Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > Yahudilik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 06-06-2010, 18:58
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Standart Kutsal Kitap’ta Ensest İlişki

Kutsal Kitap’ta Ensest İlişki

Hristiyanların ve Yahudilerin kutsal ,Tanrı ilhamı saydığı Kitab-ı Mukaddes’te hiç de hoş olmayan bölümler vardır. Bunlardan bazıları da ensest ilişkiyi gösteren,onaylayan ayetlerdir. Kimi ayetler akrabayla yaşanabilecek ilişkiyi lanetlemiş ,yasaklamıştır. Kimi ayetlerde ise tanrının en sevdiği peygamberler bu yasağı çiğnemiş olmakla beraber tanrıdan da onay almıştır.Tanrı bu ilişkiyi onayladığı gibi , ilişkiye bir şekilde katkı da sunmuştur.

İbrahim’in Kız kardeşiyle İlişkisi

İbrahim peygamber şu ayette kız kardeşiyle evlendiğini belirtiyor ;

“Üstelik, Sara gerçekten kız kardeşimdir. Babamız bir, annemiz ayrıdır. Onunla evlendim.” – Yaratılış 20:12

Tanrı’nın en sevgili peygamberi İbrahim kardeşiyle evlenmiştir. Tanrı bu ilişkiye nedense karşı çıkmaz. Karşı çıkmadığı gibi onların evliliğini de bereketler,bakın tanrı şöyle diyor ;

Onu kutsayacağım; ondan sana bir oğul vereceğim. Onu kutsayacağım ve ulusların anası olacak. Halkların kralları onun soyundan çıkacak.” – (17 :26 )

İyi de ensest ilişkiye göz yuman, bu birlikteliği bereketleyen tanrı başka yerlerde açıkça lanet okumakta; hısımla ilişkiyi yasaklamaktadır ;

Babandan ya da annenden olan, ister seninle aynı evde doğmuş olsun, ister olmasın üvey kız kardeşlerinden biriyle cinsel ilişki kurmayacaksın . Lev.18:9

"'Annesinden ya da babasından olan kız kardeşiyle yatana lanet olsun!' "Bütün halk, 'Amin!' diyecek.-Tekr. 27:22

Kız kardeşiyle yatana lanet okuyan tanrı ,İbrahim’e gelince nedense ses çıkarmıyor, üstelik beraberliklerini de bereketliyor. Bu çifte standart mıdır başka bir şey midir bilemeyeceğim. Ancak gördüğümüz İbrahim’in kızkardeşiyle yatması ,ilişki kurması,evlenmesi ve bunun için de tanrıdan onay almasıdır.

Kul tanrı emrini tutmadı ,
Tanrı da kendi emrini tutturamadı .- Ntn

Hısımla cinsel ilişkiyi “sapıkca” nitelendiren hrıstıyanlar İbrahim’in kız kardeşiyle olan ilişkisi için ne diyecekler ?

İbrahim’in Yalanla Başvurarak Zengin Olması

Sara ,İbrahim’ln kız kardeşi olsa da aynı zamanda karısıdır.Karı koca olarak yaşamaktadırlar. Bir gün Mısır diyarına giderken İbrahim, karısına ; gittikleri diyarda evliliğinden bahsetmemesini,kendilerini ağabey –kız kardeş gibi tanıtmasını söylemiştir. Sara da güzel bir kadındır ve Mısır’da Firavunun sarayına alınır. Bu sayede Firavun İbrahim’e pek çok mal vermiştir. Ayette denildiğine göre ; Ona , mallar, koyunlar, sıgırlar, esekler, köleler hediye edilir. Bir zaman sonra İbrahim’in hilesi ortaya çıkar ve kentten kovulurlar. (Yaratılış 12. bölümde okuyabilirsiniz )

Tanrı yine tüm bu olanlara ses çıkarmamış ,Onun gözünde İbrahim en dürüst adam olarak nam yapmıştır.

Lut’un Kızları, Babalarıyla Yatar

Lut’un kızları bir gün babalarını sarhoş edip, babalarının yatağına girer ve cinsel ilişki kurarlar.Babaları ne hikmetse olayları anlamayacak kadar sarhoş olmasına rağmen iki kızını da hamile bırakacak kadar da ayıktır.

Büyük kız gidip babasıyla yattı. Ancak Lut yatıp kalktığının farkında değildi.-Yar.19:33

Küçük kız babasıyla yattı. Ama Lut yatıp kalktığının farkında değildi. - Yar.19:35

Dün gece babamla yattım” …

Böylece kızlar babalarından çocuk da doğururlar. Tanrı yine ses çıkarmamış,olayı kınamamıştır.

Amram Halasıyla Evlenir

Amram adındaki adam öz halasıyla yasak ilişki yaşar ve evlenir. Bu evliliğinden de Harun'la Musa doğar.Hala yada teyzeyle evliliği kesinlikle yasaklayan Tanrı yine kendi emrini tutturamamış, sevgili kulları hısımlarıyla evlilik yapmıştır. Bu ensest ilişkiden de koskoca bir peygamber çıkacaktır ; Musa !!

Amram halası Yokevet'le evlendi. Yokevet ona Harun'la Musa'yı doğurdu. –Çık.6:20

Bakın tanrı şöyle diyordu ;

"Teyzenle ya da halanla cinsel ilişki kurmayacaksın. Çünkü yakın akrabanın namusudur. İkiniz de suçunuzun bedelini ödeyeceksiniz.” - Lev.20:19

Halanla cinsel ilişki kurmayacaksın. Çünkü o babanın yakın akrabasıdır .- Lev.18:12

Bu doğrultuda şöyle sorabiliriz ;

Kitabı Mukaddeste hısımla evlilik serbest midir ? Değil midir ?

Serbest değilse ,bu emri çiğneyenler için ne denilebilir ? Ensest ilişkide bulunan kişiler sözüm ona “tanrı adamı” olarak görülmekte, büyük ahlak hocaları olarak tanıtılmaktadır.

Kız kardeşiyle ,halasıyla ,teyzesiyle, yatan , evlenen kişiler kutsal kitaptaki günahtan muaf oldukları gibi ilişkilerinde de tanrının onayını almış ,bereketlenmişlerdir.

"Teyzenle ya da halanla cinsel ilişki kurmayacaksın. Çünkü yakın akrabanın namusudur. İkiniz de suçunuzun bedelini ödeyeceksiniz.” - Lev.20:19

"'Annesinden ya da babasından olan kız kardeşiyle yatana lanet olsun!' "Bütün halk, 'Amin!' diyecek.-Tekr. 27:22

Gibi ayetler havada kalmıştır. “Gününü göreceksiniz” diye tehtit eden tanrı söyledikleriyle ÇELİŞMİŞ , bizzat ensest ilişkileri “bereketlemiş”tir.

Kız kardeşine Aşık bir Kral –Süleyman

Kral Süleyman İslam dinine göre bir peygamberdir.Tevratta” Hikmetli kral” olarak geçer. Kendisinin de belirttiği gibi “ aşk hastası ”dır ( Ezg.2:5 ). Bunun yanında “kız kardeşim” dediği kadına da deli gibi aşık olduğu görülebilir. Ezgiler kitabının yazarı Süleyman bu kitabında kız kardeşine erotik şiirler yazmış , birlikte olmak çin çokca dil dökmüştür.

Ayrıca kimi ayetlerde (1 krallar 11:1,3 ;10:14 ) 700 karısı ve 300 cariyesi olduğu yazılıdır.

700 karılı hikmetli Süleyman ezgiler kitabında şöyle sesleniyor ;

“Sanki bir çift geyik yavrusu memelerin Zambaklar arasında otlayan İkiz ceylan yavrusu.” (4 : 5)

“Çaldın gönlümü kız kardeşim, yavuklum, Bir bakışınla, “ (9)

Küçük bir kız kardeşimiz var, Daha memeleri çıkmadı. Ne yapacağız kız kardeşimiz için, Söz kesileceği gün? (8:8)

Bunlara karşılık Kız kardeş de şöyle seslenir ;

Ben bir surum, memelerim de kuleler gibi, Böylece hoşnut eden biri oldum onun gözünde. (8:10)

Burada yazılı olanları aynen Kutsal Kitapta olduğu gibi aktardım. Kız kardeşim dediği kişiye aşık olan Süleyman görüldüğü gibi hiç de “ hikmetli ” değildir. 700 karısı ve 300 cariyesi olan bir adam o zamanlarda yaşamış en iyi, en ahlaklı insan olarak nam yapıyor.

Hristiyanlar bu metinleri sembolik pasajlar olarak görmekte ve kendilerince başka başka yorumlara gitmektedirler. Halbuki çok eşli olması yada kız kardeşim dediği kişinin “memelerinden” bahsetmesinin nasıl bir “yüce” manası olabilir ki ! Sembolik deyip işin içinden çıkmayı planlayanlar ne yazık ki doğru dürüst bir açıklama yapamamaktadırlar.

Zaten insanlar sıkışınca sanki herşeyi açıklıyormuş gibi "sembolizme" kaçmaktadır.

saygılar
Alt 06-06-2010, 19:09
Nova - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Nova Nova isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Super Moderator
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

İnsanlar dediğin gibi gerçekleri görmemek için çaba içindeler ve gerçekten insan üstü emek istiyor bu çaba. Sembolizme okadar odaklanmışlarki insanlar, gerçeğin ne olduğunu dahi unutmuşlar yazık. Çok güzel çalışma sıkı bir tespit. Natan dostum, eline sağlık.

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Zihin paraşüt gibidir, sadece "açıkken" çalışır.

Benim manevi mirasın akıl ve bilimdir. Atatürk.
Alt 06-06-2010, 19:36
Üyeliğini Sonlandırmış

İlgin için teşekkür ederim dostum. Hristiyanlar yukarıda yazdıklarıma genelde şöyle itiraz ediyorlar ;

"Efendim, bu ilişkiyi (ensest) yaşayanlar günah işlemişlerdi, tanrının onayı bunlarda yoktu dolayısıyla sen iftira atıyorsun "

Ancak yukarıda gördüğümüz gibi tanrı ensest ilişki yaşayan bu adamlara kızmamış, günah işleiklerini söylememiş üstelik onların beraberliğini "kutsamış, bereketlemiş" . İbrahim örneğin .Hem bu ilişki yasaksa ,bir peygamber nasıl tanrı emrini çiğniyor da bu yüzden hiç bir kınama almıyor ?

sevgiler
Alt 06-06-2010, 19:47
Üyeliğini Sonlandırmış

• Ondan (kadından) zina çocukların olsun -Hosea 1:2
  • Yalnız erkekle yatmamış genç kızları kendiniz için sağ bırakın.-Say. 31:18
Tanrı zinayı kullarına emrediyor ,bazen de müsade ediyor. Var mı gerisi !
Alt 06-06-2010, 19:59
Super Moderator

Kılıf çok eğer bir sistemin herşeyine bir kılıf bulabiliyorsak, bu yaratanın değil insanın başarısıdır, yaratan zaten başarısızlıktan doğmuş bir insan sanalı ( yenilemeyen bilinmezleri yenmek için daha büyük ve güçlü bir bilinmez) değilmi üstad

İddia ediyorum ki ikimiz de "Tanrıtanımaz" larız. Sadece benim inandığım tanrı sayısı seninkinden bir eksik. Diğer olası tanrıları neden reddettiğini anladığın zaman, benim de seninkini neden reddetiğimi anlayacaksın.

Konu Nova tarafından (06-06-2010 Saat 20:03 ) değiştirilmiştir. Sebep: edit büdüt
Alt 06-06-2010, 20:48
Üyeliğini Sonlandırmış

Bu sözün üstüne bir şey söylenebilir mi sevgili nova .

Tanrı insanların ilişkisine ,filortlarına ,arkadaşlıklarına ama herşeyine karışıyor,bu dünyayı zehir ettiği gibi öbür dünya yaratıyor,sonsuza dek işkencelerden geçiriyor ,ama seni seviyor

"Yasak ! Sakın yapmayın,Gününüzü göreceksiniz ! " dediği halde yapma dediğini yapan peygamberlerine nedense bir şey demiyor,kınamıyor, hesabını sormuyor. Demekki onlar zina ,yalan dolan vs ,yapınca tanrı göz yumarken , sıradan kullarına sonsuz ceza verici olarak karşısına çıkıyor.Bu çifte standart da değil yahu ! Başka bir şey de ,neydi şimdi hatırlamadım

(Lut ve iki kızı )

saygılar
Alt 07-06-2010, 17:29
insan_olmak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
insan_olmak insan_olmak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Sayın Natan yine harika bir çalışma teşekkür ederim.

ezgiler ezgisini birde isa ile kilise arasında ilişkiye yorumlamıyorlar mı

gerçekten komik.

saygılar
Alt 07-06-2010, 18:34
Deistic Thought - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Deistic Thought Deistic Thought isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

''tanrı ile bağlantım var'' diyen insanların hepsi ayrı bi olay
Alt 07-06-2010, 18:40
barudi barudi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

tahrif olmuş kitabın tahrif ithamları

Hz.Sare'nin Hz.İbrahim'in kardeşi olmadığını biz gayet iyi biliyoruz, amcasının kızı o bir kere.
Alt 07-06-2010, 22:53
Super Moderator

Haklısın sn. barudi, muhammet bunu görüp sıkıntı yaşamamak için önlemini de almış.

bkz: http://www.turandursun.com/forumlar/...ead.php?t=3759

Önerilen Siteler

Etiket
ensest, lut, süleyman, İbrahim

Başlık Düzenleme Araçları
Stil