Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerden Özgürlük > Ateizm

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-09-2017, 15:28
Karanlıktan aydınlığa Karanlıktan aydınlığa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Allah'ın Kötülüğü önleme gücü var,vakti geldiğinde kullandı,kullanacak.insanlara da bu konuda sorumluluklar yükler.
Sonsuz iyiden kasıt hitlerin ,stalinin,leninin sorgusuz sualsiz cennete gitmesi mi? Veya yaptıklarının Allah katında doğru kabul edilmesi mi ?
İnsan zulmettiğinde kötüdür.zulüm olmayan yerde kötülükten bahsedilemez.Allah kimseye zulmetmem dediği halde sen hayır zulmediyor diyorsan kendi yapay dünyanda dilediğin gibi at koşturabilirsin.inandıkların sadece sana inananları bağlar.
İnsanların varlık amacı ibadet etmektir.iyiliği ve kötülüğü tanımlamak Allah'a mahsustur.bizim sadece seçeneklerimiz vardır.

''senin derdin ne biliyor musun cevap yetiştirmenin seni büyük adam yaptığını sanıyorsun''
Alt 16-09-2017, 15:55
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Mrkuvars´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah kimseye zulmetmem dediği halde sen hayır zulmediyor diyorsan kendi yapay dünyanda dilediğin gibi at koşturabilirsin.
Yapay dünya ?
Ben de bir inançlıyım.
Ne var ki bizim dünyamız, ateist'in dünyasına nispetle daha yapay görünüyor.
Olduğunu kesin olarak bildiğimiz hususlara değil, olmasını temenni ettiğimiz/inandığımız hususlara dayanan bir dünyâmız var.

Ateistleri sadece bir noktada eleştirebilirim.

Maddeyi algılayan vasıtalarla Tanrı'yı da algılama istekleri.
Bu olsa, Tanrı da Madde olurdu.
Her ne ise inancı tartışmadım hiç bir zaman.
Tartışmam da...

Yarattığı canlıları birbirine besin zinciri olarak bağlamak zulüm değil de nedir ?
Bir etobur'un doyup yaşaması için bir otobur'un parçalanarak can vermesi.
O ızdırabı bırak bizzat yaşamayı, bir hayâl et bakalım.
Sonra o pek sevdiğin, yerlere göklere sığdıramadığın İlah'ın ile tekrar bağ kur.

Ha, "Ben, bana vaad ettiklerine, sağlayacaklarına bakarım. Başka şeyle ilgilenmem" diyorsan, o senin bileceğin iş. Ne var ki ilkesi olmayan, kendisini ilkeleriyle tanımlamayan bir İlah'a güvenmek, pek akıllıca olmasa gerek.
Alt 16-09-2017, 19:38
rainfall38 rainfall38 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ben birşey anlamadım şu özgür irade savunmasından ne denmek isteniyor?

Lex Luthor: See, what we call God depends upon our tribe, Clark Jo, 'cause God is tribal. God takes sides. No man in the sky intervened when I was a boy to deliver me from Daddy's fist and abominations. I figured out way back if God is all-powerful, He cannot be all good. And if He is all good, then He cannot be all-powerful. And neither can you be.
Alt 16-09-2017, 21:04
Karanlıktan aydınlığa Karanlıktan aydınlığa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Vefik Sami´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yapay dünya ?
Ben de bir inançlıyım.
Ne var ki bizim dünyamız, ateist'in dünyasına nispetle daha yapay görünüyor.
Olduğunu kesin olarak bildiğimiz hususlara değil, olmasını temenni ettiğimiz/inandığımız hususlara dayanan bir dünyâmız var.

Her ne ise inancı tartışmadım hiç bir zaman.
Tartışmam da...

Yarattığı canlıları birbirine besin zinciri olarak bağlamak zulüm değil de nedir ?
Bir etobur'un doyup yaşaması için bir otobur'un parçalanarak can vermesi.
O ızdırabı bırak bizzat yaşamayı, bir hayâl et bakalım.
Sonra o pek sevdiğin, yerlere göklere sığdıramadığın İlah'ın ile tekrar bağ kur.

Ha, "Ben, bana vaad ettiklerine, sağlayacaklarına bakarım. Başka şeyle ilgilenmem" diyorsan, o senin bileceğin iş. Ne var ki ilkesi olmayan, kendisini ilkeleriyle tanımlamayan bir İlah'a güvenmek, pek akıllıca olmasa gerek.
Masum insanların canını yakan,alan bir yaratıcı , sözkonusu hayvanlar olunca niye farklı davransın .üstelik insanlar daha şerefli olduğu halde hayvanların aksine bir gün mutlaka öleceklerinin ,sevdiklerini kaybedeceklerinin bilincinde yaşamak zorunda bırakılmışlar. sürünün önünde koyun kesseniz hayvanlar otlamaya devam eder.yani insan olmak hayvan olmaktan daha zor.bu mesele benimde kafamı epey kurcalamışdı.sonra dünya ya olumsuz ruh halimle baktığımı anladım...tv de internette gazeteler de sürekli kaza,savaş,ölüm haberlerini izlemek zorunda bırakılıyoruz.ruhumuz,zihnimiz nefret intikam korku gerginlik bombardımanı altında ....bir süre sonra hayatı hızlandırılmış yaşamaya başlıyoruz.dünya da milyarlarca insan yaşıyor,herkesin kendine göre dertleri acıları var ama evimizde odamızın bir köşesinden sesleri çığlıkları geliyor.bu normal tabii bir durum değil,olması gerekenin üzerinde ağır bir yük.200 sene önce falanca ülkede ki bir kazadan haberimiz olmadan kendi dertlerimizle yaşadığımız rahat huzurlu hayatı elimizden aldılar...böylece belki de arzu ettikleri karamsar insan portresi ortaya çıktı.bazıları daha da ileri gitti ilahi merhameti sorgulamaya başladı.

''senin derdin ne biliyor musun cevap yetiştirmenin seni büyük adam yaptığını sanıyorsun''
Alt 16-09-2017, 22:45
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Sn. Mrkuvars;

Yukarıdaki satırların, benim yazdıklarımla uzak-yakın bir ilgisi yok.
Beni anladığınız kanâ'atinde değilim.
Ne var ki siz böyle mutlu ve huzurlu iseniz, bana diyecek bir şey kalmıyor.
Alt 17-09-2017, 00:10
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Alvin Plantinga, var olan bütün kötülükleri tanrının dışındaki iradelere bağlayarak çözmeye çalışmış. Hatta fiziksel kötülükler için çeşitli ruhların iradesini sebep olarak göstermiş. Bakış açısı rasyonel fakat kötülük problemini çözmeye yetmiyor.
Çünkü canlıların tasarımında ve işleyişinde o kadar çok kötülük var ki, bunların tamamı tanrı dışı iradelere bağlanırsa tanrının iradesi diğer iradeler karşısında daha az aktif konumda kalmış olur. Sanki evreni ve canlıları yöneten esas güç, tanrı dışındaki iradelermiş gibi bir hal alır.

Daha da önemlisi ''tasarımsal kötülükler'' tanrı dışındaki iradelerden kaynaklanıyorsa canlıları tasarlayan tanrı değildir anlamı çıkar. Mesela canlılar birbirilerini parçalayarak beslenecek şekilde tasarlanmış. Burada hem kötülük hem tasarım var. Yani teistlerin tanrı kötü değildir diyebilmeleri için tanrı tasarlayan da değildir demeleri gerekiyor.
Alt 17-09-2017, 03:23
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Daha da önemlisi ''tasarımsal kötülükler'' tanrı dışındaki iradelerden kaynaklanıyorsa canlıları tasarlayan tanrı değildir anlamı çıkar.
Sevgili yıldıztozu

Dediğini doğru kabul ettim, yalnız buradan tek anlam çıkmaz, bir anlam daha çıkar.
O da Tanrının da bir tasarım olduğu ortaya çıkar.
Dolayısıyla Teistler tasarlayan Tanrı değildir demeleri ne kadar zorsa, Ateistlerinde bu tasarıma yok demeleri o kadar zordur.
Teistler böyle bir Tanrıyı varlayamadıkları gibi, (onlara göre Tanrı zaten var) Ateistlerde böyle bir Tanrıyı yoklayamazlar, oysa onlara göre Tanrı yoktu.

Teizim ve Ateizm bir birlerine bağlı, birini yok edildiğinde bu diğerini de yok eder. Zıtlar bir birlerini varederler. Bu meselede aynen öyledir, hatta ben bu yüzden var diyende, yok diyende haklıdır dedim bir kaç sefer bu forumda.

Bu tasarım/yazılım meselesi İman ve İnkarın ne kadar anlayabileceğini bilemem ama Alvin Plantinga da anlayamamış, Tanrıyı meseleden ayırmış, aslında güzel bir noktaya gelmiş ama ayırmış, Sufi deyimle tenzih/teşbih etmiş. Oysa mesele tamda senin dediğine gelir ama bu iki ucu keskin bıçaktır, imanı kestiği gibi inkarı da keser.

Tasarımsal kötülük meselesine gelince, ben buna katılmıyorum, hayalinde ölümsüzlük hayalleriyle yaşayan birine, ne tür bir tasarım sunulursa sunulsun, beğenmeyecektir.
Ölmek istemeyen, hayat iyi der mi? kulp takacak, bahaneler bulacaktır.

Natgeo da dün bir belgesel seyrettim ismi Geleceğe Doğru sloganı "Asla Öl Deme"
İçinde geçen bir cümle yeter sanırım.

Elveda Evrim, Merhaba Genetik!

Böyle düşünen birine tasarım beğendirilebilir mi?
Zaten beğenmiyorlarda, hastalıksız, sorunsuz, çok uzun bir hayat, hemde genç bir şekilde, arzulanan ise ölümsüzlük!

Mesele tasarımın kötü olmasıda değil yani, mesele insanın yaşamı istilâ isteği, her şeye sahip olmayı istemek, istilâ demektir.
İstilâ ise hayvansal/bitkisel bir dürtüdür, insanî değildir.

Evrime elveda diyorlarda, onu hiç anlamadan elveda diyorlar.

Elveda diyene GÜLE GÜLE demekte bana düşer, Tanrı olun, olunda görün hanyayı konyayı

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 17-09-2017, 09:24
rainfall38 rainfall38 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Alvin Plantinga, var olan bütün kötülükleri tanrının dışındaki iradelere bağlayarak çözmeye çalışmış. Hatta fiziksel kötülükler için çeşitli ruhların iradesini sebep olarak göstermiş. Bakış açısı rasyonel fakat kötülük problemini çözmeye yetmiyor.
Çünkü canlıların tasarımında ve işleyişinde o kadar çok kötülük var ki, bunların tamamı tanrı dışı iradelere bağlanırsa tanrının iradesi diğer iradeler karşısında daha az aktif konumda kalmış olur. Sanki evreni ve canlıları yöneten esas güç, tanrı dışındaki iradelermiş gibi bir hal alır.

Daha da önemlisi ''tasarımsal kötülükler'' tanrı dışındaki iradelerden kaynaklanıyorsa canlıları tasarlayan tanrı değildir anlamı çıkar. Mesela canlılar birbirilerini parçalayarak beslenecek şekilde tasarlanmış. Burada hem kötülük hem tasarım var. Yani teistlerin tanrı kötü değildir diyebilmeleri için tanrı tasarlayan da değildir demeleri gerekiyor.
Tanrı sana iradeyi veriyor ama kötü ol diye sana iradesini kullanmıyor.İddianız mantıkdışı yani.

Lex Luthor: See, what we call God depends upon our tribe, Clark Jo, 'cause God is tribal. God takes sides. No man in the sky intervened when I was a boy to deliver me from Daddy's fist and abominations. I figured out way back if God is all-powerful, He cannot be all good. And if He is all good, then He cannot be all-powerful. And neither can you be.
Alt 17-09-2017, 14:32
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Vefik Sami´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
(...)

(...)

Vefik abi, istemezsen yanıt vermeyebilirsin ama merakımdan soruyorum.

(1) Tanrı'yı "zalim" buluyorsan, niçin (ve nasıl) inanıyorsun?

(2) "Tanrı'yı algılamak" bir yana, «algının» kendisi zaten maddi bir olgu değil mi? Yani yukarıda da gösterdiğiniz gibi, insanın "Tanrı" gibi bir kavramı içeriklendirişi dahi, ancak algıladığı maddi fenomenlerin bir sonucu olarak mümkün olmuyor mu? veya sizin İsa'ya iman edebilmeniz, yine bu kavramı oluşturmanızı mümkün kılan bir varoluş (belirli bir zaman diliminde belirli bir yerde doğmuş olmak, gospellere fiziken ulaşmışlık, işitmişlik, onlar üzerinden kendi hayat algınıza getirdiğiniz yorumlar vs.) ile gerçekleşmedi mi? Öyleyse belirli bir Tanrı inancını dünyadan yalıtmanın dayanağı nedir?

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte
Alt 17-09-2017, 15:20
Nero Nero isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Vefik Sami'nin şu sözü doğru:

"Maddeyi algılayan vasıtalarla Tanrı'yı da algılama istekleri.
Bu olsa, Tanrı da Madde olurdu."

Bu forumda da var, diyorlar ki, tanrı varsa neden görülmüyor, bilimsel kanıtı nerede, niye kötülükleri ortadan kaldırmıyor, vb...

Bunlar hep maddeyi anlamaya, algılamaya yarayan araçlar. Oysa tanrı, madde ötesi bir kavram.

Tanrıyı dünya bilimiyle anlamaya, açıklamaya çalışmak, karadelikleri dürbünle görmeye çalışmak gibi bir şey.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil