Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Konu-dışı

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-02-2018, 23:19
ontolog ontolog isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Varoluşçu İlk Türkçe YouTube kanalı!

Merhabalar,

Belki alakasız olacak ama sınav senesinde beni derinden düşüncelere yöneltmiş fikirlerimi bir kuruluş adı altında paylaşacağım. Ben fizikçi ve felsefeyle uğraşan, hayatını bu düzene göre kurmuş biriyim. Yakın tarihte dünyayı dolaşmayı düşünüyorum vs. Bu yüzden aslında hepimizin içinde olan bu özgürlük ve merak duygusundan doğan dünyanın ilk ve tek tartışma temalı YouTube kanalını oluşturdum.

Başta çoğunun anlamakta zorlanacağı farklı bir kavram altında konseptimizi oluşturuyoruz. Kanalın adı Metateori. Felsefeyle ilgilenenler eminim ki bunu seveceklerdir. Aslında temel mantık herhangi basit; en basit anlamıyla bir bilimsel veya felsefik konuyla ilgili yüzeysel olarak var olan fikir veya teorileri karşılaştırarak adı üstünde ''meta''sını yapmak yani onun da felsefesini tartışmak diyebiliriz. Merak etmeyin burada herkesin anlayabileceği seviyede içerikler sunacağız. Bu sayede Türkiye'de insanlara felsefe yapmayı, düşünmeyi ve yeni bilgiler öğretmeyi amaçlıyoruz.

Herhangi bir bilim alanıyla ilgili herhangi bir konu üzerine birçok görüşü dile getirip kısa belgesel tadında videolar oluşturmaya çalışıyoruz.

En çok emek harcadığım videolardan birine bakarak fikir sahibi olabilirsiniz.

Görebileceğiniz üzere burada tarafsız ve objektif bir anlatım yapmaya çalışıyorum.

Tanıtım videosu söylediklerimi özetliyor.

Bu işi gerçekten sevdiğim için yapıyorum ve sizlerin değerli yorumlarını almak isterim. Kanal adresi:

Sizin yorumlarını almak ve YuTube'u kullanan kişilerin desteklerini almak benim için onur verici olur. Sağ olsun moderatörler de destek verdi.
Alt 22-02-2018, 15:20
pianola - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pianola pianola isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator

umarım dilediğiniz abone sayısına ulaşırsınız kısa sürede.. peki "metateorik" dediğiniz bir kanalı aynı zamanda "varoluşçu" olarak tanımlamanızın sebebi nedir..? yani varoluşçuluk ideolojisinin metafizik olarak doğru olduğu yaptığınız metateorik kritiğin sonucu mu?

Ben de içgözlemin kurbanıyım.
Sylvia Plath

Her bir sözcük, sessizlik ve hiçbirşeyliğin içinde gereksiz bir leke gibi...
Samuel Beckett

Uzun ince bir yoldayım, gidiyorum gündüz gece...
Aşık Veysel

Tekrar ede ede bitirilemeyen keşif, tekrar ede ede bitirememenin keşfine dönüşür.
Maurice Blanchot

İletişim, bir iletişimsizlik düzeneğidir.
Lacan

Sonuçta hepsi kendini kandırmaktan ibaret, öyle değil mi..?
Marilyn Monroe

ex nihilo nihil fit
il n'y a pas de hors-texte
Alt 22-02-2018, 19:01
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bende üye oldum..
Alt 24-02-2018, 13:25
Üye

Pyrrón´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

umarım dilediğiniz abone sayısına ulaşırsınız kısa sürede.. peki "metateorik" dediğiniz bir kanalı aynı zamanda "varoluşçu" olarak tanımlamanızın sebebi nedir..? yani varoluşçuluk ideolojisinin metafizik olarak doğru olduğu yaptığınız metateorik kritiğin sonucu mu?
Varoluşçuluk çok geniş ve tam çözülememiş bir kavramdır. Bunu sadece bir arayış olarak düşünebilirsiniz. Evrende her şeyin sebebini arayan bilim ve felsefe gibi alanlar da bir nevi varoluş yöntemini kullanır. Bunları harmanlayıp ''Gerçekten ne görüyoruz ne anlıyoruz?''sorusuna yanıt vermeye çalışıyoruz. Size bu kanalın yabancı versiyonu olarak da şu kanalı önerebilirim.

https://www.youtube.com/user/Kurzgesagt

Not: Yola ilk çıktığımda yabancı versiyonlarından haberim yoktu. Sonradan haberdar oldum ve 10 bin'den fazla Patreon destekçisinin, 6 milyona yakın abonesinin olduğunu ve yurt dışında bu konuya ilgi duyabilecek insanların var olduğunu öğrendim.
Alt 24-02-2018, 13:26
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bende üye oldum..
Teşekkür ederim.

Önerilen Siteler

Etiket
bilim, felsefe, fizik, varoluş, şüphecilik

Başlık Düzenleme Araçları
Stil