Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Hristiyanlık

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 25-10-2009, 15:58
anthemoessa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
anthemoessa anthemoessa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Günümüzde en "yobaz" denilebilecek hristiyan mezhebi protestanlıktır. Pek çok Katolik ve ortodoks, protestanlara "din kardeşimiz" diyebilirken, çoğu protestan katolikleri ve ortodoksları "putperest" ilan etmiştir, hatta pek çok protestana göre katolikler "şeytana" tapmaktadır! (jesusislord ve biblebelievers.net siteleri bu konuda sadece 2 örnek)

Türkçe protestan siteleri de aynı anlayışı devam ettirmektedir, çoğu Türkçe protestan sitede "hrtistiyanlar ile katolikler arasındaki farklar" şeklinde ve benzeri biçimde başlıklar atılarak, katoliklerin hristiyandan dahi sayılmadığı açıkça ima edilir.

Aslında protestanlık, katolikliğe doktrinsel anlamda ortodoksluğa olduğundan daha yakındır, birinci sayfadaki iletimde belirttiğim gibi ortodoksluk temel konularda katoliklikten ve protesanlıktan çok daha farklıdır. Ama yine de çoğu protestan katolikleri putperest ilan etmekte tereddüt etmez.
Alt 25-10-2009, 19:26
vesper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vesper vesper isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Cem´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Tarihsel olarak tam tersi durum söz konusuydu. Yani protestanlığın çıkışı sırasında katoliklerin çok yoğun baskıları ve özellikle Fransa'da ciddi katliamları vardı protestanlara karşı diye biliyorum.
Doğru biliyorsunuz Cem... protestanlara karşı çok ciddi katliamlar oldu hatta bunlardan biri de tarihe kanlı mary olarak geçen 1. marynin yaptıklarıdır

Cem´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Şimdi durum değişti mi? Artık katolikler en azından bir kısım protestanlar tarafından horlanan, sapkınlar olarak mı görülüyor? Ya da katolikler protestanlara aynı veya benzer ifadeleri kullanmıyor mu? Katoliklerin protestanlığa bakışı daha mı pozitif?
Yanılmıyorsunuz... Katolikler Protestanlara hala çok sıcak bakmıyor ama artık neyseki birbirlerini tanıyorlar

benim üzüldüğüm nokta günümüzde bazı Protestanların üzerinde hiç düşünmeden ortodoks ve Özellikle Katoliklere çatması...

Ben protestanım kendi adıma azizlere Meryem Anaya dua etmem, günah çıkarmam, Papanın yanılmazlığını kabul etmem, rahiplerin evliliğine sıcak bakarım vs... ama Katolikler de bütün bunların bir mantığı bir düzeni vardır.

protestanlar gidip siz putlara dua ediyorsunuz dememelidirler; azizlere ve meryem anaya dua, onların dualarımızı cenette Tanrıya sunacaklarına inanılarak yapılır

günah çıkarma bir tövbe şeklidir protestanlar bunu yapmak istemeyebilir ama mantığını bilmeden Katoliklere çatmalarını hoş karşılamıyorum

Yine katolik inancına göre rahiplerin bekar kalmalarının istenmeleri Tanrıyla daha yakın olabilmeleri, yaşamlarını Tanrısal işlere adayabilmeleri içindir. evlilik(eş-çocuk) İnsanın hayatında önemli bir yer kaplar ve rahibin işlerine engel olabilir

hatta bazen öyle şeyler de oluyor ki... Ortodoks bir arkadaşıma bir Protestan ölülerin arkasından dua edilmez demiş... neden olarak da Tevrattaki 'ölülerle temasa geçmeyin' sözünü göstermiş...(bunu ben de ilk kez duydum)

Açıkçası bu kadar saptırmayı da hoş karşılamıyorum hem her ortodoks her katolik de bir değildir... Mezheplerdeki farklılıkları bulmaya çalışmak yerine hepimizin Hristiyan olduğumuzu hatırlamak gerekir

Söylemek istediğim buydu

sevgiler=)

Eğer insanlar sadece cezalandırılmaktan korktukları ya da ödüllendirileceklerini umut ettikleri için iyilik yapıyorlarsa o halde gerçekten acınacak haldeyiz.(albert einstein)
Alt 25-10-2009, 19:37
Lusin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Lusin Lusin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

vesper´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
hatta bazen öyle şeyler de oluyor ki... Ortodoks bir arkadaşıma bir Protestan ölülerin arkasından dua edilmez demiş... neden olarak da Tevrattaki 'ölülerle temasa geçmeyin' sözünü göstermiş...(bunu ben de ilk kez duydum)

Açıkçası bu kadar saptırmayı da hoş karşılamıyorum hem her ortodoks her katolik de bir değildir... Mezheplerdeki farklılıkları bulmaya çalışmak yerine hepimizin Hristiyan olduğumuzu hatırlamak gerekir
Ölünğn ruhuyla temas yerine, ruhunun alameti için dua edilir cenazelerde, fakat bununla beraber cenazedeki duaların çoğu cenazeye katılan cemaat içindir. Cemaate umut verilir. Ölümün bir son olmadığı anlatılır.
Sanki ruh çağırıyoruz, kahve fincanlarıyla filan.

Sana sonuna kadar katılıyorum vesper, farklılıkları bulmak yerine hepimizin Hristiyan olduğuna yoğunlaşmak gerekir. Biz kendi içimizde böyle delirmiş gibi çatışırken bu ülkede müslümanların bize nasıl tölerans göstermesini bekleyebiliriz ki? Eğer birşeyleri değiştirmek istiyorsak önce kendimizden başlamalıyız.
Alt 25-10-2009, 19:40
Kıdemli Üye

firatb84´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Günümüzde en "yobaz" denilebilecek hristiyan mezhebi protestanlıktır. Pek çok Katolik ve ortodoks, protestanlara "din kardeşimiz" diyebilirken, çoğu protestan katolikleri ve ortodoksları "putperest" ilan etmiştir, hatta pek çok protestana göre katolikler "şeytana" tapmaktadır! (jesusislord ve biblebelievers.net siteleri bu konuda sadece 2 örnek)

Türkçe protestan siteleri de aynı anlayışı devam ettirmektedir, çoğu Türkçe protestan sitede "hrtistiyanlar ile katolikler arasındaki farklar" şeklinde ve benzeri biçimde başlıklar atılarak, katoliklerin hristiyandan dahi sayılmadığı açıkça ima edilir.

Aslında protestanlık, katolikliğe doktrinsel anlamda ortodoksluğa olduğundan daha yakındır, birinci sayfadaki iletimde belirttiğim gibi ortodoksluk temel konularda katoliklikten ve protesanlıktan çok daha farklıdır. Ama yine de çoğu protestan katolikleri putperest ilan etmekte tereddüt etmez.
Yobaz olduğumuzu düşünmüyorum=)... Hatta bence protestanlık insanın kendisini en rahat ifade edebildiği mezheptir. Ama dediğiniz açıdan bakarsak haklılık payınız da var

Protestanlık Katolizmi sadeleştirmeye yöneliktir(eski dönemlerde katoliklerin yaptıkları ve yapmaya devam ettikleri yanlışlar eleştirilmiş bunlara sebep veren geleneklerin kaldırılmasına çalışılmıştır)

Ama katolik ve ortodoksların putperest olduklarını iddia eden protestanları ben de desteklemiyorum

Aslında şöyle bir şey de var... protestanlığın bir sürü alt mezhebi de var... Çünkü katolizmi her protesto edene Protestan ismi verilmiştir. Ancak gerçek anlamıyla protestanlar Kalvinistler ve Lutheryenlerdir. Bunun dışında kalanlar Katolik-protestan arasındadırlar

Katoliklere en çok çatanlar da kalvinist ve lutheryendırlar... Katoliklerin herşeyini yanlış anlarlar bir önceki mesajımda da dile getirdim... eh bize de protestan olduğumuz için bunun yükünü taşımak kalır

ve kendi adıma Ortodoks ve Katoliklere de din kardeşlerim diyorum... Bazı Protestanların yaptıkları ayrıma da üzülüyorum

Sevgiler

Eğer insanlar sadece cezalandırılmaktan korktukları ya da ödüllendirileceklerini umut ettikleri için iyilik yapıyorlarsa o halde gerçekten acınacak haldeyiz.(albert einstein)
Alt 25-10-2009, 19:44
Kıdemli Üye

Lusin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sana sonuna kadar katılıyorum vesper, farklılıkları bulmak yerine hepimizin Hristiyan olduğuna yoğunlaşmak gerekir. Biz kendi içimizde böyle delirmiş gibi çatışırken bu ülkede müslümanların bize nasıl tölerans göstermesini bekleyebiliriz ki? Eğer birşeyleri değiştirmek istiyorsak önce kendimizden başlamalıyız.
Sağol lusin=)

Dediklerinde de haklısın hristiyanlar dahi çatışma içindeler hala... Üstelik temel öğretilerimiz de zaten aynı... Bunlara yoğunlaşsak daha iyi olacak

Alt 27-10-2009, 12:09
Yargan Kam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yargan Kam Yargan Kam isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Küçükken babama sorduğumda bu Hıristiyan mezheplerini, bana;

''Katolikler katı, Protestanlar onları protesto edenler ve Ortodokslar'da tarafsız ve ortada duranlar'' demişti =)

Tüm soru ve bilgiler için dinli-dinsiz arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Sevgi ile...

Umut Samimiyettir...
Alt 27-10-2009, 12:25
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Burda bu kadar farkli mezhepten hiristiyani, hem de hiristiyanlik hakkinda bilgisi olan hiristiyani bulmusken kacirmak istemiyorum. Ana sayfamizda Incil elestirisi adinda bir bölüm var. Burda "Hiristiyanligin kökeni" ve "Incil'in ic tutarsizliklari" baslikli iki makale var. Birincisi benim yazim, ikincisi bir ceviri. Bu yazilar, özellikle de birincisi hakkindaki elestirilerinizi yazar misiniz. Simdiye kadar pek elestiri alamadim. Elestiri gelmeyince gelistirme sansi da olmuyor tabii.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 27-10-2009, 18:34
Üye

Seve seve eleştiri yazarım da ben bulamadım o dediğinizi. Linkini koyabilirseniz çok sevinirim
Alt 27-10-2009, 19:11
Kıdemli Üye

Sevgili sargon bahsettiğiniz bölüm anasayfadaki hristiyanlığın eleştirisi bölümü sanırım... incilin eleştirisi bende açılmadı Hristiyanlığın eleştirisi sayfasına yönlendirildim

makaleler yazmışsınız yorum yazabileceğimiz bir bölüm görmedim ben... Neyse zaten forumun bu bölümüne başlık açmamız daha uygun olacak...

Ama öncelikle eleştiri yapmadan önce bizden konu hakkında bilgi isterseniz sevinirim çünkü İslam teolojisiyle Hristiyan teolojisi çok farklı. Sizler islam teolojisini iyi biliyorsunuz ama yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla Hristiyan teolojisi için aynı şey söylenemez... Ben temel konularda bir şeyler yazacağım eminim lusin ve paolo de eksik olduğum yerleri tamamlamaya çalışacaktır. Hristiyan mantığını anlattıktan sonra sorularınızı eleştirilerinizi de alabiliriz

Sevgiler....

Alt 27-10-2009, 20:58
Üye

Aynen ben de Vesper'a katılıyorum. İslam teolojisiyle Hristiyanlık teolojisi birbirinden çok farklıdır. Yani zaten İslami mantıkla İncil okunduğunda birşey ifade etmez, anlaşılmaması doğaldır, çünkü dedim ya teoloji çok farklı.
Siz burda bizden bilgi almak istediğiniz soruları bize sorunuz.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil