Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 01-05-2019, 08:57
ForumKirpisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ForumKirpisi ForumKirpisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Devlet Düzeninde Herkes Milliyetçi

Öncelikle benim için milliyetçiliğin bir sözlük tanımı yoktur. Bunu herkes farklı olarak tanımlayabilir.

Milletini sevmek, milletini üstün görmek, milletini kollamak, öncelik vermek, diğerlerini zora sokmak pahasına kendi milletine arka çıkmak, kendi milletine kazık atmayıp başkasına atmak, bencillik gibi farklı tanımları istediğinizi seçip istediğinizi dışarıda bırakarak tanımlayabilirsiniz..

İnsan liginde bir konumlandırma yarışı olarak da olmayarak da düşünebilirsiniz.
2019 yılında eskimekten kahverengiye dönmüş kitaplardaki eski tanımları kafanıza saplamanız doğru ve geçerli olmayabilir.

Az buçuk kurcalayan konular. Hiç bi zaman bi şeye nokta koymuyorum ben.

Sitede bazı kişiler farklı görüş bildiriyor aslında haklı gibi duruş yapmaya çalışırken bazı kişiler akıldan çok duyguyla taşlamaya destek vermiş. Yönetimin de taşlaması ve kendini her daim haklı görmesi travmatik olabilir. Taşlayan kişilerin samimi olmaması tespitim. Ne yazık ki toplumda samimiyet yok. Gerçekler söylenmiyor. Bu bakıma büyük bir kesim topluma ırkçı kafatasçı milliyetçi diye hakaret ettiği veya hakaret etmeyi hak bildiği kişilerden DAHA ÇOK zarar verebiliyor da bir olasılık olarak. Örneğin toplumda sorarsak
hemen hemen kimse silahlı mücadeleyi desteklemez.

Kimsenin de aklındakini kimse aynen kabul etmiyor. Ben biraz analitik yönden
durumları listeliyim.

pozitif:
-Vanilyalı dondurmayı sevmek,
-Vanilyalı dondurmayı severken överek yücelterek telkin yapmak,

pasif bir milliyetçilik diyebilir miyiz? psikolojik iyileşme telkini gibi

negatif:
-Vanilyalı dondurmayı severken, çikolatalıyı aşağı konumlandırmak,
-Vanilyalı dondurmaya çikolatalıdan daha çok öncelik vermek

Çikolatalının hakları engellenebilir, çikolatalının gelişimi engellenebilir.

Vanilyalı mı çikolatalıdan faydalanmıştır, yoksa çikolatalı mı vanilyadan faydalanmıştır.
Parazit mi olmuştur, toplumda savaş göçmenleri parazit görülmektedir.

Parazit yaşayanlar sevilmez, gidip öz gelişimini yapması gerekir. Öz gelişim asla gelmez.

Bunu topluma uyarlarsak, farklı vanilya aromalarının olduğu bir sürü vanilyalı dondurma ve farklı çikolata aromalarının olduğu bir sürü çikolatalı dondurma var. Vanilya ve çikolata karışık durumlar var.

Biz sosyal açıdan bakalım.

Çikolatalının ve vanilyalının ayrı öz gelişim süreçlerinde birisinin geri kalması durumunda
çikolatalıyı öne çıkartacak olan vanilyalının ve vanilyadaki çikolata parçalarının görevi midir

Farklı toplumların birbirinin eksiklerini gidererek birbirlerine zaman zaman kendi özlerinden daha çok değer vermeleri yani insaniyet, insani bilinç doğal mıdır, kim belirlemiştir?
Peki öz gelişim sürecinde destek olduğun kesim seni ortadan kaldırırsa insani açıdan negatif olmaz mı? tehlike her zaman vardır.

Günümüz açısından;

Devletli ve sınırların olduğu bir yaşamda,
Bu bakıma milliyetçiliğin kesinkez reddi bilimsel değil gibi duruyor.
Milliyetçilik redçileri de milliyetçi bir paradox içindeler.

En büyük ispatı:
Biz milliyetçi değiliz ama biz de varız derken bir var olma mücadelesi de milliyetçi bir mücadeledir. - milliyetçilik tanımı da özneldir

Kısacası milliyetçilikle mücadele metodu yok. Milliyetçi olmayan da hiç görmedim. Belki Dünyanın uzak uçlarında serbest yaşayan topluluklar olabilir. Alaska Last Front izliyorsanız orada milliyetçilik yok.

Anarşi olmayan durumda milliyetçilik mutlaka oluyor. Hem de çok. Milliyetçi olmadığını iddia edenler milliyetçi olduğunu iddia edenlerden daha milliyetçi gözüküyor.

Kişisel analizlerim.

Milliyetçilik, mahallecilik, bölgecilik, dilcilik, sürdürmecilik, ailecilik

Saplantı yaşama güdüsü veren şey mi bilemedim. Freud'a bakmak lazım.

Nasıl olsa Bade' lenen daha evvel de bade' lenmiş Hatta bazıları '' Nur Çeşmesinden '' içerek ?? nurlanmışlardırlar
Alt 01-05-2019, 23:53
Neva - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Neva Neva isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Diyalektik bir dondurmadir. Su idealizmden ne zaman siyrilip, objektif yorum yapacaksiniz?

Vanilyali, cikolatali, mokali, fistikli, findikli,limonlu, cilekli vs.vs.

Önerilen Siteler