Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-06-2009, 21:08
milomanara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
milomanara milomanara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

vvalla´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Alkali ve asitlerin ayrımı, ilk defa bazı elementlerin saf halde eldedilmesi(civa, sülfür, vs..), damıtma işleminin bulunması - damıtılmış su, yapay mücevlerler, parabolik aynalar, mancınık, asbest kullanarak yanmaz elbise yapımı, karosen, petrol(ham petrolden ayrıştırma), zemin altı merkezi ısıtma, yel değirmeni, saç boyası, ruj, sabun, süngü, krank mili, metronom

Kopyala yapıştır.
Alkali ve asitlerin ayrımı: Neymiş bunlar, örnek verirmisin. Googlede ara bul kopyala yapıştır.
ilk defa bazı elementlerin saf halde eldedilmesi(civa, sülfür, vs..), Bunlar islamiyetten yüzlerce yıl önce yapılan şeyler.
damıtma işleminin bulunması - damıtılmış su, İmbik mi demek istiyorsun, islamiyetten yüzlerce yıl önce var olan şeyler.
Yapay mücevher; muhteşem bir icad. Takdire değer.
parabolik aynalar, mancınık, Arşimeti tanımıyorsun galiba sen. Muhammetten yaklaşık 500 600 yıl önce bunları yapmış.
asbest kullanarak yanmaz elbise yapımı, karosen, petrol(ham petrolden ayrıştırma) pardon bunu nerden buldun, bu konuda fikrim yok araştırmak isterim kaynak lütfen.
zemin altı merkezi ısıtma, sen anadoludaki antik kentleri gezmedin anlaşılan. 2000-3000 yıllık sistem.
Yel değirmeni; Anadolunun her yerinde helen uygarlığından kalma mevcut 2000 yıllık yel değirmenleri
saç boyası, harika bir buluş (saca kına yakmak nasıl bir icad ise)
Ruj, harika bir buluş (dudaga boya sürmek nasıl bir icad ise)
Sabun; Gercekten iyi bir icad.
Süngü; bıcagı, tufeğin ucuna takmak icadmı oluyor.
Kırank mili ; bunun nerde kullanıldığına dair bir örnek verirmisin
Metronom, bu konudada bilgim yok, lütfen kaynak verirmisiniz.

Metronom; 1816 yılında Johann Nepomuk Maelzel (1772 - 1838) in Viyana' da oluşturduğu, zemberekli "zaman sayıcı"
Kırank mili; pistonun dikey hateketini dairesel harekete ceviren mil. Hangi müslüman motoru icad etmişte buna da kırank mili takmış.
Daha önce vermiştim kaynak, ve daha bir çokları... yazan yerde. Göremediyseniz daha açık yazalım:

http://en.wikipedia.org/wiki/Inventi...e_Muslim_world
Alt 01-06-2009, 21:23
walla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
walla walla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulunduğu yer: Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...

http://en.wikipedia.org/wiki/Inventi...e_Muslim_world

Milomanara, şimdi bana deki şu şu şu icadı falanca yapmıştır. isim ver tarih ver.
İcadın ne olduğunu yaz, kimin icad ettiğini yaz.
sacma sapan şeyleride İcad diye gösterme, ruj, yel değirmeni, alltan ısıtma, kırank mili, yapay mucevher, süngü, parabolik ayna, mancılık, hava-civa...

bunlarla ilgili acıklamaları yaptım zaten.
ayrıca wikipedia üyeler tarafından yazılır, sende istediğin gibi bilgi yükleyebilirsin buraya, doğruluğu yanlışlığı gözetilmez.

Bedenimin her zerresi Anadoludur. Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...
Alt 01-06-2009, 21:32
Üye

Bulunduğu yer: Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...

Sabun tarihçesi
Her zaman temizliği ve saflığı hatırlatan sabun, günlük yaşantımızın önemli bir parçası Geçmişi M.Ö. altı binlere kadar uzanan sabun kullanımı, zamanla günlük yaşantımızın önemli bir parçası haline geldi, vazgeçilmez oldu. Fenikeliler sabunu bulana kadar, kül ve kil geleneksel temizlik aracı olarak kullanıyordu. M.Ö. 600′de bulunan ve kullanımı ortaçağda genişleyen sabun, tarih içinde kimi zaman değerli bir değiş tokuş aracı olarak kimi zamansa ilaç olarak kullanıldı. Geçmişte Fenikeliler ile Galyalılar arasında önemli bir takas aracı olan sabun, Roma döneminde,kadınların en gözde temizlik aracı haline geldi.
Sabun niteliği taşıyan maddelerle ilgili ilk yazılı belge ise, Mezopotamya'da M.Ö. III. bin yıldan kalma kil tabletleri Bu tabletlerde, potasyum ve yağla karıştırılarak elde edilen bir maddeden söz ediliyor.

Bedenimin her zerresi Anadoludur. Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...
Alt 01-06-2009, 21:50
mehmetsalih mehmetsalih isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

vvalla öyle bana geliyorki sizin gibileri başkasının yaptıklarınada konuyorlar. bu ateist, hristiyan, musevi, budist icadlarını kullanıyorlarmı. Önce bir giriş yapayım sonra sana cevap vereyim. İslam Bilimin temelini atmıştır. Bunu ne Hristiyanı, ne İnsaflısı, ne Dinlisi, nede Dinsizi, ne de bir başkası. ve Bu Mirası birinci derece Moğol-Türkleri talan edip yakmışlar, yıkmışlar. Üç Milyon insanın katliyle sonuçlanan Bağdat soykırımının yanı sıra İslamın büyük Kültür, Bilim mirasının önüne geçilmiş ve yok edilmiştir. İkinci olarakta Endülüste parlayan İslam güneşini Batı söndürmüş ve ilermesini engelemiştir.ve İslam Bilim-KLültür mirasına konmuşalardır. Türklerin İslam bayraktarlığını yaptıkları andan sonra artık eski Türk devletlerinin Savaşçı, İşgalcı zihniyeti nedeniyle İslamlar Bilim konusunda Türklerin engelemesine uğramışlardır. ve İslamın bütün Bilim adamları Abasi, Endülüs devrinde yetişirken OSMANLI devrinde Haram sayılmış/yasaklanmıştır.

Bilim ve Teknoloji bildiğimiz gibi Reform sürecinden sonra başlamıştır. ve bu Reformun temelini Endülüste İbn Rüşt atmıştır. Averos olarak ün salan İbn Rüşt düşünceleri, kitapları Kilise tarafından yasaklanmış, yakılmıştır. ve Hristiyanlık alemi kendisine düzen verdikten sonra Bilim ve Teknoloji hızı kesilmez bir akışa kendisini teslim etmiştir.

Doğrusu merak ediyorum ''Ateistler, Panteistler, Deistler vb. görüşlerin Bilime ve Teknolojiye ne gibi katkıları olmuştur???'' Bilim Bilim diyen Ateistler dönüp kendilerine sormalı BİZ NE YAPTIK. İslam temel attı, Hristiyanlık binayı tamamladı. Biz neyiz? ve nerde durduk? yani bu ve benzer tüm Bilim, İLim çalışmalarında DİN etkili olmuşken siz ne yüzle bu ateist, hristiyan, musevi, budist icadlarını kullanıyorlarmı. Ateizmin Bilim yanında geçmemesi gerekirken BAŞ LİSTEYE ALIYORSUNUZ NEDEN???

Hristiyanlar ve Müslümanların el birliği ile sürdükdükleri Modern ve Mdeni Dünya projesinde Ateizmin ve Deizmin ne katkısı olmuştur??? Ummarım bu mesajımdan sonra Dine karşı olanlar utanıp bu formun geri kalanını beyaz bırakırlar. Ateistler hep konuşurlar. Sadece konuşurlar. Abasi devrinde Dünyanın yüz ölçümünü alması, İbni Sina giblerinin Tıp noktasında ilerlemesi ve diğer İslam Bilim Adamlarının Kültür ve Bilimi yüksek seviyede tutması ''Ateistlere ayna olmuyormu???'' asıl biz sormalıyız. Siz yıllardır Din tutar, Din geriletir diyorsunuz, Martin Luther neye dayanarak Kiliseye karşı çıktı??? sakına demeyin Din Kilisedir bu yıkıldı sonra Bilim oluştu. Tam tersi Din Luther anlayışıydı Kilise ise buna fırsat vermiyordu ne zaman Luther gibileri hareket ettiler işte o zman Luteherler çıktı. ve unutmayın ''kenidnize bakıp sorun Dini olmayan bir şey varmı diye???'''
Alt 01-06-2009, 21:54
Davudi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Davudi Davudi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

valla soruyu şöyle sorsaydın keske ,"20 li yaslarına kadar islam eğitimi alıpta dünya capında icadlar keşifler yapmış müslüman varmı ?" diye

ek olarak "şimdiye kadar icad ve kesif yapan hristiyan ve yahudi bilimadamları neden dindar değillerdi ?" diye
Alt 01-06-2009, 22:04
mehmetsalih mehmetsalih isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

İlk kağıt fabrikasını kuran alim İbni Fazıl

Kızamık ve çiçek hastalığını keşfeden; alim Razi

Mikrobu ilk tanımlayan alim Akşemseddin

Cüzzamı bulan alim ... İbni Cessar

Vebanın bulaşıcı olduğunu bulan alim İbni Hatip

Verem mikrobunu bulan alim Kambur Vesîm

Retina tabakasını bulan alim İbni � Rüşd

İlk göz ameliyatını yapan alim Ammar

İlk kanser ameliyatını yapan alim Ali bin Abbas

Küçük kan dolaşımını bulan alim İbnünnefis

İlk Tabipler odası başkanı Ali bin Rıdvan

Sıfırı ilk kullanan alim Harizmi

Trigonometriyi ilk bulan alim Battani

Tanjant, kotanjant ve kosekantı ilk kullanan alim Ebul Vefa

Trigonometri kitabını yazan alim Nasiruddin Tusi

İlk trigonometrik dönüşüm formülünü bulan alim İbni Yunus

Binom formülünü ilk bulan alim Ömer Hayyam

İlk difransiyel kitabını yazan alim. Sabit bin Kurra

Ondalık kesiri ilk bulan alim Gıyaseddin Cemşid

İlk usturlabı yapan alim Zerkali

Dünyanın döndüğünü keşfeden ilk alim Biruni

Dünyanın çevresini ilk ölçen alim Musa kardeşler

Güneşin yüzündeki lekeleri ilk bulan alim Fergani

Yıldızların yer ve açıklıklarını ölçen ve ilk cetveli geliştiren alim Cabir bin Eflah

İlk otomatik kontrol sistemleri tasarlayan alim Ahmet bin Musa

Sibernetiği ilk kuran alim. İsmail-El Gezeri

İlk optik temellerini koyan alim İbni Heysem

Sesin .fiziki açıklamasını ilk yapan alim Farabi

İlk torna tezgahını yapan alim İbni Karara

Kanatlarla uçan ilk alim Hazerfen Ahmed Çelebi

İlk uçağı yapan alim Ebu Firnas

Yer çekimini ilk bulan alim Razi

Sarkaçlı saati ilk yapan alim İbni Yunus

Maddelerin özgül ağırlığını ilk hesaplayan alim Hazini

Atomun parçalanabileceğim ilk bulan alim Cabir bin Hayyan

Gök kuşağını ilk açıklayan alim Kutbettin Şirazi

İlk kimya laboratuarını kuran alim. Cabir

Saf alkolü ilk elde eden alim Razi

Fosforu ilk bulan alim Beşir

Havan topunu ilk bulan alim Fatih Sultan Mehmed

İlk kıta seyahatnamesini yazan alim İbni Battuta

İlk dünya haritasını çizen alim Mürsiyeli İbrahim

İlk ecza kitabını yazan alim İbni Baytar

Mesela "Newton'dan yerçekimini "ilk bulan" kişi diye bahsederiz. Oysa yerçekimini ilk keşfeden, bilim adamı, pek tanımadığımız bir müslüman: Razi'dir.

http://www.gruphepsifanclub.net

Konu mehmetsalih tarafından (01-06-2009 Saat 22:14 ) değiştirilmiştir.
Alt 01-06-2009, 22:15
milomanara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
milomanara milomanara isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

anti-müslüman şövenizminin alemi yok valla.

Milomanara, şimdi bana deki şu şu şu icadı falanca yapmıştır. isim ver tarih ver.
İcadın ne olduğunu yaz, kimin icad ettiğini yaz.
Satır sonlarındaki küçük numaralara tıklayarak hangi kaynaktan alındığını görebilirsin. Wiki'nin insanlar tarafından oluşturulduğu doğrudur, ama kendi içinde doğrulama ve kaynak gösterme zorunluluğu vardır. 100% doğru olmasa da zaten sana verdiğim örneklerin bir çoğu için kaynak gösterilmiş. Ayrıca akademik makale de yazmıyoruz burada.

sacma sapan şeyleride İcad diye gösterme, ruj, yel değirmeni, alltan ısıtma, kırank mili, yapay mucevher, süngü, parabolik ayna, mancılık, hava-civa...
Güldürüyorsun kendine, yel değirmeni rüzgar enerjisinden yararlanmanın dahiyane bir yoludur. Krank mili doğrusal hareketi dönme hareketine çevirir ve inanılmaz önemli bir buluştur. Hala içten yanmalı motorlu tüm taşıtlarda kullanıldığından habersizsin sanırım.

Bugün müslümanların çoğunun cehalet ve pislik içinde yüzdükleri doğrudur. Ama insanlığın daha az uygar dönemlerinde, kaçınılmazdır ki, gelişmeye katkıları olmuştur. Dikkat edersen 7 - 15. yüzyıl arası diye belirttim. Bununla birlikde eminim senin de hem fikir olacağın, mimar sinanın eserleri ve nef'i gibi onlarca edebiyat dehasının eserleri de müslüman eserleri olarak anılacaktır doğal olarak. Şairleri sanatçı diye konuya dahil etmesen bile, mimar sinan yeni teknikler geliştirmeden şimdi bile inşası zor kubbeli yapıların altından kalkamazdı.

Konuyu, islam, tarihi boyunca hiç bir halta yaramamıştıra getirmek istiyorsan bunun yanlış olduğunu söylemeliyim. Bütün dinler insanların açıklaması olmadığı dönemlerde onlara açıklama vermiştir. Bugün misyonlarını tamamlamışlardır ve yok olmalılardır.
Alt 01-06-2009, 22:47
diagoras - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
diagoras diagoras isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

mehmetsalih´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Doğrusu merak ediyorum ''Ateistler, Panteistler, Deistler vb. görüşlerin Bilime ve Teknolojiye ne gibi katkıları olmuştur???''

Sanirim bu soruyu sorarken ciddi degilsin,

Amerika'da bilim akademisi ( bu akademinin uyeleri gunumuzde dunyanin en onemli bilim insanlari arasindadir, buda yaptklari calismalar, tezleri , buluslari ve yayinlariyla vs... olculuyor) uyelerinin 1998 anketine gore %72.2 si kendisini ateist %20.2 kenidisini agnostik olarak tanimlamistir (toplam %93) , bu arada sorulan soru "bir tanrinin varligina inanip inanmadiklari" . bu anket ozelinde dusunursek dunyadaki oncu bilim insanlarinin tanri inanciyla ilgili asagi yukari bir kaniya varabilirsin.

ayrica ta 1914 te James H. Leuba tarafindan yapilan bir arastirma var, bu bilim insani da , amerikada rasgele sectigi 1000 bilim insanina bir mektup yollayip , tanri varligi ile ilgili goruslerini sormus, sonuc 580 bilim insani tanrinin varligina inanmiyorum olarak cevap yazmis. yaklasik 100 sene once

ben teker teker yazmakla ugrasmayacagim ama eminim senin bu soruna son yuzyilda ki cogu bulusu yapan bilim insanlarinin isimleriyle yanit verenler olacaktir.

ayrica avrupa , amerika, cin, japonya , rusya hatta tip alaninda kuba'yida ekleyebiliriz (nedense bu listede laik olmayan veya dinin yogun sekilde yasandigi bir tek ulke yok) su an kullandigin veya kullanacagin, biyerden biyere gitmeni asaglayan , burda bu forumda fikirlerini yazmani saglayan, emaille seni tanistiran........ vs... ve ayrica yeri gelince seni hastaliklardan kurtaracak alet ve ilaclarin kesfinde calisanlarin cogunun ateist, agnostik Panteistler veya Deistler oldugunu bilmek senin gibi birinin zoruna gidiyordur. bunu bilmene ragmen red etmen de bu rahatsizligin bir gostergesi olsa gerek yani sacma sorular sormak gibi (bakiniz yukardaki soru)

Saygilarimla

İnanç, gerçeği öğrenmeyi istememektir. ~Nietzche
Alt 01-06-2009, 22:50
Üye

mehmetsalih´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İlk kağıt fabrikasını kuran alim İbni Fazıl

Kızamık ve çiçek hastalığını keşfeden; alim Razi

Mikrobu ilk tanımlayan alim Akşemseddin

Cüzzamı bulan alim ... İbni Cessar

Vebanın bulaşıcı olduğunu bulan alim İbni Hatip

Verem mikrobunu bulan alim Kambur Vesîm

Retina tabakasını bulan alim İbni � Rüşd

İlk göz ameliyatını yapan alim Ammar

İlk kanser ameliyatını yapan alim Ali bin Abbas

Küçük kan dolaşımını bulan alim İbnünnefis

İlk Tabipler odası başkanı Ali bin Rıdvan

Sıfırı ilk kullanan alim Harizmi

Trigonometriyi ilk bulan alim Battani

Tanjant, kotanjant ve kosekantı ilk kullanan alim Ebul Vefa

Trigonometri kitabını yazan alim Nasiruddin Tusi

İlk trigonometrik dönüşüm formülünü bulan alim İbni Yunus

Binom formülünü ilk bulan alim Ömer Hayyam

İlk difransiyel kitabını yazan alim. Sabit bin Kurra

Ondalık kesiri ilk bulan alim Gıyaseddin Cemşid

İlk usturlabı yapan alim Zerkali

Dünyanın döndüğünü keşfeden ilk alim Biruni

Dünyanın çevresini ilk ölçen alim Musa kardeşler

Güneşin yüzündeki lekeleri ilk bulan alim Fergani

Yıldızların yer ve açıklıklarını ölçen ve ilk cetveli geliştiren alim Cabir bin Eflah

İlk otomatik kontrol sistemleri tasarlayan alim Ahmet bin Musa

Sibernetiği ilk kuran alim. İsmail-El Gezeri

İlk optik temellerini koyan alim İbni Heysem

Sesin .fiziki açıklamasını ilk yapan alim Farabi

İlk torna tezgahını yapan alim İbni Karara

Kanatlarla uçan ilk alim Hazerfen Ahmed Çelebi

İlk uçağı yapan alim Ebu Firnas

Yer çekimini ilk bulan alim Razi

Sarkaçlı saati ilk yapan alim İbni Yunus

Maddelerin özgül ağırlığını ilk hesaplayan alim Hazini

Atomun parçalanabileceğim ilk bulan alim Cabir bin Hayyan

Gök kuşağını ilk açıklayan alim Kutbettin Şirazi

İlk kimya laboratuarını kuran alim. Cabir

Saf alkolü ilk elde eden alim Razi

Fosforu ilk bulan alim Beşir

Havan topunu ilk bulan alim Fatih Sultan Mehmed

İlk kıta seyahatnamesini yazan alim İbni Battuta

İlk dünya haritasını çizen alim Mürsiyeli İbrahim

İlk ecza kitabını yazan alim İbni Baytar

Mesela "Newton'dan yerçekimini "ilk bulan" kişi diye bahsederiz. Oysa yerçekimini ilk keşfeden, bilim adamı, pek tanımadığımız bir müslüman: Razi'dir.
Mejmet salih, yukarıdaki örneklerden bana bir tane acıklama yaparmısın . mesela şu bilim adamı şunu bulmuştur, bu konudaki acıklamaları, yazıları vs vs. ara bul googleden bakalım ne bulacaksın.

Milomanara, sende islamiyetten yüzlerce yıl önce bilinen şeyleri müslüman icadı diye yutturamazsın, kac kere acıklamasını yapayım.

Alt 01-06-2009, 22:53
Üye

Bana bir icad, söyleyin, kim yapmış, ne zaman yapmış, bu çcadın özellikleri nedir. Mesela ilk örnek olam kızamık ve çicek hastalığını keşfeden.... yav hastalık keşfedilmaz, hastalık zaten vardır, HASTALIK TANIMLANIR. Buda icad değildir.
Mikrobu ilk tanımlayan.... Tanımlama icad değildir. Ama deseydin mikroskopu icad etti EYVALLAH derim.
Cüzzamı bulan... Cüzzam bulunur mu yav. Cüzzam denilen şey mikobakterium lepra mikrobunun enfeksiyonudur, İCAD değildir.

Kavramları karıstırmayın.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil