Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Konu Kapatılmıştır

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 17-12-2004, 10:02
Üye Değil

Sorum butun ateist arkadaslara.

Dusunce ozgurlugune bakis aciniz nasildir?Sizce bir yaraticiya inanmak ozgur dusunce sayilabilir mi?

"ATEISTLERE SORULAR" basligi altindaki butun yazilari okudum.Bana gore gayet tarafsiz bir sekilde degerlendirmeye calistim.Cikardigim sonuc su:

Ateizm tanriya inanmamaya inanmaktir.Bir insan ateist olduktan sonra inanmaya karsi mucadele ediyor.Tanri inancini yok ettikten sonra farkli bir sekilde yerine baska bir inanc koyuyor.sonrada bu inanc icin mucadele ediyor.Bu inanc ugruna gerekirse olebiliyor.Isin ilginc tarafi ateistlerde inananlar kadar tanri ve din kavramlarini kullaniyorlar.

Ben hic bir yerde ateizmin kapitalizme karsi mucadele ettigini gormedim.Yani ateizmin yapi tasi tanri ve dindir.Ornek istiyorsaniz bu forum bunun en acik ornegi.

Nasilki siyaset vardir.Siyasetin altinda bir birine zit olan sag ve sol vardir.Bence din vardir ve dinin altinda birbirine zit olan inananlar ve ateistler vardir.Bu acidan baktigimizda ateizm bir dindir.

Ben bir inanmayan taniyorum.Kendisine ateist sifatida takmamis.Normal yasiyor ve dine bakis acisi gayet normal.Yani televizyona bakis acisi gibi.Inanmamaya bakis acisida ayni.Icinden gelmiyor ve inanmiyor.Ama inanmadigi icin ne mucadele ediyor nede rahatsiz oluyor.Kisacasi siradan bir vatandas.

ngcoskun.
Umarim bu yazdiklarim hakkinda bir cevabin vardir.

Kalin saglicakla!
Alt 17-12-2004, 10:44
hberent hberent isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

ebu lehep ne güzel yazmıssın..
" sevmek veya nefret etmek başlı başına birer varlık değildir sana 2 saatir bunu anlatmaya çalışıyoruz! var olan şey maddedir.duygular ise maddenin bir yansıması, bir gölgesi gibidir.

bu duyguların kendi kendine oluştuğunu söylemiyoruz zaten madde oluşturuyor bu duyguları! eğer madde oluşturmuyorsa kim oluşturuyor yoksa tanrmı"
şunu eklemek isterim..limonu daha önce tatmış olan kişilere limon dendiginde nasıl ağzı sulanırsa işte bu madde beyinde bir şartlanma yarattığı içindir..kişi gözü kapalı dahi bu şartlanmayı tanımlıyor..
saygılar
Konu Kapatılmıştır

Önerilen Siteler