Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dünya Dinleri, Mitoloji & Antik Uygarlıklar > Dünya Dinleri

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 13-01-2020, 22:29
vitus werdegast - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
vitus werdegast vitus werdegast isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İnsanları ölüme gönderip safahat içinde yaşayan bir ortaçağ hükümdarı veya peygamber gösteren terlik satan bir şarlatan olsaydım tanrıya fevkalade ihtiyacım olurdu. Fakat mevcut durumda yok.

Tanrı, dünyadaki hükümdar figürünün göksel bir karikatürüdür. Semavi dinlerde bahsedilen tanrı, yeryüzündeki tiranlardan farklı bir karakterde değildir. Zira "kullarından" bir vassalın senyörüne duyduğu bağlılığı ister. Kullarını "melek" adını verdiği memurlarıyla sürekli kontrol edip varlığını hatırlatır.

Öyle zannediyorum ki dünyada bu tipten yeterince var. Bir de hayali kopyasına ihtiyacımız yok.
Alt 01-06-2021, 01:36
copernicus copernicus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Yok.
Alt 01-06-2021, 13:43
LEVH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
LEVH LEVH isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Öncelikle birine ya da bir şeye ihtiyacımız olmasının veya olmamasının onun varlığıyla doğrudan ilgili bir konu olmadığını ortaya koymamız gerekiyor.

Sorunun soruluş şeklini göz önüne alırsak bir Tanrı'nın var olduğunun varsayıldığı, ve bunun ardından ona ihtiyacın sorgulandığı görülür.

Konuya bu çerçeveden bakacağım. Tanrı'nın varlığına ihtiyacımız olmadığı aşikar. Hatta bunu bir tık ileri götürürsek, onun yokluğuna daha fazla ihtiyacımız var. Yani konuyu şöyle açalım; şimdi dünya gibi berbat bir yer, ayaklar baş olmuş, başlar ayak olmuş, sırf ergence histerilerini tatmin etmek için, insanoğluna karşı içindeki ezikliği, silikliği, korkaklığı, pısırıklığı bastırmak için tüm olayları en iğrenç şekilde cereyan etmesi için aşırı çaba gösteren birine bana göre ihtiyaç yok. Nerede bir işe yaramaz şizofren var tutup onlara verilebilecek tüm güçleri ve yetkileri vermiş, nerede bir iyi insan var üstüne dünyanın tüm pisliklerini, tüm entrikalarını, tüm olumsuzlukları musallat etmiş ki kafasını kaldırıp da bir yere gelemesin. Siz buna Tanrı diyebilirsiniz, bana göre bir simülasyoncu var ve buraya Tanrı koymamıştır. Açıkça "Tanrı" olsaydı böyle yapmazdı. İsmini kullananlara karşı bile "höst ulan bu benim adım, ya adam gibi adam olursun, ya da küt diye canını alırım yok ederim saniyesinde" derim böyle de yaparım yani. Bakın etrafınıza Abdullah'tan, Fethullah'tan, Emrullah'tan geçilmiyor. Ben bunlara "Fethuşşeytan, Abduşşeytan, Emruşşeytan" diyorum. Tanrı olsaydı bu isimleri kullananların gtölük yapmasına müsade etmezdi çünkü. Düşünsene adam küfrediyor, kime, Fethullah'a küfrediyor. Niye? E çünkü adam gtün kelime anlamı olmuş. Böyle birinde Allahın adı ne gezer? İnsanlar ona küfrederken yarısı da Tanrıya gidiyor. Böyle adamı alırım böyle göstere göstere, tüm dünyaya hatta kameralar önünde, gel lan ismini zktiğimin derim böyle cehenneme göstere göstere atarım ibreti alem olsun. Ondan sonra herkesin hafıza kaydını silerim. Ne oldu? Tanrı olmak böyle bir şeydir, günde 5 vakit kendini reklam edip, ne kadar güçlü, dağları taşları yerinden oynatır her şeye gücü yeterdir filan deyip ondan sonra tam lazım olduğu zaman ortadan kaybolmak değildir. Biz buna Tanrılık değil başka bir şey diyoruz, neyse.

Hatta mesela şöyle olsaydı, hiç Tanrı olmasaydı; ya da varsa da karışmasaydı; şöyle olacaktı:

Şimdi doğal seleksiyon yasalarına göre aptallar elimine olacaktı, zayıflar, çirkinler elimine olacaktı. Her biri hem güçlü, yakışıklı, veya güzel, zeki bir nesil olacaktı. Biz de güzel, uzun ömürlü, sağlıklı, aşırı zeki insanlar olacaktık. Gerçi ben böyleyim ya, bunun Tanrıyla alakası yok, kendimden böyle. İnsanlar eğer 10 IQ'dan 200 IQ'ya kadar hepsi varsa, uzunu kısası, çirkini güzeli, zekisi zekasızı, şişmanı zayıfı ve atletiği varsa bunun sebebi kendisini Tanrı zanneden bir ergen şizofrenin olaylara yön vermesidir. Bilerek böyle yapıyor ki güzel olmayalım, zeki olmayalım, atletik olmayalım, o da kenardan pis pis sırıtsın g.o. Hayır bu Tanrı değil. Kendini Tanrı zanneden, Tanrıcılık oynayan ergen bir simülasyoncu. Olmasa daha iyiydi, varsa da inşallah ölür. Ben diledim, bak o bunu bana karşı dileyemez, ezik. Çünkü ben dilersem o ölmez, ama o dilerse ben ölürüm mölürüm ne olur ne olmaz risk alamıyor.

Neyse sağlık olsun.Ya da olmasın, verdiği sağlığı alsın kendi içine soksun amokaçi.

İlk soruya geri dönersek;

Tanrı'ya ihtiyacımız olması iki türlüdür, varlığına ve yokluğuna ihtiyaç. Tanrı'nın varlığına hiç ihtiyacımız yoktur, yokluğuna aşırı derecede ihtiyacımız vardır.Bizim anladığımız manada Tanrı yok zaten, yani Tanrı gibi Tanrı yok. Birisi var ama Tanrı olmakla uzaktan yakından alakası yok, Tanrı'nın tam olarak tersi.

Ayık kafayla da forumda yazılmaz ki.

Yasal Uyarı: İçki zararlıdır.

Günde beş sefer hakarete uğruyorum, hiç kimseye hakaret davası açmıyorum.

Hay yaa len salak,
Hay yaa len veled.

Susuyorsak adamlığımızdan.
Alt 06-06-2021, 14:22
hur-kus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
hur-kus hur-kus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın Levh merhaba,

Bu ne demek tam olarak anlayamadım, "Birisi var ama Tanrı olmakla uzaktan yakından alakası yok, Tanrı'nın tam olarak tersi."

İlahi bir güç var buna inanıyorsunuz da siz mi beğenmiyorsunuz?

Açıklarsanız sevinirim

Saygılar

"İnsanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle davranın."
Jesus Christ

Matta 7:12

www.jw.org
Alt 07-06-2021, 11:08
LEVH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
LEVH LEVH isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın hur-kus,
Son dönem yazılarımı okursanız neden bahsettiğimi daha iyi anlarsınız. Burada sorduğunuz için kısaca özet geçeyim. Dünya hayatı simülasyondan ibaret ve buradaki atıf simülasyoncuyadır. Simülasyoncu bu dünyaya herhangi ilahi bir güç koymamıştır, ya unuttu, ya da simüle edemedi. Lafta var, gerçekte yok. Olay bundan ibarettir. Bu benim düşüncem, katılmayabilirsiniz. Size buna bu şekilde inanın demiyorum. Kendi düşüncemi sordunuz ve açıkladım.

Esenlikler dilerim.

Ayık kafayla da forumda yazılmaz ki.

Yasal Uyarı: İçki zararlıdır.

Günde beş sefer hakarete uğruyorum, hiç kimseye hakaret davası açmıyorum.

Hay yaa len salak,
Hay yaa len veled.

Susuyorsak adamlığımızdan.
Alt 08-06-2021, 23:20
bursali68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bursali68 bursali68 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

kartopu´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Benim sorum şu Sn hur-kus
Ben diyorum ki Tanrı bu yaratma sırasında kendi aklını da insana koydu mu koymuşsa İnsanla tanrı arasında fark yok Koymamışta insan zaman içinde akıllı olmuşsa Tanrıyı aşmıştır.
Merhaba,

Sevgili kartopu, özellikle Tevrat Tanrısı kendi aklını koymuşsa zaten büyük sıkıntı.Çünkü Tevrat Tanrısı, " günün serinliğinde bahçede geziniyor, Adem ve Havva ağacın arkasında saklandıklarında onları göremiyor, Kain işlediği cinayetten sonra Tanrı Habil'in nerede olduğunu falan soruyor.

TEVRAT-YARATILIŞ-BAP3
8-Ve günün serinliğinde bahçede gezmekte olan RAB Allahın sesini işittiler; ve adamla karısı RAB Allahın yüzünden bahçenin ağaçları arasına gizlendiler.
9-Ve RAB Allah adama seslenip ona dedi: Neredesin?

TEVRAT-YARATILIŞ-BAP4
9-Ve RAB Kaine dedi: Kardeşin Habil nerede? Ve dedi: Bilmiyorum; kardeşimin bekçisi miyim ben?

Yani demem o ki zaten bir garip Tanrı var karşımızda.Kendi aklını bize yansıtması iyi midir, kötü müdür bilemedim.

Sağlıcakla kalınız.

" Kötülüğün galip gelmesi için iyi insanların hiç bir şey yapmaması kafi " Edmund Burke
Alt 10-06-2021, 20:45
"ictenlik" - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
"ictenlik" "ictenlik" isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

hur-kus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
"Hayatınızda Tanrı olmadan da mutlu musunuz? Milyonlarca kişi mutlu."

Yakın zamanda ateist bir grup kiraladığı reklam panosuna bu mesajı yazdırdı.
Açıkça görüldüğü gibi onlar Tanrı'ya ihtiyaçları olmadığını düşünüyorlar.

Diğer yandan Tanrı'ya inandığını söyleyen kişiler yaşamlarını Tanrı yokmuş gibi sürdürüyor. Katolik bir başpiskopos olan Salvatore Fisichella kilisesinin mensupları hakkında şöyle dedi: "Muhtemelen bize bakan hiç kimse Hıristiyan olduğumuzu anlamaz, çünkü hayat tarzımızın diğer insanlarınkinden hiçbir farkı yok."

Bazı insanlar Tanrı hakkında düşünemeyecek kadar meşgul. Onlar Tanrı'yı hayatlarında yer alamayacak kadar uzak ve ulaşılmaz görüyor. Böyle kişiler sadece başları sıkıştığında veya bir şeye ihtiyaçları olduğunda Tanrı'dan yardım istiyor.

Bazı insanlar da, belki de bir yararı olduğunu düşünmedikleri için dinlerinin gereklerini yerine getirmiyor.
Örneğin Almanya'da yaşayan Katoliklerin yüzde 76'sı, kiliselerinin öğretileriyle ve Kutsal Kitapla çelişmesine rağmen bir erkek ve kadının evlenmeden önce birlikte yaşamasına sıcak bakıyor (1. Korintoslular 6:18; İbraniler 13:4).
Tabii ki yaşam tarzları inançlarına uymayan tek toplum Katolikler değil. Birçok din adamı cemaatlerindeki kişilerin "ateistler gibi yaşadığını" üzülerek dile getiriyor.

Bu örnekler şu soruyu doğuruyor: Tanrı'ya gerçekten ihtiyacımız var mı?

Bence var Sizce ?
TANRI'YA GERÇEKTEN İHTİYACIMIZ YOK MU?

"Hayatınızda Tanrı olarak mutlu musunuz? Milyonlarca kişi mutlu."

Yakın zamanda teist bir grup kiraladığı reklam panosuna bu mesajı yazdırdı.
Açıkça görüldüğü gibi onlar Tanrı'ya ihtiyaçları olduğunu düşünüyorlar.

Diğer yandan Tanrı'ya inanmadığını söyleyen kişiler yaşamlarını Tanrı varmış gibi sürdürüyor.

Özgür bir yazar olan içtenlik nonteizm mensupları hakkında şöyle dedi: " Muhtemelen bize bakan hiçkisme bir nonteist olduğumuzu anlamaz çünkü hayat tarzımızın diğer insanlarınkinden hiçbir farkı yok."

Bazı insanlar Tanrı hakkında düşünemeyecek ve onu sorgulayamayacak kadar meşgul.
Onlar Tanrı'yı hayatlarından çıkarabilmeyi ulaşılmaz ve uzak görüyor. Bir de üstüne başları sıkıştığında veya bir şeye ihtiyaçları olduğunda insanla birleşmek, insandan yardım istemek ve bu gezegende güzel bir hayat kurmaya çabalamak üzerine dayanışmak yerine tutup görünmez, bilinmez bulunmaz bir varlık olan Tanrı'dan yardım istiyorlar.

Bazı insanlar da, belki de bir yararı olduğunu düşünmedikleri için nonteizmi özgürce ve güçlüce savunmuyorlar.

Örneğin nontesitlerin bazılar toplum baskısıyla bunu dile getiremediği için çocuğunu sünnet ettirebiliyor.

Tabi ki yaşam tarzları düşüncelerine uymayan tek toplum nonteistler değil. Birçok nonteistin "dindarlar gibi yaşadığını" üzülerek görüyoruz.

Bu örnekler şu soruyu doğuruyor: Tanrı'ya gerçekten ihtiyacımız yok mu?

Bence "yok" Sizce ?

...

İçtenlik yazıları ve yazarlığı açık/özgür kaynak kodlu yazılım mantığının ve duygusunun tam aynını paylaşarak, mülkiyetsiz, anonim, yazarca sahiplenilmeyen, isteyenin istediği gibi izinsiz alıp dağıtıp çoğaltabileceği ve isterse kendi geliştirebileceği, katabileceği imzasız yazımlar olma felsefesi taşır. Özel olarak kaynak kişi alıntı kaynağı belirti tutulmamışsa yayımsız basımsızdır. İnternette yazılmıştır. Dileyen kullanır.

Önerilen Siteler