Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 23-06-2009, 15:18
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İnsan evrimle yaratılmamışmış.insan allahın ol kelimesi ile yaratılmışmış.
Sayın keci öyle buyurdu.o nederse o.
gerçi o da bu konularda fikir üretecek formasyonasahip olmadığı için gidip abilerinin sitelerine bakıyo orda ne görürse aynen gelip burda tekrarlıyor.bunu cihad zannediyor.

allah insanı topraktan yarattı deyince sayın keci şöyle bişey tahayyül ediyor.
dzıııııt diye bir anda topraktan bir insan varoluyo.çizgi film gibi.bi saniyede.biraz önce yoktu.bi saniye sonra var.çünkü allah ol dedi.
yada şöyle düşünüyo.semadan iki tane devasa el geliyo.toprağı eliyle yoğuruyo küçük bi heykel yapıyo ve bi üflüyo.heykel canlanıyo.bu biraz daha uzun sürüyo bir-iki dakka kadar.

bu olma eylemi 1 milyar yıl sürmüş olamaz.çünkü kecinin aklı bir milyar yılı alamaz.zaten allah bir milyar yılda niye yaratsın ki.bu kudretine gölge düşürür.senin aklınla ve zamanınla değil allahın aklı ve zamanıyla bir milyar yılda olması oluvermesi ile aynı şey olamaz mı sayın keci.

evrim bir inanç değil bilimsel bir kuramdır.hızla teorileşmektedir.umuyorum yakın gelecekte bilimsel bir kanun olarak ispatlanacaktır.islam bundan niye gocunsun.böylece yaradılışın mahiyeti çözülmüş olur.
senin gibi müslümanlardan ve senin gibi düşünen materyalistlerden yorulduk artık.
size metodolojik şüphe diye bir şey hatırlatayım.
şimdi sen bu şüphe lafını kafirlik gibi bişey zannedersin.
üzerinde uzlaşılan genel bakış açısından sıyrılıp bulguların yeni bir bakış açısı oluşturmasına izin vermektir met.şüphe.yerin düz olduğundan galilenin şüphe duyması bir takım bulguları nedeniyledir.
ancak kilise mantığı için bu bulgular dinden şüphe duymak gibi algılanmaktaydı.kilise kurumsallaşması ve bilginin kaynağının klise olması açısından bu endişeleri haklıdır.size ne oluyor.bu bilim düşmanlığı bilimden korkmak niye.ben söyliyeyim.yahudi-hristiyan teıolojisini islam zannediyorsunuz.bilim bu teolojiyi şamarladıkça siz de paniğe kapiliyorsunuz.korkmayın islam teolojisi başka.bilimden zarar görmez.tam tersine bilim aklı özgürleştirir.özgür akılla allahla belki daha doğru bir iletişim kurulur.
Alt 23-06-2009, 16:02
keci keci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

extreme357´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

İnsan evrimle yaratılmamışmış.insan allahın ol kelimesi ile yaratılmışmış.
Sayın keci öyle buyurdu.o nederse o.
gerçi o da bu konularda fikir üretecek formasyonasahip olmadığı için gidip abilerinin sitelerine bakıyo orda ne görürse aynen gelip burda tekrarlıyor.bunu cihad zannediyor.

allah insanı topraktan yarattı deyince sayın keci şöyle bişey tahayyül ediyor.
dzıııııt diye bir anda topraktan bir insan varoluyo.çizgi film gibi.bi saniyede.biraz önce yoktu.bi saniye sonra var.çünkü allah ol dedi.
yada şöyle düşünüyo.semadan iki tane devasa el geliyo.toprağı eliyle yoğuruyo küçük bi heykel yapıyo ve bi üflüyo.heykel canlanıyo.bu biraz daha uzun sürüyo bir-iki dakka kadar.

bu olma eylemi 1 milyar yıl sürmüş olamaz.çünkü kecinin aklı bir milyar yılı alamaz.zaten allah bir milyar yılda niye yaratsın ki.bu kudretine gölge düşürür.senin aklınla ve zamanınla değil allahın aklı ve zamanıyla bir milyar yılda olması oluvermesi ile aynı şey olamaz mı sayın keci.

evrim bir inanç değil bilimsel bir kuramdır.hızla teorileşmektedir.umuyorum yakın gelecekte bilimsel bir kanun olarak ispatlanacaktır.islam bundan niye gocunsun.böylece yaradılışın mahiyeti çözülmüş olur.
senin gibi müslümanlardan ve senin gibi düşünen materyalistlerden yorulduk artık.
size metodolojik şüphe diye bir şey hatırlatayım.
şimdi sen bu şüphe lafını kafirlik gibi bişey zannedersin.
üzerinde uzlaşılan genel bakış açısından sıyrılıp bulguların yeni bir bakış açısı oluşturmasına izin vermektir met.şüphe.yerin düz olduğundan galilenin şüphe duyması bir takım bulguları nedeniyledir.
ancak kilise mantığı için bu bulgular dinden şüphe duymak gibi algılanmaktaydı.kilise kurumsallaşması ve bilginin kaynağının klise olması açısından bu endişeleri haklıdır.size ne oluyor.bu bilim düşmanlığı bilimden korkmak niye.ben söyliyeyim.yahudi-hristiyan teıolojisini islam zannediyorsunuz.bilim bu teolojiyi şamarladıkça siz de paniğe kapiliyorsunuz.korkmayın islam teolojisi başka.bilimden zarar görmez.tam tersine bilim aklı özgürleştirir.özgür akılla allahla belki daha doğru bir iletişim kurulur.
Sayın extreme357;

Evet haklısınız tabii ki böyle olabilir.. Hatta bundan da öte..
İslam bundan gocunur. Neden biliyor musunuz ?
Allah (C.C) herhangi bir şeyi yarattığında onu en güzel şekilde yaratır.
Eğer böyle olmazsa Haşa O 'na eksiklik atfetmiş olunur.

Yani bir canlı var, çevre koşullarına göre, Allah'tan bağımsız olarak (haşa) kendi kendine düşünüyor,

Yaa benim düşmanlarım var, ben şöyle bir savunma mekanizması geliştireyim yada ben çölde yaşıyorum sindirim sistemim 3 kademeli olsun diyemez bu onun kontrolünde ve iradesinde değildir. Nasıl ki bir insan kalbinin atmasını sinir sistemine boçlu ise aynı şekilde..

Hadi bunu canlı düşünmüyor, algılamıyor onun bir parçası algılıyor karar veriyor, canlının kendisinden bağımsız olarak bunu yapıyor bu daha beter,

Mesela sizin mideniz bugünkü haline gelmeye, kendi mi karar verdi yoksa onun hücreleri mi yoksa onun içindeki moleküllerimi, atomlarımı, elektron ve protonlarımı ? Hani akıl sadece beyinde idi...Bunlardan hangisi akıl ve irade sahibi eğer böyle bir şey olmuyorsa hangi fizik veya kimya kanunu bu kararı verebilecek donanımı o yapıya verdi. Bunun için aşkın bir akıl gerekmez mi ?

Üstelik bu karar verici mekanizma her ne ise, beyne gelince küçüldü..
Çünkü herhalde bugünkü beynimizle yada canlının aklı ile o sistemleri tasarlayamayız. Bu durumda bir canlıyı oluşturan parçaların aklı canlının aklından büyük yani öyle mi ?

Hani "Bir bütünü oluşturan parçalar bütünün kendisinden büyük olamazdı"
demek bu gözlem yanlışmış öyle değil mi ?

Hadi ortada bunu düşünecek hiç bir kanun, hiç bir akıl yok. Eee o zaman nasıl oluyorda çevre koşullarına uyan böyle bir canlı sistemi üstelik canlının diğer parçaları ile uyum içerisinde çalışabiliyor. Bu uyumun sebebi ne ?

Bir tekerleme var onun gibi mi ?

Biz zar attım havaya
Düştü hamsi tavaya.

Bu yaptığım çıkarım metodolojik şüphe 'ye girer mi girmez mi ?
Sayın extreme357

korkmayın islam teolojisi başka.bilimden zarar görmez.tam tersine bilim aklı özgürleştirir.özgür akılla allahla belki daha doğru bir iletişim kurulur.

Korktuğumu nereden çıkardınız.. Bu söylediğinizi biliyorum. Zaten bilimle bunu söylüyorum ben yukarıda yazdığım gibi...

Saygılarımla.

Oku kainatı, görmek istersen gerçeği. Birinci sayfa, birinci paragraf : Kendin..
Alt 23-06-2009, 16:14
mehmetsalih mehmetsalih isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Selam,

Ben kendim kırt Ateistten daha tehlikeli falan değilim. Çünkü ben silah kullanmayayı bilmiyorum.

Ben Alim deseniz en kral Alimlerden kanıt getirdim. Ayet deseniz ayet getirdim. Benden istediğiniz yağ - şeker - peynir olsa onuda getirirm. Yetereki Allah Allah deyip Maddeyi hiç saymayın. Çünkü zaten Allah büyüktür veya güzeldir Bunu tekraralamak akıl eksikliğine işarettir. Sadece diyorumki Allah Maddeyi öyle bir özeliğe sahip kılmışki etki-tepki sebep-sonuç ilişkisine bağlı kılınmıştır. Üstelik İnsan'ın Topraktan yaratıldığına dair bir deli yoktur veya Ademin... Sizi topraktan yarattık diyor. Kısa ve net... İnsan bitki ve diğer şeyleri yer bunlardan topraktandır böylece sperm olur doğurur. Ana madde ise ayrı, ayrı değildir. Hepsinin atası birdir. Şimdi sende Hy. gibi çıkıp deme şimdi niye evrim yoktur ve maymun ortalarda fors atıyor. Çünkü o zamanki şartlar şuan yoktur. İncir ağacını her gelen yerde dikebilirmisin? hayır.. çünkü toprağın bitki vermesi için hava şartlarının müsait olması lazım...
Yerle gökler birbirlerinden ayırılıp patlama meydana gelince bu şartlar oluşmuş. Yani cebarail hamuru yoğurup bir put dikmemiştir. Şıp diye ol demek var. Bir milyon yıl ol demek var.
Şunuda unutmayalım Alim bilgisiyle vardır o bilgiye ulaştığında Alim hava olur.

Sevgi...
Alt 23-06-2009, 16:33
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın keci
önce kafanda bir takım önermeler kurup sonrada bunarı bana maledip bi de bunlara reddiye yazıyosun.gören de o cümleleri ben ettim zannedecek.yahu alıntıladığın yazıda canlı kendi kendine düşündü evrimleşti falan diye bişey varmı.bu yaptığın düpedüz metodolojik iftira.benim anlatmak istediğim şey açık.ortada bir evrim var.bu evrimin darwinci mekanizması şu. genetik mutasyona bağlı ortaya çıkan değişimlerin faydalı olanlarının seçilimi.seçilim denince bişey anlamıyosun dimi.çünkü darwinci seçilim hakkında aslında bişey okumadın.ama karşı olmak için yinede sebeplerin var.daha uyumlu bir özellik ortaya çıktığında bu özelliğe sahip olanlar hayatta kalır ve bu özelliği bir sonraki nesillere geçirirler.öbürleri daha az hayatta kaldığı için bu özellik artık daha çok görülür ve genel halini alır.işte hepsi bu.bari neye karşı olduğunu bil diye anlattım.
bu arada ben sana darwinci olduğumu mu söyledimki.bana göre ortada bir evrim var.ancak belkide mekanizması darwinin söylediği gibi değildir.belkide mutasyonları allah kontrol ediyordur.
şimdi sen söyle bakalım ben nerde canlı evrimleşmeye karar verdi de evrimleşti demişim.önce yazılanı anla ki zaten cevaplamak için vaktin olacak.sen cevapları hazırlamışssın.o cevaplara uygun tezi bana söyletmeye çalışıyosun.sen benim yazdıklarıma cevap yaz.kafanda bana söylettiklerine değil.

Konu Khaos tarafından (23-06-2009 Saat 16:38 ) değiştirilmiştir.
Alt 23-06-2009, 16:48
Kıdemli Üye

mehmetsalih´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Selam,

Ben kendim kırt Ateistten daha tehlikeli falan değilim. Çünkü ben silah kullanmayayı bilmiyorum.

Ben Alim deseniz en kral Alimlerden kanıt getirdim. Ayet deseniz ayet getirdim. Benden istediğiniz yağ - şeker - peynir olsa onuda getirirm. Yetereki Allah Allah deyip Maddeyi hiç saymayın. Çünkü zaten Allah büyüktür veya güzeldir Bunu tekraralamak akıl eksikliğine işarettir. Sadece diyorumki Allah Maddeyi öyle bir özeliğe sahip kılmışki etki-tepki sebep-sonuç ilişkisine bağlı kılınmıştır. Üstelik İnsan'ın Topraktan yaratıldığına dair bir deli yoktur veya Ademin... Sizi topraktan yarattık diyor. Kısa ve net... İnsan bitki ve diğer şeyleri yer bunlardan topraktandır böylece sperm olur doğurur. Ana madde ise ayrı, ayrı değildir. Hepsinin atası birdir. Şimdi sende Hy. gibi çıkıp deme şimdi niye evrim yoktur ve maymun ortalarda fors atıyor. Çünkü o zamanki şartlar şuan yoktur. İncir ağacını her gelen yerde dikebilirmisin? hayır.. çünkü toprağın bitki vermesi için hava şartlarının müsait olması lazım...
Yerle gökler birbirlerinden ayırılıp patlama meydana gelince bu şartlar oluşmuş. Yani cebarail hamuru yoğurup bir put dikmemiştir. Şıp diye ol demek var. Bir milyon yıl ol demek var.
Şunuda unutmayalım Alim bilgisiyle vardır o bilgiye ulaştığında Alim hava olur.

Sevgi...
Sevgili mehmetsalih kardeşim

Bu sözlerinizle ateist arkadaşları kızdıracaksınız. Onlar silahla tehlikeli olmuyorlar Onlar söz ve düşünceleri ile tehlikeli oluyorlar. Bu tehlike CAN'a değil İMAN 'a dır. Yani CAN dan daha değerli olana çünkü ölümden sonra onunla hesaba çekileceğiz.

Bakın bende bir insanım, yani nefs sahibiyim önceki sözleriniz beni sinirlendirdi. Gelin şimdi sakin olup neden sinirlendiğimi anlatayım hak verecekmisiniz bakalım.

"İslam Akıl değil, Nakil Dinidir" demiştim. Bu doğru olan; siz benim sözlerimi
"İslam Akli değil, Nakli bir Dindir" olarak değiştirmişsiniz.

Bunların arasındaki fark şudur. "İslam Akıl değil" ifadesi sonraki ifade ile beraber mütalaa edildiğinde Kur'an 'ın insan aklı yani Peygamber Sözü olmadığını anlatır. Cebrail (A.S) tarafından, Peygamberimize Vahiy yolu ile
daha sonra Peygamberimizden, vahiy katiplerine oradanda silsile yolu ile diğer insanlar "Nakil" vasıtası ile aktarıldığını söyler. Bu onun içindekilerin
Akıl ile anlaşılamayacağı anlamına gelmez.

Ama "İslam Akli değil, " derseniz bunun tam tersi bir anlama gelir. Yani (HAŞA) İslam Akıl ile anlaşılamaz, Onu peygamber Nakletmiştir, Ondaki sözleri Akılla anlamaya çalışmayınız.

Bu gizli (içkin anlamda) onun insan ürünü (haşa) olduğunu söylemektir ki.
Bu anti-teist arkadaşların iddialarının aynısıdır.

İşte bu sebeple sözleriniz beni fazlasıyla kızdırdı.
(Müslüman olduğunuzu bildiğim için) Bu sebeple belki haddi aşan sözlerde yazmış olabilirim. Eğer sizi bir insan olarak kırdı isem özür dilerim.

Saygılarımla...

Oku kainatı, görmek istersen gerçeği. Birinci sayfa, birinci paragraf : Kendin..
Alt 23-06-2009, 17:30
Kıdemli Üye

extreme357´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın keci
önce kafanda bir takım önermeler kurup sonrada bunarı bana maledip bi de bunlara reddiye yazıyosun.gören de o cümleleri ben ettim zannedecek.yahu alıntıladığın yazıda canlı kendi kendine düşündü evrimleşti falan diye bişey varmı.bu yaptığın düpedüz metodolojik iftira.benim anlatmak istediğim şey açık.ortada bir evrim var.bu evrimin darwinci mekanizması şu. genetik mutasyona bağlı ortaya çıkan değişimlerin faydalı olanlarının seçilimi.seçilim denince bişey anlamıyosun dimi.çünkü darwinci seçilim hakkında aslında bişey okumadın.ama karşı olmak için yinede sebeplerin var.daha uyumlu bir özellik ortaya çıktığında bu özelliğe sahip olanlar hayatta kalır ve bu özelliği bir sonraki nesillere geçirirler.öbürleri daha az hayatta kaldığı için bu özellik artık daha çok görülür ve genel halini alır.işte hepsi bu.bari neye karşı olduğunu bil diye anlattım.
bu arada ben sana darwinci olduğumu mu söyledimki.bana göre ortada bir evrim var.ancak belkide mekanizması darwinin söylediği gibi değildir.belkide mutasyonları allah kontrol ediyordur.
şimdi sen söyle bakalım ben nerde canlı evrimleşmeye karar verdi de evrimleşti demişim.önce yazılanı anla ki zaten cevaplamak için vaktin olacak.sen cevapları hazırlamışssın.o cevaplara uygun tezi bana söyletmeye çalışıyosun.sen benim yazdıklarıma cevap yaz.kafanda bana söylettiklerine değil.
Sayın extreme357

Haklısınız çok özür dilerim.. Sanırım diğer başlıklarda yazdıklarımla düşüncelerim karıştı.

Sözlerinize cevap vereyim, evet haklısınz sanırım ben evrimi yanlış biliyormuşum. Eh evrimcilerde anlatamıyorlar demek düşüncelerini......)

Ama sözlerim yinede geçerli, yalnız farklılıklar var, yani çok bir şey
değişmedi hatta şimdi daha güzel oldu. Daha kuvvetli argümanlar vermiş
oldunuz bana....

genetik mutasyona bağlı ortaya çıkan değişimlerin faydalı olanlarının seçilimi. daha uyumlu bir özellik ortaya çıktığında bu özelliğe sahip olanlar hayatta kalır ve bu özelliği bir sonraki nesillere geçirirler. öbürleri daha az hayatta kaldığı için bu özellik artık daha çok görülür ve genel halini alır.
Bu durumda Darwin Allah 'ın varlığını kabul etmiş, ama söze dökerken
Bilimi kullanmış, eh böyle yapınca yaratıcı inkar edilebilir tabii ki..

Benim söylediğim deneyi Evrim başlığı ve bu başlıkta yapan çıkmadı sanırım.Tehlikeli ve korkutucu bir deney çünkü denek insanın kendisi eğer bu deneyi yapacak olan olursa AKIL sağlığını yitirme tehlikesi var..

İşte bu deney Evrim teorisinin neden düşünüldüğü gibi olmadığını açıklayabilir.

Neyse bu sonraki konu, Sayın extreme357 eğer evrim hakkında bilginiz varsa yukarıdaki sözcüklerden genetik mutasyona bağlı ortaya çıkan
kelimelerini açabilir misiniz. ?

Bu genetik mutasyonlar neden ortaya çıkıyor ? Hiç olmazsa ne olur ?
Sorularının cevaplarını verebilir misiniz ?

Saygılarımla..

Alt 23-06-2009, 17:31
susert susert isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Burada Mehmetsalih arkadaşımıza sonuna kadar katılıyorum. Yaratılış her şekilde olabilir. İşin içine bilinci koyduktan sonra evrim teorisine neden karşı çıkılsın ki. Allah öyle yaratmıştır denir, olur biter.
Bana göre İslamın en büyük düşmanı, aklı ve tefekkürü devre dışı bırakan sırf nakille iman eden, düşünmeyi günah sayan, kendine de müslümanım diyenlerdir.
Bunlar Hz. Peygamber devrinde yaşasaydı, din bunlara tebliğ edilseydi, "Biz babamızdan böyle nakiller aldık" deyip, peygamberle en fazla bunlar mücadele ederlerdi. bu kadar şartlanmışlardır bunlar.
Alt 23-06-2009, 17:47
Kıdemli Üye

susert´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Burada Mehmetsalih arkadaşımıza sonuna kadar katılıyorum. Yaratılış her şekilde olabilir. İşin içine bilinci koyduktan sonra evrim teorisine neden karşı çıkılsın ki. Allah öyle yaratmıştır denir, olur biter.
Bana göre İslamın en büyük düşmanı, aklı ve tefekkürü devre dışı bırakan sırf nakille iman eden, düşünmeyi günah sayan, kendine de müslümanım diyenlerdir.
Bunlar Hz. Peygamber devrinde yaşasaydı, din bunlara tebliğ edilseydi, "Biz babamızdan böyle nakiller aldık" deyip, peygamberle en fazla bunlar mücadele ederlerdi. bu kadar şartlanmışlardır bunlar.
Sayın susert

Mehmetsalih arkadaşımıza katılıyorsunda ben ayrılıyor muyum sanki,
biraz "ince görünüz" lütfen.. Benim karşı çıktığım "Akılla anlaşılamaz" kelimesi değil.. "Nakil değildir" kelimesi..
Bizler aynı şeyi söylediğimiz halde birbirimizle anlaşamazsak anti-teistlerle nasıl anlaşacağız.
Yukarıda kalın işaretli cümle benimde aynen söylediğim şeydir. İslamın "Nakil" dini olması sizin bu cümlenize "ters, ZIT, aksi, antitez" değildir. Bu kadar eşanlamlı sözcük kullandığım için özür dilerim ama tartışma çok manasız olmaya başladı.

Saygılarımla.

Alt 23-06-2009, 19:09
mehmetsalih mehmetsalih isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Selam,

Sayın Keci sözlerinizi tevil edecek derecede Alim olmadığım için bağışlayın. Ama Nakil yani İnsan eli ile korunan bir Kitaba nasıl güvenirsin? Hadislere göre Kur'an tahrif edilmiş.

Evrime gelince; Darwin Tanrı yoktur demiyordu, vardı da demiyordu. Aknostik ti... Kendi kendine olurda demiyordu dediği sadece gördükleriydi. Bu Evcil Hayvanlar, farklı coğraflayalardaki Hayvanlar ve türler arasındaki benzerlikleri/zıtlıkları inceleyen biriydi. Yani bu ilim Allah ile ilgisi yok sanıyorum. Çünkü adam türler böyle gelişir derdi. Ama Allah böyle yapıyordu veya yapmıyordu tartışması ayrıdır. Çünkü Tanrı madde değildir. Ben şahsi olarak Ateistleri veya Müslümanların keyifleri için kıvıracak veya söz söyleyecek biri değilim. Sadece bu yazdıklarımı farklı açılardan canlı olarak görmek istiyorum. Bu bir ihtiyaçtır. Her İnsan yazdıklarını okutmak veya görüş almak için yazar. Yoksa yazı nedir ki? Ben Tebliğ falanda yapmıyorum yaptığım tek şey ben buyum diyorum. İsteyen ''sen kafirsin, itisin veya yobazsın der'' isteyen ''doğru, haklı der'' ceheneme gidecek olanlar umurumda değil. Onların yaptıkları kendilerini ilgilendirir. Ben kendimi tatmin etmeden başkasını tatmin edemem. Gerçeği kılıf yapacağıma yanlış kılıf olsun daha iyi. Kişisel veya Ego üzerindeki tartışmaların yeri cafe olsa gerek. İtiraz yapacak veya yazının şurası yanlış diyecek; bu ayet veya bu veri sana destek veriyor diyecek olan varsa baş göz üstüne.

Sevgi...
Alt 23-06-2009, 20:24
boa
Üye Değil

susert´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin susert,

O zaman da kavga biter. Cunku joker kullanilmistir, koz kagidi ortaya surulmustur. Allah yapti, oldu bittiden daha kuvvetli arguman yoktur. Bunun neresiyle tartisacaksin ki. Istersen agzinla kus tut, binlerce teori, doga kanunu getir sonunda Allah yapmistir dendi mi is biter. Isterse kutsal kitaplarda yazsin, yok efendim oyle degil di, o zaman baskaydi, orda o degil de bu denmistir, simdi buna degistiriyoruz falan da filan. Cevir kazi yanmasin...

Saygilarimla

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil