Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-08-2022, 11:14
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bak şimdi trol

Özgür irade kavramı, irade kavramı somutda nei gösteriyorsa onu gösterir.
Özgürlük kavramı zaten irade kavramında içkin iken bir sıfat ve önek olarak irade kavramının önüne yazılması sadece soyutlama değil içeriklendirme hatası da üretir.
Dil, yapısı gereği analitikdir (saxocu olman dil dediğimde lisan demek istediğimi engellemiyordur umarım). Dil probleminin sorunsallaştırılıp felsefi problem olarak sunulmasının tipik örneğidir.

Asıl hokkabazlık ise iradenin özgürlüğünü içinden çıkılmaz dil kökenli içeriklendirme hataları üzerinden iyice bulanıklaştırıp bjurdan özgürlük ve özgütrlük mücadelesi kavramlarının da sis altında kalmasına çanak tutmasını sağlamaktır.

Ne hikmetse önce özgür irade kavramının tartışıldığı tüm ortamlarda önce insanı konektomunun kölesi bir robot olarak tanımlarlar bir sonraki aşamada ise bu robot için özgürlük diye bir problemin olamayacığını söylerler. Asıl amaçları determinizmi tartışmak değil, alakasız bir şekilde özgürlüğün zaten olmadığı önkabülü üzerinden mücadelenin tabanını içeriksizleştirebilmektir.

Bu sözde sorunsal felsefi değil ideolojik bir zırvadır.

İrade mutlak olmadığı ve olanaklar tarafından koşullandığı gibi, aşkın değil içkin durumdur.
Saxo çekmen için kafana silah dayamadıklarına göre bu senin seçimindir. Kafana silah dayatılarak sana saxo çektiriliyorsa herşeyden önce hukuksal tabanda iraden özgürlüğünü kaybetmiş olurdu.

Diğer yandan özgür iraden zaten konektomunun kendisini ortaya koyma biçimidir, sen zaten konektomunsun. Konektomun senden ayrı senin dışında seni köle eden dışsal bir varoluş değil.
Bu durumda "insan konektomunun kölesidir" önermesi oksimoron gibi bişey olur.

Özgür irade kavramının bulanıklaştırılmasındaki amacın özgürlüğün kendisini önemsizleştirmek için dil kökenli içeriklendirmelerden kaynaklı hatalar üzerinden ideolojik bir zırvanın felsefi sorunsal gibi sunulması olduğunu anlayabiildiysen özgürlük kavramının ekonomik-politik tabanda içeriklendirilmesi gerektiğini de anlarsın.

Senin gibi düşünce namusundan yokksun saxocular
O nedenle özgür irade ve özgürlük gibi farklı tabanları olan durumları kasıtlı birbirine karıştırlar ve bunun için dili kullanırlar. Evet dili. Seversin sen dil kullanmayı amk saxocusu.
Alt 30-08-2022, 11:23
Üye

Benim peygamberim yok.
Senin gibi saxocuların efendileri olur.

Darwin türleşmeyi açıklamışdır.
Ben de türleşmeyi açıklarken darwine atıf yaparım.
Marx kapitalist sömürünün temelini ortaya koymuştur. Ben de bu temeli ortaya koyarken ona atıf yaparım.

Durum bu kadar basitken ve sen de bunun farkındayken bir peygamber lafını aldın ağzına bırakamıyosun. İki elinle sıkı tut saxocu.
Alt 30-08-2022, 11:27
Üye

Dünyanın modern orduları beni illegal görüyor demişsin.
Ne anlatmaya çalıştığın net değil.
Aç istersen biraz daha. Aç aç.
Aç da boğazına kadar sokayım. Dille yalamaya alışmışsın sana daha farklı deneyimler yaşatayım.
Alt 30-08-2022, 12:33
Üye

Bir iki ekleme daha yapayım.
Saxo trol muhatap alınma sebebin birşeyleri anlama ihtimalin değil, üçüncü kişilere kendimi ifade edebilmek için seni araçsallaştırıyor olmam. Öncelikle bunu unutma.

Orwel 1984'de bazı kelimelerin yasaklandığı bi siyasi atmosferi anlatır. Anlattığı kurgusal distopik dünya da bazı kelimelerin de içerikleri bozulmuş hatta kullanılabilecek izin verilen kelimeler bir kitapda toplanmıştır.
Bu kurguda anlatılmak istenen şeyin ne olduğunu hiç düşündün mü.

Ya da biçoğumuz hem gün içinde hem yazılarımızda "kavramlarla düşünürüz" cümlesini nerdeyse klişe şekilde habire kullanırız.
Peki bu konuda hiç düşündün mü.

Bu konuda düşünmen şart değil.
Hadi herhangi bir konuda düşün.
Farkettin mi
Düşünürken yaptığın şey bir çeşit sessiz iç konuşma.
İşte tam bu yüzden adamın biri demiş ki, kavramı bozarsan kavram da döner düşünceyi bozar.
Şimdi de kavram nasıl bozulur içeriklendirme nedir içeriklendirmenin tabanı ne demektir bunları düşün.

Eskilerin cevher/araz öz/ilinek tartışmalarını bilirmisin.
Sen, konektomun, iraden somutda aynı süreci gösterir.
Neden süreç dedim neden aynı şeyi gösterir demedim şey yerine süreç kavramını kullandım bunu da düşün.
Statik/değişmeyen öz diye bişey yoktur.
Oluşlar süreçler vardır.
Süreçler izole değildir. Karşılıklı ilişkileri içinde ele alınır.
Tam da bu yüzden
Ne sen ne de paslıçivi
İrade ve konektomun farklı tabandan aynı süreçleri işaret eden kavramlar olduğunu çözemezsiniz.
Ve yine bu yüzden
"irade yoktur, kişi konektomunun kölesidir" türünden zırva cümleler kurup değerli bi laf ettiğinizi zannedersiniz.

Sonunda da ögür irade kavram çiftinin dejenere edilmesi üzerinden insanın özvürleşmesi probleminin asli tabanının ekonomik-politik olduğu gerçeğini farketmeden ıskalar iki ayrı konuyu habire birbirine karıştırıp gevezelik edersiniz.

Düşünsel etkinlik senlik değil.
Herkes iyi yaptığı işi yapacak.
Senin işin belli.
Saxoya devam.

Konu kilit. Şimdi git ötede oyna.
Alt 31-08-2022, 02:12
dine mine ne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dine mine ne dine mine ne isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Hadi len oradan taş arabası, sen o orwelini madde konektumcu YAPAY ZEKALI üçkağıtçı dostlarına anlat.
Spartacus da iradeye bir tür conectum, yani madde madde arası ilişkiler yığını olarak görür, somut kaynağı gösterdikten sonra da "özgür irade" sini alice nin harikalar diyarından bulup getirirdi.

Paslıcivi ise entellektüel namusu gereği madde madde arası ilişkiden robot gerçeği çıkar diyor.

Sen ise spartacus dan daha farklı uyanıklığınla bu çıkmazın üstünü diyalektik yorumun ile kapamaya çalışıyor ve bundan dolayı da gözümde entelektüel namussuzluğun zirvesini yaşıyorsun. Oysa diyalektiği kullanmıyorsun bile. Bana yapmış olduğun horozpuluğun da bu nedenle "farklı tabandan aynı süreçli" felsefenden geliyor.

Artı değerinde, faizinde tabanı farklı iken, sen süreç şıpırtınla bu ikisini birleştiriyorsun.
1.nci aşama dediğim tabandan emeğin ""hakkını""" alıp 2nci aşmaya ayit mis gibi faize yapıştırıyorsun.
Oysa statik/değişmeyen öz diye birşey yoktur deyip kendini şartlandıracağın yerde, entelektüel namusunla Diyalektiğe göre hareket ederek "süreçlerin forma dair" bal gibide izole olduğunu görür ve bilimsel felsefenin biçimsiz ve ölçülemez olmadan somut maddeye atıfta dahi bulunamayacağını kavrardın. Demek neymiş, diyalektiğin ayrı tuttuğunu süreçle birleştirmeye çalışıyormuşsun. O minacık aklınla da kalkıp bu namus pisliğini de bana yedirmeye çalışıyorsun.

Zigtiğimin sözde anarşisti, başlığınla bilinemez ve ölçülemez olanı yanlış ve doğru ile ilişkilendirmeye kalkıştın. Diyalektiğin doğasına aykırı olmakla beraber Anarşizmin düşünce özgürlüğünü de yanlışla maya kalkıştın. Anarşizmini yediğim peygamberliğe özenmiş haberi yok.
Yardım elimizi uzatalım dedikçe de horozpuluğa büründün.

Adam ol.
1."Özgür olmayan sözde irade" de, hareket, artı eksileri ile Forma dair olanlar arası, robotluğun göstergesidir.

2. Gerçek "Özgür irade"nin hareketi ise Forma dair (bilinen) ile forma dair olmayan ( bilinemez/ölçülemez) olan arasıdır.

3. ise senin yaptığın, artideğerde olduğu gibi, biri al ikiye yorumla sonra dine minenin horozpuzu ol. Olma lan istemiyorum, zigtir ol git o bana yeter.

Bazı insanlar hiç değişmez. kendilerini deyistirmemek icin sadece daha iyi yalan atmayi öğrenirler

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil