Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 03-04-2015, 13:31
Vefik Sami Vefik Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Standart Tanrı'nın karakteri...

"Size doğrusunu söyleyeyim, koyun ağılına kapıdan girmeyip başka yoldan giren kişi hırsız ve hayduttur." (Yuhanna: 10/1)

"Onları siz öldürmediniz. Fakat Allah öldürdü. Attığın zaman sen atmadın. Fakat Allah attı. Böylece mü'minleri güzel bir şekilde imtihan etmek istedi. Allah duyandır, bilendir." (Enfâl:17)

"Koyunların çobanı ve sahibi olmayan ücretli adam, kurdun geldiğini görünce koyunları bırakıp kaçar. Kurt da onları kapar ve dağıtır. Adam kaçar. Çünkü ücretlidir ve koyunlar için kaygı duymaz." (Yuhanna: 10/12-13)

"(Bedir'de) iki katını (düşmanınızın) başına getirdiğiniz bir musibet, (Uhud'da) kendi başınıza geldiği için mi «Bu nasıl oluyor!» dediniz? De ki: O, kendi kusurunuzdandır. Şüphesiz Allah'ın her şeye gücü yeter." (Âli İmran: 165)

"Ben iyi çobanım. Benimkileri tanırım. Baba beni tanıdığı, ben de Baba'yı tanıdığım gibi, benimkiler de beni tanır. Ben koyunlarımın uğruna canımı veririm." (Yuhanna: 10/14-15)

Aslında bu mukâyese sonrası extra bir yorum gerekmiyor.
Görmek isteyen görür.
Anlamak isteyen, anlar.

Âli İmran 165'te Allah'ın ortaya koyduğu "mantık"(!) ile ilgili birkaç kelâm edelim.

"(Bedir'de) iki katını (düşmanınızın) başına getirdiğiniz bir musibet..."

Enfâl: 17 de bir benzeri iddia var.
Bedir harbinde müşriklerin mağlûbiyetini Allah sağlamış.
"Onları siz öldürmediniz, Allah öldürdü" vs. Yani zafer Allah'ın.

Bedirde müslümanlara zafer sağlayan, müşrikleri bozguna uğratan Allah,
Uhud savaşındaki müslüman yenilgisini sahiplenmez.
"Siz yenildiniz" demeye getirir.

"Koyunların çobanı ve sahibi olmayan ücretli adam, kurdun geldiğini görünce koyunları bırakıp kaçar..." (Yuhanna: 10/12)

Yani Müşrikler Bedirde yenilirken savaşa dâir strateji/taktik hatâ yapmamışlar.
Allah onları bozguna uğratmış.
Uhud'da ise müslümanlar savaşmayı bilememişler; hatâ etmişler.

Şâyân-ı dikkattir; Müşriklerin bozgununu "Ben yendim" diye sâhiplenen, ama; müslümanların Uhud yenilgisine karışmayıp, "Siz yenildiniz" diyen bir İlah profili ile karşı karşıyayız.

Halbuki bu savaşta hatâ/kusur eden elli kişilik okçu gurubunun 2/3 si. 35 kişi ganimet sevdâsıyla yerlerini terk etmiş. 700 kişilik müslüman askerinden başkaca "hatâ" eden yok.

30-35 kişi yüzünden bir ordu yenilir mi ?
Evet yenilir.

Ama bu küçük bir birliğin hatâsını tüm orduya yıkmak ahlâki midir ?
Bu sorunun cevâbını da Allah'a sormak lâzım.

Konu Vefik Sami tarafından (03-04-2015 Saat 13:39 ) değiştirilmiştir.
Alt 03-04-2015, 14:10
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

Tehlikeli sularda yuzuyorsunuz Sn. Vefik Sami;
Şüphesiz ki, kitap ehli ve putperestlerden bizi inkâr eden tüm kâfirler cehennem ateşindedirler. Orada ebedî olarak kalacaklardır. Onlar, insanların en şerlileridir.

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte
Alt 03-04-2015, 15:53
Üyeliğini Sonlandırmış

Obi-Wan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tehlikeli sularda yuzuyorsunuz Sn. Vefik Sami;

Efendim, mesajınızdaki ironiyi aldım/kabul ettim.

Ben, Cehennemle korkutup, kendisine boyun eğdiren 'İlah'a değil, erdemli olmayı öğütleyen/öğreten yüce Tanrı'ya inandım. Eğer, o erdeme sahip olacak bir çabanın içine girememişsem, Cennet'te olmamın ne anlamı olur ki ? Eve eşya alırken bile hangi odaya ne yakışır, dikkat ediyoruz değil mi ?

İlkesel ve ahlâki olarak Tanrı'ya benzemekten daha yüce bir "makam" var mıdır ?
Ha; ben bunu belki başaramıyacağım.
Ama; şu hikâye de derdimi/merâmımı çok net anlatır.

Nemrud, İbrahim peygamber için büyük bir ateş yaktırır. Tüm canlılar yanan ateşin harâretinden kaçarken, karıncanın biri, ağzında bir su damlası ateşe doğru yönelmiştir. Bunu gören börtü/böcek gülüp alay ederler.

- Sen ağzındaki o bir damla su ile ateşi mi söndüreceksin ?

derler.
Karınca onların müstehzi tavırlarına aldırış etmeden şu cevabı verir.

- Ben de bilirim ki, ağzımdaki su ateşi söndürmez. Ama; safım belli olsun istedim.

Saygıyla.

Konu Vefik Sami tarafından (03-04-2015 Saat 16:02 ) değiştirilmiştir.
Alt 03-04-2015, 17:24
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili Vefik Sami
Benim bu konuya bakışım değişik olacak biraz, zerde de tasavvufi bakış olunca bir kaç kelam etmek isterim.

Vefik Sami´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"Ben iyi çobanım. Benimkileri tanırım. Baba beni tanıdığı, ben de Baba'yı tanıdığım gibi, benimkiler de beni tanır. Ben koyunlarımın uğruna canımı veririm." (Yuhanna: 10/14-15)
Eğer gerçekten canını verseydi veya verebilseydi o gelen peygamberlik görevini ASLA kabul etmemesi gerekirdi, görünen o ki canını verememiş. zira kişinin tam olmadan ortaya çıkması yanlıştır.
Arabi bu meyanda "Hatemü'l-evliyâ, hatemü'l-enbiyâdan üstündür." der ki sebebi, Sufilerin olaya balıklama atlamadıkları içindir, lakin Enbiyalarda bu yoktur, bir ses, bir ışık, bir vahiy neticesinde hop peygamberliği kabul etmişlerdir.

Bu yüzden tasavvufta usta çırak ilişkisi pişmek için önemlidir, bu yüzden sufiler ne siyaset bilirler, ne birilerine önder olurlar, nede kimseyi değiştirmeye çalışırlar.
"Koyunların çobanı ve sahibi olmayan ücretli adam, kurdun geldiğini görünce koyunları bırakıp kaçar..." (Yuhanna: 10/12)
Olması gereken hareket buydu işte, "ben bu koyunların sahibi değilim" neticede kendimin bile sahibi değilim ki o koyunların sahibi nasıl olacağım demekti beklenen hareket ama diyemediler/diyememişler.

Muhammed, okuma yok yazma yok, ilim irfan yok, bir olay akabinde peygamberliğe soyunuyor... yapması gereken kaçmasıydı veya reddetmesiydi, ucunda ölüm olsa bile-ki ölebilirdi de-en azından ölümü bile göze alıp, reddetmesi gerekiyordu.
Musa, sarayda büyüyor, adeta bir prens, yediği önünde yemediği arkasında, onada (tabiri caizse) bir selektör yapılıyor, hop peygamberlik arabasına biniyor, tam gaz gidiyor.

Özetle demek istediğim sorun çobanlarda, çobanı gönderen(ler)de değil.
Neticede hayat bir bulmaca ve bulmacayı da karman karışık hale getirmek, çok zor olmasa gerek.
Bir çobanın sürüsü için kendini fedâ etmesi demek (benim anladığım) o sürüyü gütmemesi demekti ki böyle bir çoban görülmedi.
Tasavvufi nazara görede böyle bir çoban ASLA olmayacak, ama ne var ki insanlar bunu böyle görmeye devam edecekler.
Çünkü işlerine geliyor, bir çoban icat edilmesi, sonradan gelen çobanlar için nimet olacaktır.
Çoban Sülo zihniyetide, yani idarecilerde geçmişte olduğu gibi her daim bundan beslenmeye devam edeceklerdir.

Çoban zihniyeti aslında insanlığa, insan özgürlüğüne vurulmuş kutsal bir damgadır, Tanrısal bakış buna sadece gaz vermiş görünüyor yada Tanrı bunu böyle istedi diye o çobanlar kendilerini gizlediler.
İki halde de Tanrı yanlış anlaşıldı.
Meşhur söz "Beni bir tek karım anladı o da yanlış anladı" buda Tanrının kaderi olsa gerekir, kimse onu anlamayacaktır. Anladım diyenlerde yanlış anlatacaktır...

- Ben de bilirim ki, ağzımdaki su ateşi söndürmez. Ama; safım belli olsun istedim.
Bu olayınızı sonuna kadar destekliyorum, insan kendi yolunu kendi çizmelidir, aşkının sevdasının peşinden (kimse gitmese bile) gitmelidir.
Neticede hiç birimiz sürü değil, sürünün bir parçası değiliz, o yüzden üste dediklerimi bile kâle almayınız.
Ki zaten bu konuda zaten gözlemlediğim kadarıyla da samimisiniz, yolunuzu çizmişsiniz.

Sevgiler

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 06-04-2015, 17:52
Aragorn Aragorn isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Cok guzel bir incil inanirisiniz ama incilde recm cezasi yokmu?
Alt 06-04-2015, 17:59
Üyeliğini Sonlandırmış

Aragorn´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Cok guzel bir incil inanirisiniz ama incilde recm cezasi yokmu?
Şu sendeki azmin 1/4'i ben de olsaydı, hayatta çok daha başarılı yerlere gelebilirdim reinfall. Foruma bir çeşit "renk" katıyorsun. Ama; bu renk çoğu zaman mat bir renk oluyor. Çünki genellikle anlamsız iletiler asıp forum kirlilğine sebep oluyorsun.
Alt 06-04-2015, 18:08
Aragorn Aragorn isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Hakaretler kufurler eden insanlarimi cddiye alacagim beni suclayanlari.

Önerilen Siteler