Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 11-07-2017, 00:10
Nero Nero isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Standart Neden bu tepkisellik?!?!

Forumda İslam'a ve Muhammed'e karşı, dinî inançlara karşı normal itiraz ve eleştirinin çok ötesinde, bir kin ve nefret görüyorum. Bu anormal bir tepkisellik!

Elbette ateist olunabilir, elbet dinsiz olunabilir. Ama sanırım bizim bu çocuksu toplum kadar kendi halkının, kendi atalarının, ana babalarının dinî inançlarına, değerlerine bu kadar saygısızca, bu kadar kin ve nefretle yaklaşan başka bir toplum yoktur.

Normal eleştirinin ötesine giden bu nefretin, bu alaycılığın, bu kindar dilin sebebi ne olabilir?
Alt 11-07-2017, 00:25
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bilimle gidilmeyen yolun sonu karanlıktır Demiş Hacı Bektaş Veli. Sürü olup güdülmekten birey olup aç kalmak daha iyidir demiş. kartopu.
Kalabalıklar her zaman haklı değildir Seçimleri de doğru değildir.
Nefret yaratan bir din nefret toplar.

Allah, şeytan, melek, insandır. Seç birini
Alt 11-07-2017, 00:29
Amon yarebbi Amon yarebbi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Senin bu kemalist düşmanlığının sebebi nedir ? Bu kin niye , bu nefret niye ? Bedevi.
Alt 11-07-2017, 00:29
Üyeliğini Sonlandırmış

kartopu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bilimle gidilmeyen yolun sonu karanlıktır Demiş Hacı Bektaş Veli. Sürü olup güdülmekten birey olup aç kalmak daha iyidir demiş. kartopu.
Kalabalıklar her zaman haklı değildir Seçimleri de doğru değildir.
Nefret yaratan bir din nefret toplar.

Allah, şeytan, melek, insandır. Seç birini
Kalabalıkların haklı olup olmadığını tartışmıyorum.

Hem nefret yaratan din diyorsun, hem de Hacı Bektaş Veli'nin sözünü alıntılamışsın. O da o dinin bir ulu kişisi değil mi? Ondan ve benzerlerinden, Yunus'lardan, Mevlana'lardan nefret değil, sevgi görmedik mi?

O halde?..
Alt 11-07-2017, 00:35
Üye

Kemaliz mi hedef tahtasına oturtup , buradan sahte bir islam seviciliği yapmak kime hizmettir. İslam denen din üzerinden bir kilisenin kayıp ettiklerini kazanamazssın , bahtsız bedevi.

Kemalizm yok olsun da , islamın egemenliğin de yaşarım demek , zavallı olmanın bir göstergesidir
Alt 11-07-2017, 00:40
Üyeliğini Sonlandırmış

Mesela bu forumun tepkisel çocuklarından birisi başka bir başlıkta durup dururken lafı İslamcılara getirmiş ve şunu demiş: "Karalamaya çalıştığın insanların en baş düsmanları , siyasal islamcı mendeburlar dı."

Nefret diline bakar mısınız! Konu dincilerle ilgili değil. Sözü edilen insanları öldürenler dinciler değil, aksine laik görüşlü, amerikancı ve evet, kendini Atatürkçü olarak niteleyen askerler. Ama bu çocuk, ille de İslamcılara vuracak. O nedenle lafı onlara getirip bir de "mendebur" diyerek kendini tatmin ediyor.

Ben böyle dedim diye şimdi de beni Atatürk karşıtı biri gibi algıladı. Oysa ilgisi yok. Ama gel de çocuk altbeyinli birine anlat!

Neden bu nefret, neden bu yabancılık, bu kendi halkına yabancılaşmışlık? Neden bu kıt algı?

Cidden merak ediyorum. Açıklayıcı cevaplar gelirse çok memnun olurum.
Alt 11-07-2017, 01:17
Üye

Yavuz adını kullanarak alevilere olan kin ve nefretini kustuğun , ayrıca alevileri teröristlikle suçkamak gibi açtığın başlıklar arşivde duruyor Bedevi.

Kendin ol.Dürüst ol.
Alt 11-07-2017, 08:50
Üyeliğini Sonlandırmış

Postalabd´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yavuz adını kullanarak alevilere olan kin ve nefretini kustuğun , ayrıca alevileri teröristlikle suçkamak gibi açtığın başlıklar arşivde duruyor Bedevi.

Kendin ol.Dürüst ol.
O zaman tüm forum üyelerinden özür dileyerek sana senin anlayacağın bir dille sesleneyim. Eğer ben Bedevî'ysem beni, değilsem seni çölde bedevîler bulsun mu?

Alevilere kin ve nefret kusmak kim ben kim? Üstelik bu başlığı açan ben mi bir inanç kesimine kin ve nefret kusacağım?

Kendi halkımızın değerlerine saygısızlık etmemeyi savunan ben mi halkımızın bir kesiminin değerlerine saygısızlık edeceğim?

Bak, Spartacus bile beni artık Bedevî mahlaslı kişi olmakla itham etmiyor. Sanırım bu iddiasının doğru olmadığını gördü. Üstelik aramızda hem üslup, hem imlâ, hem de (eğer bu kişi Alevilere saygısızlık etmişse) görüş ve ahlak ayrılığı da var.

Yazım üslubu farkını sana anlatamayabilirim. ama imlâ farkını sana anlatabilirim. Mesela bak Bedevî'nin yazılarına, ayrı yarılması gereken de, da'ları ve soru eki olan -mi, -mı'ları bitişik yazıp durmuş sürekli. Bende ise böyle bir hata bulamazsın. İmlâ konusunda titizimdir. Mesela çoğu zaman inceltme ve uzatma işaretini bile üşenmeyip kullanırım.

Bunları sana anlatmamın nedeni, senden bile umudu kesmemek gerektiğini düşünmemdir. Ayrıca bu son kaba saba ve savruk üslubunun biraz zorlama olduğunu, gerçek senin bu olmadığını da hissediyorum.
Alt 11-07-2017, 09:57
Üyeliğini Sonlandırmış

Evet, "neden bu tepkisellik" konusuna devam edelim. Bir örnek de eskiden açılmış ve şimdi güncellenmiş bir başlıktan. Konu: Meryem Ananın Bakireliği. Bunun ispatı olup olmadığı soruluyor. Birileri cevap vermiş. İşte cevapların seviye durumu:

"Basitçe yapmışlardır. Tutmuş, bir güzel üstünden geçmişlerdir, kan çıkmışsa, bakire diyerek tescil edivermişlerdir."

Bir üye bu seviyesizliğe itiraz etmiş ve efendice uyarmış:

"sitenin hanımları nerede.
kc
billur
merve
ve kardeşi

bakın 2000 yıl önce vefat eden bir bayana ne deniyor.o bayanın çocuğum babasız doğrudan Allahtan demesi ispatsız olabilir amma bilim henüz son noktasına gelemediğine göre en fazla,
"bu bayanın söyledikleri günümüzün sınırlı bilgileirne göre bizim çözebileceğimiz bir olay değil" diyebilirsiniz.
yoksa,üstünden geçmişlerdir,altından çıkmışlardır gibi adi ve aşağılık laflar bir bayan hakkında söylenmemeli."

Karşılaştığı tepki şu olmuş:

"Ya git biraderim ya.. Bu kadar dallamalık yeter..
Tarihte tecavüze uğrayan ilk bayan o değildir, merak etmeyesin. Dahası zina dediğiniz haltı işleyen ilk veya tek kadında o değildir. Ama, kimle düzüştüğünü açıklamamak uğruna, ahanda bu bebeyi tanrı koydu rahmime diyebilecek kadar uyanık bir tip olduğu, bunu yutturabilmiş tek tip olduğu kesindir.."

Tüm mesajları gözden geçirmiyorum ve son sayfaya geliyorum. Forumun moderatörü şu mesajı yazabilmiş:

"Soru: Meryem ananin bakireliginin ispati var mi?
Cevap: Meryem duduklendi ki isa dogdu."

İşte size insanların kutsal saydığı inançlar, kişiler ve değerler üzerinde kullanılan aşağılayıcı ifadeler. İnsanlar kendince espri de yapabilir, dalga da geçebilir. Ama burada bir kin ve nefret var. Bu kin ve nefret 2000 yıl önce yaşayıp gitmiş bir kadına olamayacağına göre, onun simgelediği ve bugün insanların büyük kısmının önem verdiği değerlere karşıdır.

Bence bu kin ve nefretin düzene, eğitim sistemine karşı olduğu kadar, kendi ana babalarına da karşı olan bir yanı da var. 15-20 yaşlarında bu anlaşılır bir şey ama ergenlik bittiği halde devam ediyorsa ortada ciddi bir sorun var demektir.
Alt 11-07-2017, 10:24
kartopu kartopu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Nero´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

Hem nefret yaratan din diyorsun, hem de Hacı Bektaş Veli'nin sözünü alıntılamışsın. O da o dinin bir ulu kişisi değil mi? Ondan ve benzerlerinden, Yunus'lardan, Mevlana'lardan nefret değil, sevgi görmedik mi?

O halde?..
İşte anlamamışsın yine
hak muhammed Ali der Bektaşiler
Yani HAK dedikleri allahı da insan seviyesine indirir.
Ayrıca tanrıyı öyle yukarlarda falanda aramazlar cemalde derler yani yüzde karşında.
4 kapı dan söz ederler ama hiç bir kapı cennet ve cehenneme çıkmaz. Bir felsefedir onların savundukları ve hepsi bu dünya için.

Bende öyle diyorum ALLAH MELEK İNSAN aynıdır.

Önerilen Siteler