Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 27-07-2015, 23:58
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şuanda  online konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Allah birdir Peygamber Hak
Rabbül âlemindir mutlak
Senlik benlik nedir bırak
Söyleyim geldi sırası

Kürt’ü Türk’ü ne Çerkez’i
Hep Ademin oğlu kızı
Beraberce şehit gazi
Yanlış var mı ve neresi

Kuran’a bak İncil’e bak
Dört kitabın dördü de hak
Hakir görüp ırk ayırmak
Hakikatte yüz karası

Binbir ismin birinden tut
Senlik benlik nedir sil at
Tuttuğun yola doğru git
Yoldan çıkıp olma asi

Yezit nedir, ne kızılbaş
Değil miyiz hep bir kardaş
Bizi yakar bizim ataş
Söndürmektir tek çaresi

Kişi ne çeker dilinden
Hem belinden, hem elinden
Hayır ve şer emelinden
Hakikat bunun burası

Şu âlemi yaratan bir
Odur külli şeye kâdir
Alevi Sünnilik nedir
Menfaattir varvarası

Cümle canlı hep topraktan
Var olmuştur emir Haktan
Rahmet dile sen Allah’tan
Tükenmez rahmet deryası

Veysel sapma sağa sola
Sen Allah’tan birlik dile
İkilikten gelir bela
Dava insanlık davası…

Aşık Veysel Şatıroğlu

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 28-07-2015, 00:12
İlahimasal İlahimasal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
O sürece böyle bakamayız İlahi Komedya. Hiç kimse bile olmasa Osmanlı bitmek zorundaydı, çünkü sistemler değişiyor, dünya değişmiş...

Anadolu halkları kurtuluş mücadelesine bizlere-sizlere anlatılan gibi tek adam sayesinde filan girmedi, bu tek adamlık stratejisi özünde bu toplumu cahil kılmak için kullanıldı, tabulaştırıldı ve sonra Attaürk bu alçakların her türlü usülsüzlüğünde kullandıkları bir araca dönüştürüldü...

İnsanlar tek başına kahraman olmazlar İlahi Komedya, insanları kahraman yapan salt kendi bireyleri değil, koşullar, zemin ve halklardır. Atatürk'ün temel dehası Enver Paşa'nın(veliaht) saf dışı bırakılmasında, buradan ileri gelir. Sebeplerine şimdi girmeyeceğim.

Bu dönemler sizler kutsallaştırın, tabulaştırın hadi bizler konjonktürel olarak değerlendirelim, ama insaf neredeyse 100 yıl geçti. Dünya dönüyor, hayat devam ediyor, bırakın artık Atatürk'ü her konuya(güncel konular yahu!) koymayı, tartıştırmayı, yarar değil zarar veriliyor(önce Atatürk'e) sonra ise kişiler kendi gerçeklerinden ve gündemlerinden uzaklaşıp kendilerine zarar veriyorlar. hani dincileri eleştirirken diyoruz ya, madem Peygamber deveye biniyordu sen neden uçak kullanıyorsun? Alın işte soruyorsak aynı nedenle...

Bu kıyamet ve kurtarıcı hakim anlayışının temelinde DİNLER yatar, İsa işte size Musa. Bir toplum ne denli bireylere, tek adamlara muhtaç, mahkum hissiyatına entegre edilirse, o toplum o denli pasifize hale getirilir ve tek adamlar ve bunu kullananlar kişi kültünü aşılayabildiği sürece, toplumuda acvucunda tutmayı başarırlar. Bakın din diyorum, sürekli din diyorum.

Atatürk ise şimdi burada ifade ettiklerimden de, sizden de, gündemdeki konulardan da ne yazık ki bağımsız, özgür... Artık bunu anlamakta zor olmasa gerek.

Türkiyenin Atatürk döneminin iyi olduğunu söylüyorsunuz, kabul, peki sonra nasıl kısa sürede bozuldu? Milliyetçilik hatası ve kişi kültü hatası, böylelikle namertlerin eline silah geçmiş oldu...

İkincisi Atatürk döneminin hatalarından birisi tekke, zaviyeleri kapatırken(alevilerin sosyo-yapısal örgütlerini dağıtırken), öteki inanca devlet kapılarını açması ve alevilere karşı siyasi, askeri baskıların arttırılmasıdır. Üçüncü hatası KAFATASÇILIKTIR-İtalya(Mussolini) modelli devlet yapısıdır-, Mimar Sinan'ın bile kafatasını ölçme düzeyine varan ciddi, iflahı zor artık gerçekten de psikolojik rahatsızlık denebilecek düzeyde hastalık düzeyidir.

Bu tür hataların etken ve etkin olduğu bir coğafyada(bir bütün olarak bakın bu 3 madde hayatın en az 30 maddesine etkendir, hukukuna, aydınlanmasına kadar!!) ne yazık ki güller, sümbüller değil yerden çakır dikenleri yeşerir, şimdi ikide bir durup, durup geçmişin hatalarını görmeyip, bu günün çakır dikenlerini suçlamanın da alemi yok, ne ekiliyorsa, o biçiliyor....

Kısaca 3 tane hata saydım çok zor değil ki anlamak, bu toprak artık çakır dikeni tohumunu kaldırmıyor, zira hiç bir bitki, meyve, sebze, çiçek yeşermez oldu, çoğunluk çakır dikeni ve gelecek parlak değil...

İkide bir kişileri suçlamaktan, kişilere endeksleme yanılgısından vagzeçmeliyiz, bilimsel yol ve yöntem böylesi afaki safsataları kaldırmaz. Mesela güncel örnek, Erdoğan'ı Erdoğan(dikta konumuna sürükleyen) yapan salt kendisi değildir, hizmet ettiği sermaye-çıkarlar, rant gelirleri-, cahil halktır. Diktatör diyoruz ama bilmek şart, diktatör olunmaz, kişi diktatör YAPILIR(Önce şaklaban, şarlatan, yalaka ve gerici sermayeye, "yani bu işte kimlerin çıkarı var?" sorusu sorulmalı, çıkar kimlerinse gerçek suçlu, fail, azmettiren de odur bu bilimsel olduğu gibi hukukta dahi böyledir! Bunlar azınlık, ellerinde ise din ve millet gibi basit bir silah var, asıl diktatör yapan kesim ise bu etiketlerin kölesi, yani halk ve çıakrı ne yazık ki daha kötü koşulalrda sömürülmektir-işte yabancılaşma-)...

Neyse kısaca kişi kültü(!), kişi antipatisi, yüceltimi(!), düşürülmesi(!) çabası vb bize bilinç aşılamaz, yarar da getirmez, zarar verir, bizler şartlar ve koşulları ve olması gerekeni bilimsel öngörü ve aydın ve duygusalığa kapılmadan değerlendirmek zorundayız. hani dinden çıkmak üzere olan bir insanın tabu korkusunu yenmesi gibi, artık bazı şeyleri tarihin bir dönemine mal olmuş olarak kabul edip, önümüze bakmalıyız.

Sürekli geriye bakıp avunanın geleceği yok demektir ve sürekli tekrarlıyorum, böyle giderse gelecek parlak değil çünkü ileri bakan kimse yok, insanlar hep geride kalmış üzerinden tabusal bir afyona maruz(taa Selçuklusuna kadar), geriye bakıyor sürekli işte bu ilerisinin olmadığı anlamına gelir.
Spartaküs o kadar ağır yazıyorsunki 2 sefer okuyorumki anlayayım diye .
I,Q bende düşük galiba.

Atatürkden sonra yapılan hatalar.ondan sonra gelen yöneticilerin elinden çıkmış beceriksizlikdir.
Örnek şimdiki başbakan, eski dışişleri bakanı daavutoğlunun startejik derinlik stratejisini uygularken sonuçlarının bu günki hale gelmesini hayal dahi etmemişdir.aslında onun ideolojisine göre ne kadar muhteşem bir türkiye olcakdı sınırlarï genişlemiş,enerjisini işgaal ettiği topraklardan alan,ümmet olmuş bir arap,afrika halklarına lider olmuş türkiye.

Sonuç. Yediğı hurmalar.

İşde atatürkden sonra olanda bu.

Atatürk ölmüş biri ,dünyaya da bir daha gelmeyecek.kurduğu devlet yapısınada mudahale felan da edemez.Temennisi payidar kalsın dır ama?

Ben dergahların o dönemde kapatılmsından yana olurdum.çünkii tecrübe dediğin olay yediğin kazıkları toplamıdır.o dönemdeki dergahlar halka çok zarar vermiş ve yönetime hem yağcılık yapıp,hemde halkı cahil bırakmışdırki.halk esas bunların baskısı ve zulmu altinda inlemişdir.

Evet halk sunni bir yapıda oldugu için cami ile bu durumu devam ettirmişdir.alevilerin ise o dönemde bile cem evlerini tekke gibi görmüş ibadet haneden saymamış .aleviler gizli ,saklı ibadetlerini yapmışlar.

Tam tersi olduğunu düşünelim alevi tekkeleri ibdet hane olsaydı o donem ve devletin camileri gibi din adamları yetiştirseydi,halimizi hiç düşünemiyorum.vah biz alevilerin haline,hepmizde islamın alevi versiyonu fikirler ,ibadethaneler,dedeler,imamlar ,alevi hzibullahcıları falan,hemde devlete bağlı dedeler ,offff ,offff düşünemiyorum.

İyiki kapatmış.

Bu gün alevi gençleri çokda tınlamiyor aliciliği.önemide yok.

Bende atatürk tabusu yok saygısı var sadece.atatürk hatasızdı demem.
Açdığı kapıyıda kapatmak istemem,en azından ayağımı araya koyarım.
Alt 28-07-2015, 00:38
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şuanda  online konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

ilahi komedya´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Spartaküs o kadar ağır yazıyorsunki 2 sefer okuyorumki anlayayım diye .
I,Q bende düşük galiba.

Atatürkden sonra yapılan hatalar.ondan sonra gelen yöneticilerin elinden çıkmış beceriksizlikdir.
Örnek şimdiki başbakan, eski dışişleri bakanı daavutoğlunun startejik derinlik stratejisini uygularken sonuçlarının bu günki hale gelmesini hayal dahi etmemişdir.aslında onun ideolojisine göre ne kadar muhteşem bir türkiye olcakdı sınırlarï genişlemiş,enerjisini işgaal ettiği topraklardan alan,ümmet olmuş bir arap,afrika halklarına lider olmuş türkiye.

Sonuç. Yediğı hurmalar.

İşde atatürkden sonra olanda bu.

Atatürk ölmüş biri ,dünyaya da bir daha gelmeyecek.kurduğu devlet yapısınada mudahale felan da edemez.Temennisi payidar kalsın dır ama?

Ben dergahların o dönemde kapatılmsından yana olurdum.çünkii tecrübe dediğin olay yediğin kazıkları toplamıdır.o dönemdeki dergahlar halka çok zarar vermiş ve yönetime hem yağcılık yapıp,hemde halkı cahil bırakmışdırki.halk esas bunların baskısı ve zulmu altinda inlemişdir.

Evet halk sunni bir yapıda oldugu için cami ile bu durumu devam ettirmişdir.alevilerin ise o dönemde bile cem evlerini tekke gibi görmüş ibadet haneden saymamış .aleviler gizli ,saklı ibadetlerini yapmışlar.

Tam tersi olduğunu düşünelim alevi tekkeleri ibdet hane olsaydı o donem ve devletin camileri gibi din adamları yetiştirseydi,halimizi hiç düşünemiyorum.vah biz alevilerin haline,hepmizde islamın alevi versiyonu fikirler ,ibadethaneler,dedeler,imamlar ,alevi hzibullahcıları falan,hemde devlete bağlı dedeler ,offff ,offff düşünemiyorum.

İyiki kapatmış.

Bu gün alevi gençleri çokda tınlamiyor aliciliği.önemide yok.

Bende atatürk tabusu yok saygısı var sadece.atatürk hatasızdı demem.
Açdığı kapıyıda kapatmak istemem,en azından ayağımı araya koyarım.
İlahi Komedya anlaşılmayacak bir şey yok, o saydığım 3 hata da Atatürkten sonrakilere ait değil, o hatalar Atatürk zamanının hatalarıdır, sonraki dediklerinde meyvesi...

Bana dedin var mı milli devlet olmayan bir devlet, bende günümüz ileri kapitalist ülkelerin coğrafyasını verdim, ama ileri ülke olarak milliyetçiliğin hala hüküm sürdüğü bir ülke örneği veremeyiz, milliyetçilik ve milli devlet olgusu nerede ise o ülke sömürgedir, bağımsız değildir, milliyetçi ve anti laik olduğu sürecede bağımsız olamaz. Bir kere milliyetçilik siyaseti bir bağlı kılma-BİAT, AİDİYET- siyasetidir, kendisi BAĞIMLILIK isyasetidir, üstelikte siyasete alet edilemeyecek sosyo-külütrel ve inanç zeminini kullanır, böyle bir siyaset hiç bir emperyalist ülke ve sermaye bağımlılığı olmasa bile bağımsız değildir, o toplumlarda özgür olamaz. Yani ne bileyim gerçekten çok mu ağır ifadeler seçiyorum.

Mesela, mesele alevilerin ne olup olmadığı değil, devletin kapılarını dine açma meselesidir. Bakın bu bir hatadır, bu minvalde değindim.

Alevilerin ibadeti yoktur, sadece cemleri vardır o iş tekkelerde filan görülmüyor... Günümüz alevilerin bu denli islamlaşmasında zaten Cumhuriyetin o hata diye saydığım dönemiyle başlayan sürecinde etkisiyledir.

Hatta bu coğrafyada (halkta!) peygamber, din aşkı bile Cumhuriyetten sonradır... Yok efendim içki yasaktı, şu buydu tümüde yalan, Osmanlı'da kerhane de vardı, meyhanede...

Mesela bu ülkede laiklik hiç bir zaman olmadı.

Yine demek istediğim şu geçmişe geri dönmek söylemleri vb geleceksizliktir, aslında bugünü dahi görüp, yaşayamamaktır, bu kadar basit.

Bunun bize vereceği hiç bir şey yok, benzeri ne olursa olsun (Sen söndüreceksin peygamberim... vb)...

yani geçmişi bırak, şimdi ve geleceğe bak dendiğinde ben bunu anlıyorum, geçmişte kalanın geleceği yoktur ve bu tarz siyasetlerde günümüz açmaz ve çıkmazları için aydınlanma önünde birer duvardırlar, stotükoda ısrar zaten muhafazkarlıktır, eee değişimi örgütleyen aydınların karşısına da bu kesimler çıkacak, yani dünün devrimcisi, bu günün ise karşı devrimcileri...

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku ve menfaat dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 28-07-2015, 01:27
Boolean Boolean isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Önemli alan karşıdaki fikre saygı duyulabilmesi, konuşulabilmesi.

Fakat fikre saygı demokrasilerde olur.

Ya Muhammed'in şeriatı, ya Atatürk'ün şeriatı.

Bu iki sistemde de karşı geldin mi, tek laf söyledin mi bittin gittin.

Bu iki grubun mensupları da, hazır asker gibi bekliyorlar.

Ya Allah'ın askeri, ya Atatürk'ün askeri.

Azcık uyanık oldun mu, azcık konformist ve sahtekar oldun mu bu gruplardan bir tanesinin içine girip, bal kaymak gibi yaşıyorsun.

Yüce Atatüüüürk diye bir bağırıyorsun, hindi gibi gulu gulu yapmaya başlıyorlar.

Yüce Allaaaah diye bir bağırıyorsun, hindi gibi gulu gulu yapmaya başlıyorlar.

Aynen şöyle bak;

Sus sen Allah'tan daha iyi mi bilcen?

Sus sen Atatürk'ten daha iyi mi bilcen?

Allah'tan da daha iyi bilirim, Atatürk'ten de daha iyi bilirim.

İlla yani sahtekar ol. Gir bu gruplardan birinin arasına, sömür bunları.

Çünkü kendi fikirleri, akılları yok ki;

Birisi Atatürk'ün aklını almış, öteki Muhammed'in aklını almış.

Atatürk'e bilen Gazi Paşa Hazretleri yazıyorlar ya işte.

Hz. Muhammed'in, Hz. Atatürk mensupları.

Normalde Atatürk'e karşı boku çıkan eleştirileri de görmeme rağmen hiç ses etmiyorum.

Bütün kutsallar gibi yıkılsın gitsin bu da.

Kutsalın iyisi yok çünkü. Topu insanlığın başına bela.

Komünizm kutsalı da var. Var yani.

Bir sürü adam da var Komünist, komünizme tek laf söyletmiyorlar.

Bu tür durumlar ancak ahmak, kendi aklı olmayan toplumlarda olur.

Edinir bir görüşü, hiç sorgulamadan askeri haline gelir.

Sonra insan da öldürür bunun için, katliam da yapar ve bunu üst bir amaç için yaptığını sanır.

Şimdi PKK çatışması başladı ya;

Anında kutsallar devreye girdi yine, akıl uçtu toplumda.
Alt 28-07-2015, 01:27
jumanji jumanji isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

Açmış olduğum konuda APO ile Atatürk'ü aynı minvalde değerlendiren ve 'ATO' şeklinde kısaltarak aklı sıra ''küçümseyici'' tavra giren, başta
@shibumu adlı üyeyi ve onu destekleyen @booleanı kınıyorum.

Atatürk bu ülke için bir şanstı ve bana göre tarihimizde görmüş olduğumuz en önemli liderdi. Ona bu şekilde hitap edilmesini, bu ülkenin vatandaşlarına yakıştıramıyor ve tekrardan bu üyeleri kınadığımı belirtmek istiyorum.
Alt 28-07-2015, 01:31
Üye

jumanji´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Açmış olduğum konuda APO ile Atatürk'ü aynı minvalde değerlendiren ve 'ATO' şeklinde kısaltarak aklı sıra ''küçümseyici'' tavra giren, başta
@shibumu adlı üyeyi ve onu destekleyen @booleanı kınıyorum.

Atatürk bu ülke için bir şanstı ve bana göre tarihimizde görmüş olduğumuz en önemli liderdi. Ona bu şekilde hitap edilmesini, bu ülkenin vatandaşlarına yakıştıramıyor ve tekrardan bu üyeleri kınadığımı belirtmek istiyorum.
Yahu bırak kibar ayaklarını. Ana avrat dümdüz git millete, sonra kınıyorum.

ATO işte! ATO! İşine gelirse.
Alt 28-07-2015, 01:42
Denetimdeki Üye

yok dedim bir de kibar dvranıyım ama sen 0rospu çocuğu olduğn için anlamıyorsun doğal olarak. (:
Alt 28-07-2015, 01:48
Üye

yok dedim bir de kibar dvranıyım ama sen 0rospu çocuğu olduğn için anlamıyorsun doğal olarak. (:
Bana anaya küfretcek kadar, şerefsiz bir adam değilim. Tam tersi annenin ellerinden öperim.
Alt 28-07-2015, 01:53
Denetimdeki Üye

ha evet hasta birinin kullandığı ilacı tartışma konusu yapacak kadar şereflisin. (:

bana kendini anlatma, pis herif.
Alt 28-07-2015, 01:57
Üye

ha evet hasta birinin kullandığı ilacı tartışma konusu yapacak kadar şereflisin. (:

bana kendini anlatma, pis herif.
Önce anaya küfredip sonra mağdur edebiyatı yapma! Kaypak kılkuyruk! AKP'yi sadece ilaç için savunmadın sen.

Önerilen Siteler