Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Biyoloji > Evrim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-05-2009, 19:15
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği 

Doğal seçilim ve mutasyonlar evrimsel sürecin etkenleridir. Ama tek başlarına "türleşmenin"
açıklaması değildir. Bu etkenlerin kısa bir özetini yapacak olursak;

mutasyonlar,
genetik çeşitlilik,
gen akışı,
genetik sürüklenme
ve doğal seçilimdir.

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alt 29-05-2009, 19:33
digeri_1 digeri_1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

genetik çeşitliliği yüksek olan türler&ırklar çevresel modifikasyonlara göre daha iyi adapte olabildiklerini biliyorum . ancak gerek genetik çeşitlenme olsun gerekse , eşey seçilimi & doğal seçilim olsun türleşmede bu komplex yapıları oluşturma düzleminde akıllı bir işleyişi reddederek rastlantısallık derecesini yada söylemini pek anlayabilmiş değilim . yinede teşekkür ederm .
Alt 30-06-2009, 18:36
esra34 esra34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Evrimle allakalı bir sitede ben önermek istiyorum.
www.evrimteorisi.info Her ne kadar evrimin savunulduğu bir ortamda bulunsamda demokratik bir platforrm olduğuna dair duyumlar aldım.
Alt 30-06-2009, 19:56
İvan Karamazov İvan Karamazov isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

esra34´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evrimle allakalı bir sitede ben önermek istiyorum.
www.evrimteorisi.info Her ne kadar evrimin savunulduğu bir ortamda bulunsamda demokratik bir platforrm olduğuna dair duyumlar aldım.
aaaa... evrimi balık zokasıyla çökerten, türkiye'nin einstein'ı, saygıdeğer adnan hocanın sitesi bu teşekkürler paylaşım için...

Alt 25-07-2009, 19:34
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Merhaba,

bu başlık sayesinde evrimteorisi.org sitesine eriştim bugün. Henüz çok fazla inceleme vakti bulamamış olsam da, şimdiye kadar içerik, üslub ve görünüm açısından çok hoşuma gitti (anladığım kadarıyla bu foruma ait bir proje?). Her halükarda emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Fakat gözüme bir hata da çarptı. Umarım bu başlıkta yazmam uygundur.

Yaratılışçılara Cevaplar 2 başlıklı metinde şöyle denmekte:
Ayrıca mantığın en temel kurallarından biridir diyerek verdiği modus tolendo ponensilkesini de yanlış açıklamış. Aslında çok gerekli değil ama onun da doğrusu açıklayayım. Modus tolendo ponens ilkesi kısaca şöyle açıklanabilir: Eğer (B değilse) ve (eğer A ise B) ise A değildir. Yani daha açık olmak gerekirse: Eğer A olunca B oluyorsa ve B olmamışsa A da olmamıştır. Görüldüğü gibi bunun Harun Yahya’nın ne anlattığı olayla ne de verdiği tanımla alakası yok.
'Modus tollendo ponens' kavramını HY (metindeki alıntıdan yola çıkarak söylüyorum) doğru kullanmıştır.

Zira bu ilke şunu içermektedir:
(1) ya A ya da B
(2) B değil
=> dolayısıyla A

Tabii bu HY'nin önkabulunun (ya A ya da B) yanlış olduğu gerçeğini değiştirmez (zira metinde de anlatıldığı gibi hayatın oluşması konusunda ikiden çok olası cevap vardır, ayrıca iki cevap olsa bile ikisinden birinin mutlaka doğru olduğu söylenemez, onun da ötesinde ve hepsinden önemlisi evrim teorisi bu sorunun olası cevapları içinde zaten değildir).

Fakat HY kendisinin (yanlış olarak) kurduğu mantıksal ilişkinin ('ya Yaratılış ya da Evrim') adını doğru koymuştur. Bu ilişkinin adı gerçekten de modus tollendo ponens'dir.

Metinde bahsedilen ilişki ise şu şekilde:
(1) Eğer A ise B
(2) B değil
=> dolayısıyla A değil

Bu ilkenin mantık terminolojisindeki adı 'Modus tollendo tollens'dir.

saygılarımla
Alt 31-07-2009, 11:42
nezan01 nezan01 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

emeği geçen arkadaşlara teşekürler
Alt 31-07-2009, 13:24
Serdar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Serdar Serdar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Evrimi hep genetik ve mutasyonlara dayandırmaya çalışan yazılar mevcut evrimteorisi.org sitesinde. Fakat DNA'nın hücre kalıtımındaki rolü günümüzde giderek çökmekte. Çökmesinin aksine, teori üçüncü dünya toplumlarına veya alt sınıf tabakaya sanki dine karşı bir silahmış gibi de pompalanmakta. Evrim bu demek değil. Bir canlının bütün dokularındaki hücrelerin aynı sayıda DNA veya kromozoma sahip olmadığı haberleri de yavaş yavaş ortalığa da yayılmaya başladı.

Diğer yandan evrim deyince, sadece biyolojik evrim anlaşılmamalı. Ama hep öyle yer verilmiş sitede. Toplumsal evrim var, havakürenin, meteorolijinin,galaksilerin, dilin, dinin, kültürün vs. de evrimi vardır.

Biyolojik evrimi daha mantıksal bir çerçede ele almak veya en azından başka görüşlere de yer vermek istiyorsanız size şunu orgonominin evrime bakış açısını araştırmanızı öneririm:

Evrime kimyasal maddede meydana gelen bir değişim neden olmaz. Genetik ve evrimin teorisi buna dayalıdır: DNA'daki bir veya daha fazla molekülde meydana gelen değişim. Fakat hiç bedendeki kan ve hücrelerdeki kansu akışı dikkate alınmaz ki bunlar coşkulardır. Şimdiki çirkef bilim yukarıdaki okların ters yönde gerçekleştiğini savunmakta. Neden böyle bu? Hem ataerkil toplumsal düzenin makineci ve gizemci bakış açısı hem de bazı insanların ilaç şirketleri gibi vs. bundan çıkar sağlamaları gibi çeştili toplumsal nedenler bunda rol oynamakta kanımca.

Konu Serdar tarafından (31-07-2009 Saat 13:33 ) değiştirilmiştir.
Alt 09-08-2009, 12:43
Da Vinci Da Vinci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ulpian´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba,

bu başlık sayesinde evrimteorisi.org sitesine eriştim bugün. Henüz çok fazla inceleme vakti bulamamış olsam da, şimdiye kadar içerik, üslub ve görünüm açısından çok hoşuma gitti (anladığım kadarıyla bu foruma ait bir proje?). Her halükarda emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Fakat gözüme bir hata da çarptı. Umarım bu başlıkta yazmam uygundur.

Yaratılışçılara Cevaplar 2 başlıklı metinde şöyle denmekte:
Ayrıca mantığın en temel kurallarından biridir diyerek verdiği modus tolendo ponensilkesini de yanlış açıklamış. Aslında çok gerekli değil ama onun da doğrusu açıklayayım. Modus tolendo ponens ilkesi kısaca şöyle açıklanabilir: Eğer (B değilse) ve (eğer A ise B) ise A değildir. Yani daha açık olmak gerekirse: Eğer A olunca B oluyorsa ve B olmamışsa A da olmamıştır. Görüldüğü gibi bunun Harun Yahya’nın ne anlattığı olayla ne de verdiği tanımla alakası yok.
'Modus tollendo ponens' kavramını HY (metindeki alıntıdan yola çıkarak söylüyorum) doğru kullanmıştır.

Zira bu ilke şunu içermektedir:
(1) ya A ya da B
(2) B değil
=> dolayısıyla A

Tabii bu HY'nin önkabulunun (ya A ya da B) yanlış olduğu gerçeğini değiştirmez (zira metinde de anlatıldığı gibi hayatın oluşması konusunda ikiden çok olası cevap vardır, ayrıca iki cevap olsa bile ikisinden birinin mutlaka doğru olduğu söylenemez, onun da ötesinde ve hepsinden önemlisi evrim teorisi bu sorunun olası cevapları içinde zaten değildir).

Fakat HY kendisinin (yanlış olarak) kurduğu mantıksal ilişkinin ('ya Yaratılış ya da Evrim') adını doğru koymuştur. Bu ilişkinin adı gerçekten de modus tollendo ponens'dir.

Metinde bahsedilen ilişki ise şu şekilde:
(1) Eğer A ise B
(2) B değil
=> dolayısıyla A değil

Bu ilkenin mantık terminolojisindeki adı 'Modus tollendo tollens'dir.

saygılarımla
Haklısın, benim hatam.
Alt 30-08-2009, 21:27
Sapiens - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Sapiens Sapiens isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Muhterem cemaati-müslim,

Sitemize Richard Dawkins'in ağzından evrimi anlatan yeni vidyolar eklenmiştir. Lütfen boş geçmeyelim.

Allah mekanınızı cennet eylesin inşallah...

(Küçükken gittiğim cuma namazlarında, her defasında para toplanırdı ve hoca hep aynı şeyleri söylerdi, oradan benzettim... )

www.evrim-teorisi.org

Yaratıcıların en güzelini, sizin ve geçmiş atalarınızın Rabbi olan Allah’ı bırakarak “Ba’l’e mi tapıyorsunuz?
Alt 23-09-2009, 11:00
emre025 emre025 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sevgili arkadaslar

Evrim teorisi hakkinda pek fazla bilimsel bilgim yok ancak sunu sormak istiyorum

Evrim teorisini bilimsel olarak gercek kabul edersek , yada söyle söyliyeyim evrim teorisinin gercekligi ALLAH in yani bir yaraticinin olmadiginin isaptimidir ?

Saygilarimla...........

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil