Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-11-2004, 16:41
Üye Değil

Standart ngcoskun ve quixsoul''a

Konu ilginc oldugu icin daha once yazdigim bir cevabi yeni baslik olarak aciyorum.
ngcoskun''un imzasi:
"havaya değil, gördüğüme, tuttuğuma, yaşadığıma ve bilime inanıyorum.ben burdayım allah nerde?"

Tarih: Cmt Ksm 27, 2004 8:48 pm Mesaj konusu:

--------------------------------------------------------------------------------

Merhaba Coskun
Konuya senin imzani ornek gostererek cevaplayalim.
"havaya değil, gördüğüme, tuttuğuma, yaşadığıma ve bilime inanıyorum.ben burdayım allah nerde?"
Burasi dedigin yer neresi?Avrupami,asyami,amerikami?Kimse bilmiyor.Belki su an komsuyuzdur.Buna itirazin yok.
Bence sen su an ayda yasiyorsun.Bilimsel olarak bu mumkun.Ve orda bir dizustu bilgisayar ve uydu araciligiyla bu foruma baglisin.Olamazmi?
Biraz daha abartalim.Bence sen yoksun ve sen sadece bir bilgisayar programisin.Yuksek teknoloji ile yapilan programlarin telefon dinlediklerini ve ne kadar akilli programlar oldugunu hepimiz biloyoruz.Insanlari sesinden veya gorunusunden taniyan programlarda var.Otomatik cevap yazan programlar vs bircok seyler.Evet belki sen bir programsin,belki komsunsun,belki aydasin.Yani varmisin yokmusun,dunyadamisin aydamisin?Nerdesin?Sence senin nerde oldugunu bilen biri varmi bu forumda?Bence yok.Senin gercekten varoldugunu bilen varmi?Bence yok.

Peki bu foruma katilmamis,hatta hic bilgisayar bilmeyen biri senin burda olup olmadigini nasil bilecek?
Ve hatta sen bu forumdakilere nerde oldugunu ispatlayabilirmrsin?Yada gercekten varolup olmadigini?
Anladigim kadariyla bir cok konuda bilgilenmissiniz.Ben inanmak ve inanmamak arasinda bilgisi az ve kafasindaki sorulara cevap bulmak isteyen biri olarak bu foruma katiliyorum.
Buyuk ihtimalle bu forum insanlarin kafalarindaki sorulara cevap bulmak amaciyla tasarlandi.Bende cevap ariyorum.
Sorularima cevap verilecekmi?Yoksa daha onceden birilerinin yaptigi gibi once dalga gecilip sonra hakaretmi edilecek?
Cevap bulma umidiyle
Alt 30-11-2004, 16:48
Ebu Leheb Ebu Leheb isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

11 yaşındaki bir çocuğun hayal gücüne şaşmamak lazım.

Eğer dininiz Tanrı tarafından gönderilseydi mükemmel olurdu ve bizler bu kadar fazla çelişki bulamazdık ve sizler de bu çelişkileri savunmak zorunda kalmazdınız.
Alt 30-11-2004, 16:49
ngcoskun ngcoskun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bunu yazdığın yere gerekli cevabı verdiğimi sanıyordum

Gerçeklikle karşılaştırıldığında, bilimde vardığımız düzey ilkeldir, çocuk oyuncağıdır.Ama sahip olduğumuz en değerli şey de odur.
ALBERT EINSTEIN
Alt 30-11-2004, 17:50
Üye Değil

Merhaba ngcoskun

Ben sorumun cevabini tam olarak alamadim.Hic bilgisayar bilmeyen ve senden haberi olmayan birisinin senin varolup olmadigini bilmesi mumkun mu?Sen gercekte olsan sanalda olsan ben birsekilde senin varligindan haberdarim.Cunki ben interneti ve bilgisayari ogrenmeye ve anlamaya calistim.Ama dusunki nasil yobazlar matbaayi istemediler,bu kisininde internet ve bilgisayari istemedigini goz onunde bulundurursak benim seni ona onlatmam senin varligini ispatlamak icin yeterlimi?Yada bundan 500 sene once sen insanlara interneti anlatmis olsaydin insanlar senin hakkinda ne dusunurlerdi?21.yuzyida teknolojiyi 500 yil geriden takip eden insanlarda var.

Merhaba Ebulehep.
Cevabinda senin gibi sempatik
Alt 30-11-2004, 18:47
quixsoul quixsoul isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

mantıksal düşünmeyi engelleyen insanın yoğun duygular yaşadığı aşkın kör gözü gibi insan inanç dada aynı durumdadır.Aşk da yanlışları görebilirsin ancak nedense kendi inançlarımızda yanlışlarımızı göremiyoruz.Yada onu yanlış saymıyoruz..

İnanç zaten herşeyi var etmek için uğraşır.Evrende bizim gibi yapısı madde olan bilinmeyen bir canlıyı var etmeye çalışır.

İnanç umutdur.Ancak kafatasının içinde dolaşır.Mekanı orasıdır.Ve o karanlık odada gözün getirdikleri ile karnını doyurur.Herşeyi var etmek ister.Eğer sesini sana ulaştırırsa senide inandırır.Senin için yok seçeneği kalkar.

İnanç umutdur.Ancak kafatasının içinde dolaşır.Mekanı orasıdır.Ve o karanlık odada gözün getirdikleri ile karnını doyurur.Herşeyi var etmek ister.Eğer sesini sana ulaştıramazsa senide inandırır.Senin için var seçeneği kalkar.

ngcoskun ve yeni de seçenekleri elemiş ler.Ancak o seçenekler gerçekten varmıydı onu bilmiyorum işte..
Bizler var yada yok ile yani madde ile büyüdük.Maddenin giysilerini evrende yada dışında başka tanımlamalara giydiremeyiz.

Mantığın en büyük düşmanı anlam veremediklerimizin tanrısıdır.
Alt 01-12-2004, 12:19
Üye

yeni sorduğun sorunun cevabını sende biliyorsun ki bu denli ayrıntılı soruyorsun.neyi öğrenmeyi istediğini anlayamıyorum açıkcası.
anladığım kadarıyla cevaplamaya çalışayım hala daha takıldığın bir yer varsa tartışalım.
benim varlığımı isbat mücadelem olsaydı bunu en son fiziğimle gerçekleştirirdim.

sen bana derdin ki mesela şu adam sana inanmıyor ben senin varlığını isbat edemiyorum seni anlatmak tanıtmak istiyorum ama teknoloji cahili buna bunu burdan kanıtlayamıyorum. he o zaman ne yapardım ben gerçek olduğumdan emin olduğum için derdimki gel şurda burda görüşelim.yok çok yüce bir varlık olsaydım insanlara kendimi gösterecek ilahi güçlerim olurdu o zaman bunu yapardım.mesela herkesin ortak paydası gökyüzü var . burdan selam atardım onlara

Gerçeklikle karşılaştırıldığında, bilimde vardığımız düzey ilkeldir, çocuk oyuncağıdır.Ama sahip olduğumuz en değerli şey de odur.
ALBERT EINSTEIN
Alt 01-12-2004, 23:17
thtbsbdllh thtbsbdllh isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Aday Üye

Standart bütün kafirler allah a inanırlar

ngcoskun Diyor ki
yeni sorduğun sorunun cevabını sende biliyorsun ki bu denli ayrıntılı soruyorsun.neyi öğrenmeyi istediğini anlayamıyorum açıkcası.
anladığım kadarıyla cevaplamaya çalışayım hala daha takıldığın bir yer varsa tartışalım.
benim varlığımı isbat mücadelem olsaydı bunu en son fiziğimle gerçekleştirirdim.

sen bana derdin ki mesela şu adam sana inanmıyor ben senin varlığını isbat edemiyorum seni anlatmak tanıtmak istiyorum ama teknoloji cahili buna bunu burdan kanıtlayamıyorum. he o zaman ne yapardım ben gerçek olduğumdan emin olduğum için derdimki gel şurda burda görüşelim.yok çok yüce bir varlık olsaydım insanlara kendimi gösterecek ilahi güçlerim olurdu o zaman bunu yapardım.mesela herkesin ortak paydası gökyüzü var . burdan selam atardım onlara
işte arkadaşlar allaha inandığı apaçık ortada yukarıdaki yazılarını okursanız inandığı yazıları içinde resmen ben allaha inanıyorum diye bağırıyor. ama allahın kendisine kural koymasını kabul etmek istemiyorlar buna kendileri de şahittirler.
Alt 02-12-2004, 16:57
Üye Değil

Ngcoskun.
Cevabin gercekten guzel olmus.Tesekkur ediyorum.
Inanan arkadaslarin yorumunu bekliyorum.
Alt 02-12-2004, 17:21
Üye

thtbsbdllh demiş ki
işte arkadaşlar allaha inandığı apaçık ortada yukarıdaki yazılarını okursanız inandığı yazıları içinde resmen ben allaha inanıyorum diye bağırıyor. ama allahın kendisine kural koymasını kabul etmek istemiyorlar buna kendileri de şahittirler.
bu yazılarımdan nasıl olurda bunu yazarsın anlamıyorum.nereye istersen oraya çek oldu benim yazılarım yaa.senin allahın bana kendini benim tekniğimle kanıtlamış mı. bir kere bizim yeniyle bu konuşmaya nerden başladığımıza bir bak ondan sonra buraya kadar yeniden yorumla. okuduklarını yorumlamak da zorlanıyorsun sanırım.[/quote]

ALBERT EINSTEIN
Alt 02-12-2004, 17:23
Üye

yeni demişki
Ngcoskun.
Cevabin gercekten guzel olmus.Tesekkur ediyorum.
Inanan arkadaslarin yorumunu bekliyorum.
teşekkür ederim umarım benim yönümde verdiğim bu cevap seni tatmin etmiştir.elimden geldiğince basit anlatmaya çalıştım ama bazı arkadaşlar yanlış anladı sanırım.

ALBERT EINSTEIN

Önerilen Siteler