Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-02-2012, 02:40
Jolly Jocker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jolly Jocker Jolly Jocker isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Ateistler ve Forumlar - Bir Tartışmaya Çağrı

Ateistler, Forumlar, Farklılıkların Birlikteliği

Demokraside farklılıkların birlikteliğini savunmak diye birşey vardır.

Bazılarımız daha iyi anlasın diye ''demokraside'' yerine ''çağdaş yaşamda'' da diyebiliriz.

Bu şu demektir; farklı düşünenler bir arada yaşasın, hoşgörü ve tolerans hakim olsun, gerek dinsel gerek ideolojik olarak farklılıklar zenginlik kabul edilsin...

Böylece canlı bir eleştiri ve tartışma olanağı da doğar ve herkes kendini geliştirir...

Zaten ''forum'' demek farklı görüşlerin karşı karşıya gelmesi ve edebiyle tartışması demektir.

Sayısı az olan ateistlerin bu toplumda farklılıkların birlikteliğine, çoğulculuğa, demokrasiye, özgürlüklere herkesten çok sahip çıkması lazım.

En azından mantıken böyle...

Hem böylece dindarların da dinlerinin eleştirilmesine tahammüllü olmalarını, en azından farklı yaşam tarzı ve fikirlerle birlikte barış içinde yaşamayı öğrenmelerini talep etmeye hakkımız olur.

Ama önce bunu kendimizin yapabiliyor olması lazım.

Yani kendi içinde farklılıkların, zıt fikirlerin barış içinde birlikte yaşamasına, birbirlerine saldırmadan ve dışlamadan tartışabilmelerine olanak tanımıyorsan bir başkasından bunu nasıl bekleyebilirsin ki?

Örneğin, müslüman çoğunluktan sana karşı hoşgörülü olmasını, farklılığını sindirmesini nasıl bekleyebilirsin?

''Önce kendine bak!'' demez mi adam?

Ateistler politik farklılıklardan ötürü bölünmüşken, birbirini dışlamışken, tahammülsüzken biz müslümanlardan bize karşı tahammüllü olmalarını nasıl bekleyeceğiz?

Zaten böyle bir beklentisi olmayıp hala bir darbeden, otoriter yönelimlerden medet umanlar fanatik tutum almaya devam ediyor.

Ama biz demokrat insanlarız. Böyle bir tutum alamayız. Bu tutumu eleştirmekle mükellefiz.

Ateistler olarak sık sık eleştirel düşünceye, sorgulamaya vurgu yapıyoruz.

Oysa politik tabular söz konusu olunca, eleştirel düşünce konusunda mangalda kül bırakmayanlar bir anda tahammülsüz ve bağnaz insanlara dönüşüveriyorlar.

Tektip düşünceyi(kendi düşüncelerini) dayatır, farklı fikirleri tehdit gibi algılar, susturmaya çalışır, dışlamaya çalışır, hakaret ederler.

Çünkü temel aldıkları politik zemine bağnazca bağlanmışlardır. Bu yüzden ona dönük her eleştiriyi bir saldırı, iftira, hatta hakaret gibi algılayıp ölçüsüz tepki verirler.

Konu önemli. Bu yüzden lafı esirgemeye de gerek yok. ''Aman forumlar arası tartışma başlamasın!'' telaşına yenilirsek, yarın ''Önce kendinize bakın!'' diyecek olan dincilere bugünden yenilmiş oluruz.

Kendi aramızdaki farklılıkları hazmetmeyi öğrenelim ki başkalarından da bizim farklılığımızı hazmetmesini beklemeye hakkımız olsun.

Yoksa bittik demektir...

En azından dinciliğe karşı farklılıklrın biraradalığını temel alan, bunu en başta ateistler arasında kurmayı öneren bir çağrıyı yapmış olalım buradan da insanlık bizde kalsın.

Ateistler sadece internet üzerinden bir araya geliyorlar. Sol politik partilerde de toplanıyorlar ama ateist kimliği üzerinden değil.

İnternette de birkaç tane forumdan ibaretiz.

Turan Dursun Forumu, Ateist Forum, Ateist Platform, Fikirsel Forum.

Hepsi bu kadar.

Ve hepsi birbirine düşman! Hepsi parça pinçik! Neden böyle?

Yine lafı esirgemeye gerek yok, ateist forum yüzünden böyle.

Onun adminlerinin agresiflikleri, entelektüel düzeysizlikleri, eleştiriye tahammülsüzlükleri, hakaretleri yüzünden böyle...

Farklı fikirlere hakaretle krşılık vermeleri, durmaksızın yaftalamaları, bir yandan siyaset tartışılmasına karşı çıkar gibi yapıp beri yandan resmi ideolojiyi fanatikçe savunmaları yüzünden böyle...

Farklı politik pozisyonları bir tehdit, bir ihanet gibi görmeleri, farklı düşünenlerle birlikte duramamaları, susturmak ve atmak istemeleri yüzünden böyle...

Onlar yüzünden adımız ''Kendi içinde bile birlik olamayan, birbirini yiyen, zaten bir avuç olmasına karşın parça pinçik olan ateistler''e çıkıyor.

Onlar yüzünden dindar toplumdan bizimle birlikte barış içinde, uyumlu şekilde yaşamalarını bekleyemiyoruz.

Tam da bu yüzden bizim aramızda toplumdan korkma, kendini gizleme eğilimi artıyor. Böyle bir psikoloji oluşuyor.

''Birbirinize tahammül edebiliyor msunuz ki bizden tahammül bekliyorsunuz!'' dendiğinde sus-pus oluyoruz.

Neden?

Çünkü bir araya gelemiyoruz. Sorunlarımızı oturup konuşamıyoruz bile.

Birbirimize tahammülümüz yok.

Her forum için mi bu böyle?

Değil aslında. Turan Dursun Foruma niye haksızlık yapalım?

Biri tahammülsüz olunca öbür forum da kendini koruyor, bir forumun hışmına uğrayan kendini öbür foruma sığınmış buluyor.

Hışımla davranan ise sadece ateist forum.

Çünkü ateist forum küfürbaz.

Ateist forum yetersiz.

Ateist forum yüzünden pek çok dinsiz forum kuruldu.

Ateist forum adminleriyle insan gibi konuşmak çok büyük çaba ve özveri gerektiriyor.

Ateist forumun adminleri tahammülsüz...

Tam da bu yüzden ateist ''forum'' bir forum değil.

Çünkü farklı fikirler çok kısıtlı.

Ateist forumda adminlerin, çoğu ateiste, üstelik belki onlardan çok bu işe emek vermiş, yıllarını vermiş, binlerce ileti yazmış ateistlere saygıları yok.

Ama kendilerine saygı bekliyorlar!

Ateist forum liberalleri, sosyalistleri, Kürtleri dışlayıp kapısını ırkçılara açmakta sakınca görmüyor.

''Forumlar arası tartışma'' iyi birşeydir.

Didişmeye dönüşmeyip iyi niyet ve üslup korundukça bizi geliştirir.

Sorunları çözmeye, en azından netleştirmeye yarar.

Karşındakini daha iyi anlamayı sağlar.

En azından tartışma kültürümüz gelişir.

Unutmayalım ki o forumda olanlar şeriatçı değil onlar da ateist.

Yoksa birbirimizle konuşamıyor muyuz bile? O hale mi geldik artık?

Ateist forumda ve diğerlerinde eskiden yıllarca yazıştığım, arkadaş olduğum insanlar vardı.

Onlarla bugün konuşamıyor hale gelmek, benden nefret ettiklerini bilmek beni yaralıyor.

Bu tür bir üzüntüyü onlarda görmemek de öyle...

Evet, politik konularda sinirler çabuk gerilir. Ama bunu halledemeyeceksek zaten hiç yazmayalım!

Bu konuda tahammülsüz olan ateist forum. Hemen sindirme, hakaret etme, azarlama, atma yoluna giden orası. Bu yüzden bir özeleştiri yapmaları gerektiğini düşünüyorum.

Siz ne düşünüyorsunuz? Artık birbirimizle konuşabilmeliyiz değil mi? Dindar nesiller yetiştirmek isteyenlere karşı en azından sivil toplumda ateistlerin birlik olması gerekmiyor mu?

(Tartışmaya tüm forumlardaki ateistleri davet ediyorum. İster bu foruma gelip ister kendi forumlarında başlık açarak katılabilirler. Katılmalılar. Değilse de biz üzerimize düşeni yapıp birlik ve konuşma, birbirimizi anlama yolunda elimizi uzatalım. Yarın öbür gün bu ülkede hayat bizim için iyice zorlaşırsa vicdanımız rahat olur en azından. Onlar düşünsün deriz. Ben derim o kesin. Kafalarına kakarım...)

Konu Jolly Jocker tarafından (06-02-2012 Saat 02:48 ) değiştirilmiştir.
Alt 06-02-2012, 02:51
Kıdemli Üye

Bu forum umarım bu başlığı kaldırmaz.

Hiç sanmam zaten.

Çünkü herşeyden evvel biz konuşamıyor durumuna düşeriz.

Ateist forum ise zaten görmezden gelecektir.

Çünkü içleri kin dolu.

Ama olur da cevaplaşırsak, aktifleşirse konu; şunu da iddia ediyorum ki bu forumdaki herkesin iletisi son derece düzeyli ama oradan gelen pek çok cevap agresif ve hakaret içerikli olacaktır.

Konuyu biraz da bu durumu cümle alem görsün, kanıtlı olsun diye açtım.

Kim haklı, kim mağdur meydana çıksın, herkes görsün diye...
Alt 06-02-2012, 03:07
Sangre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sangre Sangre isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Tam da bu yüzden asıl birleşmeyi, birlikte hareket etmeyi sağlayan din veya ateizm değil siyasi fikirlerdir, ideolojilerdir.

Dini birlikteliklerin uzun süre işe yaramasının, kopmalar olmamasının tek nedeni, bu birliktelikte yer alan insanların bir çoğunun zaten bilgisiz olmasıdır.

Ama biz ateistler genel olarak onlar kadar bilgisiz değiliz.. Merak ediyoruz, araştırıyoruz, öğrenmeye çalışıyoruz.

0 yüzden farklı ideolojideki ateistlerin bir arada olması imkansızdır.. En azından asgari oranda hoşgörüye, demokrasiye sahip çıkan insanların otoriter eğilimleri olan, ırkçılık ve nefret suçu işleyen diğer ateistlerle aynı ortamda bulunması mümkün değildir.

Ateistler arası bir birliktelik kurmaya çalışmak, zaten ölü olan bir bebeği doğurmaya benzer.. Bu yüzden -eğer böyle bir birlik amacı olacaksa- bu siyasi birliktelik olmalıdır.

Milliyetçilerle, ırkçılarla, homofobiklerle, diktatör sevdalılarıyla, kökten piyasacılarla, gelenekselcilerle bu iş olmaz.. Bu eğilimler, içinde bulundukları yerleri de kendilerine benzetirler.
Alt 06-02-2012, 03:09
Kıdemli Üye

Ateistforum eleştirildiği için konu kaldırılabilir.
Alt 06-02-2012, 03:15
Kıdemli Üye

Sevgili Sangre,

Doğrudur, birliktelikler ortak inançsızlıklar üzerine değil ortak inançlar üzerine kurulur. Bu yüzden ideoloji önemlidir.

Ama farklı ideolojilerin de asgari değerleri olması lazım. Seküler ideolojiler bu kadar mı birbirine zıt?

Sen sanki biraz sekter bir şekilde ortaya koydun olayı.

Almanya'da nazizm öncesi dönemde nazizme karşı birleşmek yerine sosyal demokratları baş düşman gibi gösteren stalinistleri hatırladım. Kusura bakma.

Ya da şöyle diyeyim, asıl noktası din eleştirisi olup siyaseti ikincil tutan platformlar nasıl olur da siyaset üzerinden ayrışır?

Farklı ideolojilerimiz olabilir ama tahammülsüzlük ideolojiler üstü birşey. Burada nasıl liberali de, sosyalisti de, Kürt milliyetçisi de, ulusalcısı da olabiliyor?

Biz asgari düzey bir hoşgörüyü ve tartışma kültürünü bile barındıramıyorsak adımız neden 'forum'dur?

''Biz'' derken aslında onları kastediyorum. Durumları açığa çıksın istiyorum. Otoriter, tahammülsüz, ırkçı, nefret suçu işleyen, homofobik v.s. iseler bu herkes için netleşsin.

Değilse, düşmanlığa son verilsin. Neden tahammülsüz ve dışlayıcı davrandıklarını açıklasınlar. Birbirimizi anlayalım.
Alt 06-02-2012, 03:20
Kıdemli Üye

Sangre´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ateistforum eleştirildiği için konu kaldırılabilir.
Niye, ateist forum 'eleştiri üstü' müdür?

Tanrıyı bile eleştiriyoruz burada.

Devleti, hükümeti, orduyu, cemaatleri, resmi ideolojiyi, herşeyi eleştiriyoruz.

Biz gibi ateist olan bir başka forumu mu eleştiremeyeceğiz?

Saçmalık.

Konu Jolly Jocker tarafından (06-02-2012 Saat 03:28 ) değiştirilmiştir.
Alt 06-02-2012, 03:46
Dark_Prince - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dark_Prince Dark_Prince isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Kesinlikle katılıyorum,zaten politik forumların kaldırılmasını da bu yüzden isteyenlerdendim,birbirimizin siyasi görüşlerini bilmezsek göz görmeyince de gönül katlanır ve asıl amaca,dinsel safsataları yıkmaya bakabiliriz diyordum,ama görüyorum ki bu imkansız siyasi görüşlerimizi sonsuza dek birbirimizden saklayamayız.

Birbirimizin siyasi görüşlerine tahammül edip asıl amaca yönelmekten başka çaremiz yok.Fakat siyasi görüşler kiminde din etkisi yaratabiliyor,büyük bir çoğunlukta öyle.Misal ben sırf Atatürk'e de körü körüne bağlanılmamlı,karşıt görüşler de didik didik araştırılmalı,Atatürk iyice tanınıp ondan sonra bir yargıya varılmalı dediğim için sert tepkilerle karşılaşmıştım.

Bu iş nasıl olacak bir türlü çıkar yol bulamıyorum,benim de tahammül edemediğim görüşler var fakat artık takmıyorum,tek taktığım asıl amaç,keşke herkes asıl amaca yönelebilse.Sırf siyaset yüzünden birçok değerli yazarımızı forumlarda göremiyoruz.Gitgide güçsüzleşiyor,birlik ve beraberlikten uzaklaşıyoruz.

Tanrı'nın Adımlarını İzle Ama Asla Takip Etme!

Blog Facebook
Alt 06-02-2012, 04:04
apsimon apsimon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Jolly Jocker´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Almanya'da nazizm öncesi dönemde nazizme karşı birleşmek yerine sosyal demokratları baş düşman gibi gösteren stalinistleri hatırladım.

Kardeş kimsin,nesin yada necisin bilmiyorum. Aklına alakasız bir biçimde alman komünistleri niye gelir onuda bilmiyorum.

Zırt pırt eleştiri adı altında b.k atıyorsun. Bir komünistin en baş düşmanı burjuvadır. Bu hitler olur,hitlerin kucağında sosyal demokrat( bende iyi b.k atarım) olur.

Sen derdini anlat örnek vereceksende başka türlü ver.
Alt 06-02-2012, 04:27
Kıdemli Üye

Ya da şöyle diyeyim, asıl noktası din eleştirisi olup siyaseti ikincil tutan platformlar nasıl olur da siyaset üzerinden ayrışır?

Farklı ideolojilerimiz olabilir ama tahammülsüzlük ideolojiler üstü birşey. Burada nasıl liberali de, sosyalisti de, Kürt milliyetçisi de, ulusalcısı da olabiliyor?
İşte siyaseti ikincil önemde tutmak çok büyük bi sorun.. Zaman geçtikçe insanlar din-ateizm gibi tartışmalardan sıkılıyorlar.. Ve ilgi alanlarını siyasete kaydırıyorlar.. Bu yüzden de kavga dövüş eksik olmuyor.

Ki böyle olması da zaten normal bir durum.. Dinleri eleştirmek, ateizmin felsefi yanını konuşmak felan bir yere kadar.. Bi zaman sonra senin için bir önemi pek kalmıyor.

Tahammülsüzlüğün ideolojiler üstü bişey olduğunu düşünmüyorum ben.. Bizzat belli başlı ideolojilerin doğası gereği tahammülsüzlüğe yatkın olduğunu düşünüyorum.. Zaten bu ideolojiler de kendilerini belli bir zaman sonra gösteriyorlar.

Niye, ateist forum 'eleştiri üstü' müdür?
Ateistforum eleştiri üstü değil elbette, ama bu forumda başka bir forumu eleştirmek pek hoş karşılanmıyordu yakın zamana kadar.. 0 forumla ilgili sorunlarınızı burada dile getirmeyin diyorlardı.. Hoş değil diyorlardı.

Gerçi kısmen katılıyorum kendilerine.
Alt 06-02-2012, 04:34
Kıdemli Üye

apsimon´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sen derdini anlat örnek vereceksende başka türlü ver.
Nasıl örnek vereceğimi kimseye sormam. Sana da sormam.

Örneği verdiğim adam tepki göstermedi sen gösterdin, tebrik ederim.

Konu hakkında diyeceğin varsa buyur, yoksa gölge etme.

Bu arada, eleştiriyi b.k atmak olarak algılamak senin açından hüzün verici.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil