklemlenmiş olmak,sağlıklı olmanın bir ölçüsü olamaz
Alt 15-02-2011, 23:23
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

BEDİÜZZAMAN SEMPOZYUMU

27-29 Eylül 1992 tarihinde İstanbul ilim ve kültür vakfı tarafından tertiplenen “İslam dünyasının 20. Asırda yeniden yapılanması ve Bediüzzaman Said Nursi” konulu milletlerarası sempozyum

1-PROF. DR. ŞERİF MARDİN
‘’Bediüzzaman Gazali’nin aksine islamın muamelat, ibadet kısmı üzerinde fazla durmamış,daha çok insanların kendi dinini anlamalarını sağlayacak kısımlarını incelemiştir. B.S.N.’nin bu çabaları Kemalizmin bir boşluğunum doldurmak için değil, endüstri medeniyetinin ve rasyonalist felsefi temelin genel problemini çözme yönündedir.(O’nu biyografi konusu seçmemin amacı ; dünya problemlerini başkalarından önce anlamış olmasıdır.) ‘’

http://www.muhammedmustafa.com/kozet/bediuzzaman_sempozyumu.htm

Bediüzzaman'ın Cihad Anlayışı, Silahlı Mücadele Değildir Prof. Dr. Şerif MARDİN

http://www.bediuzzamansaidnursi.org/akademikcalismalar

Adam Sosyal paranoya sempozyumunda ilk konuşmacı olacak ,Said Nursi orgda yazısı akademik çalışma olarak ilk sırada verilecek ve de aydın diye savunulucak !
Kuran ‘da islam’da zaten deli saçması zırvadır ,bu zırvaya methiye düzen de ,methiye düzeni övende ya sosyal paranoyaktır ya da bu işten nemalanmaktadır.
Adamı nurcular baş tacı etmiş bir de bizim neo-liberaller !
Liboşa göre ne var cebini doldurduğuna bakar ,bizler faşist baskı altında yazmaktan korkarken onlar bol keseden atar.Nurcu olsun dindar olsun ama sakın ha sakın küreselleşme karşıtı olmasın hele hele Kemalist falan olacağına Hizbullahçı olsun yeğler .

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil