Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-07-2017, 16:25
Amon yarebbi Amon yarebbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Peygamber neden zekat vermiyor?

Onlar, zekatı vermezler, ahireti de inkâr ederler
Muhamed in zekat verdiğine dair bir kayıt yok.

Zekat bilindigi gibi malı mülkü olana yani ZENGİN olana farz.

Muhammedin Allah ının , muhammed i fakir bir şekil de bulup ZENGİN ettiği herkesin malumu .

Muhammed , anasından , babasından , haticeden kalan mirastan , gece gündüz
saldırılarından elde edilen ganimetlerden , kendisine kuranda da belirtilen sadakalardan ZENGİNLİK elde etmiş.

Bu zenginlikten ZEKAT verdiğine dair bir tek kayıt bulamadım. Anlatılanlardan ise muhammed in , çok fakir oldugu ve zekat verecek bir malı olmadığı söyleniyor. Muhammed in zengin oldugunu ALLAH , fakir olduğunu , islam tarihcileri söylüyor.

Kuranda muhammed sende ZEKAT ver diye bir ayet yok ancak çevresinde ki insanlara ZEKAT verin diyor. Peygamberlere zekat yasak mı diye sorgularken , alttaki ayet dikkatimi çekti.

Meryem suresinin 31 ayetinde isa ya allahı ömrün boyunca zekat ver denmiş.

Muhammedin zekat vermemesine SEBEP nedir ki. Alttaki ayet kime hitap ediyor.

Onlar, zekatı vermezler, ahireti de inkâr ederler
Alt 24-07-2017, 12:54
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Şimdiye kadar böyle bir soru aklıma gelmediği gibi, konu ile ilgili bilgiye de rastlamamıştım. Çünki; İslâm'ın mühim farzlarından birisi olan zekât yükümlülüğünün, bizzat İslâm peygamberi tarafından hiç yerine getirilmemiş olabileceği aklımın ucundan-köşesinden geçmemişti. Bu mevzu ile ilgili olarak İnternet üzerinden yaptığım araştırmada İslâmi sitelerde gördüğüm şu açıklamalar, beni hayrete düşürdü.

Savaşlarda kendi payına düşenleri sürekli olarak muhtaçlara dağıtmış ve bütün ömrü fakr-u zarûret içerisinde geçmiş. Bu nedenle de zekat verecek durumu hiç olmamış. Şimdi; ganimetlerin 1/5'i Allah ve Resûlü'nün, geri kalanı da savaşa iştirâk eden askerlerindir. Ganimetlerden herkesten fazla pay alıp da daha sonra elindekileri muhtaçlara dağıttığı için kendisi zor durma düşmüşse o zaman benim de aklıma şu soru gelir. Müslümanlar içerisinde İslam Peygamberi dışında zengin, mülk sâhibi olup infak edecek kimseler yok muydu ki Peygamber zekât veremeyecek derecede maddi açıdan sıkıntıya düştü ?

Öte yandan, İslâm Peygamberi 11 evlilik yapmış. Bilindiği üzere ilk eşi Hz. Hatice. Diğeri de Hatice'den sonra evlendiği dul ve yaşlı kadın olan Sevde. 54 yaşından itibâren elçinin hayatında çok eşlilik görülür. Bu kadar çok eş ve köleye aynı anda bakabilecek gücü bulup da zekâta güç yetirememek ayrı bir muammâ. Peygamberin evlilikleri üzerinden çok fazla "belaltı" vurulduğu için ben burada eşlerinin isimlerini zikretmiyorum. Meraklısı için "tam liste" Burada

İşin en tuhaf tarafı da Kur'anda en çok hakârete uğrayan, aşağılanan, yine İslâm Peygamberinin emriyle katliama uğrayan - Ben-i Kureyzâ - Yahudiler iken, İslâm Peygamberinin bir Yahudiye borçlu olduğu halde vefât etmiş olması. Günümüz müslümanlara bakıyorum da Peygamberleri için "Yoluna kurban olurum, canım sana fedâ" diyenlerden geçilmiyor. Fakat o kadar tuhaf ki "Gökteki yıldızlar gibi" olduğu rivâyet olunan ashabdan hiç kimse, peygamber borçlu hâlde ölürken "kıl"ını kıpırdatmamış. Eldeki bilgiler, bu borcun sonradan Hz. Ali tarafından ödendiğini gösteriyor.

NOT: Ben müslüman olmadığım için Muhammed ismi yanında "Hz." sıfatı kullanmam. Fakat; "Ali-Hatice" isimleri yanında kullandım. Bunun nedeni; tüm servetini islam peygamberi için harcayan ilk eşine ve sık sık kendi hayatını İslam Peygamberi için düşünmeden fedâ eden Amca oğlu Ali'ye duyduğum saygıdandır. Hudeybiye barış görüşmelerinin başlangıcında, İslam Peygamberi Ömer'i Mekke'ye elçi olarak göndermek ister. Fakat Ömer, "Benim orada düşmanım çok" diyerek, bu isteği geri çevirir. Elçi olarak Osman gönderilir. Osman bir müddet Mekkeliler tarafından hapsedilirse de sonra serbest kalır. Ali ise Hicret esnâsında elçinin yatağına yatarak büyük risk almış, kendisine verilen tüm görevleri de itirazsız kabul etmişti.
Alt 24-07-2017, 13:23
Abdullah Rzayev Abdullah Rzayev isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Muhammedin çok fazla sadaka verdiyi için, yılda bir kere verilen zekata bir şeyi kalmamış söyleyenler var.Gerçi inanmamda iddia işte.
Alt 24-07-2017, 16:22
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bu meseleyle alakalı bildiğim, Muhammed'in karılarının bi kazan kaldırma meselesi var.
Nete baktımda mevzu İla veya Tahyir hadisesi diye geçiyormuş.

Sonraları Muhammed'e gelen ganimetin, doların markın haddi hesabı yok tabi, lakin Muhammed bunları geldiği gibi, elden çıkarıyormuş.
Bu arada zaman geçtikçe Muhammed'in karıları fukaralıktan çorbaya kaşık sallamaktan gına geliyor, ayrıca genciz, güzeliz, kadınız bizimde sürmeye sürüştürmeye, takmaya takıştırmaya da ihtiyacımız var diye kalkışma girişimde bulunuyorlar.
Önceleri Muhammed çok takmıyor o sadelikten yanaymış ama sesler yükseldikçe yükseliyor ve alta ki ayetler gelince ortalık süt liman oluyor. Zira gelen ayetler kadınlara, direk kapıyı gösteriyor.

Ahzâb - 28-29
﴾28﴿ Ey peygamber! Eşlerine şöyle de: "Dünya hayatını ve güzelliklerini istiyorsanız gelin size bir şeyler vereyim sonra da güzellikle sizi serbest bırakayım.

﴾29﴿ Yok eğer Allah’ı, resulünü ve âhiret yurdunu istiyorsanız şunu bilin ki Allah, içinizden iyiliği seçenlere büyük bir ödül hazırlamıştır."

Mesele de verdiğim Diyanet linkinde kibarlık sınırları içerisinde biraz açıklanmış ama gerçekte çok daha fazla hır gür olmuş.

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 24-07-2017, 20:03
Amon yarebbi Amon yarebbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

-Fedek” arazinin yarısı
-Ümmü’l-Kura’nın üçte biri
-Hayber’den kendisine düşen beşte biri olan payı
-Ben-i Nadir’den bir kaleden ibaret olan arazî

Bunların zekatını vermiş mi ?

Fedek i , savaş yapmadan , anlaşma ile elde ettiği için , müminlere " at sürmediniz " ayeti ile , bura benim dediği ve ünlü Ebubekir ve Fatıma arasındaki miras davası!

Ümmül kura ise , Bekke demek oluyor , yani MEKKE şehrinin 3/1

Digerleri mülkdür ve ZEKAT icap eder.

Kuran da muhammed peygamberdir ve ZEKATTAN muaftır diye bir ayet varmı.

Yahudi birisine borçlu öldü demek cambaza bak der gibi duruyor.
Alt 24-07-2017, 20:54
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Postalabd´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yahudi birisine borçlu öldü demek cambaza bak der gibi duruyor.
Kim, nereye bakar bilemem.
İslâm Peygamberinin bir Yahudiye borçlu iken öldüğüne dâir bilginin dayandığı rivâyet şu:

Rivâyet Diyor ki
Hz. Âişe (radıyallâhu anhâ) anlatıyor:

"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bir Yahudî'den, veresiye yiyecek satın aldı. Rehin olarak zırhını verdi."

Buhârî, Rehn 2, 5, Büyû 14, 33, 88, Silm 5, 6, İstikraz 1, Cihâd 89, Megâzi 85; Müslim, Musâkât 124, (1603); Nesâî, Büyû 58, 87, (7, 288, 303).
Kaynak
Alt 25-07-2017, 02:07
manas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
manas manas isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

demek zekat veriyordu ki kuranda yazmaya gerek kalmamış. insanları zekata teşvik için onunda vermesi gerekirdi.

***Tanrı mineral de uyudu, bitki de düş kurdu, hayvanda uyandı, insan da kendini buldu ***
Alt 14-03-2018, 11:11
Engse Hohol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Engse Hohol Engse Hohol isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Zekat vermemek böbrek hastalığı yapmış !

Müslümanlarda böbrek hastalıklarının sebebi ve çözüm yolları.

"Müslümanlarda böbrek hastalığının sebebi verilmeyen zekattan kaynaklanmaktadır. miras yoluyla edinilen malın verilmeyen zekatı çocuğa geçerse, bu negatif enerji o çocuğun böbreklerine sirayet eder. zekatımızı verelim ve hastalıklardan kurtulalım".

islamın yıkıma uğraması karşısında müslümanların, el-lah'ı ayakta tutundurabilmek için yalanlar söylemeleri kaçınılmazdır. hohol : aesir
Alt 15-03-2018, 09:42
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Muhammedin yerine geçmek isteyen bayağı adam varmış bu ülkede. Bu kadar peygamber çokluğu Enflasyon a sebep olmaz mı ?. Ya bu enflasyon devalüasyon a sebep olursa ne olacak ?.
Her mahallede her sokakta bir peygamber. Allah korsun tufana (nuh tufanına) sebep olacaklar.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil