Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-04-2015, 14:14
Bybars Bybars isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Kur'an'da ilk Müslüman kim?Sorun çözülmüştür.

3 tane ayet var bu konuda,birisi Muhammed (a.s),birisi Musa (a.s),diğeri de İbrahim (a.s)'in sözünü aktarır.Denir ki güya,üç peygamber de TARİHTEKİ(buraya dikkat) ilk müslüman/mü'min olduğunu söyler.Gel gelelim mesele öyle değildir.Biraz müslüman ile mü'min kavramlarını birbirine karıştırmaktan,özdeş görmekten kaynaklanan,biraz da ayetlerin bağlamını,öncesini sonrasını göz ardı eden eksik okumadan kaynaklanan yanlış anlamalar söz konusudur.Ayetleri değerlendirmeye başlayalım.

1-İlk ayet,Hz.Muhammed ile ilgili,

De ki:''Gökleri ve yeri yoktan var eden,besleyen,fakat beslenmeyen ALLAH'tan başka sahip mi edineyim,''. ''Ben,müslüman olanların ilki(evvele)olmakla emrolundum,''de.Müşriklerden olma.(En'am:14)

Gördüğünüz gibi,müşrik bir toplum var,bu topluma bir elçi gönderilmiş ve elçi diyor ki ''ben müslüman olanların ilki olmakla,yani herkesten EVVEL(bknz.ayette parantez içindeki kelime,kuran metnindeki ifade)müslüman olmakla emrolundum.'' Başka ne olacaktı,elçilik yaptığı dinin ilk üyesi de DOĞAL olarak kendisi olacaktı tabii,burada anlaşılmayacak bir durum yok.

2-İkinci ayet,Musa (a.s) ile ilgili,

Musa, belirlenen vakitte bize gelince ve Rabbi kendisiyle konuşunca, 'Rabbim, bana görün, sana bakayım,' dedi. 'Beni göremezsin. Ancak şu dağa bak; yerinde durursa o zaman beni göreceksin,' dedi. Rabbi, dağa görününce onu paramparça etti ve bunun üzerine Musa kendinden geçti. Ayılınca, 'Sen yücesin, sana yöneliyorum.BEN MÜ'MİNLERİN İLKİYİM,İLK ÖNCE OLANIYIM(evvelu el mü'minîne),' dedi.(Araf 143)

Bu ayette de yine YEREL bir durum olduğu net görülüyor.Musa a.s'nın elçi olarak gönderildiği toplum eski mısır toplumudur,bu toplumun önderi de Firavundur.Firavun,kendisinin ilah olduğunu iddia eden ve insanları da bu konuda zorlayan,kendisine inanmaktan vazgeçmek isteyen insanları da ölümle tehdit eden hasta ruhlu birisidir.Musa (a.s),insanları Firavun'un baskısından,zulmünden kurtarmak,sonra da onları mü'min yapmak için çalışmış çabalamıştır.Bu ortamda da musa a.s'da,aynen Muhammed (a.s) gibi kendi toplumunun ilk mü'min'i olduğunu beyan etmiştir.Sözün özü,ilk cümlede belirttiğim gibi yine YEREL bir olaydan bahsediyoruz.

3-Üçüncü ayet ise Hz.İbrahim ile ilgili,

İbrahim ne Yahudi idi ne de Hıristiyandı,o ,Hanîf(muvahhid,şirk koşmamış,İslamın özünden kopmamış) bir müslümandı.Hiç bir müşriklerden olmadı.(Âli İmrân 67)

Bu ayette de anlatılmak istenen,İbrahim (a.s)'ın İslâm'ın özünden hiçbir zaman kopmadığı,şirke bulaşmadığı,her zaman tek bir ilaha inanan bir Müslüman olarak yaşadığıdır.Yani yine,bu ayetin de tarihteki ilk iman edenin,ilk müslüman olanın açıklandığı anlamına gelen bir ayet olmadığı apaçık bellidir.
Alt 06-04-2015, 14:26
Üye

Obi-Wan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuranik karakterlerden gercek dunyada yasamis 2 kisi Muhammed ve Nasirali Isa'dir.

Musa, Zulkarneyn, Ibrahim, Nuh - vb ise sembolik ve calinti betimlemelerdir, nami diger; toplumlara uydurulan mitolojik hikayelerin hayali figurleridir.

saygi
ben ne diyorum,siz ne diyorsunuz,ne alaka?Siz değil miydiniz kur'an'da ''ilk müslüman/inanan'' karışıklığı,çelişkisi vardır diyen.
Alt 06-04-2015, 14:35
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Allah katında din islam olduğuna göre ilk müslüman Ademdir. Kurana göre.
Alt 06-04-2015, 14:55
Üye

zfr87´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hay ağzınızı öpeyim,ne güzel söylediniz öyle,işte budur.
Alt 06-04-2015, 16:38
gur91 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
gur91 gur91 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Herşey bitti Kuran'daki ilk müslümanın kim olduğu kaldı , ya kitapta savaş diyor öldür diyor , cariye diyor , köle diyor , insanları birbirine düşüren bir sürü ayet var , Irak'ta Suriye'de millet birbirini yiyor daha doğrusu islam ülkelerinin genelinde benzer durumlar yaşanıyor... Sorunların kaynağı olan kitabın insanlık dışı ayetleri tartışılıp milletin uyandırılması lazımken ilk müslüman kim ona mı takıldınız siz?Bak müslüman arkadaş Allah'ın sana savaş diyor büyük ihtimal demiyor diye kıvıracaksın ama diyor , ulan hadi beni kandırdın diyelim demiyor diye Allah'ını nasıl kandıracaksın inandığın ahirete gidince , az samimi olun be..İlk müslüman sorununu çözünce rahatladın mı şimdi , sen buna sorun mu diyorsun millet bu kitaba bakarak kafa kesiyor , canlı bomba oluyor , hemde ana dili kitabın diliyle aynı olanlar yapıyor bunu genelde , bizim Türklere kalsa en iyi onlar bilir Kuran'ı , bizim Türkler din konusunda anca kıvırmayı bilir başka bişey bilmez...
Alt 06-04-2015, 18:01
upuaut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
upuaut upuaut isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

zfr87´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Kim demiş bunu?

Halife Abdülmelik (Bkz. 6).

Fakat asıl sorun şu: İNCİL orijinalde birçok dilde yazılmışken Kuran yalnızca Arapça dilinde yazılmıştır. Bu da, kendin çal kendin oynaya dönüşüyor haliyle. Yani yukarıdaki ifadeyi bu bağlamda değerlendirmek gerekiyor!

AKHENATON döneminde II. RAMSES'in Anılması

7. Yusuf babası Yakup'u getirip Firavun AKHENATON'un huzuruna çıkardı ve Yakup AKHENATON'u kutsadı.

8. Firavun AKHENATON, Yakup'a, "Kaç yaşındasın?" diye sordu.

9. Yakup, "Gurbet yıllarım 130 yılı buldu" diye yanıtladı, "Ama yıllar çabuk ve zorlu geçti. Atalarımın gurbet yılları kadar uzun sürmedi."

10. Sonra AKHENATON'u kutsayıp huzurundan ayrıldı.

11. Yusuf babasıyla kardeşlerini Mısır'a yerleştirdi; AKHENATON'un buyruğu uyarınca onlara ülkenin en iyi yerinde, Ramses bölgesinde mülk verdi.
Alt 07-04-2015, 09:31
Asinus Orientalis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Asinus Orientalis Asinus Orientalis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bybars´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
...
Firavun,kendisinin ilah olduğunu iddia eden ve insanları da bu konuda zorlayan,kendisine inanmaktan vazgeçmek isteyen insanları da ölümle tehdit eden hasta ruhlu birisidir...
Hmmm, ne kadar çirkin bir davranış. Firavun olmuş adam olamamış.

Neden İslamiyette olduğu gibi sadece ikna ve güzellikle insanları kendine çekmeye çalışmamış ki ? Eminim bay firavun dininden çıkanları ridde savaşlarıyla ortadan kaldırmıştır.

Buraya yorum yazan arkadaşlar bilgisayar başına geçmeden (gizli) gündemlerini ve (ön) yargılarını hemen girişte soldaki askıya asıp öyle gelmeliler. Yoksa karizmatik bir avatar görüşlerini de karizmatik (mümkün değil) yapamıyor.

Bybars bey, askıda mantığınızı unutmuşsunuz.

Biz, ilhamlarımızı gökten ve gaipten değil, doğrudan doğruya hayattan almış bulunuyoruz. M. Kemal ATATÜRK
Alt 07-04-2015, 09:46
kalemerre kalemerre isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bybars´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hay ağzınızı öpeyim,ne güzel söylediniz öyle,işte budur.
Sevgili Bybars;

Allah katında din İslam dır diyorsunuz, ilk Müslüman Adem diyorsunuz ve ikinci Müslüman da haliyle hanımı Havva dır.

Adem ve havva dönemindeki İslamı biraz daha detaylı açıklayabilirsen İslama katkınız daha faydalı olacaktır. Bizler de bilgilenmiş oluruz.

Tanrı tanrığılını bilmeli ki İnsan insanlığını bilsin.
Alt 07-04-2015, 10:31
Şüpheci Dinsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Şüpheci Dinsiz Şüpheci Dinsiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sevgili Baybars,

Hoşgeldiniz.

"İlk Müslüman" kimmiş, bakınız bu yazıda hayli ipucu var. Hatta fazlası var.
İlk Allah kim, ilk Cebrail kim, ilk Muhammed kim, ilk Adem kim, ilk peygamber kim?

Yazı uzun, devamını kaynağından okuyun.

http://ilmiyye.blogcu.com/cebrail-a-...yordu/11316360
"Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) Cebrail (Aleyhis-selam)'e: Ya Cebrail! Sen bu vahyi nerden alıyorsun? Cebrail (Aleyhis-selam): Sidretü'l-Münteha'da bir yeşil perde arkasından bana söyleniyor dedi.

Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem): Bundan sonra gittiğinde o perdeyi kaldır, sana söyleyene bak dedi. Cebrail (Aleyhis-selam) Sidretü'l-Münteha'da o yeşil perdeyi kaldırdı. Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem)'i gördü. Kendisine söyleyen o idi. Bir rivayette 360 kanadını bir rivayette de altıyüz kanadını (Ramuzu'l-Ehadis, Hadis No: 3857) çırpıp var hızı ile dünyaya geldi. Cebrail (Aleyhis-selam): Muhammed'den evvel dünyaya gideyim dedi. Dünyaya geldi baktı ki Peygamberimizi yerinde gördü. Peygamberimiz (Sallallahu aleyhi ve sellem) Cebrail (Aleyhis-selam)'a sordu, Cebrail (Aleyhis-selam) cevab verdi: Ya Muhammed! Ben de hayret ettim; vahyi Allahu Teala'dan alıp bana söyleyen de sensin. Burada benden alıp halka söyleyen de sensin dedi."

Cevap: Son zamanlarda sıklıkla sorulan bir rivayet bu. Soru metninde rivayetin Râmûzu'l-Ahâdîs'te geçtiği ima ediliyor. Ancak mezkûr rivayeti ne bu eserde, ne de elimdeki diğer kaynaklarda bulabildim. Bu rivayetle ilgili olarak ulaşabildiğim tek bilgi, Muhammed Abduh el-Bürhânî'nin Tebrietu'z-Zimme fî Nushi'l-Ümme adlı kitapta yer verdiği nakil. Ancak rivayet bu eserde, okuyucu sorusunda zikredilenden farklı bir şekilde ve daha uzunca yer alıyor. Buna göre Cebrail (a.s), Efendimiz (s.a.v)'in, Câbir b. Abdillah (r.a)'a hitaben, "Allah'ın yarattığı ilk şey, senin peygamberinin nurudur ey Câbir"[1] şeklindeki sözünü hayretle karşılayınca ona kaç yaşında olduğunu sorar. O şöyle cevap verir: "Bilmiyorum ey Allah'ın Resulü. Ancak (bildiğim şu ki), dördüncü perdede, 70 bin yılda bir kere doğan bir yıldız var ve ben o yıldızı 70 bin kere gördüm." Bunun üzerine Efendimiz (s.a.v), "Rabbimin izzetine yemin olsun ki, işte ben o yıldızım" buyurur.
Sevgiler

* Bir ben vardır bende, benden içeri. (Yunus Emre)
* Gören bizi sanır deli, usludan yeğdir delimiz. (Muhy-i)
* Kadınlar insan, biz insanoğlu. (Neşet Ertaş)
* Bu otobüs de benim Maserati'm, halkımla birlikte kullanıyoruz. (Tuncel Kurtiz)
* Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım? (Turan Dursun)
* Beneath this mask there is more than flesh, beneath this mask there is an idea Mr Creedy, and ideas are bullet-proof. (V for vendetta)
* O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler. Demirin tuncuna, insanın piçine kaldık. (Yaşar Kemal)
* Sen yanmazsan, ben yanmazsam, biz yanmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa. (Nazım Hikmet Ran)
* Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar her milli bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var. Dostlar ki; bir kere bile selamlaşmadık, aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz..
(Nazım Hikmet Ran)
Alt 07-04-2015, 11:05
Üye

gur91´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Herşey bitti Kuran'daki ilk müslümanın kim olduğu kaldı , ya kitapta savaş diyor öldür diyor , cariye diyor , köle diyor , insanları birbirine düşüren bir sürü ayet var , Irak'ta Suriye'de millet birbirini yiyor daha doğrusu islam ülkelerinin genelinde benzer durumlar yaşanıyor... Sorunların kaynağı olan kitabın insanlık dışı ayetleri tartışılıp milletin uyandırılması lazımken ilk müslüman kim ona mı takıldınız siz?Bak müslüman arkadaş Allah'ın sana savaş diyor büyük ihtimal demiyor diye kıvıracaksın ama diyor , ulan hadi beni kandırdın diyelim demiyor diye Allah'ını nasıl kandıracaksın inandığın ahirete gidince , az samimi olun be..İlk müslüman sorununu çözünce rahatladın mı şimdi , sen buna sorun mu diyorsun millet bu kitaba bakarak kafa kesiyor , canlı bomba oluyor , hemde ana dili kitabın diliyle aynı olanlar yapıyor bunu genelde , bizim Türklere kalsa en iyi onlar bilir Kuran'ı , bizim Türkler din konusunda anca kıvırmayı bilir başka bişey bilmez...
yaw arkadaş,hem kur'an'da çelişki var diyorsunuz,biz de olmadığını anlatmaya çalışyoruz,sonra da bu mesele bu kadar önemli mi diyorsunuz,hangi kafayı yaşıyorsunuz siz ya?

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil