Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Genel Forumlar > Politika

Anket Sonucuna Bak: İlk ve ortaöğretimdeki yeni kıyafet yönetmeliğini onaylıyor musunuz?
Evet 4 36,36%
Hayır 7 63,64%
Katılımcı sayısı: 11. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 29-11-2012, 00:47
irsArtvin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
irsArtvin irsArtvin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Standart İlk ve ortaöğretimdeki yeni kıyafet yönetmeliği

Saygıdeğer TD forumu takipçileri; Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilk ve ortaöğretimde üniforma giyme zorunluluğunu ortadan kaldıran, yani kıyafet serbestîsi getiren yeni yönetmeliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi açık bir şekilde beyan ederseniz, kaliteli bir şekilde fikir alış verişi yapmış oluruz.

Üniforma zorunluluğu ülkemizde var olan acımasız sınıf farklılığını eğitim kurumlarında az da olsa gizleyen bir uygulama idi; ancak bu yönetmelikle çocukların arasında zengin-fakir ayrımı çok bariz bir şekilde belirginleşerek ortaya çıkacak ve bu da çocuklar arasındaki başta arkadaşlık ilişkileri olmak kaydıyla her türlü ilişkiye ve de dar gelirli ailelerin çocuklarının psikolojisine açık bir biçimde darbe vuracaktır. Aynı zamanda da bu işin bir de aile boyutu var fakat zamanımın kısıtlı olması hasebiyle yazamayacağım; ancak bu konunun derin bir şekilde irdelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bence, eğitim sosyologlarının bu konu üzerinde detaylı bir çalışma ve araştırma yapmaları elzemdir.

Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette; bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterlidir.

Din, bunalmış mahlukun iç çekişi, merhametsiz bir dünyanın ruhu ve aynı zamanda akılsız bir çağın aklıdır. Din halkın afyonudur.

Karl Marx
Alt 29-11-2012, 01:03
bursali68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bursali68 bursali68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Merhaba,

Üniforma zorunluluğu ülkemizde var olan acımasız sınıf farklılığını eğitim kurumlarında az da olsa gizleyen bir uygulama idi;
Özellikle bu tesbit çok yerinde bir tesbit..Bundan dolayı teşekkür ederim Sn.irsArtvin...

Ek olarak " İnançsal sembol " leri de kabul etmeyen optimum buluşulacak noktadaki bir yönetmelikti önceki yönetmelik...Başını örtmenin de serbestleşeceği bir durumda okula KİPA takarak veya HAÇ ını takarak gelen öğrenciye bakış açısı nasıl olacak...? Eski bir öğretmen olarak ilgiyle izliyorum ama maalesef demekten de kendimi alamıyorum..

Bu konudaki eğitim sendikalarını da ayrıca samimi bulmuyorum...Bu samimi bulmadığım durum belki üyelik güçlerinin yeterli olmayışından da kaynaklanabilir...Ancak eğitim ile ilgili alınan karar süreçlerinin hiç birinde yoklar...İş işten geçtikten sonra da " sür eşeği...." Bir sürü eğitim sendikası bir eski TÖBDER ve TÖS ün gücünde değil...

Sağlıcakla kalınız...

" Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların hiç bir şey yapmaması kafi " Edmund Burke
Alt 29-11-2012, 01:18
kulturlu_kartal kulturlu_kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bence ne üniforma olmalı ne de tam serbest olmalı yine okullar veya meb belirleyecek şekilde örneğin mavi renk gömlek, tişört veya kazak ve siyah renk etek ve pantolon, siyah renk ayakkabı denecek. Tabii ki etek için bir minimum ölçü olacak, ölçü gerektiren diğer şeyler için de üste giyilen dirsekten kısa olamaz üst için 5cm^2den büyük yazı veya amblem bulunduramaz vs.vs.vs. diye. Bunun dışında kıyafetin markasına veya kumaş türüne karışmayacaklar. Bana göre ideali bu olur..
Alt 29-11-2012, 02:43
guide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
guide guide isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın kulturlu_kartal,

Yanlışım varsa lütfen düzeltin. Sanıyorum size göresi zaten şu an uygulanan yönetmelik.
Her okulun belli renkte gömleği, tişörtü, pantolonu, kazağı vs var zaten. Keza, ölçüleri de bu şekilde çoğu okullarda disiplin çerçevesinde uygulanmakta.

Ben bu yeni yönetmeliğin çok daha fazla kaosa yol açacağını düşünmekteyim.

''Üniforma zorunluluğu ülkemizde var olan acımasız sınıf farklılığını eğitim kurumlarında az da olsa gizleyen bir uygulama idi.'' Ben de bu tespiti yerinde buluyorum. Yakın zamanda resmi anlamda ben de bir eğitimci olacağım ve çocukların marka muhabbetleri yapmasına seyirci kalabileceğimi sanmıyorum. Üniformasızlık, sınıf farklılıklarının çocuklar tarafından da fark edilmesine yol açacak. Onların kendi dünyalarına, oyunlarına, oyun arkadaşları seçimlerine bile acımasızca yansıyacak.

Yönetmelikte, ‘Kolsuz tişört ve ve kolsuz gömlek giyemez’ deniyor. Pekala, sıcak iklimli bölgelerde yaşayan çocuklar, kolsuz giydiklerinde ne olacak ki? Bu nasıl bir uygulamadır, ilköğretim yaşındaki çocuklar birbirlerinin kollarını cinsel obje olarak mı algılayacaklardır ki?! Bu insanlar , yönetmelikleri kurcalarken neresinden bakıyorlar çocuklara!

Konu guide tarafından (29-11-2012 Saat 02:47 ) değiştirilmiştir. Sebep: ilk oy kullanan ben olmuşum, başlık sahibi bile oy vermemiş :)
Alt 29-11-2012, 02:54
kulturlu_kartal kulturlu_kartal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

guide´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın kulturlu_kartal,

Yanlışım varsa lütfen düzeltin. Sanıyorum size göresi zaten şu an uygulanan yönetmelik.
Her okulun belli renkte gömleği, tişörtü, pantolonu, kazağı vs var zaten. Keza, ölçüleri de bu şekilde çoğu okullarda disiplin çerçevesinde uygulanmakta.
Benim demek istediğim uygulanan değil tam olarak Şu anda okullar diyor ki kumaş pantolon ve bilmem nasıl gömlek benim kastettiğim ise yine belli bir renkte karar kılarak bu kumaş zorunluluğunun kaldırılması sadece
Alt 29-11-2012, 03:17
Üye

O halde, sizin fikriniz bunun daha -ılımlı hali- oluyor ve sanırım değişen pek bir şey olmasın diyorsunuz siz de. Sanıyorum bu kumaş pantolon zorunluluğu günümüzde pek kalmadı, rengi tuttuktan sonra, birçok okulda kumaş pantolon giyen öğrenci sayısı yok denecek kadar az. Mesela benim ilköğretime giden kardeşim kumaş giymiyor, geçen sene farklı bir ildeydi ve yine kumaş giymiyordu..

Mavi önlükleri özledim ben
Alt 29-11-2012, 05:54
AlbatrosS AlbatrosS isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

irsArtvin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Saygıdeğer TD forumu takipçileri; Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilk ve ortaöğretimde üniforma giyme zorunluluğunu ortadan kaldıran, yani kıyafet serbestîsi getiren yeni yönetmeliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi açık bir şekilde beyan ederseniz, kaliteli bir şekilde fikir alış verişi yapmış oluruz.

Üniforma zorunluluğu ülkemizde var olan acımasız sınıf farklılığını eğitim kurumlarında az da olsa gizleyen bir uygulama idi; ancak bu yönetmelikle çocukların arasında zengin-fakir ayrımı çok bariz bir şekilde belirginleşerek ortaya çıkacak ve bu da çocuklar arasındaki başta arkadaşlık ilişkileri olmak kaydıyla her türlü ilişkiye ve de dar gelirli ailelerin çocuklarının psikolojisine açık bir biçimde darbe vuracaktır. Aynı zamanda da bu işin bir de aile boyutu var fakat zamanımın kısıtlı olması hasebiyle yazamayacağım; ancak bu konunun derin bir şekilde irdelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bence, eğitim sosyologlarının bu konu üzerinde detaylı bir çalışma ve araştırma yapmaları elzemdir.
''Üniforma sınıf farkını gizler''(kudsi hadis) Kusura bakmayın da bu kadar aptalca bir argüman az bulunur cinsten. Uzun yazmayacağım; ama şunu da sormak isterim: Ma'lum ergenliğe hızlı ve erken giren bazı kız çocukları göğüslerinden utanıp kambur gezerler. Bu da onları utanç ve kompleks gibi ciddi sorunlarla tanıştırır. Hani diyorum ''göğüs farkını eşitleme'' adına herkese çarşaf mı giydirsek?

Eğitim ''kişilik kazandırma'' işidir aynı zamanda. İlköğretim bebeleri de sınıf neyim bilmez kardeşim. Zaten çoğu aynı köyden, mahalleden, akraba vs'dir. Bilecekleri çağda da değil üniforma, burka bile giydirseniz anlarlar

Unutmuşum: Hükümetin nadiren yaptığı güzel işlerden biri oldu. (bozuk saat misali) Üniforma otoriter rejimlerin ''eğitim sembolleri''nden biri ola geldi. Naziler'in apartman kapıcılarından bile üniforma istediği bilinir örneğin. İnsanların gündelik yaşamda kendilerini özgürce ifade edebilecekleri giyim-kuşam-aksesuar gibi özelliklerine absürt sınırlamalar konmamalı.

Konu idontneedagod tarafından (29-11-2012 Saat 23:32 ) değiştirilmiştir.
Alt 29-11-2012, 06:28
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Yeni kıyafet yönetmenliğindeki sakat durumlardan biri dini sembollere izin verilirken siyasi sembollere izin verilmeyişi. Türbana izin veriliyorsa eşit muamele ilkesi göz önünde tutularak tabi ki haç kolye, zülfikar kılıcı veya kipa gibi diğer inançlarla ilişkili sembollere de izin verilmesi gerektiği kendinden anlaşılır bir şey.

Ancak Che Guevara tişörtüyle ya da orak ve çekiç sembolüyle okula girmek isteyen birisine izin verilmemesi durumunda bu, dini dünya görüşlerin üstün tutulup kayrılmasına ama ideolojik veya felsefi dünya görüşlerine sahip olan kişilerin ise ayrımcılığa uğraması neden olur.

Ancak nasıl bir insan istediği bir dini dünya görüşüne ve inanca sahip olma ve bunu istediği yerde istediği zaman beyan etme veya etmeme özgürlüğüne sahipse din dışı dünya görüşüne sahip olan kişilerin de bunu istediğinde dillendirme özgürlüğüne sahip olması gerekir.

Fakat bu konuda kısıtlama yapılabilir, mesela yasayla belirlenmiş dini veya siyasi terör örgütlerinin veya ırkçı oluşumların sembollerine izin verilmeyebilir.

Yönetmenlik tam olarak iyice düşünülmediği, hala ayrımcılığa yol açtığı ve daha iyisinin yapılabileceği alternatif yönetmenliklerin de olabileceğini göz önüne alarak ankette hayır oyu kullanıyorum.

Yeni bir kıyafet yönetmenliği yapılsın buna: EVET
Ama önerilen ve önümüze sunulan bu yönetmenliğe ise: HAYIR
Alt 29-11-2012, 13:08
Üye

Sayın Alka'nın oy kriterine katılıyorum;

Yeni bir kıyafet yönetmenliği yapılsın buna: EVET
Ama önerilen ve önümüze sunulan bu yönetmenliğe ise: HAYIR

Sıcak bölgelerdeki çocukların başörtüsüne karışılmayıp da,

onların kolsuz tişört giymelerine karışan bu yönetmelik,

tarafını açıkca ortaya koyuyor. Durum böyleyken, kesinlikle karışıklığa yol açacak bir hal alacak.
Alt 29-11-2012, 16:40
Corpse Bride Corpse Bride isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bu uygulamayı göreceğimi hiç ummazdım, çocuklar kadar bende sevindim. sınıf farkını kaldırıyor derken devlet bedava dağıtmıyor gömlek pantalon etek çorap ayakkabı hırka ıvır zıvır hepsine para odüyor veliler. en azından çocuklarına daha sıhhi kıyafet alırlar özellikle ilköğretim 1-5 için. zaten çocukların tüm günü okulda geçmiyorki sınıf farkından ezilsin yaşadığı çevre ve diğerlerinin arasındaki uçurumu görmesi için okula gelmesi şart değil yaşadığı çevre fazlasıyla yeterli. kıyafetle bu ayırım ortadan kalkıyordu demek kendini kandırmak oluyor. parası olan zaten özel okula gönderiyor. bi gün 5-6 yaşlarında bi çocuğa adana'da sanırım, spiker -büyüynce ne olacaksın dedi çocuk -ne olsunki fakir doğduk fakir ölücez dedi.

Önerilen Siteler