Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 10-05-2011, 00:32
Özgürcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özgürcan Özgürcan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Aslında tam olarak bir yurtdışı yasağı yok.
O yasağı koyanlar ABD ve müttefikleri!
Şu anda bir Küba'lı ABD'ye ve tüm NATO ülkelerine giremez. Bunu ABD yapsa bilre ABD kontrollü basın susmuştur. Buna tepki olarak Fidel de karşılıklı yurtdışı yasağı (belirli ülkelere ve yalnızca türistik amamçla gidenler için) adeta atom bombası patlatmıştır ABD! Tüm dünya'da sözde en kötü yönetimde bir şey yapıldı ya. Hemen atlamıştır zenginlerin, parababalarının basını...
Kaynak isteyeceksiniz biliyorum.
Foreign relations of Cuba diye aratın Wikipedia'da..
Alt 10-05-2011, 00:36
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Türkiye'de şu anki durum çok güzel, çok demokratik, özgürlükler son boyutta filan gibi komik iddialarda bulunan kimse yok ki zaten sevgili prozac.

Ama Küba'nın nesine özenmemiz gerektiğini anlayamıyorum. Küba'da birçok şeyin devletin malı olması salt kendi başına bir değer değil ki.

İkimizin de üzerine rahatça anlaşabileceği birçok farklı ölçüt, parametre vs. var. Ne biliym, mesela basın özgürlüğü indeksi, iktidarın demokratik meşruiyeti (serbest seçimler, muhalefete propaganda özgürlüğü vs.), yargının bağımsızlığı, hayat standartı istatistikleri, insan haklarının fiili uygulanışı vs. gibi..

Bunlardan birini alalım ve beğenmediğimiz, Batı Avrupa'nın kapitalist ülkelerinden herhangi biriyle karşılaştıralım. Sonra tartışalım Türkiye için hangi sistemi daha çok örnek almamız gerekirdi diye.

Ne biliym mesela basın özgürlüğü ile başlayalım:

mesela
bkz: Sınır Tanımayan Gazeteciler kuruluşunun verilerine göre 2009 dünya basın özgürlüğü durumu

Ülkeler, mavi'den kırmızı'ya doğru 7 farklı basamaka göre tasnif edilmiş. Küba en alt basamakta. Türkiye'nin bile gerisinde.

veya bkz: Freedom House‘un 2011 raporunun haritası.

Burda da 3 basamak ayrılmış. Küba yine en altta...

Küba'da basın özgürlüğünün olmayışını bile, çok kasarak, yine bir şekilde emperyalist güçlerin, kirli çıkar odaklarının vs. üstüne yıkacak komplo teorileri üretebiliriz elbette de... İnandırıcı olmuyor artık hakkaten...
Alt 10-05-2011, 00:42
Üye

Ben Küba'nın tarım özelliklerini alabileceimizi düşünüyorum.
http://en.wikipedia.org/wiki/Agriculture_in_Cuba
Tarım konusunda çok gelişmiş bir durumdadır.
http://video.mynet.com/bayw/Sinirlar...Kuba-1/458998/
Alt 10-05-2011, 00:43
Jolly Jocker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Jolly Jocker Jolly Jocker isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Şu emperyalist ülkelere de bayılıyorum doğrusu!

Yıllar yılı sömürdüğün, bir çeşit kumarhane cenneti gibi kullandığın, yoksul halkını sindirmek için de faşist bir dikta uyguladığın, sömürgen durumundaki küçücük bir ülke olsun.

Bu ülkede halk en sonunda isyan etsin ve bir avuç yürekli devrimci liderliğinde bir devrim gerçekleştirsin.

Bu devrim, senin eserin olan tüm faşizmi, sömürüyü, temel ihtiyaçlardan yararlanamama durumunu, cehaleti silsin süpürsün, tam bağımsız bir ülke kursun.

Sonra bu ülkeye saldır! Ama bu ülke seni püskürtsün. Kendini senden koruyabilmek için, benzer bir ideolojik görüşte olduğu daha büyük bir ülkeden askeri yardım alsın. Senin ablukandan kurtulabilmek için o ülkeden ekonomik destek de alsın.

Bir gün dünyada dengeler değişsin. Bu küçük ülkeye olan ambargonu genişlet. Onları iyice boğ. Her ne kadar yine de halkının her ferdinin temel ihtiyaçlarını asgari düzey de olsa karşılayarak senin ülkendeki milyonları kıskandırsa da yine de ablukan yüzünden yakıcı bir yoksulluğa düşsün.

Kendi ablukandan ve onu kuşatmışlığından kaynaklanan bu yoksulluğu sanki o ülkenin sistemi bunu getirmiş gibi göstererek ''fakirlikte eşitlik'' edebiyatı yap!

O ülkeye defalarca ajan sok, liderine suikast düzenle. Küçük ülke kendini koruyabilmek için mecburen daha kontrolcü ve baskıcı yöntemlere başvurduğunda da onun ne kadar da demokrasi dışı yönelimleri olduğundan falan dem vur!

O ülkenin lideri, kendisinin ulusal bir kahraman gibi görülmesi sebebiyle de girdiği her seçimi kazansın ve yıllarca ülkesini kimseye yıktırmadan yönetmeyi başarsın. Ama sen sanki o seçilmiyor da bir çeşit diktatörmüş gibi tüm dünyaya çarpıt gerçekleri!

O ülkenin insanları herşeyin farkında olsa, yoksulluğun sebebinin senin ablukan olduğunu bilse, sistemlerine ve liderlerine sahip çıksa bile sen yine de sanki o ülkede insanlar büyük eziyet çekiyormuş da fırsat bulsalar yurt dışına kitleler halinde kaçacaklarmış gibi tüm dünyayı kandır. Nasılsa her ülkeden senin her dediğini gözü kapalı savunmaya hazır işbirlikçilerin çıkacaktır.

Bayılıyorum şu emperyalistlere! Ne etik tanıyorlar, ne onur, ne dürüstlük. Piyasanın kutsal gereksinimleri ve sermayenin çıkarları dışında hiçbir şeyi önemsedikleri yok!

Konu Jolly Jocker tarafından (10-05-2011 Saat 00:49 ) değiştirilmiştir.
Alt 10-05-2011, 00:46
Üye

Aynı zamanda çok de eğitimliler Freddie. CNN'in, NTV'nin, BBC'nin dediği her şeye kelimesi kelimesine inanıyorlar..
Alt 10-05-2011, 00:47
prozac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
prozac prozac isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Konu iletilerinle şekillenmeye başladı değerli ulpian , peki sorunun kaynağı nerede yani tüm sorun fidel veyahut sozyalizmden mi kaynaklanıyor izlenmesi gereken yol ne idi ?

Sen Tanrılığını bil..Ben de İnsanlığımı...
-----------------------------------------------------

Hayat Değişimdir...
Kuranda Mucize Yoktur..
Alt 10-05-2011, 00:48
Üye

Bu forumu çok sevdim açıkçası. İyi ki üye olmuşum buraya!
Alt 10-05-2011, 00:50
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Freddie´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Nasılsa her ülkeden senin her dediğini gözü kapalı savunmaya hazır işbirlikçilerin çıkacaktır.
Sen de mi Freddie

Bak, sürdürülen bir tartışmada muhatablarına bu gibi yakıştırmalarda bulunmak (bana olsun, westergaard'a olsun) zaten ''tartışmayalım, siz işbirlikçi hain köpeklersiniz, zamanı geldiğinde sizi bir şekilde susturacağız, tartışacak birşey yok'' demeye geliyor... Hal böyle olunca karşılıklı slogan atmaktan öteye gidemiyoruz.

Yani ne düşünüyorsun şimdi. Sence mesela ben, bir yerlerden para filan aldığım için mi savunduğum şeyleri savunuyorum. Böyle tartışma olur mu yav? Diyebilirsin ki ''yok belki çıkar uğruna savunmuyorsun, ama işte eğitimin, çevren vs. gereği bir şekilde beynin yıkanmış''... E bende senin hakkında böyle düşünebilirim. Bu bir argüman filan değil ki.

Örneğin ateistle teist biri tanrının varlığı üzerine tartışırken teist ateiste ''senin kalbin mühürlenmiş, şeytan seni kandırıyor'' vs. gibi şeyler söylese, ateist de teiste ''senin küçüklüğünden beri beynini yıkamışlar, uyduruk şeylere inandırmışlar'' filan dese, karşılıklı psikolojik tahliller yapmış olurlar, ama tanrının varlığı/yokluğu üzerine tartışmış olmazlar.

Rica ediyorum, muhatablarımıza ''işbirlikçi, hain, çıkar amaçlı bunları söylüyor, beyni yıkanmış'' vs. gibi ithamlarda bulunmadan, salt tez ve argümanlar üzerinden tartışalım. Yoksa çok bayıyor. Heves filan kalmıyor. Kemalistlerin yaptığı gibi, siz de sırf bu kişisel ithamlarla ''baskın'' çıkıp yıldırma yoluna gitmeyin kozmos aşına yahu.
Alt 10-05-2011, 00:57
Kıdemli Üye

Ulpian'cım, ben Westergaard'ı(eski adıyla Ludwig'i) ateist forumdan beri tanır ve yıllardır tartışırım. Kendisi ABD'nin attığı atom bombalarını savunacak kadar fanatiktir. Onu tanıyınca onun hakkında kullanılabilecek yegane tanımın işbirlikçilik olduğunu zamanla sen de göreceksin. Ama gönüllü bir işbirlikçiliktir bu. Yapılan çok açık kötülükleri bile gözü kapalı savunmak anlamında. Zaten kendisinin de Amerikan işbirlikçiliği ithamından gocunacağını hiç sanmam. Bilakis, mutlu olacak ve savunacaktır.

Öte yandan, onca yazdığımız şey içinden bir cümleye takılıp mağduriyet edebiyatı yapmanız da artık iyice sıkıcı oldu. İşbirlikçiye işbirlikçi denir. Bu kadar basit. Bak ben de devlet düşmanıyım mesela. Dine, ahlaka, geleneksel aileye, ''toplumun milli ve manevi değerlerine'' düşmanım. Beni bu yönde itham eden birine de sizin bana verdiğiniz tepkiyi vermem. Çünkü doğru!
Alınacak birşey yok.
Alt 10-05-2011, 01:02
Kıdemli Üye

Neyse, bence gereksiz yere tansiyonu yükseltmeye gerek yok. Bu forumun en büyük özelliği üslubuna dikkat etmesi. Ludwig'in olduğu yerde bu biraz zor olsa da imkansız değil. Biz birbirimizle uğraşmayı bırakıp dinciler ve kemalistlerle uğraşsak çok daha iyi olacak. Zira komünistler de liberaller de zaten son derece az ve etkisiz bu memlekette. Ludwig biraz düşüncesiz olduğu için bunu göz ardı ederek başlık açıyor. Ona uymamak lazım.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil