Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-08-2008, 15:34
çakırcalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
çakırcalı çakırcalı isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Allah Adem'i Neyden Yarattı?

Sevgili dostlar, Kur'an'da Adem'in yaratılışıyla ilgili birçok ayet vardır. Ben bunlardan bir kısmını aşağı aktardım. Allah'ın Adem'i neyden yarattığını anlayamadım. Sudan mı, çamurdan mı, topraktan mı yarattı? Çamurdansa eğer, bu çamur pişmemiş çamur mu yoksa kiremit gibi pişmiş çamur mu? İşin içinden çıkamadım. Acaba Allah da Adem'i neyden yarattığını bilmiyor mu? Fikirlerinizi paylaşıp beni aydınlatırsanız müteşekkir kalırım. Sevgi ve saygılarımla...

En’âm/2 – O, sizi çamurdan yaratıp, sonra bir süre koymuştur.

A’râf/12 – (Allah) Buyurdu: “Sana emrettiğim zaman seni secde etmekten alıkoyan nedir?” (İblis): “Ben dedi, ondan hayırlıyım. Beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın”

Hicr/26 – Andolsun biz insanı pişmemiş çamurdan, değişmiş cıvık balçıktan yarattık.

Hicr/28 - Bir zaman Rabbin, meleklere demişti ki: "Ben, kupkuru çamurdan, değişken balçıktan bir insan yaratacağım!"

Hicr/33 – (İblis): “Ben, bir çamurdan, değişken bir balçıktan yarattığın insana secde edemem!” dedi.

İsrâ/61 – Bir zamanlar meleklere: “Adem’e secde edin!” demiştik. Secde ettiler, yalnız iblis etmedi: “Ben, çamur olarak yarattığın kimseye secde eder miyim?” dedi.

Kehf/37 – “Seni topraktan, sonra nutfeden yaratan, sonra da seni bir adam biçimine koyan Rabbine nankörlük mü ettin?”

Tâhâ/55 – Sizi topraktan yarattık, yine oraya döndürürüz ve seni bir kez daha ondan çıkarırız.

Hac/5 – Biz sizi topraktan, sonra nutfeden, sonra alakadan, sonra biçimlenen ve biçimlenmeyen bir çiğnem et parçasından yarattık ki, size açıkça gösterelim.

Mü’minûn/12 – Andolsun biz insanı, çamurdan bir süzmeden yarattık.

Furkan/54 – Ve O, sudan bir insan yarattı da onu nesep ve sıhr kıldı.

Rum/20 – O’nun ayetlerinden biri, sizi topraktan yaratmasıdır.

Secde/7 – O’dur ki, yarattığı her şeyi güzel yaptı ve insanı yaratmaya çamurdan başladı.

Fâtır/11 – Allah sizi önce topraktan, sonra nutfeden yarattı, sonra sizi çift çift yaptı.

Sâffât/11 – Şimdi onlara sor: yaratılış bakımından kendileri mi daha çetin, yoksa bizim yarattıklarımız mı? Biz kendilerini yapışkan bir çamurdan yarattık.

Sâd/71 – Rabbin meleklere demişti ki: “Ben çamurdan bir insan yaratacağım.”

Sâd/76 – (İblis) Dedi: Ben ondan iyiyim. Beni ateşten, onu çamurdan yarattın.”

Enbiyâ/30 – O nankörler görmediler mi ki gökler ile yer bitişikti, biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık?..

Mü’min/67 – O’dur ki sizi topraktan, sonra nutfeden, sonra alakadan yarattı…

Necm/32 - … Gerek sizi topraktan inşa ettiği…

Rahmân/14 – İnsanı kiremit gibi pişmiş çamurdan yarattı.

Meâric/39 – Biz onları bildikleri şeyden yarattık.

Konu çakırcalı tarafından (20-08-2008 Saat 16:51 ) değiştirilmiştir.
Alt 20-08-2008, 15:56
Aheste Aheste isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Arapça'da Adem; İnsan, insanoğlu, adam.

Ayetlerde ''Adem'' peygamber değil, insan anlamında kullanılmıştır, insanın yaratılışı anlatılıyor.

Toprak+Su=Balçık

Konu Aheste tarafından (20-08-2008 Saat 16:20 ) değiştirilmiştir.
Alt 20-08-2008, 16:02
Üye

Bu ayetlerin hepsinde Adem'in (yani ilk insanın, inanca göre Adem Peygamber'in) yaratılışı konu ediliyor.
Alt 20-08-2008, 18:32
timsah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
timsah timsah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yoktan var etmeye gücü yetmeyen, nedense insanı topraktan yaratıyor.
Demekki onun gücüde o kadarmış

Barışı zayıflar savunur, güçlüler için barış masaldır.

http://www.skyradio.nl/player.php
Alt 20-08-2008, 18:51
Üye

Ama dostum, kendisi de neyden yarattığını bilmiyor ki. Bir sudan yarattığını söylüyor, bir topraktan. Bir çamurdan yarattığını söylüyor, bir çamurdan bir süzmeden. Bir pişmemiş çamurdan ve değişken balçıktan yarattığını söylüyor, bir kiremit gibi pişmiş çamurdan. Hangisinden yaratmış? Adem'i yaratırken kullandığı malzemeyi tanımlayamıyor mu?Tanımlayamıyor olsa gerek ki, topu insana atarak "Bildikleri şeyden" deyip kestiriyor.
Alt 20-08-2008, 19:02
timsah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
timsah timsah isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şimdi eskiden insanlar hücreleri bakterileri bilmiyordu ya, hebe hübü diye
konuşuyolardı zaten. Ee bu durumda allah nasıl anlatsın bu insanlara, sizi yaratmadan
önce hücreleri ve mikro organizmaları yarattım, sonra üstüne y x kromozomlarını
serpiştirdim dese, kim anlayacak. Zaten okuma yazma oranı %1 gibi bir oranda.

Muhammedede hak vermek lazım, hani o kadar cahil insana nasıl anlatsın organizmaları
falan. Artık çağ, bilim çağıdır allahın aklını başına toplayıp, yeni bir kitap göndermesi lazım.
Yoksa bu dalgınlığı yüzünden bir çok insan Cehennemin dibini boylayacak,
yazık acıyorum şu insanlara.

Barışı zayıflar savunur, güçlüler için barış masaldır.

http://www.skyradio.nl/player.php
Alt 22-08-2008, 01:31
asinar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
asinar asinar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Rahman Suresi
Ali Bulaç 14- İnsanı, ateşte pişmiş gibi kuru bir çamurdan yarattı.
Diyanet Vakfı 14. Allah insanı, pişmiş çamura benzeyen bir balçıktan yarattı.
Edip Yüksel 14. İnsanı, çömlek gibi kuru bir çamurdan yarattı.
Elmalılı Hamdi Yazır 14-İnsanı fağfur gibi bir salsal (ateşte pişmiş gibi bir kuru çamur)dan yarattı;
Süleyman Ateş 14. İnsanı kiremit gibi pişmiş çamurdan yarattı.
Yaşar Nuri Öztürk 14 İnsanı, pişirilmiş çamur gibi kuru bir balçıktan yarattı.

Hicr Suresi
Ali Bulaç 26- Andolsun, insanı kuru bir çamurdan, şekillenmiş bir balçıktan yarattık.
Diyanet Vakfı 26. Andolsun biz insanı, (pişmiş) kuru bir çamurdan, şekillenmiş kara balçıktan yarattık.
Edip Yüksel 26. İnsanı, kurumuş, yıllanmış balçıktan yarattık.
Elmalılı Hamdi Yazır 26-Gerçekten Biz, insanı kuru bir çamurdan, biçimlendirilmiş bir balçıktan yarattık.
Süleyman Ateş 26. Andolsun biz insanı pişmemiş ( ! )çamurdan, değişmiş cıvık balçıktan yarattık.
Yaşar Nuri Öztürk 26 Yemin olsun, biz insanı; kuru çamurdan, değişken-cıvık bir balçıktan yarattık.

Pişmiş mi, pişmemiş mi, kuru mu, cıvık mı, bir türlü anlayamadık gitti. Hele Yaşar Hoca iyice kafa karıştırıyor; hem kuru, hem cıvık... Hem katı, hem de rafadan bir yumurta gibi. Tam bir komedi !

Uyuyun Kur'an bağımlıları, uyuyun. Sizin bu iman bağımlılığınız uyuşturucu bağımlılığından da beter. Sizin işiniz de çok zor gerçekten. Haydi bakalım usta tevilciler ! Bu konuya da bir açıklık getirin.
Alt 22-08-2008, 01:42
Ayejj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ayejj Ayejj isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bence topraktan yaratımayla kastedilen mana müteşabihtir.İnsanın toprağa benzetilmesi söz konusudur.Yani insanın temelde toprak gibi degersiz bir özü olduğu belirtilmek istenir.

İnsan ancak dinin emirlerine uyarak çamur gibi aşağı olan benliğini terbiye etmeye çalışmalıdır.

İkili anlatım kuranın her yerine hakimdir.
Alt 22-08-2008, 01:44
troyya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
troyya troyya isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Sudan mı, çamurdan mı, topraktan mı yarattı?

okulda kimya dersin zayıftı galiba...3 u de birbirini iceren hidrojen ve mineralleri icerir...bkz.kimya...

topragı olusturan elementler
Organik maddeler Su
Hava

camurda velhasıl...suda...sonuc olarak 3 madde de birbirini iceren elementlere sahiptir.
Alt 22-08-2008, 04:05
Üye

go_away´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sudan mı, çamurdan mı, topraktan mı yarattı?

okulda kimya dersin zayıftı galiba...3 u de birbirini iceren hidrojen ve mineralleri icerir...bkz.kimya...

topragı olusturan elementler
Organik maddeler Su
Hava

camurda velhasıl...suda...sonuc olarak 3 madde de birbirini iceren elementlere sahiptir.
Sen hala o kafayla git. Allah insanı bir "su"dan yarattığını söylüyor, bir "toprak"tan yarattığını söylüyor, bir "çamur"dan yarattığını söylüyor. Hadi bunları söylerken karıştırıp çamurdan yarattığını kabul edelim. Ama aynı Allah bu çamura bir "pişmemiş cıvık balçık" diyor, bir "kiremit gibi pişmiş çamur" diyor. Hangisi? Pişmiş mi, pişmemiş mi? Bu arada bir de "çamurdan bir süzme" var. O da her halde, önce toprağı ve suyu karıştırdı, çamuru yaptı; sonra pişman olup çamuru süzüp suyu ayrıştırdı, bulanık bir su elde etti. Artık o kadarına kafam basmıyor.

Şimdi sen "kiremit gibi pişmiş çamur" ile "pişmemiş cıvık balçık" veya "kiremit gibi pişmiş çamur" ile "su" arasındaki farkı; en azından "katı" ile "sıvı" veya "pişmiş" ile "pişmemiş" arasındaki farkı bilemeyecek kadar fizikten-kimyadan yoksunsan, bu senin sorunun.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil