Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-04-2016, 02:00
world world isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Holy Mükerrer
Alt 22-04-2016, 02:01
Yasaklandı

Bybars´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bunlar ezber,konuyu okumadınız bence.
Okudum Cehennem sonsuz değil diyorsunuz ve bir alimi kaynak gösterdiniz.İşin kötü yanı da cehennem diye bir yer Semitik(organize Yahudilik diyelim) inanışın kökeninde yok.Kurucularınız yanlış öğretiyi alıp devam ettirmişler.
Alt 22-04-2016, 02:06
turin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
turin turin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

dikkat edin sonsuz ceza yok, sonsuz lanet var.. Mutezile iyiymiş, canmış- bu sığırlar onu da hiç etmiş
Alt 22-04-2016, 08:28
Bybars Bybars isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

world´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Okudum Cehennem sonsuz değil diyorsunuz ve bir alimi kaynak gösterdiniz.İşin kötü yanı da cehennem diye bir yer Semitik(organize Yahudilik diyelim) inanışın kökeninde yok.Kurucularınız yanlış öğretiyi alıp devam ettirmişler.
Konumuz Hristiyanlık ve yahudilikte cehennem inanışı var-yok değil,kuranda tarif edilen cehennem sonlu mu sonsuz mu.
Alt 22-04-2016, 08:32
Üye

turin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dediğim gibi zatı ilk defa duydum(isimler aklımda kalmıyor ve çok benzerler) ..

Muhtemelen kendisi mutezile akımından , akılcı bir insan ki ehli sünnet bu akımı yok saymamakla birlikte yok etmiştir..

Buraya ufak bir copy paste yapıyorum, tekrar ediyorum bu konu muazzam bir konudur..

Eserlerine katmalar yapıldığı tesbit edilen İbni Arabi’nin Füsus’ta; “Cehennemde azab yoktur” dediği söylenir. Mutezile’den Ebul Huzeyl el Allaf; “Cehennemde hayat ve hareket sona erer, cansız varlıklar haline gelirler” dedi.

Cehmiyyeden Cehm Bin Safvan; “Cehennem sonsuz değildir” dedi.

Şeyhulislam İbni Teymiye, bazı sahabelerden rivayetlerle delil getirmiş, ictihad hatası yapmış, cehennemin fani olacağını bazı sahabelerin söylediğini zannetmiştir. Burada bu iddiayı cevaplandıracağız inşaallah.

Allah Teala buyuruyor ki; “Ama âyetlerimizi inkâr etmiş ve kâfir olarak ölmüş olanlar, işte Allâh'ın, meleklerin ve tüm insanların la'neti onların üstünedir. Onlar ebediyen lânet içinde kalırlar. Artık ne azapları hafifletilir ne de onların yüzlerine bakılır.”(Bakara 161-162)
Ehli sünnet çizginin mutezileyi yok sayması ya da saymaması önemli değil,aslolan kuran ve sahih sunnete uygun olup olmadığı önemli.

Pardon bu alıntı nereden?
Alt 22-04-2016, 12:05
Yasaklandı

Konumuz Hristiyanlık ve yahudilikte cehennem inanışı var-yok değil,kuranda tarif edilen cehennem sonlu mu sonsuz mu.
Olabilir ama bence Yahudilik'te tarihinin kökeninin ilk anında cehennemin olmaması Kuran'ı çürütür.
Alt 22-04-2016, 12:21
Üye

world´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Olabilir ama bence Yahudilik'te tarihinin kökeninin ilk anında cehennemin olmaması Kuran'ı çürütür.
İsim önemli değil,-cehennem veya başka bir isim verilebilir-,önemli olan kur'an'da cehennem diye bir yerin var olması ve bu yerin bir azap yurdu olarak tarif edilmesidir.
Alt 22-04-2016, 12:35
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Mobilde oldugum için link kopyalayamıyorum,size zahmet "İzmirli İsmail Hakkı'nın Cehennemin sonluluğu hakkında risalesi" diye google'da arama yaparsanız,pdf halindeki linke ulaşabilirsiniz.

-Makale biraz uzun (29 syf.) ,ilk 7 sayfa akademik çalışmanın kendisi,geri kalanı bizzat İzmirli İsmail Hakkı'nın risalesi.Ben bu ilk 7 sayfadaki aktarılanları elimden geldiğince maddeler halinde özetledim ki kolaylık olsun diye.

*Cehennemin sonsuz olmadığını ilk iddia eden kişi Cehm Bin Safvandır.(Vefat,hicri 130,miladi 747)

*Cehm'e atfedilen bu görüşe göre, ALLAH DIŞINDA HİÇ BİR VARLIK,SONSUZ OLMA VASFINA HAİZ DEĞİLDİR.

Nasıl ki ezelde hiçbir şey Allah ile beraber değildir,ebedde de böyle olacak,Allah'tan gayrı hiçbir varlık bulunmayacaktır.

*Ebü-l Hüzeyl El Attâl'a atfedilen bir görüşe göre de,öte dünya hayatı için mutlak bir yok oluş söz konusu olmasa da Cennet ve cehennem halkının hareketleri bir gün sona erecek ve onlar,bu hareketsizlik ( sükûn) hali içerisinde ebediyyen kalacaklardır.

*İbni Kayyım El Cevziyye'ye göre, cennetin sonsuz olmasında bir problem yoktur,ancak iş cehenneme gelince farklılaşmaktadır.

İbni Kayyım, her ne kadar Kur'ân'da kâfirlerin cehennemden hiç çıkmayacak bir şekilde kalacakları bildirilse de ( hâlidîne fîhâ ebedâ ) bu, cehennemin sonsuz olduğuna delil olmaz der.İbni Kayyım için burada gözden kaçan şöyle ince bir nokta vardır:

CEHENNEM VAR OLDUĞU SÜRECE KAFİRLER ORADA KALICIDIR.

Oysa cehennemin de bir gün yok olacağı ve sadece cennetin kalacağı Kur'ân,hadis ve sahabe-tabiin rivayetleriyle sabit olmuş bir husustur.

*İbni Kayyım'a göre,cehennem ateşinin sonsuz olması, Allah'ın HAKİM sıfatıyla uyuşmaz.

İnançsız bir insan,ne kadar günah işlerse işlesin, dünyada kalma süresi kısıtlı olduğundan RAHMAN ve RAHİM olan Allah'ın bu kimseyi sonsuz bir azaba düçar kılması düşünülemez.

Allah'ın kullarını nimetlendirmesi rahmet,mağfiret ve kerem'inin bir gereği iken, azap etmek Allah'ın sıfatlarından değil FİİL'lerindendir.

Allah'ın rahmeti herşeyi kuşatmıştır,şayet inanmayanlar için sonsuz azap olacaksa Allah'ın rahmeti'nin gazabı'nı aştığı nasıl soylenebilir.

Peki sizce sonlu mu, sonsuz mu cehennem?
Alt 22-04-2016, 12:40
Üye

Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Peki sizce sonlu mu, sonsuz mu cehennem?
Sonsuz olmadığı kanısındayım şimdilik,makaleyi bu fikrimi destekler nitelikte olduğu için ve de yalnız ilim yönünden onlardan zayıf, benim gibi bir acizin bu görüşte olmadığını ispatlamak için paylaştım.
Alt 22-04-2016, 12:47
Yasaklandı

Sonsuz olmadığı kanısındayım şimdilik,makaleyi bu fikrimi destekler nitelikte olduğu için ve de yalnız ilim yönünden onlardan zayıf, benim gibi bir acizin bu görüşte olmadığını ispatlamak için paylaştım.
İyi de bu alimin 6-7 katı karşıt tezler de vardır bu birşeyi kanıtlamıyor büyük alimlerin çoğu diğer tarafı benimsemişken bu tür Mutezile'ye kayan alimler bunu benimsese ne farkeder?

Önerilen Siteler