Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-12-2020, 09:51
LEVH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
LEVH LEVH isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Enketum´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Levh, bu bahsettiğiniz simülasyonda sizi kim konuşturuyor ve nerede mahfuz acaba?
Bilmiyorum. Ne anlatmaya çalıştığınızı bu bir cümleden anlayamadım.

Tek istediğim simülasyonun zorba, ergen, adaletsiz, şizofrenik tavrından vaz geçmesi. Her nerede bulunuyorsa bulunsun. İnşallah beynimin içinde değildir, bu en kötü senaryo.
ilahimasal´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sizin sorununuz başka aman ha.

Olan sorunları, gayretiniz ve sabrınız çözer.
Sanmıyorum ama o filimleri izliyorsanız . Filim diye izleyin. Sorunun anahtarı cevabı olarak diye değil.
Bazen simülasyon, hem simülasyon gibi davranıp hem de o denli kendini inkar ediyor ki öleyim bari de gerçek ortaya çıksın diyorum. Yoksa bana adil davranması gerekecek. Bu kadar zulüm olmaz ki, zerre kadar adalet yok şu dünyada. Günde 5 sefer "ben çok adilim, ben çok güçlüyüm" diye reklam etmesine gerek yok, bana bunu eylemle göstermesi lazım. Ben ilahi masalların da simülasyonun bizi afyonlamak için uydurduğu şeyler olduğuna inanıyorum. Dikkat dağıtma çabası.

Ayık kafayla da forumda yazılmaz ki.

Yasal Uyarı: İçki zararlıdır.

Günde beş sefer hakarete uğruyorum, hiç kimseye hakaret davası açmıyorum.

Hay yaa len salak,
Hay yaa len veled.

Susuyorsak adamlığımızdan.
Alt 25-12-2020, 12:16
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

LEVH´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Araştırdım, dönmüyor. Kanıtlayamayacağınızı kabul etmeniz güzel. Kanıtlayamadığınız şeye neden inanıyorsunuz ki? Ha kitaplardaki yalanlar, ha uzay kuruluşlarının yalanları, fark yok ki.

Genlerimiz üzerinden geriye gidildiğinde kronolojik olarak atalarımızı ortaya koyabiliriz, fakat bu ataların hiç birisi ortada yoksa bunlar arasında soy bağı iddia edilemez. Rastlantısal olarak yarı evrimleşmiş yarı evrimleşememiş, bizim gibilerin de olması lazımdı. Tüm ortak atalar sihirli bir şekilde aynı evrimi geçiremez. Bu durum hayatın olağan akışına aykırıdır.

Evet hayat bana simülasyon gibi davranıyor. Ben bir bilinç ve kasıt görüyorum. Herkesin hayatı kendine. Siz görmüyor olabilirsiniz, hayat size adil davranıyor olabilir. Yok, bana karşı son derece aksi bir ergen gibi davranıyor. Dolayısıyla ben buna göre karar veriyorum.
Paleontoloji, etnoloji, antropoloji gibi bilim dalları sayesinde, geçmişimize dair nerdeyse her şeyi öğrenmiş durumdayız. En yakın atamız kim, en uzak atamız kim, yakın akrabalarımız kim, akrabalarımız arasındaki genetik benzerlik ne, insanın Dünya'da var olduğu süre ne, insan bugünlere hangi aşamalardan geçerek geldi gibi soruların hemen hepsi, cevaplanmış durumda. Kitap tavsiyesi istersen veririm.

Bilim insanlarının yalan söyleyip söylemediğini de kendin test edebilirsin. Mesela şempanzelerle %98 oranında genetik benzerliğimizin olduğunu söyleyen bilim insanlarının doğru söylediğini anlamak için bir şempanzeye, bir de ata bakabilirsin. Şempanzenin sana çok fazla benzediğini görebilirsin. Ellerinin, gözlerinin, kafasının, burnunun, vücudunun şeklinin sana çok benzediğini gözlemleyebilirsin.

Ama sen kendini kapatmışsın. ''Ben simülasyonda yaşıyorum, hayat beni sıkıyor'' deyip duruyorsun. Hayat hepimizi sıkıyor, hayatta olan herkes acı çekiyor, sadece sen değil. ''Benim işlerim iyi değil,o yüzden simülasyondayız'' demek, rasyonel mi sence?
Kendin üzerinden hayatı değerlendirmeyi bırakmalısın.
Alt 25-12-2020, 13:34
Üye

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Paleontoloji, etnoloji, antropoloji gibi bilim dalları sayesinde, geçmişimize dair nerdeyse her şeyi öğrenmiş durumdayız. En yakın atamız kim, en uzak atamız kim, yakın akrabalarımız kim, akrabalarımız arasındaki genetik benzerlik ne, insanın Dünya'da var olduğu süre ne, insan bugünlere hangi aşamalardan geçerek geldi gibi soruların hemen hepsi, cevaplanmış durumda. Kitap tavsiyesi istersen veririm.

Bilim insanlarının yalan söyleyip söylemediğini de kendin test edebilirsin. Mesela şempanzelerle %98 oranında genetik benzerliğimizin olduğunu söyleyen bilim insanlarının doğru söylediğini anlamak için bir şempanzeye, bir de ata bakabilirsin. Şempanzenin sana çok fazla benzediğini görebilirsin. Ellerinin, gözlerinin, kafasının, burnunun, vücudunun şeklinin sana çok benzediğini gözlemleyebilirsin.

Ama sen kendini kapatmışsın. ''Ben simülasyonda yaşıyorum, hayat beni sıkıyor'' deyip duruyorsun. Hayat hepimizi sıkıyor, hayatta olan herkes acı çekiyor, sadece sen değil. ''Benim işlerim iyi değil,o yüzden simülasyondayız'' demek, rasyonel mi sence?
Kendin üzerinden hayatı değerlendirmeyi bırakmalısın.
Bu anlattıklarının hepsi senaryo. Evrimsel süreçler kanıtlanmıştır bir şey yok. Bu, böyle olabilir. Olabilir, başka bir şey de olabilir. Öyle tüm sorular cevaplanmış diye bir durum yok. Kitapları yazanlar kendi görüşlerini yazıyorlar, kanıtlanmış iddiları da kendi iddialarıdır. Bir şeyin kanıtlanması için önce teorisi ortaya konur, sonra pratik olarak gösterilir, sonra herkesin bunu özgür şekilde değerlendirip aynı sonuca ulaşacağı gösterilir. Ben değerlendiriyorum ve aynı sonuca ulaşamıyorum, demek ki kanıtlanmamıştır. Kanıtlanmıştır demek bir iddiayı sihirli bir şekilde kanıtlamaz.

Simülasyon konusuna dönersek;

Sırf illa simülasyonda olmadığıma kendi kendimi kandırabilmek için evrim gibi, din gibi, böyle hurafe şeylere zoraki inanacak değilim. Niye kendimi kandırayım ki, görünen köy kılavuz istemiyor.

Tekrar söylüyorum, simülasyon eğer gerçekten beni bu dünyanın bir simülasyon olmadığına; a)tanrı tarafından yaratıldığına b)evrimsel süreç olduğuna ikna etmek istiyorsa bunun için bu süreçlerle ilgili ispatı namümkün teoriler üretmek yerine adil davranmalıdır. Bu senin iddiaların yeni değil, sürekli aynı şeyler tekrarlanıyor. Ben de diyorum ki birbirimizi kandırmayalım. "Senin istediğin olmayacak, ben bunu zorla yapacağım ama dünya adil" iddiası simülasyonun yalan iddiasıdır. Öyleyse bunun pratik karşılığı olmalıdır. Var mı? Yok. Ben buna bakarım. Birbirimizi kandırmayalım. Seni kast etmiyorum, masanın diğer tarafındakini kast ediyorum. Adil, tarafsız, adam gibi bir dünya zor iş değil, fakat o dünyayı kurgulayanın karakteriyle alakalı.

Hay yaa len salak,
Hay yaa len veled.

Alt 25-12-2020, 17:54
Üye

Ben değerlendiriyorum ve aynı sonuca ulaşamıyorum, demek ki kanıtlanmamıştır.
Kendinde bir SORUN olabileceğini de düşünmelisin.
''Acaba ben mi anlamıyorum?'' veya ''Benim kafam mı basmıyor?'' dediğin oluyor mu hiç?
Kendi kendine DÜRÜST olabiliyor musun?
Alt 26-12-2020, 10:58
Üye

Kendinde bir SORUN olabileceğini de düşünmelisin.
''Acaba ben mi anlamıyorum?'' veya ''Benim kafam mı basmıyor?'' dediğin oluyor mu hiç?
Kendi kendine DÜRÜST olabiliyor musun?
Aynen aynen. Tüm IQ testleri, zeka oyunlarındaki dereceler, Ales derecelerini filan da reddediyorum. Sonuçta hayat yalansa her şey yalan. Haklısın, doğru söylüyorsun. Bunu duymaya ihtiyacım vardı, saol. Şimdi her şey yerli yerine oturdu.

Bundan daha fazla dürüst olamazdım herhalde. Şimdi, bu hakaretlerine yanıt olarak gösterdiğim olağanüstü erdemle gönül rahatlığıyla bundan sonraki yazılarını görmezden gelebilirim. Üzülme, aşırı derecede anti dürüst simülasyon senin yerine başkasını bulacaktır, ve sen de bunun senin açından bir kayıp olmadığını düşüneceksin.

Tüm bunlar simülasyonun çaresizliğini, çaresiz kaldığında nasıl da hakarete başvurduğunu kanıtlamaktadır. Sorun değil, diğerlerinden farklı değilsin.

Birine bir şeyi yüz kez diyerek ikna edemezsin. Onun yerine ikna edici gerçek argümanlar olmalı. Bunlardan sizde yok. En iyisi bana hakaret etmek, argümanların boş da olsa, kuyruğu dik tuttun bravo.

Size hatayda başarılar.

Hay yaa len salak,
Hay yaa len veled.

Alt 26-12-2020, 13:09
Üye

Aynen aynen. Tüm IQ testleri, zeka oyunlarındaki dereceler, Ales derecelerini filan da reddediyorum. Sonuçta hayat yalansa her şey yalan. Haklısın, doğru söylüyorsun. Bunu duymaya ihtiyacım vardı, saol. Şimdi her şey yerli yerine oturdu.

Bundan daha fazla dürüst olamazdım herhalde. Şimdi, bu hakaretlerine yanıt olarak gösterdiğim olağanüstü erdemle gönül rahatlığıyla bundan sonraki yazılarını görmezden gelebilirim. Üzülme, aşırı derecede anti dürüst simülasyon senin yerine başkasını bulacaktır, ve sen de bunun senin açından bir kayıp olmadığını düşüneceksin.

Tüm bunlar simülasyonun çaresizliğini, çaresiz kaldığında nasıl da hakarete başvurduğunu kanıtlamaktadır. Sorun değil, diğerlerinden farklı değilsin.

Birine bir şeyi yüz kez diyerek ikna edemezsin. Onun yerine ikna edici gerçek argümanlar olmalı. Bunlardan sizde yok. En iyisi bana hakaret etmek, argümanların boş da olsa, kuyruğu dik tuttun bravo.

Size hatayda başarılar.
Burada kendi kendine hakaret eden sensin.
Çürütülmesi imkansız olan evrim teorisi hakkında ''Ben değerlendiriyorum ve aynı sonuca ulaşamıyorum, demek ki kanıtlanmamıştır.'' diyorsun.
Kendi potansiyelini görmezden geliyorsun, kendi aklına hakaret ediyorsun. Karşında sana birşeyler söylemeye çalışan insanları görmezden geliyorsun.

Eğer senin derdin gerçekleri öğrenmek olsaydı, sana yukarıda ''kitap tavsiyesi'' dediğimde, okumasan bile neler tavsiye edebileceğimi öğrenmek isterdin ama senin derdin gerçekler değil. Sen gerçeklerden rahatsızsın ve bu rahatsızlığın yüzünden ''tanrı mı simülasyon mu?'' diye konu açıyorsun.

Sıçarken tanrıyı ve simülasyonu düşün. Şaka yapmıyorum, sana hakaret etmiyorum, gerçekten bunu yap. Niye sıçıyorum, niye sıçmak zorundayım, niye bu kokuyu içime çekmek zorundayım, niye tanrı/simülasyon böyle bir yönteme başvurdu,..vb Bunları düşün.
İlla Dawkins'in, Darwin'in kitaplarını okumak zorunda değilsin.
Alt 28-12-2020, 10:14
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Simülasyon içinde olmamız elbette mümkün.
Rüyada olmamız da mümkün.
Çok boyutlu evrende 3 boyut içine sıkışmış da olabiliriz.
Bizden başka uzaylıların var olması da mümkün.

Bunların hepsine dair ipuçlarına sahibiz. (kanıt değil ipucu).
Bunların olamayacağını iddia etmek insan merkezli düşünmektir.
İnsan merkezli bakmaktan kurtulmak zor bir iştir. Bu nedenle onların bu eksikliğini anlayışla karşılıyorum.

Örneğin zamanın göreceli olması fikri de insanlara eskiden saçma ya da kurgu gibi gelirdi. Ama şu an gerçek olduğunu biliyoruz.
Uçaktaki saat ile yerdeki saat farklı hızda ilerliyor. Bu gerçeklik simülasyon fikrinden daha saçma görünüyor ama gerçek.

Tanrı fikrini bunlarla bir tutmamak lazım çünkü tanrı fikri insanın bazı psikolojik sebeplerine dayalı bir kurgu. Tanrı kurgusunun psikolojik işlevleri varken simülasyon gibi fikirlerin yok.
Alt 28-12-2020, 12:40
Üye

Sevgili yıldıztozu; evrimin 'vuruculuğunu' hafife alma lütfen.

Uzaylılar, rüya, simülasyon ve benzerleri. Hiçbiri mümkün değil.
Dünya'daki vahşi bir ortamda hayatta kalmaya çalışan sıradan hayvanlarız, hepsi bu.

Filmlerden, mitoloji kitaplarından etkilenip, böyle şeyler söyleyebilirsiniz ama en ufak bir veri ortaya koyamazsınız. Ortaya veri koyamıyorsanız, o zaman sizi kim ciddiye alsın, kim dinlesin?!

Simülasyon denilen şeyin tanrıdan farkı yok. Simülasyonu sonuçta birileri yaratmış olmalı. Simülasyon kendi kendine mi var oldu yoksa? Simülasyonu biri yaptıysa, bu yapan kişi de bir başka simülasyonun içinde olabilir. Böyle böyle nereye varacağız? Buna argoda 'bokunu çıkarmak' deniyor işte

Sorun EGO. Kendinizi Evren'in merkezinde görmekten kurtulursanız, böyle uyduruk şeylerden söz edemezsiniz.
Alt 28-12-2020, 13:32
Yıldıztozu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yıldıztozu Yıldıztozu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Kendinizi Evren'in merkezinde görmekten kurtulursanız, böyle uyduruk şeylerden söz edemezsiniz.
Söylediklerim zaten evrenin merkezinde olmamakla ilgili.
Örneğin 3 boyut içine sıkışmış olabiliriz demek kendimizi evrenin merkezine koymamak anlamına geliyor. Ya da bizden başka uzaylılar var olabilir demek de aynı anlama geliyor. Oysaki sen bir başlığında uzaylılar olamaz demiştin, yani tam olarak insanı evrenin merkezine koydun.

Size göre einstein'ın görelilik fikri de saçmaydı, metafizikseldi.
Önce ipuçları geldi, sonra kanıtlar geldi.
Simülasyonlar, boyutlar vs bunlarda da şu an ipuçlarına sahibiz. Devamında kanıtlar gelebilir de gelmeyebilir de. O ipuçlarının ne olduğu ayrı bir konu. İşin felsefesinden bahsediyorum.
Alt 28-12-2020, 17:19
Üye

Yıldıztozu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Söylediklerim zaten evrenin merkezinde olmamakla ilgili.
Örneğin 3 boyut içine sıkışmış olabiliriz demek kendimizi evrenin merkezine koymamak anlamına geliyor. Ya da bizden başka uzaylılar var olabilir demek de aynı anlama geliyor. Oysaki sen bir başlığında uzaylılar olamaz demiştin, yani tam olarak insanı evrenin merkezine koydun.

Size göre einstein'ın görelilik fikri de saçmaydı, metafizikseldi.
Önce ipuçları geldi, sonra kanıtlar geldi.
Simülasyonlar, boyutlar vs bunlarda da şu an ipuçlarına sahibiz. Devamında kanıtlar gelebilir de gelmeyebilir de. O ipuçlarının ne olduğu ayrı bir konu. İşin felsefesinden bahsediyorum.
Büyük patlama sonrası maddenin var olması, milyarlarca yıl sonra Dünya'nın oluşması, Dünya içinde canlılığın oluşması, canlılar içinde dinozorların oluşması ve sonrasında yok olması, milyonlarca yıl sonra bizim var olmamız ve bugüne kadar gelmemiz İNANILMAZ bir şey.

Ben böyle bir döngünün Evren içinde bir yerlerde veya Evren dışında bir yer varsa orada olabileceğini sanmıyorum, buna ihtimal vermiyorum.
Bunu şöyle düşünün.
Dünya üzerinde milyarlarca farklı canlı var ve bu canlılar sürekli hayata geliyor ve hayattan kopuyor. Biz bu canlılardan sadece birisiyiz ve geldiğimiz nokta, Dünya'daki diğer canlıların gelemeyeceği bir nokta. Olmayacak bir şeyiz biz. Var olmamalıydık, bu noktaya gelmemeliydik aslında ama geldik.
Ben bunun ikinci defa yaşanmasına ihtimal vermiyorum.
Bu insanı merkeze koyma değil, insanın geldiği noktanın inanılmazlığının farkındayım sadece.

Simülasyon, tanrı, uzaylılar konusunda elinizde hiçbir şey yok. Böyle bir şey olamaz da. İpucu olamaz yani.!

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil