Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-02-2019, 20:49
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bybars´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Uydurtu abi iyi yazıyorsun,güzel yazıyorsun da ben bu kadar uzun yazıyı okusam da birşey anlamam,anlasam da yarım anlarım,daha kısa,daha öz lütfen.
Lütfen oku tane tane (bir öncekini de) bunu da ama şu

Kolaylaştıralım, bir deneme (devamı olabilir) .Ama bunu okuyamıyorum dersen bozuşuruz.

Diyelim ki Felsefe yapmaya ve bilgi üretmeye kalkıştık ve başlayacağız...

Nerden nasıl başlıyoruz ve sen -nasıl- başlardın?/yapardın?
Diyelim ki dışarıda insan sorunları var ve bir bilgi örgütlemek istiyorsun. İnsanları birleştirmek ya da yola ve işe koşmak, yardımcı olmak istiyorsun. Hem bilgiyi araştırmak keşfetmek istiyorsun.

Ben varım bir gösterge
Ben benim bir gösterge
Diğerleri ve herşey var. Şekilsel/Maddi gözlemsel bütünlük yani bizi içine alan Alem ya da Evren var bir gösterge
Olgular var, Tarih var, Acılar var, Sorumluluklar var, Tarihsel sorumluluk var. Bir başka göstergeler bütünü
Materyalizm bu son cümle de uğraş veriyor.

Tanrı var ise bir olasılık ve araştırma konusu diyelim
Tanrı ney? nasıl?
Tanrı elimde mi? Gözlem alanımda mı? Deney alanımda mı?
Onu nasıl deneylerim ve gözlemlerim
Araştırılabilir ama elimdeki Tanrı mı?
Elimdeki ilk olarak; ben, biz, tarih, toplum (acılar sorumluluklar) gibi kavramlardır genelde.
Felsefe buradan başlar ya da Materyalizm Felsefesi ve onun tabanı (özelcilik değil de) buraya el atar, vicdanını koyar. Yani bu taşın altına kendini sokar...
İdealist uğraşlar özelci, öznelci ve özlemci, hayalci, geçici, bireysel düş ya da kendi çıkarına (birey çıkarına ve özelci) bulunur geçiştirilir..
Materyalizm denilen biraz bireysel çıkarcılığın/kârcılığın (yani özneci'liğin de, bireyselliğinde) tersidir bu anlamda. Ortak çıkarlar hedefler arar ve örgütlemeye girişir. Toplumsalcı ve Toplumsallıkçıdır.

Yani Materyalizm tüm herkesin çıkarına ve ortak çıkarlara uygun ve yönelik felsefe örgütlenmesi girişimdir.

Tanrıyı ortaya koyan ney?
Vicdan ya da insan ve onun duyguları hisleri diyeceksiniz .
Ya da hissel vicdanla ve duyumsallaştırılmış içerikle yazılmış kitaplar onu bize dayatıyor diyeceksiniz
Spinoza da bunu araştırdı
Marks 'ın babası bir din adamıydı ve bu kişi de senin benim gibi insandı ve vicdanı vardı unutma...
Marks iyi bir adamdı. Bizler için uğraştı yani...

Yani Tanrı, bu geniş bir araştırma keşif konusu şimdilik ama elimizde ne var tutulur
Elle tutulur gözle görülür neyimiz var. Üzerine bilgi yapılayacak neyimiz var
Bilgi tabanımız ney?
Ben ve onlar -herşey, tarihsel acılar ve sorumluluklar
Diğerleri, diğer herşey, tüm olanlar
gibi

Evimi maddeden yapıyorum imini düşün.
Evimi Tanrının hammaddesini kulanarak mı yaptım
Anlattığım bu

Tanrının olup olmaması , nasıl olduğu ya da araştırılıp keşfedileceği burada bir mesele değil, öncelikli meselem değil.

Materyalizm adını üstelenen ya da sırtlayan kişi toplumun sorunlarını gidermeye adanmış ve bunun üzerine çalışan biri idi.
İnsanlar arasındaki ayrımı gidermeye çalıştı. Toplumsal çatışmayı durdurmaya çalıştı. Bu.
Ne yaptığıyla niye yaptığıyla bir ilgilenelim önce istersen.

Elle tutabildiğim ne?
Gözle görebildiğim ne?

Evim gökte değil. Tanrı katında değil şimdilik
Şu an Tanrıyı boşverelim ve bir biçimde kütlesel/küresel Spinozist bir Tanrı da var ya da olasılık dahilinde deyilim ve geçelim

Var kavramı yoka göre anti

Felsefe Var, Varlık, Varolmak kavramlarını kullanır ve Ontoloji buna temellenir değil mi?
Varlık-Varolan kavramına tabanlanır

İşte burda Marks kendi soyutlamasını, yapılandırmasını ve kavramsal tabanını (ya da biçimini ve yolunu) örgütledi.
Varlıkı, varolanı madde kavramına çekti getirdi

Örgütlenmesini/örgütlenmesini Madde ya da Materyalize Madde/Maddecilik kavramları üzerinden yürüttü..
Bunun size sunulan dayatılan ve anlatılan Materyalizm kavramıyla hiç bir bağı, bağımı yok. Bu kavram yeniden araştırılmalı.

Marks'ın ne dediği ya da bizi nereye götüreceği önemli. Kavramlar değil
Marks bizi insanca birlikte yaşamaya çağırıyor. Ortak bölüşmeye ve ortaklaşalığa ve beraberliğe..

İşte burada Marks kendi kavramlarını ya da kavramsal yolunu Diyalektik Maddeci Materyalizm çatısı (ve şemsiyesi) altında örgütlüyor, topluyor.

Bu kitabına, kavramına ve kuramına isim geçiş yol aramak gibi de aynı zamanda
belki bilmiyoruz

Yani üst başlığı bu. Bunu neden yapıyor dersin.
Bilmiyorum ve emin değilim ancak bugün tarihte özgürlük uğruna, diğerleri adına ve uğruna bir savaş veren, çarpışan ve yol tutan özgürlükçü kim varsa o şemsiye de ve onun tarafında
ya da bir gün onu görüyor bir selamlamak durumunda bırakılıyor

Marks'a selam olsun!

Marks bulunca peygamber bulmuş gibi seviniyorlar
İncilden sonra en çok satılan ve tarihler boyu en çok okunmak için en çok satılan, hiç zorlanmadan satılan kitapta odur, onun kitabıdır
20 kadar yılda indirildi

"Varolan herşeyi bir elinle ve aklınla tut, düşün, tutmaya/kavramaya çalış ve buna bir isim ver"
Buna soyutlama da, yeniden boyutlama da, düşüncels örgütleme/örgütlenme de (birliktelik) diyebiriliriz

bunu anlamalısın
ve yukarıyı özetlemem saçma

Bir felsefe doktrini kurmayı dene. Görüşelim...
Burdan daha fazlası bu yani...

"Varolan herşeyi tutmaya tutuştuğunda
Varolan herşeyi çembersel bir hafızada birleştirmeye çalıştığında
olanı biteni kavramaya çalıştığında görüşelim

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.

Konu "ictenlik" tarafından (10-02-2019 Saat 21:40 ) değiştirilmiştir.
Alt 10-02-2019, 21:29
Bybars Bybars isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Pekâla uydurtu,emeğine saygımdan tane tane okuyacağım.
Alt 11-02-2019, 00:02
Üye

Standart "Tam Materyalizm"

Pekâla uydurtu,emeğine saygımdan tane tane okuyacağım.
Sonlara biraz ek yaptım

GENELCİLİK/BÜTÜNCÜLÜK/BÜTÜNLÜLÜK/BİZBİZECİLİK VB. İLERİ BİZCİLİK ADINDA MATERYALİZMİN KAPSANMASI

Sonuç olarak sonuç şu

(Teizme göre bunda)
Özel özelcilik yoktur. Özel olan yoktur. Seçkin olan yoktur. Üst özne yoktur.
Hiç bir var/varlık diğerinden özel ve değişik tözden/özden değildir bu kadar...
MetaTeorim

Bu Teolojiye göre bir gelişim aşamasıdır. MetaTeolojidir ,TeolojiSonrasıdır ve Ötesidir ya da sıçramadır.

Teolojiden ötedir ve ilerdedir,
Bu kadar

Teoloji ne kadar bencilik, ben benimcilik, ben merkezcilik, benözelcilik ve benözelimcilikse Marksizm O kadar tersidir. Bizcliktir, Herşeyciliktir. Varlıkla geniş bir ilgi alanı ve bağ kurmaktır.

Maddeyi doğa gibi düşünelim. Madde kavramını doğa kavramına beri çekelim mi?
Peki Doğa olan bir soyutlamaysa bunun somutu ne?

Ben odak yerine olguodak olmak düşünmek denilebilir.
Ben kavramını ve ben sorununu/buhranını aşıp genişletip olgusal yükler ve geniş metalar ve çözümlemeler yüklenmek gibi.
Bu kadar açıktır.
Kişi ben kavramına takılı kalmışsa tersi. Ben kavramıyla ilgilenmenin tersidir.
Düşüncenin odağı neredeyse ben/benmerkez değil olgu/durum haline gelmiştir.
Örneğin bir iş uğraş ve olgu peşinde olmak
Ya da düşüncenin öznesinin neredeyse artık o sorun ve hedefin kendi haline dönüşmesi

Özel kavramını genelden ele alır ve bölmez.
Ben genelim/geneldenim. Biz geneliz. Herşeye dairiz gibi kavramlar Marksist Materyalist gövde bulur.

Ne kendini özeller ne de içteki bir özneyi özeller. Özellemez geneller. Bitti.

Özeller genele dair ve içkin..

Gerçek ya da benim anladığım ve anlattığım
Marksist Materyalizm budur. Anlamı arayışı ve sonucu nesnesi budur. Diğerlerine beni karıştırmayın

Bizcilik kavramı arar. Herşeycilik kavramı içerir.
Ayırmaz bölmez, tözlemez ve özlemez, içellemez birleştirir ve geneller
Varlığı ve varlığın yükünü bir özelin sırtına atmaz. Tüm bunlar Tanrın sorunu demez. Gelip Tanrı bunları düzeltsin demez. Tanrı çıksın gelsin yapsın demez. İşe koşar. Tarihsel sorumluluk alır. Eylemde ve işte bulunur... Sorumlulukta bulunur..
Ayrıştırmaz ve özellemez
Tersi.
Kişileri bölmez, geneller ve bütüne dair özeller
Genellerde geneller Herşeyi geneller.. Tamlar tümler bütünler birleştirir, koparmaz.

Ve genele katar dair eder

Herşeyi bütüne dair eder, (teizme göre) özel özellemez

(Teizme göre bunda)
Özel özelcilk yoktur. Özel olan yoktur. Seçkin olan yoktur. Üst özne yoktur.

Materyalizm de Özel özcülük, Tözel tözcülük yoktur..

Materyalizm Tekçilik, Özelcilik (değil) barındırmaz bunun zıttı olarak var
Birleşimciliktir, birleştirimciliktir...

Tekçilik ve Özelcilik , Özel ve Ayrı Güç ve İlke ya da neden ve Töz.... bu Monoteist yanılsamadır

Materyalizm Ben Özelim kavramının tam zıttıdır zıttındadır

Kavramı kendi tersinden karşıtında ya da zıttından açıkladık ya da yakalamaya giriştik..

Özne özeldir, özdür, içrektir, içtedir, içrek bir tanrı öznesi ve ayrı tözü vardır, tersi
ve özneye dair monoteist bir ayrılık ikilemi, gücü elidne tutuan ayrı güç öznesi olan tanrı vardır tersi.
Bu ikisini birleşiminin tam tersi diyalektik olarak Materyalizmi verir.
Tam bunların tersinden ve sentezinden kavram ediniliyor ve ortaya çıkıyor -konuluyor. Kavrama buradan erişiliyor ve ele alınıyor.

Materyalizm kavramını ortaya koyan üreten çatışkı bu zaten
Bakın.

Kavramı üreten ya da senteze götüren çatışkılar

Öznenin özel kendi oluşu, kendi ayrı özel oluşu, kendi kendine kendi oluşu, kendi tek oluşu, tekilliğin özellenmesi , özel seçkincilik, seçkin iç öznecilik-ben özelimcilik, ben tek başıma benimcilik/özelimcilik/kendimimcilik (doğanın ya
da doğal bağların yadsınması -doğanın öne sürülmemesi), üstün öznecilik, ben kendimin kendiyimcilik, subjektiflik/öznellik,
ayrı tanrı oluşu ve gücün bu tanrı da merkezlenmesi, ayrı varoluşsal güç ikilemi ve ayrı tözü ve ayrı töz, varoluştan töz uydurmak, icad etmek, çıkarmak gibi şeyler

Bunların tam tersi materyalizmi tam veriyor...

~ Hırçın bir Karadeniz Dalgası ~

~~~

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.
Alt 11-02-2019, 00:19
Üye

GENELCİLİK/BÜTÜNCÜLÜK/BÜTÜNLÜLÜK/BİZBİZECİLİK VB. İLERİ BİZCİLİK ADINDA MATERYALİZMİN KAPSANMASI

'Çok kısa -içrek- özet ya da metateorim'

Anlamayan okumasın/çatmasın tersine okusun bi daha okusun (bi daha bi daha)
Çok büyük kırım var

(Teizme göre bunda)
Özel özelcilik yoktur. Özel olan yoktur. Seçkin olan yoktur. Üst özne yoktur.
MetaTeorim

Bu Teolojiye göre bir gelişim aşamasıdır. MetaTeolojidir ,TeolojiSonrasıdır ve Ötesidir ya da sıçramadır.

Teolojiden ötedir ve ilerdedir,
Bu kadar

Evrimsel olarak bilincin bir evrimi olarak Teolog bu aşamaya erişir...
Çarpışma sanılan da şu
Burada bir kaynaşma geçişme birleşme oluyor. Buna hazır ya da yakın olan birey geçişip öğrenmeye geliyor.,

Buradaki uygun kavram sevgi, kavrama (karşı tarafı koruma kollama), birlik (kucaklayış değil içine alış değil kendine katış) ya da bilgi.. kimse yanılmasın
Koşun,

,Önce doğaya ait bir sürü benliği (alt benlik), sonra bireye özel bir birey benliği, bir süre bireyselleşme sonrası daha geniş birey benlik, olgubenlik
topluma özel toplum benliği, daha geniş toplumsal bellek
Benin toplumsallaşması aşamasına geçiş
Benin genişlemesi

Üstün İnsan yıkılabilir ya da Komünizmin ayrıca içindedir o
toplumsallaşma ve toplumsal benlikleşme

Üstbenliğe Geçiş
Toplumsal Kaynaşmaya Geçiş
Metafor açıldı

Toplumsal bir benlik kurumsallaşıyor diyorum

ve birey özleşme aşaması (Kohut denen)

YIKILMIŞTIR
Tarih çöpe
Az önce gönderdim

Marks'a olan bana oldu diyorum. Bana da oldu diyorum. Koruyacak mısın .. soyu
(( Geniş alamda herkes için, bunu yaşayanlar için ; yaşayacaklar için de ve
çoklu özneye dayalı ve dayanan çoklu özneyi ifade eden çoklu kavram
çokluklu çoklu kavramsallık ))

Kırım hasat denilene beri çekilebilir ne olduğunu bilmiyor sadece yazıyor.

Alt 11-02-2019, 00:25
Üye

Türkü ve Nihilist arkadaşlar 139 ve 143 no'lu iletilerime bir cevabınız olmadı,araya mı kaynadı acaba ? 🤔
Alt 11-02-2019, 00:36
Üye

Türkü ve Nihilist arkadaşlar 139 ve 143 no'lu iletilerime bir cevabınız olmadı,araya mı kaynadı acaba ? 🤔
MetaMateryalizm der ki;
Bu Teolojiye göre ileri bir aşamadır ve karşıt değildir, karşıtın değildir.
Bu Teolojiye göre bir gelişim aşamasıdır. Sonradır. Aşkınsal bir teolojidir . TEoloji ilerisidir. MetaTeolojidir ,TeolojiSonrasıdır ve Ötesidir ya da Teolojik sıçramadır, gelişim evresidir.

MetaMateryalizm derki; dininiz kalmayacak ya da yakında metaşimdi de yani gelecekte
MetaMatematik yazılıyor
ve yapılıyor

Önce;
Bunu anladık mı?

Alt 11-02-2019, 00:40
Üye

uydurtu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
MetaMateryalizm der ki;
Bu Teolojiye göre bir gelişim aşamasıdır. Sonradır. Aşkınsal bir teolojidir . TEoloji ilerisidir. MetaTeolojidir ,TeolojiSonrasıdır ve Ötesidir ya da Teolojik sıçramadır, gelişim evresidir.

MetaMateryelizm derki; dininiz kalmayacak

Bunu anladık mı?
Yani inanan kimse kalmayınca mı ?
Alt 11-02-2019, 00:42
Üye

Yani inanan kimse kalmayınca mı ?
Metakavramsallık der ki;
Metaİnanç ve MetaŞimdiye yani Geleceğe olan üstel MetaGüvençsellik ve üssel duble Metaİnançsallık öyle dedi ve der....

Alt 11-02-2019, 01:10
Üye

Biz Metaİnançlılar ve İnançÖteliler ve yani İnançsonralılar böyle söylüyoruz

Bizler Metainançlıyız @Bybars ...

Burada hayatın anlamını buldun mu daha tartışmaya devam mı?

Sence hayatın anlamı var mı?

Ne yani sen Metainanca inanmıyor musun;?
Metainancı ya da inanç (ve metainançsallık) uğruna çekilen acıları ve inancı dürüst bir biçimde metainançlaştırıp yükseltmeyi yani metainancı, çok gelişkin inancı kurmayı ve kurduğumuzu yani inancımızı daha da artırdığımızı ve yükselttiğimizi inkar mı edeceksin_?

Alt 11-02-2019, 01:25
Üye

Bizler metateistiz Bybars

Bizler metateistler ve metatarihçileriz

Az önce burada tarih ya da meta bir tarih yazıyorduk
Sende katıldın söyleştin. Nasıl iyi hissediyor musun?
Kendini iyi hissediyor musun?
Tüm bunlara alışabiliyor musun ve nasıl karşılıyorsun?

Beraber yaptık biz de yeni bilip öğreniyoruz (Yazıcı ve bunu yazan dahil henüz hiç bir bilgisi yok ve herkes için bir sürpriz. İstenirse açıklama yapılacak.sınırlı)
Senin için elimizden geleni yaparız.
Metadiyarda söyleşeyeceğiz merak etme.
Metadiyarda yardımlaşırız Bybars rahat ol ve Metaiçrekre ve meta-içte biz senle

MetaBybarsla biz söyleşiriz merak etme o sana yardımcı olur

MetaBybarsla görüşürüz herşeyi yapacağız merak etme

metaateistiz demek isteyenler var desinler bakalım öyle desinler

(Yazıcı ve bunu yazan dahil henüz hiç bir bilgisi yok ve herkes için bir sürpriz. İstenirse açıklama yapılacak.sınırlı)
Yazıcının nicki uydurtu ve dört forumdur bu kendinde olanı kendi de anlamaya ve çözmeye kalkıyor ama anlayamadı mal
öyle diyorlar

metauydurtu
anladık metauydurtu bu kadar kolay

Önerilen Siteler