Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji > Ekoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-05-2019, 18:29
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Geri dönüşüm: Bir tercih değil, zorunluluk.

Bir Fransız fotoğrafçı 4 yıl boyunca çöpünü atmıyor, 4 yılın sonunda ortaya çıkan sonuca bakın. Bunu dünya nüfusuyla çarpın. Geri dönüştürülmediğinde neler olacağını düşünün.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)

Konu Şüpheci Dinsiz tarafından (27-05-2019 Saat 19:38 ) değiştirilmiştir.
Alt 27-05-2019, 18:56
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ben bunu yaptım öğrenci dairesinde, karşı odadaki çinli çocuğun kapısına 1.5 litre pet su şişelerini
yapıştırmaya başladım. çift taraflı bant kullandım. 90 şişe falan oldu.
onun resmini çekcektim bi gün üniden çağırdılar uyarı falan verdiler. sökmüşler.
bi de mutfağa mao posteri ve çin bayrağı astım diye de rahatsız olmuş birileri? tayvanlıdır o kesin.

biz geri dönüşüme atıyoz ama belediyelerin çalıştığı etkin tesisler yok.

1) geri dönüşüm için belediye poşet veriyor o poşete atçakmışız. yoksa toplamıyolar.
2) iyice ayıracaksın, süt meyvesuyu kutularını ezicen kapaklarını kesicen.
3) plastik kapakları cami topluyo tekerlekli sandalye alıyoruz diye
4) iyice koymazsan almıyolar. çünkü toplayanlara ek bi para gelmiyomuş. bazen 3 hafta gelmiyolar.
5) geri dönüşüm çöpünü delip içinden toplayan gerizekalı birileri var (babam suriyeli deyip duruyo), ama ne vakit geliyo hala göremedim çünkü darp etçektim. bütün geri dönüşüm poşetlerini parçalayıp, sadece kartonları alıp sonra kalan plastik ve camları karıştırıp
normal çöpün içine atıyor! biz 1 hafta onla uğraşıyoruz. karşı evden uyarı geldi papaz olduk. bizim çöpü dağıtmayın diyolar.

-sebze kabuklarını gübre yapıyoz.
-çekirdekleri suya basıp sonra ekiyoruz/saçıyoruz. en azından tarlalara saçın giderken. ya da topluca doğaya bırakın.

ama %95'dan fazlası bunu yapmıyor. özellikle bitki ve ağaç hiç yetiştirmemiş veya şehir hayatından hiç çıkmamış tüketim toplumları
bilmez önemsemez. birileri getiriyor onlara çünkü. otomatik falan oluyor sanıyolar

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 29-05-2019, 00:46
Kıdemli Üye

sol.org.tr

Türkiye'yi çöplüğe çevirdiler: Ayda 33.000 ton çöp ithalatı...

Dünyada ithal atıkta ikinci sırada olan Türkiye, atıkların yüzde 80'ini geri dönüştüremiyor. Çöp ithalatı tüm hızıyla sürerken, Mersin ve İzmit Limanı yurtdışından gelen çöplerle tanınmaz hale geldi.

CHP PM Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Türkiye'nin yurtdışından atık ithal etmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin Çin'in çöp ithalatını yasaklamasının ardından yurtdışından gelen çöplerin adeta merkezi haline geldiğini belirten Bingöl, "Gelen maddelerin yüzde 80'inin geri dönüşümü yapılamıyor. Denizlerimiz ve ormanlarımız çöp yığınına döndü, özellikle Mersin ve İzmit Limanı yurtdışından gelen çöplerle tanınmaz hale geldiler" dedi.

ATIKLARIN YÜZDE 80'İNİNE GERİ DÖNÜŞÜM YAPILAMIYOR

"İhracat oranlarımız her geçen gün düşerken çöpü bile ithal eder olduk. İthal atık miktarı 2016 yılının başında aylık 4.000 tondan, 2018'in başında aylık 33.000 tona yükseldi" diyen Bingöl, "Çin'in plastik atık ithalatı yasağının ardından Türkiye yabancı ülkelerin çöplerinin merkezi haline geldi. Özellikle İngiltere, Belçika, Almanya, ABD, Hollanda, İspanya, İtalya, Slovenya, Fransa, Japonya'dan atık ithal ediliyor ve gelen maddelerin yüzde 80'inine geri dönüşüm yapılamıyor" ifadesini kullandı.

ATIK İTHALATINDA DÜNYADA 2. SIRADAYIZ

Yurtdışından gelen çöplerin arasında tehlikeli tıbbi atıkların da olduğunu belirten CHP'li Bingöl, "Sadece çevre değil, insan sağlığı açısından da korkunç sonuçlar doğurabilecek bir mesele bu. Gelen atıklar doğaya atılıyor. Türkiye, kendi geri dönüşüm altyapısını bile henüz oluşturamamış bir ülke. Daha kendi altyapımız oluşmamışken rant uğruna hem çevre hem toplum sağlığı hiçe sayılıyor" dedi.

KONTEYNIR BAŞINA 2 BİN AVRO ALIYORLAR, NE GELDİĞİ BİLİNMİYOR

"Sıfır atık" politikası uygulayacağız diyenlerin, plastik poşet kullanımını kısıtlayanların ülkenin çöp merkezi olmasına ses çıkarmadığını belirten Bingöl, "İthalatçı firmalar konteynır başına 2 bin Euro alıyor ve bir konteynır tam 20-25 tonluk atık getiriyor ülkemize. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gelen atığı denetlemiyor, ülkeye neyin girdiğinden bile haberleri yok" diye konuştu

* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 29-05-2019, 00:48
Kıdemli Üye

sol.org.tr

Çöplükleri olduk: ABD, Almanya, İngiltere plastik atıklarını Türkiye'ye ihraç ediyor!

Çin, yurtdışından plastik atık alımını yasaklayınca, plastik atıkların yeni adresi Türkiye ve Endonezya oldu.

Çevre Örgütü Greenpeace'in yayımladığı yeni rapora göre, Çin'in yurt dışından plastik atık alımına 2018'de yasak koymasının ardından, bu atıkların yeni adresi Endonezya ve Türkiye oldu.

Çin'deki yasak henüz uygulamaya girmeden plastik atık akışı Malezya, Vietnam ve Tayland'a yönelmişti. Ancak bu ülkelerin de hızlı bir şekilde plastik ithalatına kısıtlamalar getirmesiyle plastik atık akışı Endonezya, Hindistan ve Türkiye'ye kaydı.

Plastik atıklarını ihraç eden ülkelerin başında ise ABD, Almanya, İngiltere ve Japonya geliyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Greenpeace Doğu Asya, "2016-2018 dünya plastik atık ticareti verileri ve Çin'in yurtdışından atık ithalini yasaklamasının etkileri" başlıklı raporunu bugün yayımladı.

Rapor, 2016-2018 yılları arasında en fazla plastik atık ithal ve ihraç eden 21 ülkenin ithalat ve ihracat verilerini içeriyor.

Rapora göre plastik atık ihracatı, 2016 yılında 12,5 milyon tondan 2018'de 5,8 milyon tona düşerek yaklaşık yüzde 50 oranında azaldı.

Ancak plastik üretiminin artacağı tahmin edildiğinden, plastik atık ihracatındaki bu düşüş, atıkların ülkelerde stoklanmaya ya da yanlış yöntemlerle bertaraf edilmeye başlanacağı anlamına geliyor.

TÜRKİYE'NİN PLASTİK ATIK İTHALATI BEŞE KATLANDI

Raporun Türkiye bölümünde şu noktalara dikkat çekiliyor:
  • Türkiye'nin ithalatı 2016 yılının başında aylık 4.000 tondan, 2018'in başında aylık 33.000 tona yükseldi. İthalat, 2018 yılının ortalarında aylık 20.000 tona geriledi ve sabit kaldı.
  • Türkiye'nin İngiltere'den ithalatı Ekim 2018'den itibaren 10.000 tona ulaşarak hızlı bir artış gösterdi.
  • Hükümet, plastik atık ithalatı konusunda herhangi bir kısıtlama getirmedi.

Türkiye'ye en fazla plastik atık ihraç eden 10 ülke İngiltere, Belçika, Almanya, ABD, Hollanda, İspanya, İtalya, Slovenya, Fransa, Japonya.

(Nazım Hikmet Ran)
Alt 29-05-2019, 01:21
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bizim etrafta 50 kişinin çıkardığı geri dönüşüm çöpü 1 metal çöp haznesi doldurmuyor.

kriket sopası gibi bişey buldum bide havalı tüfek ceviz sapıyla vururum saldırı olursa diye yanıma koydum.

bütün gün bekliyorum geri dönüşüm aracı gelcek mi gelmedi.

3 hafta oldu. geri dönüşümü boşaltan babam. onları dövcem bizim son çöpü yine

yarmışlar ama gece geliyo desem sabaha kadar bekliyorum. gündüz de ses çıkmıyor. bi hareket sensörüyle bi buzzer

bağlayıp bakacam. geri dönüşüm çöpümüzden sadece kartonları alıp geri kalanı yere saçıyor kapaklı hazneye.

o yerden kürekle toplayan ya ben ya babam. zaten asabiyim tahammülsüzüm.

kartonu aldın lafım yok çöp poşetini niye yarıp yere saçıyon bi de gizli geliyor.

düşünün etrafta farklı evlere baktık hepsinin geri dönüşüm çöplerini yarmış plastikleri yere saçmış sadece
düzgün kartonları almış. meyvesuyu gibi şeyleri de bırakmış. zaten kimse uğraşmıyor.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil