Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 30-06-2006, 13:59
soro soro isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

soro - MSN üzeri Mesaj gönder soro - YAHOO üzeri Mesaj gönder
Standart Re: ŞAMAN BİR TÜRK,MÜSLÜMAN VE AHLAK

dostum psiko,
benimde sabahtan beri kulaklarım çınlıyodu,demek sendenmiş.ben de bugun para gelecek falan diye yorumlamıştım neyse,semden gelen hoş bir sada da paradan kıymetli benimiçin.

ya o şaman kadıncağız ,o zamanlar biliyosun,
müslümanlarda hassasiyet şimdiden fazladır.avret yeri de kadında el ayak ve yüz haricindeki kısımdır,
o kadıncağız topuğunu kaşımış veya kolunda egzama varmış onu kaşımıştır.tutup da yazıdaki kurgunun bize hatırlattığı yerlerini açıp kaşıyacak hali yok,şaman dediysek kediler kuşlar gibi alenen çıplaklık peşinde olacak hal yok.(başka şey yazacaktım ama daha genel seyirci logolu yazıyım dedim.)
Alt 30-06-2006, 16:50
Kıdemli Üye

psiko kadında avret el ayak yüz kısmı haricindeki yerlerdir ben yazarken nasıl oldu bilmiyom yanlış yazmışim veya haricindeki kelimesi düşmüş düzelttim.
Alt 30-06-2006, 17:05
liopleurodon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
liopleurodon liopleurodon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Soröğren, kendi doğrularını mutlak doğru olarak görme hezeyanı içindesin.

Avret mahalli olarak tarif ettiğin yerin örtülmesi gereğine dair elinde somut bir şey var mı? Yani örtülmezse ne olur? Kime ne zararı vardır?
Alt 30-06-2006, 20:29
Kıdemli Üye

lolipop seninle muhatap degilim.daha once belirtmistim.zaten senin her konudaki ustun vasiflarinla mucadele etmem mumkun degil belkide.dolayisiyla evvelce de dedigim gibi beni direk muhatap alarak yazma bana.

ama bu meseleyi merak eden baskalari varsa onlara derim ki:
sizin istediginiz manada somut bir sey yok.yani dagda tasta veya mmolekullerin icinde veya cay sekerinde filan yazmaz bu.dolayisiyla delilim yok.istediginiz gibi davranabilirsiniz.
ortulmezse de kimseye zarari yok.asiriya kacanlar olur da cirilciplak olmak isterlerse de mumkunse temiz olarak gorunsunler.tuvaletten ciktiklari hal gibi olmasin.tek zarari cirkin ve pis olmakla goruntu bozuklugu ve cirkinlik nesriyatidir.

dinimiz ortunmeyi niye emretmis meselesi de,illa bir sebep gerekmez.yani acik saciklik olursa yok namussuzluk olur ,yok karsi cinsi tahrik edermis gibi zahiri sebepler bir yana Allah imtihanin bir sorusuymus gibi bu meseleyi emretmistir ve herkes iradesi ile tercihini yapar,isteyen soyunur isteyen giyinir isteyen istedigini tercih eder.neticelerde ahirette belli olur.
Alt 30-06-2006, 21:57
sargon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sargon sargon isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Onur Üyesi
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

İbn-i Fadlan'ın bu alıntısını başka bir yerde daha gördüğümü hatırlıyorum. Jean-Paul Roux'un kitaplarında olabilir. Bir ara Aliminyum'la bu konuda tartışmıştık. Birçok belge aslında bugünkü tabuların ortaya çıkış tarihinin daha yeni olduğuna işaret ediyor. Sadece Türklerde değil, Araplarda da islamiyetten sonraki dönemlerde yazılan birçok eserde bugünkü tabulara hiç uymayacak şeyler var. 10-15 yıl önce "Binbir Gece Masalları" türkçe olarak çevrilmiş ve sanırım 13 cilt halinde yayınlanmıştı. Birkaç cildini okumuştum ve basbayağı erotik öyküler vardı. Bakınız

http://www.focusdergisi.com.tr/kultur/00523/

Türklerdeki ahlak anlayışı da bugün "İslam ahlakı" diye bize anlatılandan oldukça farklıydı. Zaten bu anlayış belli bazı kayıplar yaşamış olsa da hala toplumumuzda etkilidir ve Kuran ve hadisler serbest bıraksa da bazı şeyler bizde yasaktır, tersine bazı şeyler de serbesttir. Örneğin biz içki içeriz. İçkiyle müslümanlık olmaz deriz. En çok tüketilen yer de en müslüman ilimiz Konya'dır. Ama evlatlığının karısıyla evlenmek hatta hatta ikinci bir kadınla evlenmek bile bizde hoş görülmez. Ben elleriyle yağlı et yeyip de yağlı el ve ağzıyla namaz kılan bir Türk de görmedim ama serbesttir. Ama şu suları kirletme ve kurban konusunda sanki bayağı bir geri adım atmışız gibi geliyor bana.

Başka örnekler için ise Hayyam'a, Mevlana'ya bakın. Hatta hatta bugün yasak kabul edilen bir çok şeye aslında İslam'ın yükseliş yaşadığı dönemde uyulmadığını da görüyoruz. İbn-i Rüşd, İbn-i Sina, Farabi, El Harezm-i, El Biruni gibi isimler zaten başka türlü çıkamazlardı. Düşünün ki adamlar oturup klasik Yunan, Mısır, Hint, Çin kaynaklarını sistemli biçimde çevirip geliştirmişler. Bunların şimdiki yobazlıkla yapılması mümkünmüydü?

Ama bizim dincilerimiz sanırlar ki, İslamiyetin altın çağı Kuran'a, ayete, hadise sıkı sıkı sarılarak olmuştur. Zerre kadar ilgisi yok. Tartışarak,okuyarak, yazarak, çizerek, çevirerek olmuş. O zamanlarda okunan, tartışılan Yunan, Mısır eserleri bile şimdiki yobaz takımı tarafından küfür sayılır. Kaldı ki bu arada geçen 14 yüzyılda bunlara eklenenleri daha saymadık.
Alt 01-07-2006, 11:22
sodomo-- sodomo-- isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Ama bizim dincilerimiz sanırlar ki, İslamiyetin altın çağı Kuran'a, ayete, hadise sıkı sıkı sarılarak olmuştur. Zerre kadar ilgisi yok. Tartışarak,okuyarak, yazarak, çizerek, çevirerek olmuş. O zamanlarda okunan, tartışılan Yunan, Mısır eserleri bile şimdiki yobaz takımı tarafından küfür sayılır. Kaldı ki bu arada geçen 14 yüzyılda bunlara eklenenleri daha saymadık"
Bu yazdıkların ise GERÇEĞİN ta kendisi işte.

Bunlar çok doğru tespitler Psiko. Kutlarım böyle bir inceliği gördüğün için.
Alt 01-07-2006, 11:55
Onur Üyesi

Sevgili Psiko,

annenin "ravi"liğini anlatınca beni de geçmişe götürdün. Ben bu olaya hep hayran kalmışımdır. Hepimizin ailesinde böyle insanlar var demek ki. Benim de anneannem inanılmaz güzel bir "ravi" imiş demek ki. Daha 4-5 yaşında çocukken de 40 yaşında koca adamken de hep aynı zevkle dinledim onu. Var mıdır böyle birşeyi başarabilen insanlar? Benim bir sayfada anlatabileceğim şeyi iki cümleyle öyle güzel ifade ederdi ki, şaşar kalırdınız. Onu dinlerken sanki ben yıllardır kullandığım Türkçe'nin aslında hiç farketmediğim zenginlikleri olduğunu farkederdim. Pes derdim ya, hiç bir şey bu kadar basit ama bu kadar zengin olamaz.

Sadece 3 yıl eğitim alabilmiş, yazmayı ve okumayı öğrenmiş, doğru dürüst fazlaca bir kitap okumamıştı ama üniversite mezunu torunları olarak onun dizinin dibine çöküp öğütlerini dinlerdik. Bilgelikte biz onun yanında çöp kadardık yani. *Son günlerinde yanında olabildiğim için kendimi mutlu hissediyorum.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 01-07-2006, 14:55
Şamanist Şamanist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

HY gibi birçok islami düşünür Şamanizmi sapık bir inanç olarak gösteriyor.Gençlere de bunları aşılayıp geçmişleriyle kopmasını sağlıyorlar. Ülkücü kesim Türkler Islam'la şereflenmiştir diyerek Türk düşmanlığının üzerine imzalarını atmış oluyorlar.

2. bir Atatürk'e ihtiyaç var acilen.

Elbet bir gün Tanrı Dağı'na uçacağız
Alt 01-07-2006, 20:32
Onur Üyesi

Harun Yahya, namı diğer Adnan Hoca, kendi sapık anlayışı dışındaki herkesi sapık ilan ediyor. Kendisi manken düşkünü, sosyete meraklısı ama bu sapıklık olmuyor, binlerce yıl içinde pek çok halkın geliştirdiği dinsel anlayışlar sapıklık oluyor. Doğu dinleri ile ilgili kitaplarında söylemediği hakaret bırakmamış bu dinler için. En başta da Hinduizmi hedef seçmiş kendine.

Öyle iğrenç bir politika yapıyor ki, okurken insan şok olur. Hindulara karşı Yahudileri ortaka hareket etmeye çağırıyor. Diğer taraftan başka kitaplarında Yahudilere söylemediğini bırakmıyor. Bu sefer de Yahudilere karşı Hıristiyanlar HY'nin müttefik hedefi oluyorlar.

Şamanizm zaten tükenmiş sayılabilecek bir dinsel anlayış olduğu için, onun için ne söylese olur zaten. Kimse yanlışsın kardeşim demiyor zaten.

"Daha önce ben televizyona bakıyordum, şimdi televizyon bana bakıyor
Mısırlı bir gösterici
http://sargon.blogcu.com/
Alt 02-07-2006, 16:28
Şamanist Şamanist isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şamanizm zaten tükenmiş sayılabilecek bir dinsel anlayış olduğu için, onun için ne söylese olur zaten. Kimse yanlışsın kardeşim demiyor zaten.

Bu ne şimdi?

Elbet bir gün Tanrı Dağı'na uçacağız

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil