Turan Dursun Sitesi Forumları
Alt 13-04-2016, 00:46
hurmetli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hurmetli hurmetli isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart Bu da Benim Hikayem

Turan Dursun sitesi forumlarında sıklıkla takip ettiğim yerlerden birisi “İslam Forumu” diğeri “Dinsel İnançlardan Nasıl Kurtuldum” bölümüdür. Değişik üyelerin düşünce devrimini ilgiyle okudum; çoğu kişinin benzer şeyler yaşadığını gördüm. Bu bölümün başka üyelere, özellikle yeni katılanlara faydalı olabileceğini düşünüyorum. Bu yüzden ben de kendi hikayemi yazmaya karar verdim.

Çocukluğumdan itibaren, öğrenim ve meslek hayatımda farklı denebilecek ortamlarda bulundum. Yine farklı denebilecek eğitimler aldım. İlk okuldan sonra önce Kuran kursunda okudum, medrese usulü Arapça eğitimi aldım, kuran öğrendim, tarikata girdim, rabıta yaptım. Daha sonra 4 yıl gecikmeli olarak ta olsa Orta ve lise eğitimi aldım. Tabi ki orta öğrenimimin İmam Hatip Lisesi’nde olduğunu söylemem gerekir. Burada da yine, fen ve sosyal bilimler yanında, Kuran, Arapça, Fıkıh gibi din bilimleri öğrendim. Kuran kursunda okuduğum 4 yıl boyunca, bir tek bile olsun, roman, hikaye gibi bir kitap okumadım. Sadece ben değil kimse okumuyordu. Çünkü okutulmuyordu, orada böyle bir alışkanlık yoktu. İmam Hatip Lisesi yıllarımda, ders kitaplarının yanında ilk defa bu tip kitapları da okumaya başladım. Ancak çok iyi bir okuyucu olmadığım gibi, tek yönlü okuyucu olduğumu da belirtmek gerekir. Esas önemli olan, Kuran ile haşır neşir olduğum bu 11 yılda, Allah’ın mesajı nedir? Merakıyla bir tek ayetin bile anlamını öğrenmemiş olmam idi. Yani Kuranı okuyordum, hem de düzgün bir tilavetle, iyi bir okuyucu idim; ancak onun anlamı nedir diye merak etmedim, etmedik. Tabi burada Tefsir dersi de aldığımı, kuran ayetlerinin Arapça çözümlemeleri üzerine dersler aldığımı hatırlatmalıyım. Demek istediğim, Kuranın manasını çözmeye yönelik bir çabanın olmadığı değildir. Bu iyi kötü vardı. Olmayan, felsefi olarak Kuranın amacı nedir? Niçin gönderilmiştir? Allah’ın insana söylemek istediği mesaj nedir? Gibi sorular üzerine kafa yormadığımızdır.

Üniversite eğitimimi başka bir alanda, sağlık alanında yapmaya başladım. Fakültenin ilk yılında, öğrenciliğime paralel olarak altı ay kadar, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın görevlisi olarak, bir köyde resmi İmam Hatiplik yaptım. Sonra, istifa edip dindar insanların (hepsi akademisyen) kurduğu bir Vakfın öğrenci evlerinde kalmaya başladım. İlk defa Kuranın mesajını anlamaya yönelik okumalarım burada başlamıştı, burada farklı düşünce ve kültürlere ait kitaplar okumaya başlamıştım, özgür ve bağımsız düşüncenin önemi ve ne olduğu bize burada öğretilmişti. Din adına veya kültür adına sorgulama, eleştirel yaklaşım burada hayatıma girmişti. Dinde uydurma hadislerin ne olduğunu? Mezheplerin olup olmayacağına yönelik düşünceleri, dinde esas belirleyicinin Kuran olduğunu burada öğrenmiştim.

Özetle, üniversite yıllarım benim için devrim niteliğinde ve düşünce özgürlüğü bakımından çok önemli idi; kuran ayetleri ışığında hadisleri elemeye, din kültüründeki yanlışlıkları tespit edip hayatımı ona göre şekillendirmeye bu yıllarda başlamıştım. Meslek hayatımda da burada aldığım nosyon doğrultusunda bir hayat sürdürdüm. Dindar niteliğim yanında, klasik bir din anlayışında olmadığımı çevremdeki insanlar da biliyordu. Mezhepler üstü, partiler üstü, cemaatler üstü bir hayat tarzım vardı. Ancak beş vakit namazını kılan sıkı bir dindar idim.

Meslek hayatımın 16. yılında (2003 yılı) ki benim 43 yaşımı gösteren yıldır, hayatımda bir devrim oldu. “Kurana göre iyi insan olmanın özellikleri nedir?” konusunu internet ortamında araştırırken, daha önce defalarca okuduğum halde dikkatimi çekmeyen bazı ayetlerin analizleri ile karşılaştım. Bunlar din karşıtı sitelerde tartışılıyordu. Ama yazdıkları yalan değildi; çünkü hemen kaynağına bakıyordum. Kuran ayetlerinin peygamber tarafından nasıl yazıldığı/oluşturulduğu anlatılıyordu. Kafamda şimşekler çaktıran bu olaydan sonra Kuranı yeniden ve farklı bir bakış açısıyla okumaya başladım. Bir anlamda islamın sokaklarından çıktım, kuş bakışı tüm şehri incelemeye aşladım denebilir. Kuran ayetlerini eleştirmeye, özgür ve bağımsız bir düşünce ile irdelemeye ve anlamaya başladım. Okuduğum ayetler Kuranın bir vahiy ürünü olmayabileceğini çok açık gösteriyordu ama ben ikna olmak istemiyordum; daha doğrusu kabul etmek zordu. Sonra hızlı bir şekilde araştırmalarımı bu doğrultuda sürdürdüm ve çok kısa sürede vahyin olmadığına, Kur’an’ın insan ürünü olduğuna karar verdim. Dinden çıkmış oluyordum, ama benim gibi dindar birisi için dinden çıkmak kolay değildi. Uzunca bir süre gece gündüz okuyarak dinden çıkmamaya çalıştım ama nafile idi. Başta Siyer-i Nebi olmak üzere beni yeniden dine ısıtacak, okuduklarımın saçma olduğunu söyleyecek yeni kitaplar okuyordum. Ancak her yeni bir kitap okuduğumda Kurandan daha da uzaklaşıyordum. Artık namaz, oruç, kurban gibi dinsel uygulamalar hayatımda yoktu.

Sonraki zamanlarda da Kuran ayetlerini bu bakış açısıyla okumaya devam ettim. Kuran ayetlerinin nasıl insan ürünü olabileceğine yönelik araştırmalar sürdürdüm. Peygamberin hayatı, özellikle aile hayatı, dinler tarihi konularında yazılmış kitapları okudum. Turan Dursun, İlhan Arsel ve Arif Tekin’in kitaplarını, satın alarak veya kütüphaneden ödünç alarak okudum. İnternet artık benim için vazgeçilmez bir araştırma ve tartışma ortamıydı. Burada çok farklı forumlarda, farklı görüşlerden kişilerin tartışmalarını izledim, zaman zaman kendim de bu tartışmalara girdim. Turan Dursun sitesi ile de bu şekilde karşılaştım. 2005 yılında bu siteye üye oldum ve halen takip ediyorum.

İşte benim hikayem de bu.

Herkese saygılar.
Alt 13-04-2016, 00:58
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

hurmetli´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
İlk okuldan sonra önce Kuran kursunda okudum, medrese usulü Arapça eğitimi aldım, kuran öğrendim, tarikata girdim, rabıta yaptım. Tabi ki orta öğrenimimin İmam Hatip Lisesi'nde olduğunu söylemem gerekir
Aslında bunları yapan siz değildiniz, bunlar size başkaları tarafından yaptırıldı. O yaşlarda özgür irademiz yok denecek kadar kısıtlı olabiliyor.

İmam-hatip mezunlarının da gerçeği keşfediyor olması sevindirici. Zira günümüzde tonlarca imam-hatipli yetişiyor.
Birçok ilçenin milli eğitim müdürlükleri, müftülerle işbirliği yaparak dinci politikalar sergiliyor. Mesela geçen karşılaştım, okulda deneme sınavı varmış ve 100 sorunun tamamı peygamberin hayatındanmış. Fen yok, matematik yok..

Neyse ki amaçları gerçekleşemeyecek, doğrular belli ve yanlışlar doğal olarak elenecek.
Alt 13-04-2016, 01:59
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

O yaşlarda özgür irademiz yok denecek kadar kısıtlı olabiliyor.
Irade degil de, bilinc, sevgili Yildiztozu.

---

Samimi bir yazi olmus sn Hurmetli, paylastigin icin tesekkur ederiz.
Alt 13-04-2016, 02:56
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Çin Seddi gibi bir müttefik kazanmışız sevgili hurmetli ile.

Hoş geldiniz.

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 13-04-2016, 16:26
Üye

Standart teşekkür

Şüpheci Dinsiz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Çin Seddi gibi bir müttefik kazanmışız sevgili hurmetli ile.

Hoş geldiniz.
Teşekkür ederim arkadaşlar. Yazımda da belirttiğim gibi, aslında ben yeni gelmedim; 2005'ten beri buradayım, hikayemi yeni yazdım.
Bu siteyi önemsiyorum. İnsanlık adına, doğruların bulunacağı ve iyiliklerin çoğalacağı ümidini taşıyorum.
Alt 05-05-2016, 21:55
Sceptical77 Sceptical77 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Ne kadar sürdü dinden ayrilman??
Alt 16-05-2016, 22:19
Üye

Beni şaşırtan ayetlerle karşılaşmamdan bir kaç gün sonra kuranın kökenine yönelik kaynaklar okudum. Peygamberin eşleri hakkında yazılanları okudum. Belki bir ay sürmedi namazı bıraktım. Ancak bu tam olarak dini bıraktığım anlamına gelmiyordu. Dinden çıkmamak için uğraştım. Siyer ve dinler tarihi okuyup islamın da diğer dinler gibi olduğunu görmem ve vahiy diye bir şeyin olmadığını anlamam ile tam olarak dinden çıktım, özgürleştim. Bu süreç 6 ay kadar sürdü diye hatırlıyorum.
Alt 16-05-2016, 22:51
Corpse Bride Corpse Bride isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

geçmiş olsun.

olmayan şey uğruna beyhude yıllar geçirmek talihsizliği(kendi adıma) bunu düşündükçe üstüme bir öküz oturuyor. sen gel onca coğrafya içersinde islam dünyasına doğ. tesellisi de yok niyazi misali.
Alt 18-05-2016, 22:41
Üye

Corpse Bride´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
geçmiş olsun.

olmayan şey uğruna beyhude yıllar geçirmek talihsizliği(kendi adıma) bunu düşündükçe üstüme bir öküz oturuyor. sen gel onca coğrafya içersinde islam dünyasına doğ. tesellisi de yok niyazi misali.
Teşekkür ederim. Belki Suudi Arabistan'da doğmadığın ile teselli bulabilirsin ama bizimkilerin yönünü o tarafa doğru çevirmesinden de insan ürkmüyor değil. Umarım Türkiye'yi daha geriye götüremezler.
Alt 03-05-2019, 14:46
Üye

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil