Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-10-2017, 18:26
manas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
manas manas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart İnanç ve inançlılara saygılı mısınız?

merhaba,
elbette ateist arkadaşlar dinlerin ve tanrı figürünün olmadığı bir dünya istiyorlar, din baskısı yapanlara ateş püskürüyorlar haklı olarak,
inançlı arkadaşlar da bir tek kendi dinlerinin dünya da yer almasını istiyorlardır.

peki dine inananlara ve dinlere bakışınız nedir, yani "madem dinler var ve onlara inanan milyonlar var gerçeğini kabullendim inananların fikirlerine düşman değilim, ben inançsız olarak yaşıyorsam inançlı da bu dünya da yaşasın problem etmem rahatsız olmam" mı dersiniz yoksa "inananların ve dinlerin varlıkları bana dokunmasalar bile beni rahatsız ediyor" mu dersiniz? mesela biri yanınıza gelip selamun aleyküm dese sizi rahatsız eder mi ? mesela kurban da hayvan kesimi onun tercihi deyip umursamaz mısınız yoksa kalayı basar mısınız? yani saygı ölçünüz nedir?

aynı şekilde inanan arkadaşlar diğer dinlere ve mensuplarından rahatsız oluyor mı?

***Tanrı mineral de uyudu, bitki de düş kurdu, hayvanda uyandı, insan da kendini buldu ***
Alt 10-10-2017, 18:38
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dinler e ve idolojiler e mesafeliyim Ama insanlara mesafeli değilim İnsanda aradığım sınıfsal kökeni ve toplumsal değerden aldığı paydır.
İnsan varsa saygıyı hak eder ki bende saygı beklerim.

Din bana göre toplumsal örgütlenmenin biçimi. Bir ihtiyacı tamamlamıştır. Günümüzde devletler o işi yapmakta artık insanın buna ihtiyacı kalmamıştır. Şu anda din kötülüklerin ve kötü insanların çıkar araçları durumuna gelmiştir.

Artık bitmesi gereken örgütlenme biçimi olarak düşünüyorum. Bilim ve teknolojinin geldiği aşama dinin sonlanmasını gerektirmektedir.
Alt 10-10-2017, 19:38
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Dinin misyonu,insanlar arasına bir mesafe koymaktır..Din özünde ayrıştıran bir mekanizmadır..Din kesinlikle bölücüdür..

İslam dini beni öldürmek istiyor..Böyle bir dine nasıl saygı duyayım?Turan Dursun'u katleden dine nasıl saygı duyayım?
Turan Dursun'u bir insan değil,bir din katletmiştir..Doğru..Bir insan başka bir insanı,sırf kendisinden farklı düşünüyor diye öldürmez..Bu insanın doğasına aykırı..İnsanları bir robota/katile döndüren,din insanı öldürür..

Yani insanları suçlamak o kadar kolay değildir..Hele özgür iradenin olmadığını kabul eden ateistler,insanları öyle kolay kolay suçlayamaz,suçlamamalıdır..

İnanç farklı bir konu..Ben ateist olmayan herkesi bir görürüm..Yani ateist olmayan bir kişi
Kişi bir ışidli de olsa,bir agnostikte olsa benim gözümde ateist olmayan bir kişidir..
Yani hiçbir dine,hiçbir inanca saygı duyamam..Celal Şengör'ler gibi liberal kafa yapısına sahip ateistlerden değilim..
Alt 10-10-2017, 23:34
Balkocha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Balkocha Balkocha isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Kendimden herhangi bir dine saygi duymayi asla ummuyorum.
Inananlarin istisnasiz ve kosulsuz saygiyi hakettigini dusunuyorum.
Bu yuzden inandiklari dinin bana karsi takindigi zalimce tesviklerini,cirkin soylemlerini ve kufurlerini duymazdan geliyorum.
Taviz verdigimi dusunmuyorum.Cunku onlarin icine saplandiklari inanc batagindan aldiklari karanliklar yeterince acinasi.
Alt 10-10-2017, 23:44
Nero Nero isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Tabii ki insanların istediğine inanma hakkı vardır. Insanların inançlarının gereğini yerine getirme hakları da vardır, tabii bu hak başkalarına zarar vermemek koşuluyla.

Ben insanları iyi-kötü olmalarına göre değerlendiririm. Iyiye değer veririm, kötüye vermem. Inançlı diye insanları otekilestirmem. Insanları aynı kefeye koymak ilkel bir yaklaşımdır.

İnsan değerli bir varlıktır. İnsana insanca ve özenle yaklaşılmalıdır. Tsbii ki bütün insanlar değerli değildir, iyi değildir. Bazı insanlar ortadan kalksa dünya daha güzel olur. Ben de bazı insanları ortadan kaldırmaya katılabilirim femboyle bir işin sonucunda vicdanım sızlamaz. Ama masum birine istemeden zarar versem sızlar.

Insanlara inançlı diye ayrımcı yaklaşan ve onları ötekileştiren yaklaşım kaba ve ilkeldir.
Alt 11-10-2017, 19:25
vartor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vartor vartor isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Dinlere bakisim hic de saygiya layik olmadiklari seklinde , cunku dinler, kendi gibi dusunmeyenleri ayristirmakta en onde gelen bir organize yapim seklinde goruyorum.
inananlara ise , onlarin kendilerinden farkli inancta, veya hicbir inanci bulunmayanlara karsi tutunduklari tavira gore degisir. Buna ateist dusuncedekiler de dahildir; Sitemizde cok saygi deger inancli uyeler oldugu gibi, bes para etmez ateist, olduklarini iddia eden, hic de saygideger olmayanlar da var oldugunu goruyorum. Benim sahisa saygim, o kisinin humanist degerleriyle direk orantilidir.

Iman, ask gibidir,gozleri koreltir,beyni muhurler.
Alt 11-10-2017, 19:35
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

vartor´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dinlere bakisim hic de saygiya layik olmadiklari seklinde , cunku dinler, kendi gibi dusunmeyenleri ayristirmakta en onde gelen bir organize yapim seklinde goruyorum.
inananlara ise , onlarin kendilerinden farkli inancta, veya hicbir inanci bulunmayanlara karsi tutunduklari tavira gore degisir. Buna ateist dusuncedekiler de dahildir; Sitemizde cok saygi deger inancli uyeler oldugu gibi, bes para etmez ateist, olduklarini iddia eden, hic de saygideger olmayanlar da var oldugunu goruyorum. Benim sahisa saygim, o kisinin humanist degerleriyle direk orantilidir.
Aynısını yazacaktım gerek kalmadı
Alt 11-10-2017, 21:40
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Evvelâ bir durum tesbiti yapalım.
Hiç kimse, kabul etmediği düşünceye, inanmadığı dine saygı duymaz.
Bir fikrin, düşüncenin yanlış olduğunu bile bile o fikre veya düşüncye saygı duymak eblehliktir.
İnanmadığı dine saygı duymak da öyle.

Ne var ki insanların farklı düşünme ve istediği herhangi bir dine inanma ya da inanmama hakları vardır.
Saygı duyulması beklenen, bu "Hak"tır.

Bu son tesbit "doğru" gibi görünse de tümüyle doğru olmadığını anlamış bulunmaktayım. Meselâ; her insanın, adı "İsâm" olan dine inanma hakkı var. Fakat; müslüman, toplumsal olarak güç kazanınca dünyayı kendi inancına göre dizayn etmeye çalışır. Müslüman olmayanalara farklı algı ve kültürlerde yaşama hakkı tanımaz. Halife Ömer'in Şam'ı fethinden sonra kendi elleriyle hazırladığı "Barış"(!) şartlarını sanki Şam Hristiyanları hazırlamış gibi kaleme alıp imzalatması bilinen bir durumdur. Bu "anlaşma" ya göre Hristiyanlar eskiyen ve ya yıkılan kiliselerin yerine yenisini yapmayacak, müslümanlar içerisinde gösterişli elbiseler giymeyecek ve at ile dolaşmayacaklar; vs, vs...

"Hiçbir fitne kalmayıncaya ve din bütünüyle Allah'ın oluncaya kadar onlarla savaşın" (Enfal, 39)

"Kendilerine kitap verilenlerden Allah'a ve ahiret gününe iman etmeyen, Allah'ın ve Resûlünün haram kıldığını haram saymayan ve hak din İslâm'ı din edinmeyen kimselerle, küçülerek (boyun eğerek) kendi elleriyle cizyeyi verinceye kadar savaşın." (Tevbe: 29)

" Haram aylar çıkınca bu Allah'a ortak koşanları artık bulduğunuz yerde öldürün, onları yakalayıp hapsedin ve her gözetleme yerine oturup onları gözetleyin. Eğer tövbe ederler, namazı kılıp zekâtı da verirlerse, kendilerini serbest bırakın. Şüphesiz Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir." (Tevbe: 5)

Enfâl: 39'da bahsedilen fitne, İslâm dâiresi içinde bulunmayan her şeydir. Allah'ı İlah, Muhammed'i peygamber saymayan, namaz kılmayan, zekât vermeyen herkes potansiyel fitnedir. İslâm'ın savaşları "Nefs-i müdâfaa" gibi lanse edilirse de gerçek bu değildir. Başlangıç olarak belki Uhud ve Hendek savaşlarını nefs-i müdâfaa kategorisinde değerlendirmek mümkündür. Fakat, diğer Gazve ve Seriyeler, tamâmiyle yayılmacı karakter taşır. Dört Halife devri, Emevi ve Abbasi halifelikleri dönemlerinde gerçekleşen yağma ve çapuldan söz etmeye gerek var mı bilmem.

Bu itibarla ben artık, "inanma hakkı" noktasında da ince elenip sık dokunması gerektiğini düşünüyorum. Tabii, önerim; müslümanlara baskı yapılması ve onların dinlerinden dönmeye zorlanması değil. Bu tavır çok saçma olur. Yapılması gereken; İslâmi toplumlara bilgi ve teknoloji transferinin engellenmesidir. Osmanlı, kendi sınırlarını koruyamayacak duruma gelince Ehl-i Kitap'tan aldığı cizye'den vazgeçmek zorunda kalmıştı. Eğer müslümanlar güç kazanırsa cizye üzerinden tekrar dünyayı haraca bağlar.
Alt 11-10-2017, 22:23
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Vefik Sami;haklısınız da,hristiyanlık ne durumda,ondan da bahseder misiniz?
Mesela matta 12-30 ''benden yana olmayan bana karşıdır'' diyen İsa hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tamam islam dini,bir virüs gibi yayılmak isteyen dindir..Bunda hemfikiriz ama Hristiyanlıkta aynı şeydir..Bugün Dünya'nın her yerinde Hristiyan misyonerler ne yapıyorlar?İnsanları günahtan kurtarmaya çalışmıyorlar mı?
Matta 18-6 Ama kim bana iman eden bu küçüklerden birini günaha düşürürse, boynuna kocaman bir değirmen taşı asılıp denizin dibine atılması kendisi için daha iyi olur.
Alt 11-10-2017, 22:50
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Vefik Sami;haklısınız da,hristiyanlık ne durumda,ondan da bahseder misiniz?
Mesela matta 12-30 ''benden yana olmayan bana karşıdır'' diyen İsa hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tamam islam dini,bir virüs gibi yayılmak isteyen dindir..Bunda hemfikiriz ama Hristiyanlıkta aynı şeydir..Bugün Dünya'nın her yerinde Hristiyan misyonerler ne yapıyorlar?İnsanları günahtan kurtarmaya çalışmıyorlar mı?
Matta 18-6 Ama kim bana iman eden bu küçüklerden birini günaha düşürürse, boynuna kocaman bir değirmen taşı asılıp denizin dibine atılması kendisi için daha iyi olur.
Şimdi mevzûyu "Benim babam, senin babanı döver" moduna sokmayalaım.
Benim anlatmak istediğim, din mukâyesesi değil.
Ayrıca, forumun "Hristiyanlık" bölümünde başta Pavlus olmak üzre Kültür Hristiyanlığına yönelik yığınla eleştirim var.

İnsanların çoğu - ki buna ben de dâhilim - bir Tanrı fikrine inanmadan yaşayamaz.
Bu durumda kişi dünyayı kendi inancına göre dizayn etmeye çabalamıyorsa bırakın, neye inanırsa inansın.

Matta 12:30 şunu der:
"Benden yana olmayan bana karşıdır. Benimle birlikte toplamayan dağıtıyor demektir."

MESİH ortaya bir öğreti koyuyor.
Bu öğretinin insani-ahlâki yanları ağır basıyor.
Birileri bu öğretiyi "Gereksiz" ya da "saçma" görebilir.
MESİH'e karşı olman, onunla savaşman anlamına gelmediği gibi, bir MESİH öğrencisinin de kendisi gibi düşünmeyen veya inanmayanlarla savaşması gerekmiyor.

5 - Ne mutlu yumuşak huylu olanlara! Çünkü onlar yeryüzünü miras alacaklar.
6 - Ne mutlu doğruluğa acıkıp susayanlara! Çünkü onlar doyurulacaklar.
7 - Ne mutlu merhametli olanlara! Çünkü onlar merhamet bulacaklar.
8 - Ne mutlu yüreği temiz olanlara! Çünkü onlar Tanrı'yı görecekler.
9 - Ne mutlu barışı sağlayanlara! Çünkü onlara Tanrı oğulları denecek.
10 - Ne mutlu doğruluk uğruna zulüm görenlere! Çünkü Göklerin Egemenliği onlarındır.

Bunlar kitapta "Konu mankeni" olarak durmuyor.
Benim esas amacım da İncil'in diğer kitaplara üstünlüğünü anlatmak değil.
Söylemek istediğim şu:

Kişi neye inanırsa inansın.

Eğer inancı doğrultusunda herkesi "hiza"ya getirmeye çabalamıyor, dünyayı inancına göre dizayn etme gayreti taşımıyor, insana, doğaya saygılı bir hayat yaşıyorsa mevzû bitmiştir.

İsterse "Tanrı Manitu"ya inansın.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil