Turan Dursun Sitesi Forumları
Alt 30-06-2010, 17:26
Yergin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yergin Yergin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Standart Aşk Nedir?

Merhabalar,

Öncelikle ateist arkadaşlara sormak istiyorum. Tabi ki isteyen herkes de cevap verebilir?

Bir ateist için aşk nedir? Nasıl tanımlar?

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.
Alt 30-06-2010, 18:38
Kıdemli Üye

Kimse paylaşmak istemiyor mu duygularını? Bilimsel açıklamada yapabilirsiniz

Rabbim; Ben hiçim, Azametin karşısında acziyetimin bilincindeyim. Sen ne yazarsan güzel. Sen neyi silersen güzel. İstediğin gibi yaşat. İstediğin gibi öldür.
Alt 30-06-2010, 19:56
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

Yergin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Kimse paylaşmak istemiyor mu duygularını? Bilimsel açıklamada yapabilirsiniz
sevgili Yergin,

'bir ateist için' aşk nedir sorusu, hem biraz tuhaf hem de 'sinsice' (tatlı bir anlamda diyorum, kızmayın ) bir tartışma niyeti çağrışımı olduğu için kimse cevap vermemiş olabilir.

Aşktan kastınız, bizlere sorduğunuza göre, insanlar arası aşk olsa gerek.

Bu anlamda 'aşk' fiilen (yani pratikte, hayatta) bir müslüman için ne ise bir ateist için de odur. Ama teoride bu aşırı yoğun duygular bütününü farklı yorumluyor ve okuyoruzdur muhtemelen.

Hani şöyle bir örnek verilebilir belki:
Ali, acıkma hissini Allah'ın insanlara nimetlerin kıymetini bilmeleri, şükretmeleri, ayrıca insanın acziyetini ve yetersizliğini idrak etmeleri için bahşetmiş olduğu bir his olarak yorumluyor.

Veli, acıkma hissinin beden fonksiyonlarına dayandığını, evrimsel oluşumunu vs. açıklıyor, ve bundan öte hiçbir 'doğaüstü', 'mistik', 'efanevi' anlam yüklemiyor.

Ama neticede Ali de acıkıyor, Veli de...

Aşk dediğimiz şey de, (acıkma duygusundan) çok daha kompleks, ayrıca çok daha farklı çeşitli olsa da, neticede tamamen beden ve beyin fonksiyonlarına dayanan bir olgu. Natüralist bir insan için, bundan öte herhangi bir doğaüstü bir anlam ve açısı yok. Ama tabii ki natüralistler de aşık olabilir...

saygılarımla
Alt 30-06-2010, 20:07
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üyeler

Sevgi ve aşk kavramlarının farklı düzlemde yer aldıkları söylenir. Ne kadar doğru bilemiyorum ama sanırım teist için neyse, ateist için de öyle olmalı

Aşk , Dünya görüşü olarak Ateizm yada teizm vs ile ilgili bir şey değil, kişisel algıyla ilgilidir. Nesnelere yada organizmaya yöneik duygular..

Benim kişisel yaklaşımım aşkın mantıksız bir duygu olduğu üzerine. Pek çok şeyi seviyorum ama aşk, sevgiden çok, bir saplantı gibime geliyor. Yanlış mı düşünüyorum acaba ,affedin.

Ufak bir duyuru: 2022'den once Natan kullanici adiyla yaptigim tum aciklamalar, makaleler, yazilar, veyahut felsefi/ideolojik/dinsel/politik goruslerin hic birini artik desteklemiyor, benimsemiyorum.
Alt 30-06-2010, 20:17
Kıdemli Üye

Sevgili ulpian,

Beni tanıdığınızı düşünerek "sinsice" bir şeyler düşünmediğimi bilmenizi isterim.

Ben sadece herkesin verebileceği bir cevap olduğunu düşündüğüm için sormak istedim. Öncelikle ateist arkadaşlara sormak istiyorum dememde ki anlam ise, hani bazılarınız diyor ya, kalp sadece kan pompalamaya yarar diye, o yüzden

Ben "Aşk nedir?" diye sorar iken sadece insanlar arasındaki aşk ile sınırlandırmadan sormak istedim aslında.

Madem cevap yazdınız o zaman birer sorum var ikinizi de.

Sevgili ulpian,

Aşk neden acıkma duygusundan çok daha komplekstir?

Sayın Natan,

Aşkın neden mantıksız bir duygu olduğunu düşünüyorsunuz?

Saygılar

Alt 30-06-2010, 20:27
KızıL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
KızıL KızıL isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

sevgili yergin ateist olmak insani duyguları değiştirmez aşk duygumuz hem insani açıdan ortaktır hemde kişisel olarak farklılıklar göstermektedir..
herkesin duygularında öznellik hakimdir aşk nedir diye başlarsak çokça şey yazabiliriz ama ben kısaca herkesin tatması gereken bir duygu derim yaşayacağınız mutluluklar size hayatın güzel yönünü gösterir ve çekeceğiniz acılarda bu mutlulukların birde acısı olduğunu...

ÖRGÜTLENİN!!!
Alt 30-06-2010, 20:32
Natan Natan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üyeler

Mantık doğru düşünme sanatıdır. Aşk doğru düşünmeyi engelleyen bir faktördür .O yüzden öyle söyledim yergin dostum. Halk arasında denildiği gibi "Aşkın gözü kördür".

Ayrıca aşk ,sevgi,nefret vb duyguların yada düşüncelerin kaynağı elbetteki Beyindir, kalple ilgisi nedir bu olayın ? Hep derler "Kalbin mühürlenmiş", "kalbimde saklı" ,"kalbimdeki kişi" gibi. Halbuki duygu ve düşünceler bir türevdir. Düşünme organı olan Beyne bağlıdır. Eskiler neden kalbi ön plana çıkarmış dersiniz ?

saygılar

Ufak bir duyuru: 2022'den once Natan kullanici adiyla yaptigim tum aciklamalar, makaleler, yazilar, veyahut felsefi/ideolojik/dinsel/politik goruslerin hic birini artik desteklemiyor, benimsemiyorum.
Alt 30-06-2010, 20:35
Kıdemli Üye

kızıl´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili yergin ateist olmak insani duyguları değiştirmez aşk duygumuz hem insani açıdan ortaktır hemde kişisel olarak farklılıklar göstermektedir..
herkesin duygularında öznellik hakimdir aşk nedir diye başlarsak çokça şey yazabiliriz ama ben kısaca herkesin tatması gereken bir duygu derim yaşayacağınız mutluluklar size hayatın güzel yönünü gösterir ve çekeceğiniz acılarda bu mutlulukların birde acısı olduğunu...
Sayın kızıl, sizi es geçmiyim size de sorayım birşeyler.

Neden genelde insanlar, aşk nedir diye başlarsak çokça şey yazabiliriz ama kısaca şöyle söyleyim der? Bunun altında yatan sebepler nedir?

Ve sizce yaşanılan her aşkta hem mutluluk hem de acı var mıdır? Yaşadığınız aşkta, mutluluğu yaşamadan acıyı öğrenebilir misiniz yada acı çekmeden mutluluğun tarifini yapabilir misiniz? Yani kısaca, yaşanılan aşkta bize mutluluk mu acıyı öğretir yoksa çekilen acı mı mutluluğu?

Saygılar

Alt 30-06-2010, 20:51
Kıdemli Üye

Natan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Mantık doğru düşünme sanatıdır. Aşk doğru düşünmeyi engelleyen bir faktördür .O yüzden öyle söyledim yergin dostum. Halk arasında denildiği gibi "Aşkın gözü kördür".

Ayrıca aşk ,sevgi,nefret vb duyguların yada düşüncelerin kaynağı elbetteki Beyindir, kalple ilgisi nedir bu olayın ? Hep derler "Kalbin mühürlenmiş", "kalbimde saklı" ,"kalbimdeki kişi" gibi. Halbuki duygu ve düşünceler bir türevdir. Düşünme organı olan Beyne bağlıdır. Eskiler neden kalbi ön plana çıkarmış dersiniz ?

saygılar
Sayın Natan,

Şöyle bir mantık yürütsem peki, aşık olmadan evlenmek olmaz. Önce aşık olacaksınız sonra evleneceksiniz desem ve sizde buna katılıyor olsanız bunun neresinde mantık aramalıyız veya arayabiliriz?

Kalp ve beyin konusuna gelince, elbette ki vücuttaki bir çok unsur belkide her unsur beyne bağlıdır. Kalpte bunlardan birisidir belki ama burada kalbi hiçe saymak, yok saymak sizce haksızlık olur mu? Yada madem her düşüncenin kaynağı beyin, neden insanlara kalbinin sesini değil mantığını dinle derler? Yani madem bu söylenen gerçek doğru olan ise neden insanlar bunu farklı bir yolmuş gibi bize sunarlar?

Duygu ve düşünceler birer türevdir sözünüze karşın şunu söylesem, bu bulunduğumuz ortam yani forum yani internet kodlardan oluşuyor aslında, piksellerden oluşuyor peki biz bunların arasına nasıl düşüncelerimizi aktarabiliyoruz? Ben mesela bu düşünceler için, burada paylaştığımız düşünceler birer kodların türevi desem? Ne dersiniz?

Saygılar

Alt 30-06-2010, 21:37
yucemanitu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
yucemanitu yucemanitu isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Aşk sevilen nesnenin aşırı yüceltilmesidir. Mesela aşık olunan bir insansa onun kusurlarını görmez olursunuz dünyadaki en harika şey odur. Bu açıdan biraz tuhaftır saplantı gibidir. Aşık olmadım mı oldum ola dabilirim. Ama bu aşkın saplantı olduğunu değiştirmiyor. Bu arada aşk kalple değil beyinle ilgilidir.

SAPERE AUDE!
"Cehennemliklerin en hafifi azaplısı ayaklarına ateşten iki nalın giydirilmiş olan kimsedir. Bu nalınlar o kimsenin beynini tıpkı bir kazan gibi kaynatırlar. Kulakları kor, azı dişleri kor ve kirpikleri yalazdır. Karın boşluğundaki iç organları eriyip ayaklarından akar. Bu kişi en hafif azaplı cehennemliklerden biri olduğu halde en ağır cehennem azabını çekenlerden biri olduğunu zanneder." (Müttefekün Aleyh)
"Onların derileri pişip yandıkça azabı duymaları için onlara yeni cilt giydiririz." (Nisa; 56) Hasan-ı Basri şöyle demiştir: "Onların derileri günde yetmiş bin kere yanar ve yenilenir."
Hz. Peygamber (S.A.V) şöyle buyurmuştur: "Cehennem ehlinin alt çeneleri göğüsleri üzerine iner, üst çeneleri de alınlarına kadar çıkar. Bundan sonra sırıtan bir kelle halinde kalırlar." (Tirmizi)

Allah işkence edenlerin en hayırlısıdır.
http://kloroben.blogspot.com/

http://blog.radikal.com.tr/Bloglar/malumat-i-siddik

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil