Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 17-12-2021, 12:38
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sağlık sistemi ,Merkezi Sinir sistemi ve bunun gibi şeyler

Arkadaşlar evde kendi kendime geçtiğimiz haftalarda bir süreç yaşadım. Aşağıda yaşadıklarım gerçektir.

(Muhtemelen geçmiş kazalarımda) omurgam ya belli omurlarda takılıp oradan esneklik yeteneğini kaybetmiş ki bu mümkün mü bilmiyorum ya da sorun bu değilse kendini uygun olmayan bir pozisyonda eşitleyerek/tutarak çevre dokuları/kasları çok fazla kasmış tutmuş vs bir şeyler olmuş. Ben kendimi, fıtığımı, belimi iyi edeceğim güçlendireceğim diye çabalarken sanırım bu tutuk yerler (artık kassa kas omursa omur bilmiyorum) çözülüyor. Omurun çapraz esnemelerini sırtımda hissettim. Omurgamın içinde kıvrıldığını hissettim. Omurga esnekliğini geri almaya çalışıyor. Bu hareket esnekliği omurgamda vardı ve omurgam yapabiliyorduysa daha önce hiç farkında değildim. Ney ney bilmiyorum şu an. Günlerdir bunu anlamaya çalışıyorum..

Bilinçli olarak hayatımda ilk defa merkezi sinir isteminin tüm kasları kullanarak omurgayı vakumladığına çektiğine omurları sıkıştırdığına tanık oldum, bunu hissettim. Omurgayı beli korumak için karnı vakum gibi çektiğini gördüm. Korktum ,bir kez acillik oldum derdimi anlatamadım. Dün annemle psikiyatri kavgası yapıyorduk derdimi anlatamadım.

Her neyse dün ve gece yaşadıklarım.

Omurgamı ayakta kendimi dengede tutamıyorum ya da kalkınca sırttan aşağı kaskatı olup korkup yatağa dönüyorum çünkü karın içi daha önce bilmediğim kadar sıkışıp vakumlanıyor yani nefes alamayacağım sanıyorum. Her neyse böylece sırtüstü uzandım çünkü yan felan yatsam ne rahat edebiliyorum ne de omurgam rahat edebiliyormuş gibi hissediyorum, en güvenli pozisyon sırtüstüdür diye öyle yatıyorum. Omurgayı dümdüz uzatıp sabitleyip yatıyorum .

Gece bu şekilde uzandım. Anladığım kadarıyla. Merkezi sinir sistemi tüm kasları gevşetti/gevşetiyor, omurgayı salıyor, tüm omurlar yatağa zemine değecek şekilde. Ben hiç bir şey yapmıyorum. Kalçayı oynatıyor, bacak eklemlerini hareket ettiriyor .Bir şekilde bunları hareket yeteneğini sınıyor ve en uygun düzende eşitlemeye çalışıyor ve bir süre sonra omurgayı tekrar kasarak sana geri veriyor. Bacak kaslarım -bu istemsizdir -bacak kemiğimi alıp kalçadan aşağı çekip geri getiriyor, kalçaya belli hareketler yaptırıyor. Bu tam bir gevşeme sinir sistemini rahat bırakma halinde olan bir şey mi bilmiyorum, belki de uykudaki tamir süreci gibi olabilir. Abartmayayım bana kalsa merkezi sinir sistemi serbest bırakılsın çıkmış eklemi yerine takar.

Sinir sistemim omurgayı sıktığında yataktan kalkıyorum sinir sistemi omurgayı dengeye alıyor. Omuzları sırtı salarsan rot balans yapar gibi hizalıyor ..

Gece vücudumun bir çok yerinde sinir sisteminin akışını hissettim. Bu muhtemelen daha önce az uyarılan hissiz bölgeler mi bilmiyorum .Boynum artık sağa sola çevirirken neredeyse arkayı görüyor. Hafif öne eğilen takılan sırt bölgesindeki omurlar gevşedikçe yeni bir nefes alma biçimi.

Gece yarısı insan biyolojisinde olanlar inanılmaz. Bunu uykuya çok yakın bir gevşeme ve tam bir hareketsizlik halinde ben görmüş oldum ya da görmüş ve hissetmiş oldum

Her neyse merkezi sinir sistemim her ne yaptıysa bugün iyiyim kalkabiliyorum yürüyebiliyorum
Yani ne denmesi gerektiğini bilmiyorum dün ölüyordum

Oto-immuni biliyoruz ama sinir sistemi inanılmaz bir şey..

Her neyse benim asıl söylemek istediğim sağlık sistemi.

Ben bu haldeyim ve kimse hiç bir şey yapmıyor doktora git. Önerdikleri cerrahi. Bu sorunun çözümüyle ilgisi yok .Defalarca kez doktora gidildi. Bana iki gün önce acilde -bana değil kardeşime (çünkü ben onlara göre panik atağım) doktor diyor ki beyin cerrahiye randevu al götür

Her neyse vücudumun sinir sistemimin kendini geri aldığını ya da alacağını düşünüyorum, öyle umuyor ve hissediyorum

Alt tarafım oldu sapasağlam hafif üstte (sırt ve boyun) bir iki omurda az daha sorun var gibi bakalım ne olacak_

Oturduğum yerden boynumu çevirerek yanlara arkaya 180 derece tam görüş . 360 dereceyi boynumu çevirerek görüyorum

Mesela nefes/solunum şikayeti olanlar özellikle kaburgaya bağlı omurlar ve sırtta otururken öne eğilen bölge omurlar bunların hareket açıklığını esnekliğini kontrol etsin ve dik tutsun, kaburganın olduğu omurları
Omurgaya kendi orjinal kıvrımını vererek bir nefes alında bakın

Sağ kalça sol kalçada süspansion oluştu ya da geri geldi daha önce vardıysa ben hiç bir tarihte bilmiyorum düşme travmalarıyla kaybedilmiş olmalı..
Bunu sana sağlık sistemi vermiyor bakmıyor

Omurlar yüzünden öksüremiyormuşuz bile

Nefesim 1,5 katına çıktı bir bir kaç gecede, geceler içinde oldu, öleceğim nefes alamayacağım sanarken oldu

Anladığım kadarıyla;
Ben omurga içi ve çevresi uygun hareket açıklığı ve sinir gevşemesi kas gevşemesini sağladıktan (ve emin değilim ama sanırım yeterli kardiyak performansa erişince) vücut bir yarayı onarır gibi omurganın bütün eklemlerini kalçayı aldı hizaladı çekti çevirdi yaptı bana geri verdi. Bunlar gözümün önünde oldu ben sadece içgüdülerime güvendim bedenime inandım. Bu benim durumumda öyle olabilir ve kardiyak performans ifadesini ekledim çünkü defalarca göğüs sıkıntısı darlanma yaşadım sakin kalma zor güç ve efor gerektiriyor. Bir de öyle anlıyorum ki omurga çevresindeki sinirler bu işle bağlantılı ve oradaki sorunlar nedeniyle ben nefes alabilsem bile yeterli alamadığım gibi bir his vardı

İki popo/kalça kasımı eşzamanlı çocuk gibi sıkıyorum arka bacak kaslarını hissediyor kullanıyor sıkıyorum. bunlar benim için yepyeni. Ayak bilekleri hakeza .. Bunları ne zaman kaybettiğimi unutmuşum o kadar geçmiş .10 yıl 20 yıl belki daha fazla bilmiyorum. Omurga hasarı en ufak olan bi insana ilk sağlık müdahalesi burdan. Sinir sistemi omurga çevresinde akıyor ve çevre kaslar dokular sıkışıyor ve organların hareket kabiliyetine kadar etkiliyormuş çözülüyor geri alıyorum ve görüyorum. Hissedemediğim kas ve dokular ortaya çıkıyor. Hemoroiti prostatı omurgada arayın ...

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 17-12-2021, 14:03
Üye

Ek olarak;

Bütün omurların esnek hareket kabiliyeti omurga fleksibilitesi sağlığın temeli gibi gözüküyor

Merkezi sinir sistemi

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 18-12-2021, 15:18
Üye

Standart bacak eklemi omuz eklemi ve omurga hareket yeteneği sağlığın temeli olabilir

Arkadaşlar geçtiğimiz hafta muhtemelen ve sanıyorum ki narkolepsi ya da Bipolar türünden bir sağlık sorunu nedeniyle yani sirkadyen çevrimin (melatonin serotonin döngüsünün) uyumsuzluğu nedeniyle vücudumun uyku uyanıklığı karıştırması ve uyuyor olmam gereken bir durumda uyanık olmam ya da uyanıkken biyolojik sistemin beni uyuyor algılaması gibi bir durum ya da sorun yaşadığımı düşünüyorum

Yani merkezi sinir isteminin gece onarım bakım programı gibi bir şeye sanırım uyanık tanık oldum. Bunu ancak şimdi farkedebildim 3 gündür panik içindeyim

Arkadaşlar merkezi sinir sisteminin bir bakım programı var

Ben de şu oldu

Çoğu merkezi sinir sistemi kendi tepkileriyle kasları kitleyerek bunları yapıyor ve sen sadece izliyorsun .vücudu belli pozisyonlara alıyor ve kas hareketlerini kısıtlıyor öylece kilitliyor .

Gördüğüm kadarıyla

Önce

Vücudu sırtüstü pozisyona alıyor ve kalçadan itibaren göğüs kaburga boşluğuna kadar olan belli omurları kalçayı sabit tutarak sırtla geri sürünerek açıyor ve gevşetiyor
Bu arada bacak eklemini de gevşetiyor. Ayaktan bacak eklemine kadar tüm hareket yeteneği sinir akışını sınıyor ve eğer benim gibi kasıksan yani fıtık nedeniyle bacaklar kasılmışsa saatlerce otomatik kasılmalarla kasları gevşetiyor ve hareket yeteneğini artırıyor geri almaya çabalıyor

Daha sonra kalça bel karın bölgesi için buna benzer bir süreç yürütüyor.

Daha sonra omurları tekrar kasıp kitleyerek vücudu sağa çeviriyor ve ayakları tam karna çekerek seni bu pozisyonda kilitleyerek yere 90 derece hizalıyor. Eğer bacak eklemi hareket açıklığı uygun değil fıtık varsa eğer omuz eklemi sıkışıksa bu pozisyonu alamıyorsun

Daha sonra vücudu yüzüstü çeviriyor, eller önde yerde alın yerde ve kaburgaların bulunduğu omurların esnekliği sınanıyor ve onlar biraz gevşetiliyor omuzu ve boynu ileri iterek ve çekerek merkezi sinir sistemi omur aralıklarını açıyor boynun hareket yeteneğini sınıyor sorun varsa düzletmeye çalışıyor.

Bundan sonra diğer yana yani öncekine sağ dedik bu sefer sol yana vücudu omurga yere 90 derece açı yapacak şekilde kilitliyor, bu işlemleri sürdürüyor.

Şöyle anlıyorum. omurlar gevşediğinde o omurda çıkan sinir ağının bağlı olduğu bir bölge alan var oranın tüm yenilenmesi ya da buna benzer bir şey. Mesela bu işlem kalçada başlıyor ve boyna kadar geliyor. Boyna geldiğinde yüz kaslarını geriyor. Kaburga omurlarında akciğerlerin oralara sıcaklık ve sinir iletimleri gidiyor, değişiyor.

Arkadaşlar sağlık için eklem hareketleri önemli.. Bende bu bir kaç saat sürüyorken tam sağlıklı birinde bir kaç dakika olabilir bilmiyorum

Ama diyeceğim şu bacak eklemi omuz eklemi ve omurga hareket yeteneği sağlığın temeli olabilir

Alt 18-12-2021, 23:21
Üye

Nefes darlığında nefes tutun güvenli bilgi test edilmiş bilgi

Ben test ettim

Alt 20-12-2021, 13:27
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Konu, bilim başlığından 'konu dışı' başlığına taşındı.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 08-01-2022, 09:45
Üye

Şüpheci Dinsiz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Konu, bilim başlığından 'konu dışı' başlığına taşındı.
Bunu sevmedim ama bununla boğuşacak değilim; en azından şu aşama da
ama genel bir bilgi almayı tavsiye ederim
Bu bir tıp kliniği ve ensitüsü
https://www.paleomedicina.com/en

Yeterli saygınlığı görmeseler de 3-5 makaleleri mevcut
Herşeyi bir kenara bırakalım diyabette başarısı açık

Konumun darmadağın olduğunu düzgün yazamadığımı ben de biliyorum, bunun farkındayım
Ben de isterdim mesajlarımda düzenle butonu aktif olsun ve temizlik yapayım

Etçil diyette üçüncü haftam bitti ve insülinden kurtuldum...

Alt 08-01-2022, 13:15
Üye

İyi ya da kötü buna Harvard çalışması deniyor

"Etobur Diyet" Tüketen 2029 Yetişkinlerde Davranışsal Özellikler ve Kendilerinin Bildirdiği Sağlık Durumu

ÖZ

Arka plan

Hayvansal gıdalara dayalı ve bitkisel gıdaların çoğunu veya tamamını dışlayan "etobur diyeti" son zamanlarda popülerliğin ilgisini çekmiştir. Bununla birlikte, bu diyetin sağlık üzerindeki etkileri ve tolere edilebilirliği hakkında çok az şey bilinmektedir ve besin eksiklikleri ve kardiyovasküler hastalık riskine ilişkin endişeler gündeme gelmiştir.

Hedefler

Büyük bir etobur diyet tüketicisi grubunun beslenme uygulamaları ve sağlık durumu hakkında tanımlayıcı veriler elde ettik.

Yöntemler

30 Mart-24 Haziran 2020 tarihleri ​​arasında, 6 aydan fazla etobur bir diyet tükettiğini tespit eden yetişkinler arasında bir sosyal medya anketi yapıldı. Anket soruları sorgulanan motivasyon, diyet alım modelleri, beslenme yetersizlikleri veya diğer olumsuz etkileri düşündüren semptomlar, memnuniyet, önceki ve mevcut sağlık koşulları, antropometrik ve laboratuvar verileri.

Sonuçlar

Toplam 2029 katılımcı (ortanca yaş: 44 yıl, %67 erkek), öncelikle sağlık nedenleriyle (%93) motive olarak 14 ay boyunca etobur bir diyet (IQR: 9-20 ay) tükettiğini bildirdi. Kırmızı et tüketimi %85 oranında günlük veya daha sık olarak bildirilmiştir. %10'un altında, sebze, meyve veya tahılları aylıktan daha sık tükettiğini ve %37'si vitamin takviyesi kullanımını reddettiğini bildirdi. Olumsuz semptomların prevalansı düşüktü (<%1 ila %5,5). Semptomlar gastrointestinal (%3.1–5.5), kas (%0.3–4.0) ve dermatolojik (%0.1–1.9) idi. Katılımcılar yüksek memnuniyet seviyeleri ve iyileştirmeler genel sağlık (% 95) ve iyi olması (% 66 -91%) olarak, çeşitli tıbbi durumların (% 48 -98%) ve medyan [DBA] BMI bildirilmiştir (kg / m 2) (27,2 [23,5–31,9]'dan 24,3 [22.1–27,0]'ye). Mevcut lipidleri bildiren bir alt grup arasında, LDL-kolesterol belirgin şekilde yükselmiş (172 mg/dL), buna karşın HDL-kolesterol (68 mg/dL) ve trigliseritler (68 mg/dL) optimaldi. Diyabetli katılımcılar, medyan [IQR] VKİ'de (4,3 [1.4-7.2]), glikozlu hemoglobinde (%0.4 [%0-%1.7]) ve diyabet ilacı kullanımında (%84-100) azalma dahil olmak üzere faydalar bildirdiler.

Sonuç

Yaygın beklentilerin aksine, etobur bir diyet tüketen yetişkinler çok az yan etki yaşadılar ve bunun yerine sağlık yararları ve yüksek memnuniyet bildirdiler. Kardiyovasküler hastalık risk faktörleri değişken şekilde etkilenmiştir. Bu bulguların genelleştirilebilirliği ve bu beslenme düzeninin uzun vadeli etkileri daha fazla çalışma gerektirmektedir.

https://academic.oup.com/cdn/article...ab133/6415894?

Alt 29-01-2022, 10:40
Üye

Eğlenceli gerçek, yediğim son sebze 2016'da Fransa'yı ziyaret ederken Brüksel lahanasıydı.

Alt 18-02-2022, 20:33
Üye

Yüzlerce Vegan diyet videosu yayınlayan Ted Talk, Mikhaila Peterson'ın ağustos ayında yaptığı "Etobur Aslan Diyeti" konuşması videosunu topluluk standartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle yayınlamayı reddetti.

Bilim işte bu yüzden çöplüktür

Bu konuşmanın tüm amacı, tıp camiasının bunu ciddiye almasını sağlamaktı.

Mihail Peterson

kedi Jones

Ayakta alkışlandınız. Görünüşe göre topluluk tüm kalbiyle onaylamış.

asla Ong

Sondaki ayakta alkış her şeyi anlatıyor.

Heidi Martin

Tıp camiasıyla konuşmanızı ciddiye almayacaklarını bilecek kadar iletişim kurdum

Alt 22-10-2022, 11:13
Üye

Matematiğin yan ürünü olarak istatistik dediğimiz bir bilgi sistemi var

Bugünkü modern insanın yaklaşık %10'u diyabettir ve bu her gün ya da sürekli artar
Diyabet eğrisi yukarı eğrilir. Bunun kesilerek duraksadığı ve sonra tekrar yükseldiği noktalar bulamayız, bu süreklidir
Yani, matematiksel çıkarımlarla insanlığın %100 ünün diyabet olacağı bir tarih aralığı hesaplayabiliriz. Bu hesaplama oldukça tutarlı ve gerçek olacak.
Bu mevcut insan türünün yokolması demektir
Bu mutlak olarak bir şeyi yanlış yapıyoruz ve şu an yaptığımız bir şeyleri -radikal biçimde ele almaz ve değiştiremezsek ya da doğa radikal biçimde araya girerek bir şeyleri değiştirmezse bu olacak demektir
Başka bir bilime bilince ve bilgi sistemine gerek yok

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil