Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Etik, Estetik, Sanat, Politika, Bilim & Eğitim

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 11-12-2017, 04:26
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hayatta kalma içgüdümüz inanılmaz..Hayatta konsantre olduğumuz tek şey bu..Yani hayatta kalmak..Bu uğurda herşeyi yaparsınız,herşeyi..
Sevgili ahlaksız bu dediklerinize katılmıyorum, hayat bu kadar böyle değil.

Geçenlerde kamyoncularla ilgili bir belgesel seyrettim.

Kamyon şoförü, mesleğin zorluklarından filan bahsetti, yollar uzun tabi bitmiyor tükenmiyor, çoğunca yollarda yalnız kalıyorsunuz, kendi kendinize konuşuyorsunuz vs. dedi.
Sonra, iş emekliliğe geldi.

Bizim işte emeklilik şöyledir,

Kendi kendinize konuşmanız normaldir, ama kendi kendinize cevaplarda veriyorsanız emeklilik zamanınız gelmiştir! dedi gülüşerek

O yüzden siz bu tip Amerikan dizilerini seyretmeyi bırakın, çok saçma gerçekten, böyle bir hayat yok, cevap böyle hiç değil, en azından tamamı böyle değil hayatın.

Tabi naçizane bir tavsiyedir bu, karar genede sizindir.

Sevgiler

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 11-12-2017, 09:19
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Spartanin bakkal ornegi cok guncel. Neden fazla parayi geri veriyoruz? Yada neden vermeeliyiz? Basarili olmak icin baskalarinin uzerine basmali, onlari kullanmali miyiz? Sorularimiz en bastan beri bunlar degil miydi?

Kamyon konusunda ornek nedense gulumsetti, tesekkur ederim.

Biz (ailem) su sekilde ogrendik. Size bir sarki ile cevap vereyim..Iyi seyirler..
-ayni zamanda ben de istifade etmis olayim-

Ruhi Su - Benim Kabem İnsandır

Alt 11-12-2017, 10:20
bilgivehis bilgivehis isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Felâsife´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili ahlaksız bu dediklerinize katılmıyorum, hayat bu kadar böyle değil.
Ben de katılmıyorum lakin insanların bilgi ve zeka düzeyi arttıkça daha vahşileşmesi ve daha acımasız olması gibi bir evrim geçiriyoruz galiba.
Zira eskiden ilkel toplumda var olmak için temel ihtiyaçları gidermek yetiyordu, şimdi var olmanın ötesinde doyumsuz, gözü aç, gözünü hırs bürümüş bir canlı türü var karşımızda.Üstelik istemesen de seni de zorluyorlar, ya onlar gibi vahşi olacaksın ya da ezilip, yok olacaksın, böyle bir gidişat içindeyiz.
Dahası vahşiliğimizi tek kendi türümüze yapmakla kalsak yine iyi, utanmadan doğayı da kendimize benzetmeye çalışıyoruz, neyse ki, şimdilik doğaya pek gücümüz yetmiyor...
Alt 11-12-2017, 11:59
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Felsefe benim anladığım düşünme biçim.
İnsan ne yapıyorsa öyle düşünür Bir aileyi yönetiyorsan düşüncen aile etrafındadır Bir ülke yönetiyorsan ülke ve çevresi düzeyindedir Dünyayı yönetiyorsan daha geniş ve farklı gezegenleri de içine alan düşüncen vardır.

Bir de İddiaların vardır bu iddialar düşünce biçimini belirler. Barışı savunuyorsan hayvanlarla bile barış anlaşması yaparsın savaşı savunuyorsan senin kafanda zafer vardır.
Ben filozoflardan en fazla Hegel i severim ama en fazla da hegel e karşı çıkarım. Çünkü dünyayı yönetenlerin takip ettiği filozof un Hegel olduğunu düşünüyorum.
Yani bende dünyayı yönetmeye talip olan bir düşünce biçimine sahip olmak istememden kaynaklanan sevgi Hegel e olan sevgim ve karşıtlığım.

Eğer dünyayı yönetmeye talip bir düşünce biçimin varsa ayrıntılar fazla dikkatini çekmez Örneğin ben hayvan sever değilim Kadın Erken ayrımında kadınlara pozetif yaklaşan biri de değilim.
Çünkü şuna inanmaktayım bütün düzgün işler ancak benim gibi düşünenlerin iktidarında gerçek olacaktır. Bütün yaptığım iyi niyetli icreatlar iktidara gelmek için araçlardır.

Ama şu vardır bütün kötü yapılmış işler ve düşünceler yapılması gerekenler değildir Bunu sebebi özel mülkiyet ve eşitlik sisteminin yok edilmesi gerektiği için yapılmış olmasıdır.
Yani istediğim insan aynıdır kimse kimseden üstün değildir Doğa da en akıllı varlık insandır insan doğa
sız doğa insansız olamaz.
Bunun için insanın eşitliğini, doğayı korumak ve güzelleştirmek için önce iktidara gelmek gerektiği felsefesidir.
Alt 11-12-2017, 15:42
Üyeliğini Sonlandırmış

kartopu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Felsefe benim anladığım düşünme biçim.
İnsan ne yapıyorsa öyle düşünür Bir aileyi yönetiyorsan düşüncen aile etrafındadır Bir ülke yönetiyorsan ülke ve çevresi düzeyindedir Dünyayı yönetiyorsan daha geniş ve farklı gezegenleri de içine alan düşüncen vardır.

Bir de İddiaların vardır bu iddialar düşünce biçimini belirler. Barışı savunuyorsan hayvanlarla bile barış anlaşması yaparsın savaşı savunuyorsan senin kafanda zafer vardır.
Ben filozoflardan en fazla Hegel i severim ama en fazla da hegel e karşı çıkarım. Çünkü dünyayı yönetenlerin takip ettiği filozof un Hegel olduğunu düşünüyorum.
Yani bende dünyayı yönetmeye talip olan bir düşünce biçimine sahip olmak istememden kaynaklanan sevgi Hegel e olan sevgim ve karşıtlığım.

Eğer dünyayı yönetmeye talip bir düşünce biçimin varsa ayrıntılar fazla dikkatini çekmez Örneğin ben hayvan sever değilim Kadın Erken ayrımında kadınlara pozetif yaklaşan biri de değilim.
Çünkü şuna inanmaktayım bütün düzgün işler ancak benim gibi düşünenlerin iktidarında gerçek olacaktır. Bütün yaptığım iyi niyetli icreatlar iktidara gelmek için araçlardır.

Ama şu vardır bütün kötü yapılmış işler ve düşünceler yapılması gerekenler değildir Bunu sebebi özel mülkiyet ve eşitlik sisteminin yok edilmesi gerektiği için yapılmış olmasıdır.
Yani istediğim insan aynıdır kimse kimseden üstün değildir Doğa da en akıllı varlık insandır insan doğa
sız doğa insansız olamaz.
Bunun için insanın eşitliğini, doğayı korumak ve güzelleştirmek için önce iktidara gelmek gerektiği felsefesidir.

Sevgili Kartopu;

Bir aileyi, bir insani yada bir basit ofisi yonetmek bile zor iken(ozellikle ofis) dunyayi yonetmek de nereden cikti? Hic bulasma basin agirir dostum
Alt 11-12-2017, 18:12
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Spartacus;devlet ve dinin şiddeti doğurduğu doğru ama bu farklı bir konu..Özünde devlette,din de bir sınıfın başka bir sınıf üzerindeki egemenliğini sürdürmeyi amaçlayan bir araçtan başka birşey değildir..Yani,devletin ve dinin yaratılma amacı şiddet değildir ama bu yapılar şiddeti bir şekilde körüklemiştir..

Ben insanın kendisinin şiddete meyilli olduğunu söylüyorum..Anladığım kadarıyla siz buna itiraz ediyorsunuz ama nasıl?

Bu forum yazarı ateist ahlaksız,burada ne yazarsa yazsın,istenirse kaynağını/delilini gösterir..Yani yazdığım şeyler,kendi fikirlerim değil..Ben tamamen bilimsel bir konudan bahsediyorum..Antropolojiden..!
Bakınız..
Neandertalleri veya denisovalıları kim yok etti?
İnsan..Yani homo sapiens..Yani biz..!
Bu öyle bir canavar/vahşi hayvan ki,gittiği yerdeki diğer hayvan türlerini de yok etmiş..
''TARİHSEL KAYITLAR HOMO SAPİENS'İN BİR EKOLOJİK SERİ KATİL OLDUĞUNU GÖSTERİYOR..''
Yuval Noah Harari-Hayvanlardan tanrılara sapiens
Biraz daha yakına gelelim..

''Kızılderililer kölelerini dans ettiriyorlar..Çocuklar bu kölelere mızraklarla saldırırken,yetişkinler kölelerin üzerine ok yağmuru yağdırıyorlar..''
İLKÇAĞ TARİHİ-V.Diakov,S.Koalev
Kızılderili gibi örnekleri Harari'de kitabında belirtir..Bir sürü arkeolojik veri,ilkel insanların şiddet ile içiçe yaşadığını kanıtlar..Tabi şiddetten uzak duran kabileler de var..Bu tamamen coğrafi konumla filan alakalı şeylerdir..

Yani bu konular,bakkala para üstü vermek kadar kolay konular değildir..
Freud'un ''tabu ve totem'' kitabı da önemlidir..Bu kitapta beni teyit eder..Çok da güzel açıklar bu konuları..

Felasife'nin dediği gibi,saçmasapan bir Abd dizisi izleyip bu kanıya varmış değilim..
Hem böyle de olabilir..Bunda bir gariplikte yok..Yani bir insan The Walking Dead dizisini seyredip,homo sapiensi anlıyabilir..İnsanlara bir kitap(kuran) okuyun ve dininizin ne olduğunu görün diyenler biz değil miyiz?Yani bir dizi izlemek,sizin bakış açınızı değiştirebilir..Hafife almayın bu konuları..
Buyrun,bakış açınızı değiştirecek bir film..
http://www.imdb.com/title/tt0050083/...ef_=chttp_tt_5
Alt 11-12-2017, 18:51
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Natan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Kartopu;

Bir aileyi, bir insani yada bir basit ofisi yonetmek bile zor iken(ozellikle ofis) dunyayi yonetmek de nereden cikti? Hic bulasma basin agirir dostum
Çok haklısın Sevgili Natan.
İşte bunun için sadece felsefe yetmiyor. Ortak akıl bunun en başında gelir.
Onun için dünya da benim gibi düşünenler çok olduğunu düşünüyorum.
Alt 11-12-2017, 22:05
Üyeliğini Sonlandırmış

Gerek bahsettigin diziyi gerekse filmi kac defa izledik. Filmleri cok izliyosun, etkileniyosun. Sozlerinde dogruluk payi da olsa..

Edit: "devlette" ...'de' ayri.

Konu Natan tarafından (12-12-2017 Saat 00:20 ) değiştirilmiştir.
Alt 12-12-2017, 12:26
Felâsife - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Felâsife Felâsife isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bilgivehis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben de katılmıyorum lakin insanların bilgi ve zeka düzeyi arttıkça daha vahşileşmesi ve daha acımasız olması gibi bir evrim geçiriyoruz galiba.
Daha acımasız vahşilikten ziyade, çok daha kalabalığız meseleyi karıştıran bu aslında, bu kalabalıkta normal bir süreç değil. İnsan eli değerek oluşturulan bir kalabalık.
Tabi bu kadar kalabalık olunca, nerede çokluk orada o oluyor.

Ama genede bu rağmen iyi de bir o oranda artıyor. Tabi meselenin ne yönünden bakıldığıyla da ilgili, hep kötü veya hep iyi de denebilir ama neyse o kadar işte.
Felsefem zaten, dünya olması gerektiği gibi, bunu fırsata dönüştürense bunu değiştirmeye kalkmaz.

bilgivehis´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Dahası vahşiliğimizi tek kendi türümüze yapmakla kalsak yine iyi, utanmadan doğayı da kendimize benzetmeye çalışıyoruz, neyse ki, şimdilik doğaya pek gücümüz yetmiyor...
Aman yetmediği daha iyi, yetkisiz ellerde ki yetkiler yüzünden, ayarı iyice kaçtı dünyanın.

Sevgiler

Derinde ittifaklar var, yüzeye çıktıkça ayrılıklar.
Zıtlar temelde aynıdır, gayrı hikayedir ayrılıklar.
Artık yersen bu ayrılıktır, yemezsen de aynılıktır.
Aynılaşanlar ayrı olamaz, kandırmacadır ayrılıklar.
Alt 18-12-2018, 21:43
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Dörde ayırıyorum.

1- İyiliği var etmek.
2- Var olan iyiliği yok etmek.
3- Kötülüğü var etmek.
4- Var olan kötülüğü yok etmek.

Bunlardan 2 ve 3 kesinlikle yapmamamız gerekenler.
1 ve 4 ise tercih meselesi.

Kötülük yapmamak, iyilik yapmaktan daha öncelikli.

İyi ve kötünün tanımı öznelere bağlı olarak nesnel.

Önerilen Siteler