Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 13-02-2011, 02:12
oguzay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
oguzay oguzay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Şerif Mardin aydın mı ?

İlhan Arsel’in “Aydın ve Aydın” kitabında yer alan aydın acubesi tanımlaması ve örneklediği tiplemeler vardır. Şerif Mardin gibi aydınları (!) görünce bu tiplemelerin ona ve benzerlerine göre çok ilerde olduklarını anlıyoruz. Şerif Mardin bir aydın olmadığı gibi bir bilim adamı da sayılmaz. Bunun nedeni onun cumhuriyet tarihinin en yobaz kişiliğine övgüler dizmesi değildir sadece. Bugüne dek yazdıkları içinde ortaya koyduğu önemli bir eser olmadığı gibi, değerli bir akademik çalışması da mevcut değildir. Adı ise Said Nursi hakkında yazdığı kitaptan sonra çok konuşulur olmuş, bir anda F tipi kesimin ve destekçisi liberallerin ağzında sakız olup şişirilerek Türkiye’nin yetiştirdiği büyük bilim adamlarından biri olduğu palavrası sıkılmaya başlamıştır. Bu sözde büyük bilim adamının özelliklerini, niteliklerini, başarılarını sorsanız içi boş bir yığın kuru laf duyarsınız. Saygı duyulacak, değerli bir üniversite hocası olup olmadığına gelince; bunun takdiri öncelikle yetiştirdiği öğrencilere kalmalı ama bunlar içinde tek tanınanın Emre Aköz olduğunu görünce o konuda da olumlu birşey söylemek mümkün olmuyor. “Bir Bilim Adamının Serüveni”nden Prof. Dr. Celal Şengör, Şerif Mardin’in neden Türkiye Bilimler Akademesi’ne kabul edilmediğini şöyle anlatıyor:
“Ben o toplantıya gittim. Şerif Mardin’in reddedilmesi son derece enteresandır. (…) Bir tarihçi ve yanılmıyorsam bir de sosyolog Şerif Mardin’i takdim etti. Birisi Şevket Pamuk’tu ama diğerini hatırlamıyorum. Şevket Pamuk, Şerif Mardin’in çalışmalarını anlattı, aldığı atıfları filan söyledi. Ama bunları bizim alıştığımız metotlarla söylemiyordu. Bunun üzerine Prof. Dr. Doğan Kuban birtakım şeyler söyledi. Doğan Kuban’ın söyledikleriyle Şevket Pamuk’un verdiği rakamlar birbirini tutmuyordu. Doğan Bey, ‘Benim bildiğim Şerif Mardin’in öyle çok ciddiye alınacak bir sürü çalışması yoktur’ dedi.
Sonra Prof. Dr. Cengiz Dökmeci söz istedi. Hiç unutmuyorum, Prof. Dr. Erdoğan Şuhubi şöyle bir baktı bana ve ‘Şerif Mardin şimdi hapı yuttu’ dedi.
Cengiz Dökmeci, Şerif Mardin’in bütün akademik tarihini ortaya döktü. Son yirmi senede kaç tane atıfı var, kaç tane yayını var, bunlar nerede yayınlanmıştır, diye bir bir saydı. Bir baktık ki, Cengiz Dökmeci’nin söyledikleri ile Şevket Pamuk’un tahtaya yazdıkları hiç ama hiç birbirini tutmuyor. Sonuçta bir kaç makale dışında Şerif Mardin’in önemli sayıda akademik çalışma yapmadığı ortaya çıktı. Birkaç makale. Birkaç atıf. ‘Kusura bakmayın ama böyle bir adam akademiye seçilemez’ denildi. Oylandı ve kabul edilmedi.”

Özdemir İnce Şerif Mardin hakkında şöyle yazmış:

EDİT:
Devamı için bkz:
https://panteidar.wordpress.com/2011...rdin-aydin-mi/

Konu ulpian tarafından (13-02-2011 Saat 04:28 ) değiştirilmiştir.
Alt 13-02-2011, 12:55
naper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
naper naper isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Basic;
Paylaşım için teşekkürler.

bu denli hastalıklı bir topluma iyi eklemlenmiş olmak,sağlıklı olmanın bir ölçüsü olamaz
Alt 13-02-2011, 13:20
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Serif Mardin benim tanidigim en birikimli aydinlardan biridir. Yeni Osmanlilar ve Jön Türkler hakkindaki incelemeleri ile ünlenmistir. "Yeni Osmanli Düsüncesinin Dogusu" kitabi 1962'de ingilizce olarak basilmis, sonra Türkceye cevrilmistir. Kitap Stanford üniversitesinde verdigi doktora tezinin genisletilmis halidir. Yine "Jön Türklerin Siyasi Fikirleri 1895-1908" kitabi 1969 yilinda basilmistir. Yine "Din ve Ideoloji" kitabi önemli bir eserdir. Yayin tarihi 1976. 1989 yilinda yayinlanan "Bediüzzaman Said Nursi Olayi" kitabi yayinlanmadan cok daha önce Serif Mardin kendi alaninda dünya capinda taninmis ve degeri kabul edilmis bir bilim adami olmustu zaten. Türkiye'de bugün ünü olan sosyologlarin bircogu Serif Mardin'in ögrencisi sayarlar kendilerini.

Ozdemir Ince aydin olabilir, bilmem, okumam da. Ozdemir Ince gibi ulusalci borazanlarin söyledikleri hic bir deger tasimaz. Once kendisi adam olsun, sonra baskalari hakkinda konussun. Bunlar kendi nefretlerinin icinde bogulurlar sadece, dünya bunlari ciddiye bile almaz.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 13-02-2011, 15:21
Üye

Şerif Mardin’in dünya çapında ünlü olduğu koca bir yalandır. Sanırsınız ki Nazım Hikmet’ten bahsediliyor. Nobel ödülü almış Orhan Pamuk için bile dünyaca ünlü diyemezken basit bir kitabından dolayı Mardin nasıl ünlü olabilirmiş? Hangi ülkelerin hangi yayınlarında, makalelerinde hakkında bahsedilmiş, hangi ülkelerden ödül almış, kitabı ne kadar satmış da ünlenmiş?

Bu şöhretini dünya duymuş da biz nasıl habersiz kalmışız?

Yoksa Said Nursi’yi ve risaleleri öven kitabından sonra yaratılmış suni bir şöhret olmasın?

Türkiye’de egemen olan Marksist sosyolojiye karşı tavır almış ama sönük-cılız bir seviyeden öteye gidememiş. Ne yapıtı var Marksist sosyolojiye karşı alternatif olarak ortaya konabilecek? Koca bir hiç…

68 dönemini, yaşamış, 78 dönemini yaşamış, darbeleri görmüş, işkenceleri duymuş bu sözde ünlü sosyolog bu tarihi dönem hakkında ne yazmış? Koca bir hiç…

Ama Said Nursi ve risaleleri övüp parlatınca sağda solda “büyük aydın”, “büyük sosyolog”, “dünyaca ünlü yazar” balonları şişirilmiş.

Bu mu aydın?

Özdemir İnce ulusalcıların borazanı ise, Şerif Mardin de nurcuların, dincilerin borazanıdır.

Özdemir İnce basında din ve dincilik aleyhinde yazan, din safsatalarını cesaretle ortaya koyabilen yegane yazardır. Bu anlamda bile benim için bir aydındır. Din karşıtı yazılarını merak eden olursa makalelerinin linklerini verebilirim.

İkisinin farkı şudur; Özdemir İnce gibi aydınlar kahpece katledilip faili meçhullere katılabilirler. Aynı büyük aydın Turan Dursun gibi. Ama şerif Mardin gibi nurcu yalakalığı yapanlarsa halka aydın diye pazarlanırlar.
Alt 13-02-2011, 16:01
naper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
naper naper isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sargon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ozdemir Ince aydin olabilir, bilmem, okumam da. Ozdemir Ince gibi ulusalci borazanlarin söyledikleri hic bir deger tasimaz. Once kendisi adam olsun, sonra baskalari hakkinda konussun. Bunlar kendi nefretlerinin icinde bogulurlar sadece, dünya bunlari ciddiye bile almaz.
Bu anlamsız, hakaret içeren söz dizisinde, "Özdemir İnce" yerine "Şerif Mardin" yazabilirsiniz.Ve hiç bir şey değişmez!

Aynen Şerif Mardin'in pompalanan sunni popülerliği gerçeği gibi...Daha öne said nursi ile ilgili konu başlığında risalelerden incileri ortaya koymuştuk...Bu saçmalıklara methiye düzen bir zatta yakıştırılacak son sıfattır bilim adamlığı!
İlgili bağlantı;
http://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=22575

bu denli hastalıklı bir topluma iyi eklemlenmiş olmak,sağlıklı olmanın bir ölçüsü olamaz
Alt 13-02-2011, 16:28
ahmetsln - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ahmetsln ahmetsln isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Zevkle okudum yazıyı

En son cümle hoşuma gitti.

Ve Turan Dursun adının altında siyaset yapıp Said Nursi ve cemaatini savunan zihniyetin Turan Dursun'a yakışıp yakışmadığının takdiri sizin olsun.

Bu şahısta önündeki eski öss yeni ygs/lys sınavına girmek için çalışıyor. Çok çalışması gerektiği için pek nette olabilir.
Herkese saygılar sevgiler, mutlu vakitler.
Alt 13-02-2011, 17:35
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Basic, sen Serif Mardin'i hic okudun mu? Kendi fikirlerini mi söylüyorsun, yoksa sagdan soldan duyduklarini mi? Mardin, Said Nursi kitabini yazmadan önce zaten taniniyordu. Mardin'in önemli yani Nursi ile yazdiklari degildir, o sizin takimin öttürmeye calistigi boru sadece. Mardin'in önemi Tanzimat ve sonrasindaki akimlari incelemesinden gelir, uzmanlik alani budur. Jön Türkler ve Yeni Osmanlilar üzerine incelemeleri ile taninir. Mardin Marxist sosyolojiye tavir almis degil, yani bu yaniyla öne cikmaz. Marx'tan da yararlanir, ama Weber'in üzerinde daha fazla etkisi vardir. Yani Marxism'den uzaktir. Ama hangi konuya nasil yaklastigini da yazilarinda sürekli aciklar. Marksizmi ulusalci degirmeninde ögütmek isteyenler Mardin'e ne kulp takacagini bilemiyorlar. Maalesef bilim denilen sey sizin ideolojik saplantilariniza pek deger vermiyor. Bosuna linc kampanyalari düzenliyorsunuz. Devriniz coktan gecti, tarih Ozdemir Ince gibi ulusalci borazanlari artik cöpe atacak.

Ha, bir de bütün ulusalci cemaatinin müridlerinden rica ediyorum, müridliklerini göstermekten geri durmasinlar. Bu basliga "paylasiminiz icin sagolun", "sagol din kardesim, mekanin cennet olsun" seklinde bir iki cümle de olsa tesvik sözleri bekliyoruz

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 13-02-2011, 18:00
murted - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
murted murted isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Moderator

Ben Şerif Mardin'i pek tanımam ama alanında çok önemli bir isim olduğunu biliyorum. Nurculuk olayının ve Said'in yaşantısı sosyolojik açıdan incelenmesi elbette çok önemlidir, gereklidir, dünü, bugünü ve yarını anlamak için elzemdir. Said Nursi hakkında ne yazdığını tam bilemiyorum ama denildiği gibi övgüler düzüyorsa ortada bir gariplik olsa gerek. Yani bir sosyologsun ve sosyoloji de bir bilim, böyle bir adamın Said Nursi'de övülecek olan hangi özellikleri bulduğunu sahiden merak ettim. Cumhuriyet rejimini, Atatürk'ü yerden yere vurarak Nurcular'ı sevindirse, onların gözdesi olsa doğru bildiğini yazmıştır der, birileri mutlu olmasın diye elbette kendince doğru olmayan şeyleri yazmasını bekleyemeyiz. Aydınlığını da tartışmayız hoşumuza gitmeyen şeyler söyledi diye. Ama Said'e denildiği gibi övgüler düzüyorsa ve objektifliğini yitiriyorsa bunu anlamam pek mümkün olmaz.

No Religion No Cry

Ateizmi Anlamak için tıkla!
Alt 13-02-2011, 18:00
Sangre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sangre Sangre isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Basic´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şerif Mardin’in dünya çapında ünlü olduğu koca bir yalandır. Sanırsınız ki Nazım Hikmet’ten bahsediliyor. Nobel ödülü almış Orhan Pamuk için bile dünyaca ünlü diyemezken basit bir kitabından dolayı Mardin nasıl ünlü olabilirmiş? Hangi ülkelerin hangi yayınlarında, makalelerinde hakkında bahsedilmiş, hangi ülkelerden ödül almış, kitabı ne kadar satmış da ünlenmiş?
Çalışma yaptığı üniversiteler, çalışma alanları ve yayınları şu linkte mevcut.

Dikkat edilirse Türkiye'dekiler haricinde Leiden, Syracuse, Cambridge gibi üniversitelerde makalelerinin, kitaplarının yayınlanladığını görebilirsiniz.

Nazım Hikmet, Orhan Pamuk gibi isimler akademisyen değil, edebiyatçıdırlar.. Dolayısıyla bu isimlerin konuyla uzaktan yakından alakası da yok.. Aynı şekilde bir kişinin kitabının çok satması da, o kişinin önemli biri olduğu anlamına gelmiyor.. Bestseller olan kitapların yazarlarının bir çoğu akademisyen değil, kurgu yazarıdır.. Hiç kimse Dan Brown gibi bir ismi saygın bir akademisyenle karşılaştıramaz.

Dolayısıyla bir akademisyenin sizin için önemli olabilmesi için tam olarak ne yapması gerekiyor?.. Yayınlanan çalışmaları tam olarak hangi yönden eksik?
Alt 13-02-2011, 20:26
Üye

sargon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Basic, sen Serif Mardin'i hic okudun mu? Kendi fikirlerini mi söylüyorsun, yoksa sagdan soldan duyduklarini mi? Mardin, Said Nursi kitabini yazmadan önce zaten taniniyordu. Mardin'in önemli yani Nursi ile yazdiklari degildir, o sizin takimin öttürmeye calistigi boru sadece. Mardin'in önemi Tanzimat ve sonrasindaki akimlari incelemesinden gelir, uzmanlik alani budur. Jön Türkler ve Yeni Osmanlilar üzerine incelemeleri ile taninir. Mardin Marxist sosyolojiye tavir almis degil, yani bu yaniyla öne cikmaz. Marx'tan da yararlanir, ama Weber'in üzerinde daha fazla etkisi vardir. Yani Marxism'den uzaktir. Ama hangi konuya nasil yaklastigini da yazilarinda sürekli aciklar. Marksizmi ulusalci degirmeninde ögütmek isteyenler Mardin'e ne kulp takacagini bilemiyorlar. Maalesef bilim denilen sey sizin ideolojik saplantilariniza pek deger vermiyor. Bosuna linc kampanyalari düzenliyorsunuz. Devriniz coktan gecti, tarih Ozdemir Ince gibi ulusalci borazanlari artik cöpe atacak.

Ha, bir de bütün ulusalci cemaatinin müridlerinden rica ediyorum, müridliklerini göstermekten geri durmasinlar. Bu basliga "paylasiminiz icin sagolun", "sagol din kardesim, mekanin cennet olsun" seklinde bir iki cümle de olsa tesvik sözleri bekliyoruz
Yazdıkları ortada zaten, bir de kalkıp o zırvalarını okumak için vereceğim paraya acırım. Ama sizin zihniyetinizde olanlara yazdıklarının faydası olabilir. Böylece Said Nursi'nin meğerse ne değerli bir insan, ne büyük bir deha olduğunu kendi aklınızla değil, Şerif Mardin gibi omurgasız aydın müsveddelerinden kapmış olursunuz.

Bu adam sağcı mı? Sağcı.

Üstelik dincilerine, gerici yobazları cilalayan, allayıp pullayan bir sağcı değil mi? Evet.
Öyleyse başka söze ne gerek var?
İsterse 10 üniversite bitirmiş olsun, 10 dil biliyor olsun, isterse nobel ödülü almış olsun ne farkeder?
Aydın olabilmek için karanlıkla, gericilikle, bilim düşmanlarıyla savaşmak gerekir, onları parlatmak değil.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil