Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 20-11-2011, 02:16
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Basta da dedigim gibi spekülasyona cok acik bir konu. Benim istedigim sey, konuyla ilgili spekülasyonlar yapmak, buna dayali teoriler insa etmek degil. Tamam, bunlari da yapariz da önce ne oldugunu bir anlayalim istiyorum. Gördügüm sey bana anlasilmaz sekilde dengesiz geliyor. Size öyle gelmiyor mu? Dünyanin en gelismis 8 ülkesi bir araya geliyor ve bu toplantida Ortadogu'da demokrasiyi gelistirelim diyorlar. Iyi, güzel. Bunun icin 3 ülke seciliyor. Bu ülkelerde birer sivil toplum örgütü araciligi ile demokrasinin gelismesi icin etkinlikler yapilacak deniliyor. Digerlerini bilmiyoruz, ama Türkiye'de TESEV seciliyor ve hepi topu 15 tane (saydim) seminer, konferans vb. düzenleniyor. Daha önce birkac da kitap cikarilmistir demistim, onu da bulamadim. Simdi bunlarla mi Ortadogu'nun "siyasi ve ekonomik yapisi" degistirilecek. Ya dag fare dogurmus durumda, ya da benim bilmedigim baska bir takim faaliyetler de var. Bilen varsa yazsin lütfen.

Ben TESEV'in yaptigi 15 etkinlik icin ABD'nin dünya politikasi, su bu degerlendirmeleri yapmayi hic anlamli bulamiyorum. Bilgisi olanlardan rica ediyorum. Nedir bu "büyük" projeyi bu kadar büyük yapan somut faaliyetler?

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 20-11-2011, 02:44
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Sevgili sargon Irak, Libya, Mısır,sırada Suriye ve İran var. Daha büyük bir proje mi arıyorsun ?

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 20-11-2011, 02:54
c m c m isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Fikir edinmek için Orta Doğu Ortaklık İnisiyatifi'ni inceleyebilirsin...

http://mepi.state.gov/
Alt 20-11-2011, 03:03
kharon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kharon kharon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sn.sargon,

Konu ile ilgili şimdiye kadar okuduğum en anlaşılır yazı İç İşleri Bakanlığı Araştırma ve Etütler merkezinin raporudur,yeterli olmayabilir ama sorularınızın bir kısmına yanıt bulabileceğinizi düşünüyorum.

saygılar

Ne kadar az bilirseniz, onu o kadar şiddetle savunursunuz. B.Russell
Alt 20-11-2011, 03:10
Astur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Astur Astur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

frodo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili sargon Irak, Libya, Mısır,sırada Suriye ve İran var. Daha büyük bir proje mi arıyorsun ?
Hani Irak'ta ABD'nin doğrudan müdahalesi söz konusu; peki diğer örneklerdeki tüm ülkeleri, burada olan biten her şeyi neye dayanarak bir ABD projesi olarak görebiliyoruz? Bu ülkelerin içinde hiç mi sosyal dinamik yok? ABD'de bir avuç adam plan yapıyor, dünyanın başka bir ucundaki milyonlar da bunlara harfiye uyuyor mu? O planlar tıkır tıkır işliyor mu? İşliyorsa, ABD ile yıllardır fiili ya da retorikte çatışma içinde olan İran gibi ülkelerdeki rejimler nasıl ayakta, ve Batı ile yakın zamana kadar yakın ilişkileri olan Libya gibi yönetimler devrildi?

Böyle düşündüğümüzde verilere dayanan, ayağı yere basan analizlerden ziyade komplo teorileri ile iştigal etmiş oluyoruz diye düşünüyorum.

c m´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Fikir edinmek için Orta Doğu Ortaklık İnisiyatifi'ni inceleyebilirsin...

http://mepi.state.gov/
Şu linke bir bakalım:

http://mepi.state.gov/about-faq.html

Bu MEPI'nin kullandığı bütçe yaklaşık 51.5 milyon dolarlık(Tunus için 20 milyon, Mısır için 16.5 milyon, 15 milyon) bir bütçe burada yazanlar doğruysa. Bunu da -yine sitedeki bilgiler kapsamında- demokratik dönüşümü desteklemek için Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki sivil toplum kuruluşlarına verilen ödenekler ile harcıyorlar.

Bölgeyi tamamen ABD çıkarlarına uygun biçimde dönüştürdüğü iddia edilen dev bir planın bu bütçe ve yöntemlerle gerçekleştirilebileceği fikri size gerçekçi geldi mi?

A skeptic is one who prefers beliefs and conclusions that are reliable and valid to ones that are comforting or convenient, and therefore rigorously and openly applies the methods of science and reason to all empirical claims, especially their own. A skeptic provisionally proportions acceptance of any claim to valid logic and a fair and thorough assessment of available evidence, and studies the pitfalls of human reason and the mechanisms of deception so as to avoid being deceived by others or themselves. Skepticism values method over any particular conclusion.
–Dr. Steven Novella, The New England Skeptical Society
Alt 20-11-2011, 03:36
c m c m isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

: )

2002'den başlayarak harcanan miktar, 580 milyon Dolar...

http://mepi.state.gov/mepi/english-m...r-a-grant.html

Demokrasi söylemleriyle girdikleri ülkelerdeki durumu da incelemek gerekir. Tunus'ta Ennahda, şeriata dayalı liberal politika uygulayacağını belirtiyor. Libya Ulusal Geçiş Konseyi yönetimin şeriata dayalı olacağını belirtiyor. Petrolün işletilmesi konusunu da sen açıklarsın. Cezayir'de karmaşıklık halen devam ediyor. Mısır'da ordu yönetimi eline geçirmiş durumda ve süreç belirsizlik dolu. Tunus ve Mısır'daki muhaliflerin bir kısmı durumdan son derece rahatsız. Suriye için de Müslüman Kardeşle avuçlarını kaşıyor. Kuzey Afrika ülkeleri ve Suriye için olması muhtemel yönetim şekli, şeriata dayalı liberal yönetim. En uygun model olarak görülen şeriat ve kapitalizmin yararına olarak görülen liberalizm birleştirilmiş. En uygun mayayı seçmiş görünüyorlar. Sonradan değişir mi? Bilemem. : )
Alt 20-11-2011, 04:36
Astur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Astur Astur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

c m´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
: )

2002'den başlayarak harcanan miktar, 580 milyon Dolar...

http://mepi.state.gov/mepi/english-m...r-a-grant.html
Wiki'de yazana göre 530 ama fark etmez, yine de bu bağlamda küçük bir para. En basitinden Hüsnü Mübarek'in kişisel servetine bak, 600 milyon dolarla koca bir coğrafya değiştirilebilseydi milyarlarca doları olan bu liderler kafalarına göre bölgeyi değiştirebilir, ülkelerinde koltuklarından olmazlardı.

Demokrasi söylemleriyle girdikleri ülkelerdeki durumu da incelemek gerekir. Tunus'ta Ennahda, şeriata dayalı liberal politika uygulayacağını belirtiyor. Libya Ulusal Geçiş Konseyi yönetimin şeriata dayalı olacağını belirtiyor.
Tunus'a ve Libya'ya girmediler ki. Libya'da muhalifleri askeri açıdan desteklediler, Tunus'ta o tarz durumlar dahi olmadı yanlış hatırlamıyorsam.

Bu ülkelerde neler olacağını gelecekte izler görürüz. Başlık konusuyla doğrudan ilgili olmayan bu meselelere girmeye çok da gerek yok sanki.

Petrolün işletilmesi konusunu da sen açıklarsın.
Açıklanacak ne var? Bu konuya ilişkin ddian nedir anlayamadım.

A skeptic is one who prefers beliefs and conclusions that are reliable and valid to ones that are comforting or convenient, and therefore rigorously and openly applies the methods of science and reason to all empirical claims, especially their own. A skeptic provisionally proportions acceptance of any claim to valid logic and a fair and thorough assessment of available evidence, and studies the pitfalls of human reason and the mechanisms of deception so as to avoid being deceived by others or themselves. Skepticism values method over any particular conclusion.
–Dr. Steven Novella, The New England Skeptical Society
Alt 20-11-2011, 12:54
bodos bodos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Türk Kemalistleri ve Türk komunistlerinin Batı'ya bakışı hemen hemen aynı. Ne hikmetse. Birinci Dünya Savaşı'nın ve imparatorluğun yıkılmasının yarattığı travma hala Batı'yı şeytan olarak görmeye sebep oluyor. "Emperyalist" lafı hala kullanılıyor, her yapılana şüpheyle yaklaşılıp heröküz altındabuzağı aranıyor.

Lenin bu lafı kapitalizmle ilişkilendirip yeniden tanımladığı zaman İngiltere ve Fransa hala imparatorluktu. Bugün hala niye kullanılıyor? Ama bakarsan ulusalcıların da dilinde aynı kelime var. "Batı" ile eşanlamlı bir kelime.
Alt 20-11-2011, 14:43
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bodos´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Türk Kemalistleri ve Türk komunistlerinin Batı'ya bakışı hemen hemen aynı. Ne hikmetse. Birinci Dünya Savaşı'nın ve imparatorluğun yıkılmasının yarattığı travma hala Batı'yı şeytan olarak görmeye sebep oluyor. "Emperyalist" lafı hala kullanılıyor, her yapılana şüpheyle yaklaşılıp heröküz altındabuzağı aranıyor.

Lenin bu lafı kapitalizmle ilişkilendirip yeniden tanımladığı zaman İngiltere ve Fransa hala imparatorluktu. Bugün hala niye kullanılıyor? Ama bakarsan ulusalcıların da dilinde aynı kelime var. "Batı" ile eşanlamlı bir kelime.
daha bir sayfa önce,
söylediklerimiz kasıtlı olarak kemalistlerin söyledikleriyle karıştırılmaya çalışılacak,
bu durumu önlemek için öncelikle kemalizmin emperyalizmle aslında sorunlu olmadığını ortaya koymak gerekli,
ancak buna vaktim yok demiştim.

argümanları üç beş demagojiden ibaret olanların ne yapabileceklerini artık biliyoruz.
Alt 20-11-2011, 14:45
bodos bodos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

khaos keşke vaktin olsaydı da biraz bizi aydınlatabilseydin, sen gibi değerli filozof sosyologların hikmet pırıltılarına ihtiyacımız var

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil