Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 26-09-2021, 13:51
tolonbey tolonbey isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Birazda sağlığımıza yararlı bitkilerden anlatalım

İşte böyleee,
Dinlerden,oğlanlardan,oğlancılardan yeterli bilgi ortaya döküldü,gelin birazda SAĞLIĞIMIZLA ilgilenelim olmamı?
Sağlığımızı TEHDİT edenlere karşı hanki yiyecekleri yiyelim?Önce bir eczacının kendisinden ilaç almamı nasıl eengelledigini anlatayım.
Doktora gittim muayene etti beni ve bana bir reçete yazdı.Reçeteyi alıp eczaneye gittim.Eczacıyla merhabalaştıktan sonra teçeteyi eczacının önüne koydum.Adam reçeteyle hiçç ilgilenmedi.Bana dediki bu rahatsızlığın için bana para ödemene gerek yok. Git araziye şu şu yeşillikleri toplaye.Bir hafta sonra ÇAKI gibi olursun.Dedimki sen benle dalgamı geçiyorsun?Eczacı dediki,hayır dalga geçmiyorum gerçegi söylüyorum.Dedimki o zaman gel seni yanağından öpiyim.Eczacıyı yanagından öpüp tokalaşıp ayrıldim.Arraziye çıktım dedigi yeşilllikleri buldum,bir hafta kullandım bir şeyim kalmadı.
Ondan sonra eczacıyla dost olduk.Her recede alışımda ona mutlaka uğramaya başladım.
Evetttttt,sağlığımızı bize geri verecek yiyecekler hankileri?Gelin şöyle bir bakalım.

Genel Sağlık

İltihabı vücuttan söküp atan 13 süper besin

Vücuttaki iltihap sorunu eğer dikkate alınıp tedavi edilmezse pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor! Bu nedenle iltihabın daha vücutta oluşmadan önlenmesi çok önemli. Vücuttaki iltihabı kurutmak için bazı besinlerden de destek alabilirsiniz. Bu besinler sahip oldukları anti-enflamatuvar etki sayesinde iltihap ile olan savaşınızda size çok yardımcı olacak. İşte vücuttaki iltihabı kurutan o besinler…

MİLLİYET.COM.TR / PEMBENAR ÖZEL

• 03 Mayıs 2021 - 10:24
• Son Güncelleme: 04 Mayıs 2021 - 18:56
1MİLLİYET.COM.TR / PEMBENAR

ÖZEL1-Zerdeçal

MİLLİYET.COM.TR / PEMBENAR ÖZEL

1-Zerdeçal
Özellikle Hint yemeklerinde sıklıkla kullanılan, güçlü tada sahip bir baharattır. Zerdeçal, kurkumin adı verilen güçlü bir anti-enflamatuar (iltihap önleyici) bileşik içerir. Zerdeçal ile karabiberi birlikte tüketmek, kurkumin emilimini önemli ölçüde artırarak iltihaba karşı yüksek etki sağlar.

2-Meyveler

Meyveler, antosiyaninler olarak bilinen antioksidanlar içerirler. Bu bileşikler iltihabı azaltır, bağışıklığı artırır ve kalp hastalığı riskinizi azaltır. Vücudumuz bağışıklık sistemimizin düzgün çalışmasına yardımcı olan doğal öldürücü hücreler (NK hücreleri) üretir.

3-İltihabı vücuttan söküp atan 13 süper besin
Yapılan bir çalışmada, her gün --yaban mersini-- tüketen erkeklerin tüketmeyenlere göre daha fazla NK hücresi ürettiği görüldü. Başka bir çalışmada da-- çilek-- yiyen aşırı kilolu yetişkinlerde kalp hastalığı ile ilişkili bazı enflamatuar değerlerin seviyeleri daha düşük çıktı.

4-Yağlı balıklar

Yağlı balıklar, anti-enflamatuar etkisi yüksek olan omega 3 yağ asitleri EPA ve DHA'ya sahiptir. EPA ve DHA metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet ve böbrek hastalığına yol açan iltihabı azaltır.

5-İltihabı vücuttan söküp atan 13 süper besin
Somon, sardalya, ringa, orkinos ve hamsi bu açıdan en zengin balıklar arasında sayılıyor. Yapılan çalışmalar, bu balıkları tüketen kişilerde vücutta enfeksiyon olması halinde yükselen CRP değerinin normal sınırlarda olduğunu ortaya koydu.
6-Brokoli

Brokoli, iltihaplanmayı artıran sitokin ve NF-kB seviyenizi azaltır. Ayrıca brokoli iltihaba savaş açan sülforafan açısından da zengindir. Karnabahar,
Brüksel lahanası
ve lahanayı söylemeyi de unutmayalım.

7-Avokado

Avokado, bu unvanı hak eden az sayıdaki süper besinlerden biri olabilir! Potasyum, magnezyum, lif ve besleyici yağlardan zengin bu gıda, iltihaba karşı vücudu koruduğu gibi kanser riskini de azaltıyor.

8-Yeşil çay

Muhtemelen yeşil çayın en sağlıklı içeceklerden biri olduğunu pek çok kişiden duymuşsunuzudur! Bir kere de bizden duyun istedik: Yeşil çay içerdiği yüksek miktardaki EGCG sayesinde hücreleri, hastalığa yol açabilecek hasarlardan korur. Bunun yanında kalp hastalıkları, Alzheimer ve obeziteye yakalanma riskini de azaltır.

9-Biber

Biber, içerdiği C vitamini sayesinde güçlü anti-inflamatuar bir etkiye sahiptir. Daha sağlıklı yaşlanmamıza yardımcı olacak sinapik asit ve ferulik asit bakımından da çok zengindir.
10-Mantar

Mantarlar çok düşük kalorilidir ve selenyum, bakır ve tüm B vitaminleri bakımından zengindir. Ayrıca anti-enflamatuar koruma sağlayan fenoller ve diğer antioksidanları içerirler.
Mantarı çiğ yemek veya hafif pişirerek tüketmek, sağlık açısından maksimum derecede faydalanmanızı sağlar. Ancak siz siz olun her zaman denetimden geçmiş mantarları satın alın.
11-Üzüm

Üzüm, iltihabı azaltan antosiyaninler içerir. Bunun yanında sağlık için birçok faydası olan resveratrolün de en iyi kaynaklarından biridir. Yapılan bir araştırmada, günlük olarak üzüm ekstresi tüketen kalp hastası kişilerin, yağ ve kanser hücreleri üzerinde etkili hormon seviyelerinde iyileşme gözlendi.

12-Sızma zeytinyağı

Son zamanların en konuşulan besininden bahsetmeden olmaz! Sızma zeytinyağı, yiyebileceğiniz en sağlıklı yağlardan biridir. Kalp hastalıklarından kansere pek çok hastalıkla mücadelede yardımcıdır. Güçlü anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Sızma zeytinyağının rafine zeytinyağlarından daha faydalı olduğunu asla unutmayın!

13-Bitter çikolata

Tabii ki flavanoller bakımından zengin olan bitter çikolata da bu listede yer alıyor! Bir çalışmada sigara kullanan kişilere bitter çikolata yedirildi ve bu kişilerin çikolata yedikten sonraki 2 saat içinde damar hücreleri üzerinde olumlu yönde değişimler gözlendi. Ancak çikolatanın bu faydalarından yararlanmak için en az yüzde 70 kakao içeren bir ürün almanız gerektiğini belirtmekte fayda var.

14-Domates

Domates, iltihabı azaltan ve kansere karşı koruyan mükemmel bir likopen kaynağıdır. Domatesi zeytinyağında pişirmenin likopen seviyesini en üst düzeye çıkardığını bir kez daha söyleyelim.

15-Kiraz

Kiraz, iltihapla mücadele eden antosiyaninler ve kateşinler bakımından oldukça zengindir. Öyle ki yapılan bir çalışmada 1 ay boyunca günde 280 gram kiraz tüketen kişilerin CRP seviyelerinin azaldığı görüldü. Hatta kiraz yemeyi bıraktıktan sonraki 28 gün boyunca da CRP değeri düşük kaldı.

Kız Bebek İsimleri ve Anlamları
Kur'an'da Geçen İsimler 2021 – Duyulmamış, Nadir Bulunan, Keşfedilmemiş Dini Kız-Erkek Bebek İsimleri ve Anlamları
Kur'an'da Geçen İsimler 2021 – Duyulmamış, Nadir Bulunan, Keşfedilmemiş Dini Kız-Erkek Bebek İsimleri ve Anlamları
Keşfedilmemiş İsimler 2021: Duyulmamış, Nadir Bulunan, Modern Yeni Erkek Kız Bebek İsimleri (Değişik, Güzel İsimler)
2Fazlası zarar veriyor İskelet sisteminde birikerek...
Bu etkisi nedeniyle başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere birçok farklı ülke içme suyu kaynaklarını floridasyon olarak isimlendirilen bir işlemle florürleme yolunu seçmektedir. Diş sağlığı dışında florürün birçok kullanım alanı mevcuttur. PET taraması olarak isimlendirilen radyolojik tetkiklerde, temizlik ürünlerinde, tarım ilaçlarında ve teflon, çelik ve alüminyum ürünlerinin üretilmesinde de florür kullanılmaktadır.
3Fazlası zarar veriyor İskelet sisteminde birikerek...
Florür, uygun dozlarda kullanıldığı takdirde diş sağlığı için faydalı olabilir. Ancak her şeyde olduğu gibi florürün de fazlası zarar verir. Florür için uygun olan doz bireyin kilosuna göre belirlenir. Bu nedenle özellikle küçük çocuklarda kullanılan ürünlerin florür düzeylerine dikkat edilmesi önemli bir konudur. Dental florozis, aşırı florür alımı sonrası oluşabilecek problemlerin başında gelir.
4Fazlası zarar veriyor İskelet sisteminde birikerek...
Orta düzeyde oluşan dental florozis durumunda diş yüzeyinde beyaz lekelenmeler ortaya çıkarak kişilerde kozmetik açıdan kaygıya neden olabilir. Ciddi dental florozis vakaları nadir olarak görülür ve diş yapısının güçsüzleşmesine neden olarak diş yüzeyinde kahverengi lekelenmelere neden olabilir. Dental florozis özellikle diş gelişiminin kritik bir dönemi olan 2 yaşından küçük çocuklarda dikkat edilmesi gereken bir durumdur.
Fazlası zarar veriyor İskelet sisteminde birikerek...
Aşırı florür birikimi, diş yapıları dışında iskelet sisteminde de görülebiliyor. İskelet sisteminde aşırı florür birikimi yıllar içerisinde meydana gelen bir süreçtir. Kemik florozis vakalarının erken evrelerinde eklemlerde sertlik ve ağrı gibi şikayetler meydana gelebilir. Daha ileri vakalarda ise kemik yapıları olumsuz yönde etkilenerek bağ dokuda kalsifikasyon yani kireçlenme oluşabileceği için dikkatli olunması gerekir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), içme sularında 1,5 ppm'den daha fazla florür bulunması ve bu suların uzun süreli tüketilmesi halinde çeşitli sağlık problemlerinin meydana gelebileceğini söylemektedir. Diğer mikro besin maddeleri için geçerli olduğu gibi florürün de doğru miktarlarda tüketilmesi oldukça önemlidir. İçme suları veya florür içeren ürünler vasıtası ile aşırı miktarda florürün sindirim sistemine geçmesi halinde çeşitli sağlık problemleri oluşabilir.

İçme sularındaki florür düzeyi bazı ülkelerde sıkı bir denetimden geçmektedir. Bu konu hakkında herhangi bir kaygısı bulunan kişilerin yerel yönetimlerinden şehir suyunun ne kadar florür içerdiği bilgisini alması mümkün.

Sıradaki Galeri

Sarımsak uyarısı: Mide ülseri, düşük tansiyon ve tiroide iyi gelmiyor
Tanısı konulamayan belirtilere dikkat! Hastalık hastalığı olabilir

Kırışıklıkları önleyen cilt için en iyi yiyecekler
Uzun süreli güneş teması cilt kanserine neden olabilir
Deri kanserlerinin görülme oranları son yıllarda giderek arttı. Bunun en önemli nedenleri arasında ozon tabakasındaki incelme ile bronzlaşma amacı ile uzun süreli güneş temasıdır. Hem UVA hem de UVB, malign melanom (cilt kanseri) gelişimine neden olmaktadır. Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ebru Karagün, konu hakkında bilgi verdi.

Tolonbey:Bu Ebru hanım neyi nekadar kullanılacagını virmemiş.Bunların çoğu zarardır.Azınında yararı yoktur.
Bir gocagarı doktoruyla gerçek doktor televizyonda tartışıyorlar.Gerçek doktor dediki şu otu nekadar zaman kullanıyorsun.Gocagarı doktoru dediki istedigin kadar kullanabilirsin.Gerçek doktorda dediki bu otu 3 aydan fazla kullandığında böbrekleri Tahrip eder.
Benim babam köyün imamıydı.Bir gün köyün en zengin adamı 15 yaşlarındaki oğlunu babama getirdi.Dediki oğlumun karnı çok ağrıyor şüna bir okusana.Baban dediki okumayla agrı geçmez sen çocuğunu doktora götür.Ramis bey deddiki hoca efendi sana güveniyoruz sen bu çocuğa oku.Babam tekrar etti.Okumayla ağrı geçmez.Ama istersen getirirsın okurum kaç dafa istersen.Çocuğu iki dafa okumaya getirdi.Birgün baktıkki SELA okunuyor.Sorduk kim ölmüş deye.Demezlermi Ramisin oğlu ölmüş.Bundan 75 yıl önce olmuştu bu olay.Bu gün bile müslümanların % 99,9u bu kafadadır.Allah nekadar ömür yazmışsa okadar yaşarız diyorlar.Yani NOTO KAFA NATO MERMERİZ hala.Bu kafayla TANRIDAN TESKERE alamıycaz daha birkaç yüzyıl.Dedeniz

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil